Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Прощання з "Хрещеним батьком" української журналістики: Яким був Олег Нипадимка

11 лютого 2019, 13:02

Гук Ольга, Корчинський Олександр, Пономаренко Олексій, Олександр Панченко, Ірина Ковальчук, Олександр Марущак, Наталья Влащенко

Він був великим, веселим, любив життя і виховав плеяду зірок журналістики

/ Фото: Сьогодні

Сьогодні на Байковому кладовищі в Києві попрощаються з Олегом Нипадимкою – засновником і першим головним редактором нашої газети. Йому було всього 61 рік ... Він працював в "Робітничій газеті", був заступником головного редактора у "Всеукраїнських відомостях", в "Киевских ведомостях", керував "Новою" газетою, був заслуженим журналістом України ...

І раптово пішов з життя – зупинилося серце. Велике серце прекрасної людини, організатора, керівника, креативного, веселого, але вмів бути і жорстким, серйозним, словом, різним. Ми вирішили зібрати спогади про Олега Григоровича тих людей, хто його добре знав, працював з ним, зокрема, в газеті "Сегодня". Нехай він залишиться в нашій пам'яті назавжди дотепним, який вмів знайти вихід із нестандартної ситуації, іноді навіть отаким гусаром ... Таким О.Н. був.

"Олега Нипадимки більше немає ... ані повірити, ані усвідомити поки не виходить. Ком в горлі – у сотень журналістів України. Адже для багатьох з нас він став "хрещеним батьком" у професії, – каже головний редактор газети "Сегодня" Ольга Гук. – Для мене теж. Я прийшла в наше видання відразу після університету. І, звичайно, відразу ж хотіла писати великі матеріали. Перший заступник і великий друг Олега Григоровича Валерій Вихованець, прочитавши мій дебютний опус, роздрукував його і поніс Нипадимці. Жах і чарка коньяку застигли у венах ... І ось САМ "О.Н." викликає мене в кабінет! І вручає роздруківку з доооовгим компліментарним посланням, сприйнятим мною як професійне благословення. Звичайно, напевно Олег Григорович не стільки прийшов у дикий захват від шедевра, скільки хотів підтримати "юного бійця". Але я зберігаю цю роздруківку досі. Ніхто з нас не підозрював, що через 10 років я очолю газету "Сегодня". Частина тієї нашої команди до сих пір працює в редакції! Багато нових талантів поповнили лави "сегодняшників". Але ми як і раніше зберігаємо дружній неформальний дух, який я панував тоді, в новонародженій "Сегодня".

Доглядай там за нами! 

"Помер Олег Нипадимка – перший редактор і натхненник газети "Сегодня", кращої, на мою думку, за всю історію газетної журналістики, – написала телеведуча, генпродюсер телеканалу Zik Наташа Влащенко. – Він мав колосальне професійне чуттям на талановитих людей: йому вдалося зібрати чудовий колектив, більшість з цих людей стали зірками в українській журналістиці. Саме в цій редакції був створений комп'ютерний цех, схожий на космічну станцію, саме тут люди дізналися, що таке набирати текст на комп'ютері і посилати мейли. Людина-емоція, Олег завжди був сповнений ідей, радів кожній нашій удачі. Кожен дріб'язковий провал вважав особистою трагедією.

Я була його заступником, і у нас були різні відносини. Але завжди відкриті і щирі. Щиро і назавжди лаялися, щиро обіймалися і мирилися. І над усім цим сяяла його знаменита дитяча посмішка ...

Кілька днів тому Олег телефонував: "Наташка, я на секунду". Як завжди, були в чомусь там не згодні один з одним ... Була дуже зайнята, поговорили хвилин 10, і попросила перетелефонувати трохи пізніше ... Не передзвонила. Вже не передзвоню.

Гірко думати про його відхід. В останні роки йому було важко. Він залишився один серед всіх нас – дуже зайнятих людей. Спасибі за все, Олеже! І, як написала твоя улюблена Наташа Хоменко (втім, у тебе всі ми були улюбленими), доглядай там за нами ..."

Читайте також: Бренду "Сегодня" 21 рік: наша історія в цифрах і фактах

Наказ №1

З дня заснування газети в редакції видано безліч наказів для внутрішнього користування. Зрозуміло, був підписаний свого часу Олегом Нипадимкою і найперший наказ. Причому наказ №1 присвячувався ... боротьбі з пияцтвом, чим грішить більшість журналістських колективів. Наказ №1 категорично забороняв вживати міцні напої в стінах редакції. Інакше можна було позбутися премії ...

І ось одного вечора до кабінету редакторів кримінального відділу Олександра Ільченка та Олександра Корчинського після здачі номера зазирнув головний редактор. Олег Григорович запитав про щось несуттєве, а потім запитав у лоб:

Реклама

"Хлопці, у вас випити є?" "Хлопці" переглянулися і відповіли, що, мовляв, звідки, ми шануємо наказ №1! Олег хмикнув і запитав: "А хто підписав такий наказ?" Редактора відповіли: "Так ти і підписав!" Нипадимка: "Ось я його і скасовую, тимчасово, тільки на цей вечір і тільки в цьому кабінеті! Так є випити?" Звичайно, випивка знайшлася – і коньячок, і горілочка, і навіть винце ... Ось тільки з закускою було напружно, виявилася лише коробка цукерок "Стріла". Але це не стало на заваді.

Оскільки після прийому декількох доз міцного розмова в кабінеті ставала гучнішою (про роботу, звичайно), на шум почали заглядати інші редактора і журналісти. Внаслідок посиденьки вийшли славні, допізна. Закрив їх Олег Григорович своєю заявою: "Все, наказ №1 знову набирає чинності!". 

Кабальє

А вже цю легендарну історію про Олега Григоровича, на наш погляд, потрібно розповідати на факультетах журналістики. 30 липня 1998 року Монтсеррат Кабальє давала перший концерт в Україні. "Сегодня" домовилася про ексклюзивне інтерв'ю, але розмова з московським імпресаріо співачки, який співчутливо повідомив, що у прими після концерту відразу ж поїзд на Москву, змусив головного редактора Олега Нипадимку і журналіста Лідію Денисенко вдатися до неймовірного плану – "захопити" Кабальє в її "президентському" вагоні (президент Леонід Кучма особисто розпорядився на час надати його примадонні).

Після провальної спроби поговорити з дівою на пероні київського вокзалу, двоє екстремалів з "Сегодня" опинилися в купе провідника того самого вагону. Виявили вони свою присутність, тільки коли потяг рушив. Ані документів, ані паспортів у них з собою не було ...

Побачивши гостей, у особистої перекладачки відібрало мову, німа сцена повторилася і з її секретарем. Використовуючи весь свій шарм і красномовство, журналісти вмовили дам переговорити з Монтсеррат. "У вас десять хвилин", – повідомили їм і проводили до примадонни! "О це так! Ось це номер! Неймовірно, але ... якщо б на вашому місці, вчинила б так само!"- вигукнула Кабальє, коли Нипадимка з колегою увійшли в її купе. Десятьма хвилинами інтерв'ю, звичайно ж, не обійшлося і закінчилося вже пізно вночі на пероні в Бахмачі, де зійшли журналісти.

Цю історію прима запам'ятала на все життя. Через 20 років в новому інтерв'ю "Сегодня" Монтсеррат скаже: "Зі мною у вашому місті завжди відбувалися несподіванки! Років 20 тому у вагон, в якому я їхала з Києва до Москви, влізли журналісти – вони дуже хотіли інтерв'ю, так хотіли, що пішли навіть на те, щоб в поїзд сісти без документів, без нічого ... Тільки коли поїзд рушив з місця , здалися – і я здалася ... 20 років, як ви вперше надрукували моє інтерв'ю!".

Президент в приймальні

Олег Григорович мав тонке і дуже своєрідне почуттям гумору. Вже став хрестоматійним його жарт, пов'язаний з візитом у 1998 році до редакції "Сегодня" тодішнього президента Леоніда Кучми. Після спілкування з нашими журналістами за круглим столом Леонід Данилович присів на місце секретаря в приймальні, щоб комусь терміново зателефонувати (мобільні телефони тоді були ще не дуже в ужитку), і почав набирати номер. Побачивши це, Нипадимка відразу відреагував: "Не знаю тепер, хто я такий, але у мене в приймальні працює президент!".

В тренді
Коронавірус і карантин в Україні: що відомо про хворих на 31 березня

Премія за критику

Згадує редактор відділу "Столиця" Олександр Марущак.

— Деякі колеги відверто боялися Олега Григоровича через його суворий вигляд і велику комплекцію. Особливо якщо в кабінеті раптово дзвонив телефон і він викликав когось до себе в кабінет на другий поверх. Пам'ятаю, як одного разу такий дзвінок пролунав у мене. Я тоді рік пропрацював редактором відділу "Столиця". "Сань, терміново зайди до мене!" – суворо наказав шеф. Біжу і думаю: щось не так написали, тему недокрутили, помилки припустили ... капець, викликає вперше ...

Заходжу в кабінет, там напівтемрява, шеф сидить за столом. "Привіт, сідай! Тут така справа, Саня – я вже втомився тебе захищати. Мені телефонують якісь чиновники, депутати ... Скаржаться постійно, що ти нашого мера не любиш і нещадно його критикуєш (тоді мером Києва був Олександр Омельченко). Сьогодні ось зателефонував від мера один генерал і дуже гаряче просив тебе вгамувати. Що будемо робити, Саня?".

Реклама

У кабінеті зависла гробова тиша, я гарячково думав, що відповісти, але шеф в цей момент закурив і сказав: "Це показник, Саня! Зайди в бухгалтерію і забери премію. І будь ласка, продовжуй в тому ж дусі! Добре працюєш!".

Цю похвалу я запам'ятав на все життя. З Олегом Григоровичем ми працювали і в створеній ним газеті "Нова", де я був його заступником. За ці роки ми стали добрими друзями, часто спілкувалися. У січні цього року шеф раптово надіслав мені повідомлення, невелике, але дуже особисте і схоже на прощальне. Я зателефонував йому і запитав, що це було. А він відповів, що просто щиро подякував мені за дружбу: "Повір, Саня, справжніх друзів багато не буває!" – сказав він. Він умів дружити, прощати образи, визнавати помилки і бути щирим до кінця, на всі сто відсотків. Ми вкотре посміялися про його нелюбов до власного дня народження – 21 січня, коли помер Ленін...

Читайте також: Бренду "Сегодня" 21 рік: ТОП найцікавіших матеріалів газети "Сегодня"

Дізнавались за запахом парфумів

А ось що запам'яталося Ірині Ковальчук – нині редактору відділу "Мир" в газеті "Сегодня".

- Моє знайомство з Олегом Григоровичем сталося на сходах редакції газети "Сегодня", коли та ще тільки формувалась. У холі лежало якесь будівельне сміття, зі стель звисали дроти, пахло фарбою, а великий представницький чоловік в окулярах з красивою оправою зі словами: "Ось тут буде створюватися найкраща газета в країні", можна сказати, провів співбесіду і помчав у своїх справах.

Олег Григорович притягував до себе хороших людей. Само собою – професіоналів, але завдяки їх людськими якостями всьому колективу працювалося легко і весело. Ці професіонали, які бувають у кабінетах міністрів (а то був період кінця 1990-х – початку 2000-х) і беруть інтерв'ю у зірок світового рівня, ніколи не ставили себе вище за операторів, якою на той час я була, дизайнерів і навіть нашого завгоспа. Для кожного з нас завжди були відкриті і двері кабінету Олега Григоровича, до якого можна було зайти зі своєю ідеєю або проханням. Його завжди чекали в редакції і визначали, коли шеф на місці, за запахом його улюбленого парфуму. З моменту, як по коридору розтікався цей приємний запах, його кабінет заповнювався співробітниками. Ця атмосфера збереглася до сих пір, вже без Олега Григоровича.

Можливість написати статтю надавалася всім. Якщо у тебе є талант і тим більше бажання – вперед, а старші товариші (редактори відділів) підправлять твої неточності, але не викинуть в кошик спроби. Напевно, завдяки цьому зі стін редакції "Сегодня" вийшло так багато нині відомих журналістів, ведучих, політологів, редакторів інших видань. Олег Григорович дуже багатьом, в тому числі і мені, надав путівку в цей, здавалося б, неприступний журналістський світ ...

"Думав, Кличко тебе увалить"

Главред додатку "Спорт Сегодня" Олексій Пономаренко: – Коли народжувався "Спорт Сегодня", ми пару тижнів розклеювали "паркан" в кабінеті Олега Григоровича варіантами обкладинки і назви. Креативили-креативили, але він: "Треба ще подумати ..." Новий спортивний тижневик по понеділках. Перша "донька" газети "Сегодня". Ну звичайно! "Спорт Сегодня? О, нарешті. Так! "- посміхнувся Нипадимка.

Плюс-мінус двадцять років тому, пам'ять виносить якісь епізодики ... Ось він проводжає зі свого кабінету початківців профі-боксерів братів Кличків, ми робили з ними інтерв'ю в редакції. Нипадимка підходить до мене – і тихо: "Коли ти поставив йому питання про (не пам'ятаю про що), я думав, він тебе увалить. Молодець, гарне питання!".

Редакційний корпоратив десь, який закінчується у Олега Григоровича вдома. Я залипнув біля його книжкової полиці на шикарному ілюстрованому виданні "Імпресіоністи". Він підходить: "Та йдемо вже! Візьмеш додому, там подивишся"- і кладе книгу в мій рюкзак.

Ось в редакції на інтерв'ю Олександр Волков, він розповів, що вирішив створити в Україні свій баскетбольний клуб – БК "Київ". Нипадимка йому в кінці: "Саша, якщо чим можемо допомогти, звертайтеся". Волков: "Ну нам в клуб потрібен прес-аташе" – і повертає голову в мій бік. Нипадимка: "Ні-і-і-і! Шукайте! Льошу не віддамо!".

Спогади – егоїстичні, про себе. Але вони про його підтримку. Спасибі, Олег Григорович. Великий, зухвалий і душевний".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...