Порошенко і Зеленський розкрили карти: головні заяви кандидатів в президенти

19 квітня 2019, 10:00

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Сцени монтують підрядники, найняті штабами.

У п'ятницю, як очікується, в Києві, на НСК "Олімпійський", відбудуться дебати між кандидатами в президенти України Петром Порошенком і Володимиром Зеленським. Очна зустріч двох кандидатів підсумує виборчу кампанію – попереду залишаться лише голосування у другому турі, підведення підсумків і оголошення переможця гонки.

Реклама

Три тижні, що відокремлюють перший тур виборів від другого, кандидати та їхні команди використовували на те, щоб привернути симпатії виборців на свій бік. Про що говорили і до чого апелювали Петро Порошенко, Володимир Зеленський та представники їх команд – в короткому огляді сайту "Сьогодні".

Про дебати

Питання про проведення дебатів стало майже на наступний день після виборів першого туру. Поставили його прихильники чинного президента, які в соціальних мережах почали закликати Володимира Зеленського погодитися на дебати.

Володимир Зеленський прийняв виклик, але висунув свої умови: дебати мають відбутися на НСК "Олімпійський", а не в студії Громадського телебачення, як це передбачено постановою ЦВК.

"Я приймаю виклик. Чекаю вас тут, на НСК "Олімпійський", – сказав Зеленський в телезверненні до президента Порошенка.

Реклама

Зеленський висунув опоненту ряд умов, серед яких – здача кандидатами аналізів на відсутність в крові алкоголю та психотропних речовин.

"Дебати робляться не заради видовища на стадіонах. Це серйозна дискусія про майбутнє України, про історичний вектор, про пріоритети ... Але стадіон, так стадіон. Я чекаю на вас", – відповів у той же день Петро Порошенко.

Потім була здача аналізів, дебати 14 квітня на НСК "Олімпійський", організовані командою Порошенка, на які Зеленський спочатку йти відмовився. Довгі переговори команд, рішення ЦВК перенести час "офіційних дебатів" на Громадському. І внаслідок – вистражданий компроміс.

Про війну на Донбасі

Петро Порошенко намагався переконати народ, що питання припинення війни на Донбасі може бути вирішене найближчим часом.

"Моє тверде переконання, що нам вдасться вийти на умови, коли мені вдасться принести мир на Донбас. Це може бути зроблено найближчим часом", – сказав голова держави.

Реклама

Трохи пізніше Порошенко конкретизував своє бачення, давши зрозуміти, що, як мінімум, компонент безпеки "мінських домовленостей" може бути вирішений впродовж року.

"Як тільки компонент безпеки "мінських домовленостей" буде встановлено, (необхідно буде) відразу ж перейти до переговорів про політичне врегулювання і спробувати не пізніше березня 2020 року провести місцеві вибори і таким чином завершити політичний процес та імплементувати цю частину "мінських угод", – сказав Петро Порошенко.

Володимир Зеленський, не дуже вдало висловився про війну ще напередодні другого туру ("Потрібно припинити стріляти"), що було негайно використано опонентами, в перерві між турами утримувався від конкретизації своїх планів щодо припинення агресії Росії.

В ефірі програми "Право на владу" телеканалу "1+1" кандидат зазначив, що не готовий віддати наказ почати військові дії, щоб звільнити Донбас військовим шляхом. Говорячи про те, чи будуть амністовані сепаратисти, кандидат зазначив, що "ніхто пробачати бандитів не буде". Також в інтерв'ю "РБК-Україна" Зеленський сказав, що Володимир Путін є для нього ворогом.

Про євроатлантичний вибір України

Петро Порошенко продовжив позиціонувати себе як єдиного політика, здатного гарантувати незмінність курсу України в ЄС і НАТО.

Реклама

"Країна сьогодні на роздоріжжі: або ми впевнено продовжуємо рух в ЄС і НАТО, або настає реванш. І це не буде різкий поворот відразу, це буде малопомітне, повзуче, але впевнене повернення у сферу російського впливу", – сказав Петро Порошенко в одному зі своїх звернень до нації.

Також президент конкретизував терміни подачі заявки на вступ до ЄС.

"Якщо будуть продовжені реформи, якщо буде парламентська підтримка нашої програми щодо майбутнього членства в ЄС і НАТО, абсолютно реально, щоб в 2023 році ми подали заявку на вступ. Також в 2023 році ми повинні вийти на позицію, коли для України буде ухвалений План дій щодо членства в НАТО", – сказав Петро Порошенко, виступаючи на НСК "Олімпійський" 14 квітня.

Порошенко також підтвердив, що вступ в ЄС проводитиметься за допомогою референдуму. Але, за його словами, питання буде стояти не "йти чи не йти", а чи готові українці делегувати частину повноважень наднаціональному органу.

Володимир Зеленський, в свою чергу, також не ставить під сумнів курс України до Євросоюзу. При цьому він вважає, що референдум по НАТО треба проводити лише після серйозної інформаційної кампанії, яка б пояснила людям, чому Україні потрібно вступати в блок.

"Чому ми говоримо про Європу, НАТО і про референдум? Коли люди будуть готові, тоді тільки референдум. Ви ж розумієте – ми вибрали напрямок в Європу, однозначно, ми хочемо бути не совком, ми хочемо бути європейською державою. Так, так, так, НАТО – клас, безпеку, рівень армії, все зрозуміло. Але я хочу об'єднати країну. Я буду кожен день записувати відео до східних регіонів України і говорити до них: Дивіться, НАТО – не звірюка, і воно не проковтне вас", – сказав Володимир Зеленський.

Про мовне питання

У перерві між турами обидва кандидати намагалися пом'якшити свої позиції по питання мови, в певній мірі заграючи з електоратом опонента. Так, Володимир Зеленський зазначив, що у нього немає наміру скасувати мовні квоти на ТБ і радіо, але є наміри змінити принципи. На його думку, перехід мовників на українське мовлення необхідно стимулювати відповідними податковими пільгами.

"Ви вважаєте, що потрібні були б квоти? Я вам відповім дуже швидко. Через рік я як бізнесмен і всі великі телевізійні бізнесмени без закону про квоти, без цих палиць перейшли б в основному на українську мову, і все", – сказав Володимир Зеленський.

У свою чергу, Петро Порошенко зробив реверанс у бік російськомовних прихильників Зеленського.

"Ми повинні зберегти Україну, і ніхто не буде зазіхати на ваше право говорити російською. Я дуже добре вас розумію – я сам російськомовний. Я вже кілька разів говорив, що раніше говорив тільки російською ... Людині потрібно створити комфортні умови і в жодному разі не забороняти спілкуватися тією мовою, якою вона розмовляє", – сказав Петро Порошенко.

Про реформи

Петро Порошенко заявив, що має намір продовжити розпочаті ним реформи в різноманітних сферах. Зокрема, логічним продовженням децентралізації діючий президент бачить ліквідацію посади губернатора.

"Відразу після президентських виборів я буду ініціювати внесення змін до Конституції, де посади губернаторів будуть ліквідовані. Виконавча влада передається громадам, а контрольні функції будуть у префектів", – сказав Петро Порошенко.

Крім цього, він задекларував рішучість продовжити або провести цілий ряд реформ в економічній сфері. У тому числі висловив упевненість, що парламент підтримає закон про податок на виведений капітал, ухвалення якого вже кілька років вимагає бізнес. Також Петро Порошенко заявив про намір змінити свою кадрову політику.

"Я ретельно проаналізував результати першого туру. Були зроблені, зокрема, висновки щодо кадрової політики. Підкреслюю, що під час своєї другої каденції місця в нашій команді – команді урядовій, команді президентській – повинні отримати люди, які мають кілька характеристик. Це повинні бути молоді люди, люди, які добре себе проявили в програмі децентралізації, лідери об'єднаних громад", – сказав Петро Порошенко.

Свою команду представив також Володимир Зеленський. Радники кандидата напрацювали пакет реформ в кожній з довірених сфер – починаючи від сфери безпеки і оборони, економіки, медицини і закінчуючи проектами діджіталізаціі управління і країни.

За словами Володимира Зеленського, одним з перших ініційованих ним законопроектів буде проект закону про імпічмент. Сам він не має наміру бути головою держави понад один термін.

"Іду на п'ять років. У нашій країні нікому не можна давати поки можливість під час першого терміну думати, що ти будеш робити далі, – через п'ять років. Працюй тут і зараз. Твори історію, роби все, що можна", – сказав Володимир Зеленський.

Також кандидат виступив за легалізацію медичної марихуани, за детінізацію капіталів зі сплатою певного податку державі, проти легалізації зброї.

Якщо резюмувати, за великим рахунком, в період між першим і другим туром кандидати зробили все, щоб сподобатися якомога більшій кількості виборців. Для цього вони пом'якшили власну риторику з багатьох гострих для суспільства питань. І це, безумовно, позитив: хто б не став у підсумку президентом, він уже демонструє, що готовий прислухатися до думки всіх українців.

Є надія, що сьогодні в ході дебатів кандидати відповідатимуть на питання, на які ще не отримані відповіді, і народ отримає остаточне уявлення, чого нам очікувати після виборів.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як "Сьогодні" спільно з американською компанією "Edison Research" вивчали настрої українців перед другим туром президентських виборів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти