Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Чим живуть "найрозумніші міста" нашої планети: Сантадер, Сінгапур і Сонгдо

12 серпня 2018, 00:02

Андрій Мазур

Життя все в більшій мірі забезпечують IT, але шлях ще довгий

Однез найпоширенішихвЗМІсловосполучень — "розумне місто". Разомзелектроннимурядомі,наприклад,телемедициною,воно уособлюєблизькемайбутнє-світ,вякомузавдякиінформаційнимтехнологіямподоланібагато проблемурбанізованихтериторій.Журналіст"Сегодня"розбирався,наскількиздійсненніподібного роду проекти,щослідрозумітипідцимтерміномінаскількивиправданінадії,що покладаютьсяна"розумніміста".

Трохи загальної інформації

Дляпочаткунаведемонудневизначення."Розумне місто"(Smart City)-це"ефективнаінтеграціяфізичних,цифровихілюдськихсистемвштучному середовищізарадисталого,благополучногоівсебічногомайбутньогодлягромадян".Таквизначивпредметнашої розмовиБританськийінститутстандартів(BSI).

Тобто розумне місто – це не завершена система або об'єкт типу побудованого моста або введеної в дію уніфікованої системи продажу квитків. До святкової дати його не створиш. Це процес, який передбачає вдосконалення різних сторін життя міста на базі інформаційних технологій. І не заради самих технологій, а для того, щоб зробити функціонування міста більш ефективним, а побут городян – комфортнішим і безпечнішим. Технології залишаються всього лише інструментом для досягнення згаданих цілей.

Крім того, "розумне місто" – це ще й зворотний зв'язок влади і розробників сервісів з городянами, і робота відповідно до урахування їх думки.

Одним словом, "набуття розуму" якоюсь густонаселеною територією є процесом без термінів і термінів. Неправильно стверджувати, що ось цей мегаполіс N вже "розумний" – можна говорити лише про те, наскільки успішно і які з елементів концепції "розумне місто" застосовуються в тому чи іншому населеному пункті. Чим ширше і успішніше використання самих різних технологій для вирішення завдань управління, підвищення якості життя і економії ресурсів, тим розумніше місто. А процес "розумнішання" може тривати до тих пір, поки існує місто
.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Компоненти "мудрості": інтернет, датчики, люди

Створитирозумне містонеможливобезвикористанняцілогоперелікутехнологій.

На початку 2000-х створені моделі і програми, що дозволяють аналізувати колосальні масиви даних, одержуваних з безлічі різних джерел. Виник і англомовний термін, який визначає такі обсяги інформації і прийоми роботи з ними, – Big Data (великі дані). Фахівці навчилися виявляти приховані в цих оцифрованих развалах даних закономірності і робити на їх підставі висновки і прогнози. "Дозріли" для вирішення подібних завдань і апаратна база у вигляді потужності комп'ютерів, ємності пристроїв для зберігання даних і швидкості їх передачі.

У 2009-му термін замигтів в діловій пресі. У 2013 році тема Big Data з'явилася в підручниках.
Необхідність у подібній технології стає очевидна на такому прикладі. Одним з перших міст, яке почало "розумнішати", був курортний Сантандер (Іспанія) з населенням 180 тис. осіб. На початку реалізації проекту Smartsantander в 2011 році там оброблялася інформація з 16 тис. датчиків, встановлених тільки в центрі міста! А тепер уявіть, які потоки даних обробляються в таких мегаполісах, як Сінгапур.

IОT – абревіатура, що застосовується для так званого Інтернету речей
.

"Цебезперервнийпотікданих,якийпочинаєтьсявіднашоготіла,домашньої і робочоїобстановки,міської інфраструктури-і,врешті-решт,розчиняєтьсявглобальніймережі",-такРобванКраненбург,авторконцепції "Інтернетуречей",визначавцейфеномен.

Іншимисловами,цесвіт,вякомувсі предметипов'язані одинз однимчерезінтернетелектроннимимітками, штрих-кодами,датчиками,проводамиірадіоканалами.Плюспрограми,що об'єднуютьце"залізо"ітехнологіїBig Data.

Третє покоління мобільного зв'язку (3G) дозволяє задовольнити більшу частину потреб користувачів: перегляд сайтів, спілкування в соціальних мережах і месенджерах, online-ігри, навігація, скачування додатків, перегляд відео. Проблеми виникають хіба що при онлайн-перегляді відео у високій роздільній здатності та передачі великих масивів інформації. З цими запитами вже прекрасно справляються мережі 4G. Але для створення "розумних міст" важлива не тільки швидкість.

Тому концепція smart city вимагає впровадження мереж покоління 5G: там швидкість передачі даних – вже не основний параметр. На перший план виходять суцільне покриття територій і доступ до інтернету у важкодоступних місцях. Плюс безперебійна одночасна робота в мережі величезного числа пристроїв.

У цю складову "розумного міста" входять всілякі джерела інформації: фото- і відеокамери, датчики руху, температури, забруднення повітря, рівня шуму і т. д.

Створення "розумного міста" вимагає злагодженої роботи величезного числа фахівців. Чиновників, які розуміють, навіщо це потрібно робити, і що виділяють фінансування. Управлінців в області розподілу ресурсів і інфраструктури. Аналітиків великих даних, соціологів, фахівців з поведінки людей і представників багатьох інших професій. Але потрібні ще й підготовлені городяни. Якщо населення здебільшого далеке від технологій (що характерно для України), то в силу консерватизму вони можуть відкидати сервіси, які легко сприймуть двадцятирічні. Тому м'яка, але безперервна підготовка мешканців розумного міста до життя в ньому – ще те завдання, що вимагає часу, терпіння і сил
.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Сантадер: столиця регіону Кантабрія першою в Європі зважилась на впровадження нових технологій

Цей іспанський курорт часто називають початком епохи розумних міст. У 2011 р в рамках проекту SmartSantander в центральних кварталах встановили 15 тисяч датчиків, облаштували трансляційну мережу і платформу для обробки інформації. Датчики повідомляли про забрудненість повітря, інтенсивність руху, вільні місця на парковках, заповнення сміттєвих контейнерів і т. д. Всього здійснювалося з десяток високотехнологічних проектів з бюджетом в 60 млн євро. Одержану інформацію мерія використала для економії вуличного освітлення, поліпшення збору відходів і розвантаження доріг. Мер Сантандера заявив, що, крім очевидного поліпшення життя обивателів, проявився ще один позитивний ефект: місто стало давати роботу програмістам.

smart-cities-04-media-hd-d

Іспанія. Курортне місто стало центром IT-розробок

Сінгапур: мудрий мегаполіс, що піклується про всі покоління городян

Експерт у сфері урбаністики Білл Хатчінсон запропонував зрозумілу класифікацію розумних міст: версії 1.0, 2.0 і 3.0. В "розумному місті" 1.0 немає загальної стратегії, автоматизація торкнулася окремих, не пов'язаних між собою компонентів. У версії 2.0 ведеться об'єднання і взаємозв'язок раніше незалежних ініціатив та максимально великого числа різних джерел інформації. Версія 3.0 передбачає, що об'єднання всіх компонентів завершено, а вся інфраструктура буквально просякнута інтелектуальними технологіями. Одним з небагатьох мегаполісів, що піднялися на такий рівень, став Сінгапур: навесні цього року він очолив двадцятку кращих "розумних міст", рейтинг яких склали спільними зусиллями дослідницька компанія Juniper Research і Intel. Оцінювалося 4 критерії: мобільність, якість охорони здоров'я, безпека життя і продуктивність. У всіх номінаціях Сінгапур став першим. Ми наведемо кілька прикладів, що пояснюють, за що місто отримало таку високу оцінку.

В тренді
У Франції протестують новий препарат проти коронавірусу

Тут діє безпілотне метро Mass Rapid Transit (MRT). Через додаток можна дізнатися час прибуття автобуса і кількість вільних місць у ньому. На великій частині переходів є пристрої, що подовжують зелений сигнал для літніх і людей з обмеженою мобільністю по соціальній карті. Приміщення, де є літні люди, обладнані сенсорами: якщо датчики перестають фіксувати рух – застережливий сигнал відправляється родичам або в соціальну службу. Система ще не введена в масову експлуатацію, але її тестування безкоштовне. Лікарні освоюють дистанційні системи діагностики: в них інформація про стан людини передається по бездротових мережах від датчиків на тілі пацієнта. У місті запроваджена інтелектуальна система контролю санітарного стану на основі відеосистеми і комп'ютеризованих контейнерів для збору відходів. На порталі державних слуг Сінгапуру доступні 650 онлайн-сервісів: спілкування з муніципальними службами городянин може синхронізувати в одну поштову скриньку.

150806121501-sg-50---lead-image-super-169

Сінгапур. Вже створена цифрова модель міста, з урахуванням найменших нюансів

Сонгдо: високі технології не рятують від людських прорахунків у плануванні та прогнозуванні

Середрозумнихмістєприклади нетількиблискучогоуспіху.Щепаруроків томуЗМІзахопленорозповідалипро зведеннявПівденній Кореї"містамайбутнього".Переліктого,щотутбуде"впершевсвіті",зашкалював:жителіотримувалиособливусмарт-карту,такий собіособистийключдо всіх сервісівміста:проїзднаметро,оплатапарковки,безкоштовнийпрокатбайкатощо.

Автомобіль на вулиці повинен був стати рідкісним гостем. Його замінив би велосипед. Більше третини території міста відводилося під зелені насадження – словом, не життя, а рай для велоактивістів, борців за чистоту природи тощо.

Будівництво почалося в 2003, закінчити намір в 2020-му. Передбачалося, що в Сонгдо буде чверть мільйона жителів, а ще стільки ж стануть приїжджати кожен день на роботу з розташованих неподалік мегаполісів Інчхон і Сеул. На жаль: амбітним планам не судилося збутися.

В наші дні міські квартали пустують. У Сонгдо живе близько 70 тис. осіб, а половина будівель так і не побудована. Майбутнє чудо-міста залишається туманним. Що ж сталося?

Найважливіша причина – помилкова концепція закритого міста для обраних. У Сонгдо дорого і нудно жити. Тут мало музеїв, театрів, кінотеатрів. Так, шкіл і лікарень вистачає, але вони дорогі для середнього корейця. Може, борці за екологію і фанати велосипеда і мріяли б жити в такому місці, але ціни на продукти і комунальні витрати швидко змусять більшість з них поступитися принципами. Тому розташований в парі годин їзди Сеул явно переманює жителів до себе, хоча планувалося якраз навпаки. Висновок: помилки містобудівників і урбаністів не можуть згладити ніякі технології
.

smart-cities-06-media-hd-d

Південна Корея. Місто-мрія може стати примарою

Український досвід

Загальна ситуація в країні така: населені пункти знаходяться на початку шляху до "розумному місту" версії 1.0. По всій Україні можна знайти приклади окремих проектів, які вписуються в концепцію "розумного міста". Ми не будемо цитувати чиновників і ініціаторів всіляких проектів, а поглянемо на ситуацію очима обивателя. У столиці та великих містах контролюють споживання і платять за "комуналку" через особисті кабінети, в великих містах працює система пошуку маршрутів транспорту EasyWay. З сайту ініціативи Kyiv Smart City є дюжина посилань на сервіси з послугами та відомостями про міське господарство столиці України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Нью-Йоркський досвід

УНью-Йоркучиновникипоставили собі за метуз'ясувати,які закладигромадського харчуваннязливаютьвканалізаціювикористанурослинну олію.Тамце дійствокараєтьсяштрафом:згусткиоліїзабиваютьканалізаційнітруби,апошукизасміченьвлітаютьу копієчкуміській скарбниці.Набігиперевіряючихдопомагалимало.

ОскількиміськегосподарствоНью-Йоркаграничнокомп'ютеризовано,томуніципальніIT-фахівцізастосувалитехнологіювеликихданихдо всього масивувідомостей,що потрапляютьдо них,починаючизпоказаньлічильниківводиізакінчуючипожежною безпекоюішкідливимивикидамиватмосферу.

Виявилосязбіг:частиназакладівгромадського харчування,в порівняннізіншими,рідкооплачувалапослугививезеннярідкихвідходів,апоручзнимипідозрілочастоопинявсяколодязьканалізаційногоколектора.За спискомбулиспрямованідопитливіперевіряючі,ів95випадкахз100підозривиправдалися.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...