Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Сьогодні виповнилося 133 роки з дня народження найвідомішої жінки-математика Еммі Нетер

23 березня 2015, 13:33

Найвідомішою жінкою-математиком, яка коли-небудь існувала, захоплювався сам Ейнштейн

Еммі Нетер. Фото: wikipedia.org

Еммі Нетер. Фото: wikipedia.org

Сьогодні виповнилося 133 роки з дня народження найвідомішої жінки-математика Еммі Нетер.

Життя Еммі

Еммі Нетер народилася в Німеччині. Її батьки, математик Макс Нетер і Іда Амалія Кауфман, походили із заможних купецьких родин.

Спочатку Еммі Нетер вивчала мови, плануючи стати викладачем англійської та французької. Однак в університеті лекції з математики захоплювали Еммі більше, ніж будь-які інші. Вона стала ученицею математика Пауля Гордана, під керівництвом якого захистила в 1907 році дисертацію з теорії інваріантів.

Уже в 1915 році Нетер внесла вклад у розробку Загальної теорії відносності; Ейнштейн у листі до світового лідеру математиків Давида Гильберта висловив захоплення "проникливим математичним мисленням" Нетер. Але лише після закінчення Першої світової війни Нетер змогла стати приват-доцентом в 1919 році, потім понадштатним професором.

Сучасники описують Еммі Нетер як на рідкість розумну, чарівну і привітну жінку. Її жіночність виявлялася не зовнішньо, а в зворушливій турботі про учнів, повсякчасній готовності допомогти їм і колегам.

Цікаво, що геніальний математик дотримувалася соціал-демократичних поглядів і співпрацювала з математиками СРСР.

noether8

Реклама

Портрет Еммі Нетер. Фото: mathematik.uni-wuerzburg.de

В тренді
Медведєв раптом згадав Зеленського і "оскаженілий націоналізм"
Дмитро Медведєв

Після приходу нацистів до влади в 1933 році Нетер, як єврейці, довелося емігрувати до США, де вона стала викладачем жіночого коледжу в Брін-Морі (Пенсільванія) і запрошеним викладачем Інституту перспективних досліджень у Прінстоні.

Наукові досягнення

В основному праці Нетер відносяться до алгебри. Терміни "нетерове кільце", "нетерів модуль", теореми про нормалізацію і теорема Ласкера-Нетер про розкладання ідеалу тепер є основоположними.

Великий внесок внесла Нетер в математичну фізику, де її ім'ям називається фундаментальна теорема теоретичної фізики (опублікована в 1918 році), що зв'язує закони збереження з симетріями системи (наприклад, однорідність часу тягне закон збереження енергії). На цьому плідному підході заснована знаменита серія книг "Теоретичної фізики" Ландау-Ліфшиця. Особливо важливе значення має теорема Нетер в квантовій теорії поля, де закони збереження, що випливають з існування певної групи симетрії, звичайно є головним джерелом інформації про властивості досліджуваних об'єктів.

Ідеї та наукові погляди Нетер справили величезний вплив на багатьох вчених, математиків і фізиків. Вона виховала ряд учнів, які стали вченими світового класу і продовжили відкриті Нетер нові напрямки.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...