Волинь: чому поляки і українці не можуть пробачити один одного

31 липня 2016, 09:29

Ольга Консевич Ольга Консевич

Резолюція польського Сейму ще раз нагадала про болючі і невирішені питання в історичному минулому двох країн

Волинь - одна з невирішених проблем минулого. Фото: gla

Волинь - одна з невирішених проблем минулого. Фото: gla

ТемаВолинськоїтрагедіївесьлипень непокидалаукраїнський інформаційнийпростір.ПостановапольськогоСеймупровстановлення 11липня Днемпам'ятіжертвгеноцидугромадянIIРП,організованогоукраїнськиминаціоналістамиіреакція неньоговУкраїнізробилидискусіющеспекотнішою.СайтСегодня.uaспробувавзрозуміти,якобговорювалицю болючутемузарокинезалежностііщосталосязараз.

800px-polskisejm102

Фото: wikipedia.org

Реклама

Прощаємо-іпросимо вибачення?

Багато роківпитанняВолинськоїтрагедіїпіднімалосявосновномувколіісториківіінтелектуалів.Наприклад,2003 рік -60річницяподій-став"піковим",якщодивитисянарозвитокдискусіїзаостанні25років.Тодіукраїнськаіпольськаелітиактивнообмінювалисядумками.Ось що пише в своєму листідисиденту і головному редактору "Gazeta Wyborcza" Адаму Міхніку тоді ще глава партії "Наша Україна" Віктор Ющенко: "Прийшло усвідомлення того, що без подолання цього драматичного спадщини неможливо налагодження добросусідських відносин між нашими народами і державами: їх фундаментом повинна бути правда і побудоване на цій правді примирення. До цього процесу потрібно прийти з чистим серцем, бути відкритим до почуттів іншого боку, і, перш ніж розповідати про провину інших, самому усвідомити власну провину. На мене важким тягарем лягло те, що зло заподіяли полякам мої земляки і робили це часто в ім'я патріотизму".

Схожийпосилбуві в відкритому листіінтелігенції,представникиякоївисловлювалистурбованістьневирішеністюпроблеми.

"НамблизькісловаПрезидентаПольщіОлександраКваснєвського,що "глибокалюдськаформула "прощаємоіпросимо вибачення"маєсенснавітьтоді,колинадкимосьне тяжієбезпосереднявідповідальністьзате,щовідбувалосявминулому",-писалитодіукраїнськіісторикиіфілософи.Доцієїж"формули"тяжілиіпредставникицерков.

Реклама

Післяцьогорокамивсізалишалисяприсвоїй думці.Алепроблемавідцьогоне вирішувалася-полякиміжсобоюназивалиподіїне інакшеякrzeź wołyńska(Волинськарізанина)абоludobójstwie Polaków(геноцидполяків).Українськінаціоналістивсвоючергузаймалине меншежорсткупозицію.Наприклад,дужеболісносприймалисятезиукраїнськогоісторикаЯрославаГрицакапро те,що"темнасторона"діяльностіукраїнськихнаціоналістівтакожважливадлявивчення.Споривикликалаіколонкаісториканасайті "Історична правда", девіннаписав,що"Бандера нейогогерой"."Герой-цетой,хтоготовийпожертвуватисвоїм життямзарадичогосьбільшого,ніжвінсам.Немає сумніву,щоБандеране рахувавсязісвоїм життям.Томувінігерой.Тількивінне рахувавсяізжиттямиінших.Томувін немійгерой.Моїмигероямиєне ті,хтозабиравчужіжиття,аті,хтозахищавїхціною свого",-написавтодіГрицак.

Синдром жертви

ІсторикАндрійПортновводнійзі своїхпублікаційпризводитьдужепоказовийуривокзі шкільного підручника зісторії.


shkola.ua


Реклама

"Наведенацитата-суцільнийевфемізм,зякогонеможливозрозуміти,яксамеіскількилюдейстали"жертвамиполітичногоантагонізму",не названаїхнаціональність,не згадуєтьсянавітьсамеслово"Волинь",-пишеПортноввстатті"Волинь-1943. Про комплексжертвизчистим сумлінням".

На його думку,"шкільнийпідручник,якімасова свідомість,взагальному,відтворюєобразУкраїниякколективноїжертви-жертвиікомуністичного,інацистськогорежимів,і "польськогопанування",і "турецько-татарськоїагресії".

ВУкраїніє й інший"табір"-їхню позиціюнайяскравішепредставляєдиректорУкраїнськогоінститутунаціональноїпам'ятіВолодимирВ'ятрович."Рішенняпольськогопарламентусталонеприємним,алезакономірнимрезультатомнаростаючоїантиукраїнськоїістеріїінебажаннярозібратисязважкою історієювПольщі,якупровокуютьполітичнісили,які,зокрема,представленівпарламенті",-написавВ'ятровичнасвоїй сторінців Facebook.

Утомучислівінзвернувувагунате,щополякишкодуютьне за "загиблимилюдьми,аза втраченимитериторіями"."УрокиДругої світовоїзначнобільшеполяків,втомучислізт.зв. "кресів" загинуливідрукнацистівікомуністів,аленіякихрезолюційпровизнанняцихвбивствгеноцидомпольськийпарламент нерозглядав.Затезвинуваченнясформульованіпротиукраїнців", – обурився він.

Українськіполітикитакожнегативносприйнялипостанову.НароднийдепутатБорисТарасюксклав повноваженняглавигрупиз міжпарламентських зв'язківзПольщею,аміністразакордонних справПавлаКлімкінадокумент"стурбував"."Шкода,щоВаршаване прислухаласядо пропозиційукраїнськихчиновників,депутатів,виднихгромадськихдіячівпро необхідністьдіятиспільновцьомупитанні-українськиміпольськимісторикамвивчитивсіаспектицієїтрагедії,парламентамдвохкраїнухвалити спільну заяву",-заявивміністр.

ДоситьстриманоювиявиласяреакціяпрезидентаУкраїниПетраПорошенка"Шкодуюпро рішенняпольськогоСейму.Знаю,багато хто захочевикористовуватийогодляполітичнихспекуляцій.ОднакмиповинніповернутисядозаповідіІоаннаПавлаII-прощаємоіпросимо вибачення", – закликав Порошенко.

Волинь в ЗМІ

Журналістукраїнськоїслужби"Польськогорадіо"ОленаБабаковавважає,щовукраїнськихЗМІВолинськійтрагедіїувага приділяласялишеепізодично."Якщоз'являлисяякісьвдумливіматеріали,топереважнодорічниціКривавої неділів 2008або2013.Помітно,щоранішеВолинськатематикаприходилавукраїнськіЗМІзРосії.Наприклад,тамзапустилиякусьпровокаціюабоповисмикувалицитатизі статтікогось ізпольськихполітиків,тодіівКиєвіпідхоплювалитему",-розповідаєжурналістка Сегодня.ua.

4702_w_647

Фото: konkurent.in.ua

ЗасловамиБабаковоївостаннітижнікількістьтекстівнацютемурізкозбільшилася.Прицьомузваженихтекстівяк і ранішемало."Ябсказала:українськіжурналістичастонамагаютьсяписатитак,щобсподобатисясвоїйаудиторії,ато,щоїхверсіїне відповідаютьфактам-тимгіршедляфактів.ОкремостоятьтекстиПортнова,Расевича,Зінченка(українськіісторикиАндрійПортнов,ВасильРасевич,ОлександрЗінченко-авт.)та інші,алеуменетакевідчуття,щоїх нетакбагаточитають",-підкреслюєжурналістка "Польськогорадіо".

У самійжеПольщідо питаннявідносятьсяуважніше,алепроблемизізбалансованістютежприсутні."Є "Gazeta Wyborcza",депроУкраїнупишеАндрусечко(журналістПьотрАндрусечко-авт.)або "Dziennik Gazeta Prawna",деПотоцький(журналістМіхалПотоцький-авт)зПарафяновічем(редакторЗбігнєвПарафяновіч-авт.),аєвиданнядещосьзапівгодинивінтернетінакопалиіопублікували.Алевцілому,інтересізнаннятематикинабагатобільше,ніжвукраїнськихЗМІщодо Польщі",-вважаєБабакова.

Журналісткавизнає,щобезданихсоцопитуваньговоритипро думкугромадськостіважко,але,аналізуючиінформаційнийпотік,можнавідзначити,щобільшістьполяківподіляютьпозиціюСейму.

"Інша справа, що громадська думка річ хитка. Не так давно ось суспільство визнавало в більшості своїй, що поляки відповідальні за вбивства євреїв в Єдвабно, а тепер – сумніваються і перекладають провину на Третій Рейх. Тому що в публічному просторі з'явилися політики, які стали голосно про це говорити. Є так звані "кресов'яки" (поляки, які жили на західноукраїнських землях – авт.), які впевнені що Волинь – це найжахливіший геноцид в історії. Є меншість, якій взагалі не подобається нова політика національної пам'яті від PiS (Prawo i Sprawiedliwość – Право і Справедливість), яка робить з поляків найбільшу жертву Другої світової, а всі навколо тільки мучителі і агресори. Але це зараз явно не домінуюча думка", – підсумувала Олена Бабакова.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти