Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Театр одного актора або саміт НАТО: чи погрожував Трамп покинути ряди Альянсу

14 липня 2018, 07:49

Крістіна Зеленюк

Ліберальний світовий порядок ледь схожий на "Титанік", який шукає свій айсберг, і зустріч в Гельсінкі покаже, хто виявиться цим айсбергом - США, або Росія  


Північноатлантичний альянс демонструє єдність, але

Північноатлантичний альянс демонструє єдність, але

Черговий саміт НАТО в Брюсселі пройшовпристрастівляглисяівжеможнаспокійнопідвестийогопідсумки.Безсумнівним"хедлайнером"зустрічінавищомурівніставДональдТрамп:вінзадавав тон,змушувавусіхнервуватиі,врешті-решт,добивсясвого-союзникипообіцялизбільшитисвоїобороннівитрати.Цим45президентСШАнаочнопродемонстрував усьому світові,якзаконибізнесуможутьпрацювативполітиці.

Звичайно, можна було б сказати, що другою за значимістю і впливовістю фігурою на цьому саміті була Ангела Меркель, яку, не встигнувши сісти за стіл переговорів, Трамп "розніс" в пух і прах за "Північний потік". Або Тереза Мей з Brexit – прямо з Брюсселя американський президент відправився в Лондон. Але ні: другим за кількістю згадок і дискусій на саміті став, як би це парадоксально звучить, Володимир Путін. У декларації саміту Росія згадується 54 рази, а на підсумковій прес-конференції Трампа буквально закидали запитаннями про зустріч з Путіним в Гельсінкі 16 липня.

Ліберальний світовий порядок відкритих дверей 

ДональдТрамплюбитьповторюватиоднуітужфразу:"АнексіюКримудопустивБаракОбама".По правдікажучи,політикичастозвинувачують"папередніков"(не тількиамериканські)кажучи,щовонибтакогоніколине допустили.Аленаоднійзпанельнихдискусій(вонабулаoff the records,томуімен,на жаль,мине називаємо)цікавеприпущеннявисловивбританськийексперт:"Обама,можливо,бувнайкращимдляПутінапрезидентом,аджевжечерез7-10роківпривладіПутінперетворивсявнайкращогосвітовогогравцянаслабкостяхЗаходу".

ЗамісяцьдоБрюссельськогосамітуНАТОДональдТрампзаявив,щовін"найгіршийнічнийкошмарРосії"іповідношеннюдо Володимира Путінавжеточножорсткішесвоїхпопередників.З приводужорсткості-часпокаже,алевсі експертиіаналітики,зякимисайт"Сегодня"спілкувавсянаполяхБрюссельськогосамітуНАТО,кажуть,щовякійсь міріТрампкопіюєповедінкуПутіна,якомубулолегше"передбачити"передбачуваногоОбаму,ніжабсолютнонепередбачуваногоТрампа.

"Риторичнепитання:хтотодірозгойдуєліберальнийміжнароднийчовенбільше,ніжПутін?Можливо,одинзключовихсвітовихлідерів,якийзустрінетьсязПутіним16липня?",-говоритьодинзамериканськихекспертів.

ВихідСШАзПаризькоїкліматичної угоди,потім-зядерноїугодипоІрану,теперТрампперевіряєнаміцністьНАТО.ЗадовгодоБрюссельськогосамітубулозрозуміло,щостанеголовнимкаменемспотикання.ДональдТрамппослідовнокритикуєєвропейськихсоюзниківзанедостатнівитратинаоборону.Це,на його думку,нерозривнопов'язанезторговельнимивідносинами. Сайт "Сегодня" вже писав, яквиступаючивМонтаніТрампзаявив,щоШтатибільше небудутьплатитизабезпекуіоборонуЄвропи,якавикористовуєСШАвсвоїхпрагматичнихекономічнихцілях.

Реклама

У цьому питанні у американського президента чисто бізнесовий підхід: чому Штати повинні платити за безпеку європейських держав, які прекрасно заробляють мільйони доларів на американському ринку? Правда, не тільки на американському. У перший же день Брюссельського саміту, снідаючи з генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом, під каток критики Трампа потрапила Німеччина. Заголовки світових ЗМІ облетіла його фраза "Germany is captive of Russia" ( "Німеччина в полоні у Росії"). За словами Трампа, Німеччина отримує занадто багато енергії з Росії – близько 60-70%. Правда, зокрема The New York Timesдоситьточнопідмітив,що60-70%-цезагальнийобсягпотребБерлінавпоставкахенергоресурсів,якідоситьдиверсифіковані-тамщеєнемаленькачасткаімпортузНідерландівіНорвегії.Інша справа,якщодобудують"Північнийпотік-2",залежністьНімеччинивідросійськогогазуможезбільшитися.От самепо"Північному потоку"ДональдТрампіпройшовся,закликавшиНАТОпильнопридивитисядо цьогоросійсько-німецького проекту,якийможезагрожувати безпеціАльянсу.

"Алеменіцікаво,чи бачитьТрампвцьомунеобхідністьзахистувідРосії?Яне впевнений.Якщовінне бачитьвцьомунеобхідності,чомуйоготурбує "Газпром" і "Північнийпотік-2"?Меніцездаєтьсятрохинепослідовним,аленасамомусправібагато речей,яківінробить,виглядаютьнепослідовно", – сказав в інтерв'ю сайту "Сегодня"науковийспівробітникНімецькогоФондуМаршаллавБрюсселіПітерЧейз,згадуючизаявиТрампапро поверненняРосіївG8.

В тренді
Коронавірус вирує в Італії: що потрібно знати

Алепарадоксвтому,щоякими б небулизаявиТрампапро Росію,Путінаінібито"приналежність"КримуРосії,томужителітамрозмовляють російською(хочаофіційнихпідтвердженьцимйогословамитакіне з'явилося), підсумкова декларація саміту НАТО, якупідписавіТрамп,виявиласяповідношеннюдоРосіїдужежорсткою.Москвіпригадаливсе:іагресивнідії,що підриваютьосновиміжнародногопорядку;інезаконнуанексіюКримуітриваючудестабілізаціюсхідноїУкраїни;ірозгортанняракетвКалінінграді;іспробидестабілізуватисуверенітетЧорногорії;іхімічнуатакувСолсбері,заяку,на думкуЛондона,несевідповідальністьРосійськаФедерація.

"Ми не можемо і не підемо на компроміс щодо принципів, на яких базується Альянс, безпека в Європі і Північній Америці. У нинішніх умовах ми шкодуємо, що, незважаючи на неодноразові заклики союзників, і міжнародної спільноти до Росії змінити курс, обставин для цього немає. Не може бути повернення до "business as usual", поки не буде зрозумілих і конструктивних змін в діях Росії, що демонструють дотримання міжнародного права і його міжнародних зобов'язань", - говориться в п.9 підсумкової декларації. У той же час в п.5 документа союзники підкреслюють, що Альянс відкритий до політичного діалогу, не шукає конфронтації і не представляє для Росії загрозу.

План "чотири тридцятки" – потужний сигнал Росії

Декларація Брюссельського саміту ще раз підтвердила прихильність ст.5 Вашингтонського договору про колективну оборону (коли напад на одну країну-члена означає напад на весь Альянс). Це ще один сигнал російській пропаганді, яка любить поширювати тезу про те, що НАТО не прийде на допомогу, якщо нападуть на когось одного. А в п.33 союзники записали: "Найважливіший обов'язок Північноатлантичного союзу – захищати і боронити територію і населення наших країн від нападів, відповідно до статті 5 Вашингтонського договору. Ніхто не повинен ставити під сумнів рішучість НАТО в разі, якщо безпеку будь-якого держави- члена організації опиниться під загрозою".

Сполучені Штати підписалися під цим формулюванням, незважаючи на те, що на другий день саміту в єдності Альянсу Трамп змусив багатьох засумніватися. У той час, як підсумкова декларація Брюссельського саміту була вже давно узгоджена і опублікована, американський президент несподівано зриває засідання в інших форматах, збираючи союзників на закриті переговори. За інформацією Politico, Трамп в ультимативній формі погрожував виходом США з Альянсу, якщо партнери не збільшать свої оборонні витрати до 2% ВВП вже до січня 2019 року (у перший день саміту президент США взагалі пропонував підняти планку до 4% ВВП). Reuters посилаючись на свої джерела, повідомив, що такого президент США не говорив. Пізніше в статті "Трамп заявляє про перемогу НАТО після ультиматуму діяти самостійно" Reuters написав,щоТрампапростонеправильнозрозуміли,апрезидентФранціїЕммануельМакронзаявив,щоне чув,щобТрампговоривпро вихідзНАТО.Теж самесказалаіпрезидентЛитвиДаляГрібайскайте.Та йсамТрампнапідсумковійпрес-конференції,про якужурналістамповідомилилишезапівгодинидопочатку,заявив,щотакийкрокбудезайвим,додавши,щовіритьвНАТО.

Підводячи підсумки саміту Йенс Столтенберг сказав: "Всі союзники абсолютно чітко почули месидж Трампа. Ми розуміємо, що цей американський президент дуже серйозно ставиться до витрат на оборону, і це надає зрозумілий вплив". Дональд Трамп заявив, що союзники дали йому тверду обіцянку збільшити свої оборонні витрати якомога швидше. Відповідну вимогу зазначено в п.3 підсумкової декларації саміту: "Всі держави-члени НАТО почали збільшувати витрати на оборону, і у приблизно дві третини країн НАТО є національні плани, що передбачають до 2024 року витрачати 2% ВВП на оборону. Більш як половина держав членів НАТО більше 20% оборонних витрат припадає на основні види озброєння і техніки, включаючи пов'язані з цим науково-дослідні та конструкторські розробки, і, відповідно до їх національних планів, 24 країни НАТО будуть до 2024 року відповідати даному рекомендованому показнику 20%".

Варто нагадати, що свої військові витрати союзники домовилися поступово збільшувати ще на саміті НАТО в Уельсі відразу після незаконної анексії Криму Росією і розв'язаної Кремлем війни на Донбасі. Але завдяки 45-му американському це, судячи з усього, відбудеться набагато швидше, інакше на наступному ювілейному саміті НАТО в 2019 році (Альянсу виповнюється 70 років) одним лише закритим засіданням з Трампом і його погрозами справа може не обмежитися. Правда, причиною такого різкого і жорсткого поводження американського президента є знову-таки швидше бізнесовий підхід і робота на свій електорат, ніж турбота про реальну загрозу з боку Росії.

Але,повертаючисьдопідсумковоїдеклараціїБрюссельськогосаміту,надопомогуприходитьп.14,якимАльянсофіційнозатвердивплан"Чотири Тридцятки": "Із загальної кількостізбройнихсилкраїниНАТОнададутьдодатково30великихвійськово-морськихкораблів,30важкихісередніхманевренихбатальйоніві30бойовихповітрянихескадрилій,здопоміжнимипідрозділами, що знаходятьсявтакомустанібоєготовності,якийдозволяєїмпротягом30дніваборанішеприступитидо виконаннязавдання".

Цепотужнийсигнал уРосії,якапродовжуєнарощувативійськовусилубіля кордонівсхідногофлангуНАТО.ПричомуініціативаприйнятицейпланвиходиласамевідСполученихШтатів.ЗасловамианалітиківAtlantic Council, насьогоднішнійденьсилиНАТО неможутьшвидкомобілізуватисяіприйтинадопомогурозгорнутимвкраїнахБалтіїіПольщічотирьомбатальйонам,якщовонипіддадуться нападу(зараз оперативність розгортання і залучення військ НАТО 60 днів – Авт.). "ЦяслабкістьможеспровокуватиМосквунаатакувнадії,щоНАТОпобоїтьсяескалаціїіне зможевідповісти",-пояснюютьексперти.Більштого,якповідомилапрес-службаДалі Грібаускайте,лідериАльянсудоручиливійськовому керівництвублокувнестипропозиціїщодо посиленняППОкраїнБалтії.

Так що на зустріч з Путіним 16 липня в Гельсінкі Трамп їде більш ніж підготовленим. Саміт США і РФ, результатів якого так сильно побоюються в Європі, покаже, чи живий ліберальний міжнародний порядок, який в Кремлі, судячи з усього, хочуть переписати на манер другої "Ялти". "Ліберальний світовий порядок ледь схожий на "Титанік", який шукає свій айсберг", – сказав на Брюссельському саміті один з британських експертів, додавши, що зустріч в Гельсінкі покаже, хто виявиться цим айсбергом – США, або Росія, яка плювала на правила, встановлені після Другої світової.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...