Що кажуть Трамп і Клінтон про Україну, і чия перемога більше вигідна Києву: думки експертів

5 березня 2016, 09:00

Денис Беспалов Денис Беспалов

Мільярдер розриває шаблони, а екс-держсекретар сповідує класичний підхід, і в цей раз для Києва більше важлива компетентність, ніж партійна приналежність, відзначають експерти

Трамп і Клінтон. Фото: AFP

Трамп і Клінтон. Фото: AFP

На президентських виборах в США, які пройдуть восени, з великою часткою ймовірності демократів буде представляти Хілларі Клінтон, а республіканців – Дональд Трамп. Передбачається, що саме один з них і стане наступним президентом Сполучених Штатів. На думку експертів, незважаючи на те, що традиційно Україну більше підтримували республіканці, в цей раз Києву вигідніше, щоб перемогла Хілларі.

Президентські вибори в США пройдуть 8 листопада 2016 року, але вже сьогодні в Штатах йде виборча кампанія. Поки вона проходить у форматі внутрішньопартійних виборів єдиного кандидата – праймеріз і кокусів.

Підсумки цих двох гонок Демократична і Республіканська партії підведуть в липні, але вже сьогодні і в стані демократів і в таборі республіканців намітилися реальні лідери.

1 березня в США пройшов так званий "супервівторок" – день, коли внутрішньопартійні вибори (праймеріз і кокуси) пройшли одночасно в 11 штатах. Найчастіше саме кандидати, які заручилися підтримкою виборців в цей день, в результаті стають єдиними кандидатами від провідних партій США.

У Демократичній партії цим кандидатом виявилася екс-держсекретар США Хілларі Клінтон. Загальна кількість її прихильників тепер становить 1001 однопартійців, а для перемоги на загальноамериканському праймеріз необхідно заручитися підтримкою 2383 з них.

У республіканців впевнене лідерство утримує мільярдер Дональд Трамп. Він заручився підтримкою вже 316 делегатів. Щоб стати єдиним кандидатом від Республіканської партії, політик повинен зібрати 1237 однопартійців.

Обидва кандидати в ході своїх виступів іноді згадують і про ситуацію України. При цьому їх підходи як щодо підтримки Києва, так і в питанні взаємин з Кремлем істотно відрізняються.

СуперечливийТрамп

У питанні України Трамп займає неоднозначну позицію.

Так в одному з інтерв'ю він заявив, що не задоволений тим, що США змушені псувати відносини з Росією через Україну. "Я не в захваті від нашого протистояння з Росією через Україну, коли Німеччина зволікає, отримуючи нафту і газ з Росії", – сказав Трамп.

Також Дональд Трамп стверджує, що в разі перемоги на президентських виборах, зможе побудувати хороші відносини з президентом Росії Володимиром Путіним. "Готовий посперечатися, що у мене були б хороші відносини з Володимиром Путіним. Вся справа в лідерстві", – сказав він.

Мільярдер також займає досить неоднозначну позицію щодо того, хто причетний до аварії малайзійського "Боїнга-777". На його думку, існують доказів недостатньо, щоб звинувачувати бойовиків, яких підтримує РФ, в тому. що це вони збили пасажирський літак. "Вони кажуть, що не вони збили літак. Це може бути їх зброя, але вони її не використали і не стріляли з неї. Вони навіть заявили, що інша сторона вистрілила, щоб звинуватити їх. Чесно кажучи, ми, ймовірно, ніколи не будемо знати напевно", – заявив політик. За його словами, настав час перегорнути цю сторінку.

Паралельно з цим кандидат від республіканців заявляє, що Україна заслуговує на набагато більшу міжнародну допомогу, ніж отримує зараз. "Я дуже переживаю за Україну: за регіон і те, що там діється. Я думаю, що люди з різних куточків світу мали б допомогти їй. Я не думаю, що Україна має належну повагу. Вона цього заслуговує, і довго це доводила", – заявив Трамп.

На його думку США поки підтримують Україну "більше на словах, ніж на ділі".

У той же час Трамп стверджує, що йому байдуже, вступить Україна в НАТО чи ні. "Мене не турбує це питання: якщо Україна увійде в НАТО – прекрасно, але якщо не увійде – також прекрасно", – сказав американський бізнесмен.

Як відомо Путін назвав Трампа лідером президентської гонки.
"Він дуже яскрава людина, талановитий без всяких сумнівів. Не наша справа визначати чи гідний він того, але він – абсолютний лідер президентських перегонів", – заявив тоді Путін.

Реклама

Американськиймільярдерзаявив,щовважає"великою честю"дляньогопозитивнуоцінку,якуйомудавпрезидентРФ.

Устані республіканцівне обійшли увагоюцейобмінлюб'язностями."Цешлюб,укладенийнанебесах.Неможуцьогодочекатися",-відповівсенатор-республіканецьДжонМаккейн,висміявшиобмінлюб'язностями.

Авсоцмережахнавітьз'явилисякарикатуринацютему.

Реклама

.jpg_305

Така неоднозначність Трампа в питаннях України та РФ має своє пояснення, вважають експерти. "З одного боку, з точки зору геополітичних інтересів для США Україна є важливою хоча б як фактор стримування РФ і зміцнення позицій у Східній Європі. З іншого боку, у Трампа і Путіна є якась внутрішня один до одного якщо не симпатія, то взаємний інтерес, оскільки тип лідерства, політична стилістика дуже схожі, незважаючи на те, що Трамп – великий бізнесмен, а Путін – чекіст і силовик. Їх об'єднує одне вертикальне лідерство, намір прямого контакту з масами. Ось звідси загальна "хімія", – пояснює "Сегодня. ua "директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Крімтого,Трамп-целюдина, яканамагаєтьсязруйнуватишаблони,зазначаєзаступник головиАгентствамоделюванняситуаційОлексійГолобуцький."Цейогоформулауспіху.Вінговоритьте,щоне модно,непопулярно інепристойно.Якщовважаєтьсянепристойноговорити,щозПутінимможнадомовлятися,вінговоритьце.АпроУкраїнувінне може неговоритипозитивно,оскількипрекраснорозуміє,щоукраїнськадіаспоразавждиголосуєзареспубліканців",-поясниввін "Сегодня.ua".

В тренді
Історична подія: SpaceX і NASA запустили людей в космос

Жорстка Хілларі

Реклама

На відміну від Дональда Трампа, Хілларі Клінтон займає більш чітку позицію, як по Україні, так і по відношенню до РФ.

У першій же своїй офіційній промові після оголошення про намір балотуватися вона пообіцяла протистояти президенту РФ Володимиру Путіну. "Я давала відсіч противникам типу Путіна і зміцнювала союзників типу Ізраїлю, і я була в ситуаційному центрі в той день, коли ми дістали бен Ладена", – заявила політик.

Раніше Хілларі порівнювала дії Путіна з незаконного "приєднання" Криму до Росії з захопленням Гітлером області Чехії.

На думку Клінтон, США і союзники повинні посилити тиск на Москву. "Я як і раніше переконана, що ми повинні зробити узгоджені зусилля, щоб дійсно підвищити витрати для Росії і особливо для Путіна", – сказала вона

При цьому Клінтон вважає, що Сполученим Штатам слід діяти "набагато розумніше", маючи справу з російським президентом і його амбіціями. "Він – не проста людина ... Але я не думаю, що є якась альтернатива постійній взаємодії", – сказала політик.

При цьому колишній держсекретар закликає збільшити фінансову і військову допомогу Україні. "Я думаю, ми повинні надавати більше фінансової допомоги уряду України, тому що зараз вони намагаються зробити перехід від непрофесійної, корумпованої системи до системи, яка діє за світовими правилами. Вони працюють з МВФ і Європейським центробанком. Я думаю, ми повинні більше допомагати Україні захищати її межі. Нове спорядження, більше навчань, США і НАТО досі дуже неохоче це робили. І я розумію, чому. Це непроста потенційно небезпечна ситуація, але українська армія і прості українці, які воюють проти сепаратистів, довели, що заслуговують на більш
сильну підтримку, ніж досі ми надавали", – заявила Клінтон.

12823363_1081250388591751_5710168114653965128_o

Хілларі Клінтон. Фото: соцмережі

ФактичноХілларіКлінтонсповідуєідемонструєтрадиційнийзахіднийпідхідвстиліліберальногоінетрвенціонізму,зазначаєВадимКарасьов."ЦеофіційнадоктринаДемократичноїпартіїщез часівБіллаКлінтона",-зазначиввін.

Іекс-держсекретардійснорозбираєтьсяяквміжнароднихсправахвцілому,таківукраїнськомупитаннізокрема,зазначаєОлексійГолобуцький."З усіхкандидатів(яквдемократичномутаборі,такіуреспубліканців),Клінтон-єдина,хтоповністюрозумієукраїнську проблематику.Целюдина, яказнаєміжнароднуобстановку",-вважаєвін.

НестандартнийінтересУкраїни

Незважаючи на те, що для України традиційно завжди вигідніший президент-республіканець в США, але в цей раз (виходячи з того, що основне суперництво буде проходити між Трампом і Клінтон) справа йде по-іншому, відзначають експерти.

"Традиційно для нас завжди були важливіші республіканці але в даному конкретному випадку для нас більш вигідна Клінтон. Вона більш компетентна в зовнішній політиці. А Трамп – людина без державного досвіду і поводиться досить авантюрно", – сказав "Сегодня.ua" експерт з міжнародних питань Олександр Палій.

Крім того Клінтон, в порівнянні з іншими кандидатами від демократів, в своїх позиціях (в тому числі по Україні і РФ) ближча до республіканців, додає Олексій Голобуцький. "Клінтон для нас абсолютно непоганий варіант", – вважає він.

У той же час Вадим Карасьов закликає не надто чіплятися за того чи іншого кандидата, оскільки є і більш глобальні чинники які визначають відносини між країнами.

"Ставлення США до України буде заздрість немає від бажань і уявлень переможця президентських виборів США, а багато в чому від ситуації в світі, ситуації в Східній Європі, стан Росії і стану України, інакше кажучи, від загальної геополітичної динаміки. І нам треба думати не про тому "зіллє" нас, чи ні нова американська адміністрація, а про те, як нам вскочити в ці останні вагони поїзда модернізації, в тому числі і військово-стратегічної і геополітичної, на якому можна і в'їхати в безпечному оточенні в 21-е століття" , – сказав він.

При цьому Вадим Карасьов додав, що ніхто за Україну її геополітичну роботу робити не буде.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти