Спеціальності в університетах скоротять удвічі

20 січня 2015, 07:56

Олександра Захарова , Варвара Ткачова

Із 147 спеціальностей залишать 60. Експерти: викладачів звільнятимуть

КНУ. 

КНУ.  / Фото: Сергій Ніколаєв

З нового навчального року в українських вузах може стати більш ніж удвічі менше спеціальностей, на які будуть видаватися дипломи. Міносвіти займається підготовкою нового переліку галузей знань і спеціальностей, затвердити який планують вже через кілька місяців. Це, як пояснюють у відомстві, необхідно, щоб наблизити українські стандарти освіти до європейських.

УДВІЧІ. Попередньо, перелік напрямків скоротиться із 147 існуючих до 50-60 спеціальностей. "На Заході є Міжнародна стандартна класифікація освіти, де узагальнених галузей – 10-11, предметних – в районі 50-60, а спеціальностей – до сотні. У таких кордонах ми і будемо розробляти зміни", – пояснив "Сегодня" директор департаменту вищої освіти МОН Юрій Коровайченко. Так, наприклад, за міжнародними стандартами економічних спеціальностей існує всього 4: економіка, міжнародна економіка, фінанси і менеджмент. А у нас таких – аж 15, включаючи економіку підприємства, праці, і т. д. За новим переліком вузькі профілі стануть спеціалізаціями і увійдуть в одну зі спеціальностей, на яку і видадуть диплом. Або, наприклад, в ЄС перша наукова ступінь носить назву "доктор філософії" і включає в себе масу спеціальностей – будь то політологія або програмування. "От є у нас спеціальність "машинобудування". В рамках цієї спеціальності готуються всі фахівці – будь то галузь ракетобудування або виробництво швейних машинок. А ось з третього курсу, після базової підготовки, почнеться спеціалізована". При цьому, за словами Коровайченка, спеціалізацію абітурієнт вибере сам, при вступі, – для цього вузи визначать для себе перелік цих спеціалізацій, залежно від профілю. Міністерство ж обіцяє врахувати як нинішній перелік спеціальностей, так і інтереси абітурієнтів. "Наші завдання: максимально наблизитися до переліку, який практикують у ЄС, адже Україна бере участь у Болонському процесі (дипломи наших вузів, які працюють в рамках цієї системи, прирівнюються до європейських. – Авт.)", – пояснює Коровайченко. При цьому, за його словами, нововведення торкнеться лише абітурієнтів 2015-го і наступних років. Ті ж, хто вже отримує вищу освіту, залишаться на своїх спеціальностях і зі своєю програмою навчання.

Реклама

В тренді
Коронавірус в Україні: статистика за 29 травня та останні дані про карантин

ВУЗИ. В університетах ініціативу вітають без ентузіазму – особливо представники технічних вузів. "Ми не можемо втрачати підготовку кадрів в жодній галузі. Тому ми пропонуємо привести до нових стандартів широкі галузі (виділити 10-11 узагальнених. – Авт.). Але самі галузі, принаймні в інженерії, залишити у відповідності з існуючими галузями в промисловості України", – говорить ректор КПІ Михайло Згуровський. "Скорочення спеціальностей вдарить по кожному вузу, – говорить ректор Університету ім. Драгоманова Віктор Андрущенко. – Буде скорочення числа кафедр, і, напевно, викладачів". Побоюються скорочень і експерти. "Якщо скоротять список спеціальностей, скорочення викладачів неминуче. Якою мірою – сказати складно: це залежить від вузу, але точно будуть і скорочення, і закриття кафедр. Я – однозначно проти будь-яких змін, які б'ють по "соціалці", – коментує Андрій Черних, координатор рухів "Студзахист". Самі ж студенти та абітурієнти оцінюють ініціативу нейтрально, але хочуть побачити перелік напрямів – щоб зрозуміти, чи не зникли їхні спеціальності.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти