У Чорнобилі позбавляються від радіоактивного лісу

2 листопада 2015, 07:24

Олександр Перемот

У зоні відчуження заробила піч для спалювання «рудого лісу». У планах - теплиці для екоовочів

У Чорнобилі спалять радіоактивний ліс

У Чорнобилі спалять радіоактивний ліс

Сотні тисяч кубометрів радіоактивного лісу з Чорнобиля будуть спалювати за гроші Євросоюзу. У п'ятницю глава представництва ЄС Ян Томбінський, в рамках програми охорони екології навколо зони відчуження, відкрив пілотну піч-інсинератор, вартість якої перевищує мільйон євро! Її основне завдання – переробляти опромінену радіацією деревину або іншу біомасу, не виділяючи при цьому в повітря шкідливі речовини. Крім того, за рахунок печі будуть опалюватися будівлі, у яких живе і працює вахтовий персонал зони відчуження. "Сегодня" своїми очима подивилася на новинку і дізналася, що ще обіцяють Чорнобилю.

Без шуму і пилу. Значні обсяги сухої деревини та листя (так званий рудий ліс), а також відсутність адекватних заходів щодо збереження та підтримки дерев у чорнобильській зоні створили передумови для спонтанних пожеж, що загрожують життю людей далеко за межами "офіційних" 30 км. Тільки в цьому році ліси в зоні відчуження палали двічі, а димові шлейфи загорянь поширювали радіоактивні речовини навіть за межі України.

Для боротьби з наслідками аварії та запобігання пожеж було вирішено звести піч. Встановили її в великому боксі на околиці Чорнобиля.

Вона здатна спалити 600 кг деревини і листя на годину. А щоб вміти її використовувати, робітники, за їх власними словами, пройшли двотижневе навчання.

Реклама

"Якщо біомасу не що знищити, вона буде гнити кілька десятків років, а треба забезпечити екологічно безпечний стан території зони відчуження. Йдеться про сотні тисяч кубометрів лісу. Але спалювати його класичними методами не можна – йтимуть викиди диму і радіоактивних аерозолів", – розповів "Сегодня" генеральний директор корпорації, яка будувала піч, Валерій Петренко.

Для очищення диму від стронцію, цезію, ртуті та інших шкідливих елементів, інсеніратор обладнаний складними фільтрами. Також використовується і уприскування активованого вугілля – в спеціальному "рукавному" фільтрі він зв'язує шкідливі викиди, після чого дим, за словами Томбінського, виходить "настільки чистим, наскільки взагалі він може бути чистим". За його словами, вміст пилу складає всього 5 мікрограмів на кубометр димових газів, що нижче норми в 30 разів. На виході печі також отримують тепло, яким нагрівають воду для обслуговуючого зону персоналу. Радіоактивну золу після спалювання лісу збирають в герметичні бочки і вивозять на кладовище відходів.

ЩО ЩЕ. Глава представництва ЄС зазначив, що піч – тільки один з безлічі проектів співдружності, покликаних допомогти Україні подолати наслідки катастрофи. Бюджет програми – майже 5 млн євро: на ці гроші планується оновити карту радіоактивного забруднення регіону, створити центр підтримки місцевого населення і навіть споруду теплиць для екологічно чистих овочів. Терміни реалізації програми – до 2020 року.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти