Друг на Близькому Сході: як будується співпраця України з Ізраїлем

19 листопада 2017, 10:00

Ірина Ковальчук Ірина Ковальчук

Українець допоміг з'явитися цій країні, тепер вона підтримує нас


Яффа. Вид на Тель-Авів.

Яффа. Вид на Тель-Авів.

Таксист в Єрусалимі – виходець з України, екскурсовод в Яффі – родом з Хмельницького, у експерта Інституту дослідження нацбезпеки Ізраїлю – сім'я з України, головний лікар на КПП з Сирією – із Алчевська, права рука ізраїльського прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньяху – родом з Харкова, та й в Кнесеті досить депутатів з українським слідом в біографії. В цілому з більш ніж мільйона російськомовних в Ізраїлі – 600 тисяч вихідців з українських територій. Це можна пояснити хоча б тим, що по нашій території за часів Російської імперії проходила так звана смуга осілості, де євреям вже дозволялося селитися і вести справи. Виходячи з вище викладеного, як помітили б в Одесі: "Хтось хоче сказати, що дві ці країни про щось можуть не домовитися?"

Напевно, в тому числі і завдяки тісним зв'язкам високопоставлених репатріантів з України з місцем їх народження буквально щороку між нашими країнами полягають ключові угоди. У 2011 році в двосторонньому порядку були скасовані візи, і громадяни України і Ізраїлю можуть без візи перебувати один в одного мінімум три місяці. За час існування безвізового режиму кількість візитерів в обох напрямках збільшилася в десять разів. У травні Ізраїль дозволив нашим жінкам працювати доглядальницями, чоловікам – займатися будівельними роботами, але без участі у внутрішній обробці приміщень.

Зараз на фінішну пряму виходять переговори по зоні вільної торгівлі. Ізраїльзацікавленийвнашихяйцях,молоцітазерновихкультурах.Впритулпідійшлидо вирішенняпитанняпро виплатурепатріантамзУкраїнизаробленихнимитутпенсій.Ізраїльтянивпевнені,щоцетількипочатокплідної співпраціміжнами,незважаючинавсітіпроблеми,якіпереживаєзаразУкраїна.

"Потенціал у вас є. Ви опинилися в оточенні ворогів, і ми живемо 70 років в оточенні тих, хто бажає нам смерті. Але сьогодні уряд в Києві розуміє правила і готовий по ним працювати, на відміну, наприклад, від Москви, яка встановлює свої правила", -зазначив у розмові один високопоставлений ізраїльський політик.

Наданиймоментпогіршитищосьвужедосягнутомуміжнашимикраїнамиможетількиповедінкарядовихукраїнців.НахвилібезвізузІзраїлемдеякіхитрігромадянинамагаютьсязатриматисявтеплійкраїні,дерізнісуспільніорганізаціїідержпрограмине дозволяютьвиникнутинавітьтакомузвичномудлякапіталізмуявищу,якбездомні.Намагаютьсязатриматися,наприклад,шляхомподачі проханняпро отриманнястатусубіженця.

"Коли ми зіткнулися з масовістю подачі українцями прохань на отримання статусу, в Кнесеті навіть обговорювали скасування безвізового режиму,- розповів нам все той же політик. – Поки проблему вдалося вирішити, прискоривши розгляд заяв на отримання статусу біженця. Тепер українці не по півроку чекають рішення, це відбувається за три дні. Зрозумійте, наша країна маленька просто не здатна в такій кількості щорічно збільшувати своє населення".

Реклама

Висновкизпершоїхвилі"біженців"зУкраїниізраїльтянизробилиіпосилилирізногородуперевіркибажаючихвилетітинаСвятуземлю.Починаютьсявониваеропортах-передреєстрацієюнарейсвІзраїлькоженпасажирповиненпройтиспівбесідуупредставниківізраїльськихслужббезпеки.Накількохмовах(англійська,іврит,російськатаарабська)пасажирівзапитуютьпро метупоїздки,про знайомстваітакдалі,іпринайменшій підозріпасажирпростоне допускаєтьсянарейс.

Мабуть, краще за багатьох інших країн в світі Ізраїль розуміє, з чим Україні довелося зіткнутися в результаті військового конфлікту на сході нашої держави. Міжнародні домовленості не дають їм можливості постачати нам озброєння і військові технології. Але ізраїльтяни готові ділитися з нами обладнанням і розробками в області реабілітації поранених, а також у наданні психологічної допомоги травмованим українцям. Два роки ізраїльтяни виношують ідею відкриття в Україні повноцінного реабілітаційного центру, але поки не можуть знайти відповідне приміщення.

"Уряд Ізраїлю вже кілька років організовує приїзд в Україну наших фахівців з фізичної реабілітації та посттравматичного синдрому. В кінці листопада в Харків, Дніпро, Нові Санжари, Переяслав-Хмельницький і Київ приїдуть троє провідних фахівців Ізраїлю в цій області з медичного центру Шиба. Вони проведуть семінари, лекції та консультації для українських медиків з конкретних питань. на додаток до підготовки професійного персоналу делегація буде шукати нові шляхи співпраці в цій галузі між Ізраїлем і Україною", - розповіла "Сегодня" глава політичного відділу посольства Ізраїлю в Україні Реут Шапіро Бен-Нафталі.

Роль УРСР в долі Ізраїлю

Українці також зіграли важливу роль у заснуванні держави Ізраїль, яка сьогодні є однією з найбільш розвинених країн у Південно-Західній Азії з економічного і індустріального розвитку (ВВП на душу населення -: $ 38 127). У 1947 році нерегламентованим виступом з трибуни Генасамблеї керівник делегації УРСР в ООН Василь Тарасенко затягнув до чітко встановленого терміну прийняття британської резолюції, згідно з якою на території Палестини мала з'явитися арабо-єврейська держава з єврейською нацменшиною. Так вступила в силу раніше прийнята резолюція №181 про утворення двох незалежних держав – єврейської і арабської. На знак подяки влада Ізраїлю хотіли удостоїти Тарасенка звання почесного громадянина, але радянський дипломат відмовився.

Майже 9-мільйоннакраїнаживебезконституції.Основніпринципиустрою державипрописанівДеклараціїнезалежності,яку виставленоназагальний оглядвфойєКнесету.Іякможнабулоздогадатися,середїїпідписантівбулиівихідцізнашоїземлі-ГолдаМеїр, яка народиласявКиєві, згодомчетвертийпрем'єр-міністрІзраїлю,іуродженкаОдесиРахельКоен-Каган.

НемаєвційкраїнііКонституційногосуду,аВерховнийсуд(ВС)володієвеличезними повноваженнями.ВСвирішує,ставитизаконопроектнаголосуваннявКнесетчи ні.

Реклама

new_image6_256

Декларація. Її подписала колишня киянка і одеситка

Пустелю в оазу перетворили одесити

У 1909 році група євреїв, що приплила в Яффу з Одеси, заснувала Тель-Авів, а першим мером міста став Меїр Янкелевич Дізенгоф з бессарабського села Якимович. Спочатку Меїр плив в Палестину за пропозицією барона Едмонда де Ротшильда для відкриття фабрики скла. Портове містечко Яффа на березі Середземного моря, яке згодом стало Брамою Святої землі, було без каналізації, водопроводу і електрики, завдяки чому здався новоприбулим некомфортним. Нові поселенці мали гроші і почали купувати піщані дюни за Яффой, де на свій смак розпланували новий квартал. Оскільки будівництво за містом передбачає ніякого загальної концепції, архітектуру своїх будинків поселенці вибирали по європейських каталогах. Через два роки був оголошений конкурс на назву швидко розростається єврейського кварталу. Найбільш відповідною виявилася аналогія з утопічним романом засновника сіонізму Теодора Герцля "Стара нова країна". "Тель" – символізує курган або пагорб, "авів" – весну, відродження. Так і з'явився "Пагорб весни".

new_image4_384

Реклама

В магазинах, на зупинках, в парках — повсюди звучить російська мова

Паралельно поселенцям необхідно було вирішувати проблему з озелененням. В останній період правління Османа палестинці все вирубали – дерева пішли на будівництво залізниці з Яффи в Хайфу і Єрусалим, а потім і до Каїра. Місцевому населенню за значну кількість цінного будматеріалу пропонувалася можливість не служити в турецькій армії, чим воно охоче користувалося. У підсумку палестинські землі швидко перетворилися на пустелю. Коли 30 березня 1921 року міністр у справах колоній Великобританії сер Уїнстон Черчілль прибув з візитом на Святу землю, що стала після розпаду Османської імперії колонією Великобританії, мер Дізенгоф спробував зробити Тель-Авів зеленішим – розпорядився привести з найближчих сільгосппоселень дорослі дерева. Їх вкопали в пісок на бульварі Ротшильда, а під час прогулянки Черчілля одне дерево впало. Майбутній британський прем'єр тоді прорік: "Без коріння тут нічого не виросте". Ця історія дійшла до Ротшильда, і він вирішив створити фонд, який спочатку зайнявся купівлею дерев для Тель-Авіва, а після утворення Ізраїлю – для всієї країни.

"Вся зелень, яку ви бачите сьогодні в містах, на набережній, навіть на пагорбах між населеними пунктами – все це посаджено вручну. В XXI століття ми вступили з великою кількістю дерев, ніж було на зорі XX. Сьогодні завдяки тому, що Ізраїль навчився переробляти до 80% використаної води, ми можемо дозволити крапельне зрошення кожної пальми і куща", - розповів гордо єрусалимець Еміль.

В тренді
Історична подія: SpaceX і NASA запустили людей в космос

Перші платани і фікуси з'явилися в Тель-Авіві на початку 1930-х. Сьогодні всі дерева в містах Ізраїлю паспортиризовані, до кожного підведено полив, і в разі потреби їм роблять щеплення. При евакуації єврейських поселень з палестинських територій жителі вивозять навіть 10-метрові пальми.

new_image3_455

Тель-Авів. Століття тому тут були тільки піщані дюни. Фото: І. Ковальчук

Тали Плосков: "Я горда, що ми врахували позицію Києва"

new_image2_530

Депутат ізраїльського Кнесету, голова групи міжпарламентської дружби Україна – Ізраїль

- Між нашими країнами закладена дуже хороший грунт для плідної роботи. З послом України в Ізраїлі я на постійному зв'язку ... Постійно сюди на зміну делегації політиків з України, наприклад, приїжджають бізнесмени ... Я особисто знайома з дуже багатьма українцями. Брала участь в переговорах про надання дозволу на роботу в Ізраїлі вашим будівельникам. У реалізацію проекту було вкладено чимало сил і часу. Процес затягувався, хоча я говорила на зустрічах: у цьому питанні Києву вже потрібно бігти, оскільки є країни, які стоять в черзі на ізраїльський ринок праці. Українська сторона чітко стояла на захисті інтересів своїх громадян, і це – правильний принцип. В результаті працівникам з України будуть платити таку ж зарплату, як громадянам Ізраїлю – це вже про щось говорить. Ми взяли на себе і відрахування в пенсійний фонд, і оформлення стажу. І ви знаєте, я була дуже горда, що моя країна – Ізраїль – прислухалася до аргументів української сторони, тому що це справедливі аргументи. Я знаю, що багато українців чекають даної можливості, і буде дуже добре, якщо це покращить матеріальне становище деяких сімей в Україні.

Рішення якого наступного питання очікується?

Між нашими країнами постійно піднімається питання про виплату репатріантам з України пенсій. В Ізраїлі найбільша громада – з України. Коли я зустрічаюся з цими людьми, особливо похилого віку, чую: "Ми все життя віддали цій країні, і як так, що нічого не отримуємо від неї?" Особливо людей це хвилює в світлі того, що Росія починає такі виплати. Правда, для отримання цих грошей необхідно заповнити 18 сторінок документів і довести свій стаж. Ваш прем'єр Володимир Гройсман під час свого візиту сюди в травні офіційно сказав: "Так, ми візьмемо на себе ці виплати". Ви знаєте, це невеликі гроші. Йдеться, може бути, про $ 50. Але для людей це данина поваги від країни, якій вони віддали по 20-30 років. Репатріанти з України по-справжньому чекають цього. У нас є організація "Всеізраїльське Об'єднання вихідців з України". Коли заговорили про можливість вирішення питання про пенсії, вони відразу газету випустили з роз'ясненнями. Людям байдуже, що це всього $ 50. Важливо, що держава не забула про них ...

Тим, хто переїхав до Ізраїлю в поважному віці, нічого не виплатять?

У нас люди, які не заробили пенсії, все одно одержують допомогу. А механізм пенсій абсолютно відрізняється від вашого. Пенсія вважається з тієї суми, яку ви встигли накопичити разом зі своїм роботодавцем за роки вашої роботи. Закон зобов'язує, щоб ця сума накопичувалася, навіть якщо цього хтось не хоче. І коли ти виходиш на пенсію, накопичена сума ділиться на певну кількість місяців і виплачується. Звичайно, ті люди, які приїхали сюди в 40-50-річному віці не встигли до виходу на пенсію (для чоловіків в 67 років, для жінок – в 62) досить накопичити. Тому в більшості своїй вони існують на соціальну допомогу. Для самотнього пенсіонера це 3000 шекелів ($ 850), для пари – 5000 шекелів ($ 1420). Ми постійно порушуємо ці виплати, тому що все одно вони за так званої межею бідності, встановленої в Ізраїлі.

В Ізраїлі на досить високому рівні знаходиться турбота про літніх людей ...

Зроблено дуже багато, якщо порівнювати з Україною. Я завжди кажу, що репатріанти з СРСР повинні бути вдячні за таку старість. Але ще є куди прагнути. Наприклад, у нас є закон про догляд за літніми людьми. Людям, які не можуть самі за собою доглядати навіть за наявності родичів, покладається певна допомога. Залежно від їх стану здоров'я держава оплачує певну кількість годин по догляду за ними. Якщо людина не може сама встати і вмитися, до неї прийдуть і допоможуть вмитися, їй приготують сніданок, навіть сходять в магазин або в аптеку. Але цей закон змушує хворих регулярно проходити принизливу перевірку на підтвердження недуги. Я за те, щоб люди старше 80 років, а багато хто з них пережили Голокост, без перевірки автоматично могли претендувати на допомогу доглядальниці. Повинно бути досить висновку лікаря.

Другийсуперечкаунас-про вихіднапенсію.Сьогодніжінкамйогохочутьпіднятидо64років.Ідержававважаєцеправильним.Не тому,щохочутьзобов'язативсіхжінокпрацюватидоглибокоїстарості,атому,щовІзраїлітривалістьжиттявисока-82 роки.СлаваБогунашій медицинііславаБогуумов життяунаснавітькількість100-літніхжителівзначна.Іякщотивзмозі працюватиіхочешцього,точомутебесилоюповиннівідправлятинапенсію?

new_image_542

Плосков: "Репатріанти з України чекають пенсії звідти". Фото: Facebook"Сегодня" дякує МЗС Ізраїлю за допомогу в організації зустрічей.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти