Блоги
Віталій Квітка

Феномен вишиванки

Віталій Квітка

письменник

Вишиванка-day цьогоріч ми святкуємо уже (ще?) втринадцяте. Започатковане 2006 року з подачі студентки Чернівецького національного університету Лесі Воронюк як свято ідеї збереження українських національних цінностей та ще й задля популяризації їх посеред молоді національне свято третього четверга травня прижилося: не тільки з-помежи молоді. Щороку, коли тисячі людей усіх вікових категорій в Україні не буденно виходять на роботу і в супермаркет, патетично крокують алеями та майданами чи релакстично  виїздять на пленери живої природи, де їх ніхто навіть не побаче, у вишиванковому нацодязі, виникає враження, що день вишиванки святкується у нас якщо не сторіччями, то щось на кшталт "типу того".

Реклама

Є, звичайно, деякий легкий флер певної політико-ідеологічної "просвіти" в цьому дійстві травневого буяння української вишиванки. Однак присутнє у ній та в використанні її візерунків і щось магічне, те, що дивовижним чином, хочемо того чи ні, поза нашими бажаннями, нас усе-таки об`єднує вже зараз.

Звісно, вишиванка — то такий собі наш кілт, не більш ніж фольклорний елемент національного, і перш за все саме національного, одягу. Але образи, пов`язані з вишиванкою, набагато далекосяжніші в трактуванні та використанні, ніж той такий кілт, який на всяке дійство не одягнеш (хоча шотландці часом і примудряються).

Реклама

Вишиванка — універсальна. Її можна одягнути на День Незалежності, в  Вишиванка-day чи в будь-яке національне свято. Але з`явися в ній на презентації книги для особливо високочолих чи соціального проекту, на якому-небудь бізнес-рауті чи навіть міжнародній зустрічі, що вирішує долю нацекономіки; у літаку, на роботі в айтішній фірмі; поїдь у ній на рибалку чи просто носи вдома (як робив мій батько і як чинять тисячі українців, неписьменників та невчителів укрмови в тому числі) — вишиванка пасуватиме скрізь. Тому що, можливо, задовго до появи України на мапі, вишиванка властиво і була сама Україна. Її тканина, нитка, візерунок, в які сплетені години її виготовлення, уособлювали саму душу України. Автентична вишиванка, скажімо з льону, а можна й опанча з жаливи — це ще й дуже здоровий одяг, який водночас захищаючи тіло від незначного холоду та непомірної спеки, дозволяє тілові добре дихати. Вона простора та зручна в рухах, її не потрібно часто прати, а переться вона – легко. І завжди має на тобі і святковий і разом із тим (на вибір якщо треба) достатньо буденний вигляд.

Реклама

Люди, ось уже, як мінімум, чотири сторіччя поспіль, завжди любили, в тому числі й "шикувати", саме в українській вишиванці. У ній рідній гарцював на сцені перед закоханою в нього російською імператрицею Єлизаветою козак Кирило Розум (майбутній гетьман України №16 Кирило Розумовський). Елемент вишиванки в національному одязі, починаючи з ХІХ сторіччя — неначе певний військовий мундир для кожного культуртрегера України, від Івана Котляревського та Тараса Шевченка і аж до Василя Симоненка, Василя Стуса чи Степана Процюка, Олександра Клименка та Сергія Жадана з Юрієм Андруховичем. У вишиванці щоденно править 1/6 планети Земля, "великим і могутнім СРСР" одіозно-харизматичний "українець" Микита Хрущов. Вишиванка уособлює національне "гетьманство" Віктора Ющенка та Петра Порошенка та відродження мови й культури, пов`язаної з ними, але її ж залюбки, як предмет глибокої вкоріненості в державотворчість ,одягає і будь-який інший український президент. У вишиванках помирають, стікаючи кровію, українські герої під час національних змагів 1918-1921 років та лісові бійці УПА 1940-х. І в ній же грасують площами окупованих українських міст німецькі офіцери та поліцаї та, пізніше, герої-переможці Великої Вітчизняної. Її нап`ялюють— щоб проспівати на догоду та розвагу напівп`яній юрмі публіки народних пісень – всі які були працівники сільських клубів та радянських агіткультбригад, і водночас її вдягають як щось особливе для певної гіперособливої і, можливо, єдиної події в житті. Наприклад, напередодні власного розстрілу, як поетка Олена Теліга в Бабиному Яру-1942, чи поперед простою і тихою смертю, як мій батько. Її, вишивану пісню свого народу, бережуть як зіницю ока, виймаючи з шафи лише в День вишиванки. І її не цураються забруднити щоденним борщем чи під час любощів із коханими в щоденному сіні українського літа. Крім того, вишиванка — однозначно культовий, навіть релігійно-культовий, одяг, що, здається, здатний дивовижним чином всіх примирити в моменти, коли точок примирення, здавалося б, уже не існує.

Національний одяг, назвемо його для спрощення тією ж "вишиванкою", українці носять завжди. Це і простий, і коштовний водночас одяг. Кільт можна сьогодні купити в інтернет за ціною від 177 гривень і до кількох тисяч грн, вишиванку — за від 400 грн до кілька десятків тисяч(інкрустовані коштовними каменями — ще дорожче). Різна кількість праці, часу та вміння вкладається в неї: від серійної штамповки, яка все одно радує око і приємно вирізняє тебе цієї весни на тлі травневого буяння, до унікальної ручної праці, неповторного, одноразового акта людської творчості, де полотно художника подарене людському тілу для зношення неначе у якості винятка з правил.

Схоже так було — вона ж і мистецтво, і вишиванка ж і повсякденність — у нас завжди.

У  томі першому "Легенд та переказів Криворіжжя", упорядкованому сучасним українським культуртрегером Григорієм Гусейновим, є чимало унікальних етнографічних матеріалів "з перших вуст", від праправнуків, що ще пам`ятали й особисто бачили козаків, що першими оселилися в Дикому Полі та на його кордонах. Вони унікальні — тому що йдеться не тільки про одяг та звички, а й про менталітет оповідача — того, чия кров і звички все ще течуть і в наших судинах. Мова цих записів проста, щира, розмова селянина. У главі "Легенди Придніпров`я" зустрічається унікальний текст під назвою "Люди браві й чепурні". Слово "чепурні" розповідає про те, якими бачили самі себе наші далекі козацькі пращури. Прикметник "бравий" – досі у вжитку в глибинках над Дніпром: він означає "дуже вродливий", "надзвичайно статний", "з шикарним іміджем", або просто "людина — просто погляду не відірвати": "Запорожці зодягалися добре, ходили браво, чепурно". 62 рядки присвячує автор тому, які вони чепурні: цілі абзаци про "пикаті" чуприну та вуса, "одежу усе на дроту, на шовкових шнурках та на ваті....сукна тонкі, усіляких кольорів...тільки сорочки своєї рукодії", висока шапка, каптан червоний, пояс, штани, чоботи – автор переказу аж захлинається від "крутизни" фольклорної екіпіровки, мовляв, "Дорога була..." А потім, насолодивши національну гідність, раптом, в останніх чотирьох рядках: "... та тільки не всі вони так гарно й обряджувались. Бувало й так: оббриє голову запорожець, зав`яже її хустиною, натягне на себе опанчину, надіне патиночки та й ходить так, наче яка звірюка..." Опанча́ (давньорус. япанча, япончица, від тюрк. япинджа, пор. тур. япунча) — широкий, довгий безрукавний плащ з товстого цупкого сукна, вона мала вигляд широкого плаща, характерне для неї – гола шия і груднина. Оте "бувало й так", ота "опанчина" — це і є гола правда, передтеча нашої нинішньої вишиванки. Вперше згадана в "Слові о полку Ігоревім" (1185 рік) "опанчина", – і від неї, як і від вишиванки, дме вітром історії. Мозаїка якої складається в роки, тоді вплітається в десятиріччя, тчуться з них століття, і пахне від неї тисячоліттями. Дбайлива жіноча рука відтворює свій візерунок: щось на кшталт мальованої поезії від пращурів, телеграмно вибитої вишиваним хрестиком чи гладдю. Ми одягаємо цю опанчину й виходимо в ній на світ божий: на радість собі і людям. Задля аватарки в інтернет, але і не тільки.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Все новости
Последние новости
Показать еще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Говорит президент Украины
Больше заявлений Зеленского
ВСУ: главное
Подробнее
Помощь во время войны
Больше новостей
Love is...💙💛
Путешествуй по Украине
В поиске трудоустройства
Найти работу!
🏠 Квартирный вопрос
Новости недвижимости
"Разом нас багато"
Нас не подолати
🚘 Актуалка для владельцев авто
Что еще нового?
Кулинарный мастер-класс
Что приготовить?
⚽ Фан-сектор
Болей за футбол!
Be in Techno Trends
Следить за новостями
⭐ Срачи прилетели
Больше скандалов
🔮 Предсказания & Гороскопы
Что еще говорят звезды?
Валюта
Курс доллара в кассах банков (покупка/продажа)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрэксимбанк Укрэксимбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Универсал Банк Универсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
Герої не вмирають!

Позывной "Депутат". Сергей Компаниец - старшина роты 93-й отдельной механизированной бригады "Холодный Яр". Воевал на передовой с 2014 года. Ребята называли 47-летнего старшину "батей", потому что он помогал и учил каждого. Погиб в бою под Изюмом, прикрывая побратимов. Его 16-летний сын пошел учиться в военный колледж…

История героя
Рейтинг цен
Сколько стоит жилье в новостройках Киева (грн за м²)
1
Печерский Печерский
90 592
2
Шевченковский Шевченковский
57 791
3
Оболонский Оболонский
54 494
4
Подольский Подольский
51 178
5
Голосеевский Голосеевский
46 989
6
Святошинский Святошинский
36 659
7
Днепровский Днепровский
35 882
8
Дарницкий Дарницкий
35 881
9
Деснянский Деснянский
35 364
10
Соломенский Соломенский
31 688
Прогноз 🔑
Рейтинг популярности
Наши спортсмены в Instagram
1
Василий Ломаченко Василий Ломаченко
2157К
2
Александр Усик Александр Усик
1698К
3
Александр Зинченко Александр Зинченко
1660К
4
Андрей Шевченко Андрей Шевченко
1150К
5
Владимир Кличко Владимир Кличко
1021К
6
Элина Свитолина Элина Свитолина
871К
7
Андрей Лунин Андрей Лунин
658К
8
Виталий Кличко Виталий Кличко
515К
9
Дарья Белодед Дарья Белодед
496К
10
Юлия Герасимова Юлия Герасимова
449К
У кого самый большой прогресс
ЗАПРАВКИ
Топливо сегодня
95+
95
ДТ
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
27,61
53,09
51,09
51,20
27,61
53,28
51,38
51,56
27,54
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
28,06
58,99
56,99
55,99
28,48
-
48,90
49,05
26,96
статистика
Курс криптовалюты сегодня

Валюта

Цена, usd

Bitcoin (BTC)

56156.09

Binance Coin (BNB)

399.06

Dogecoin (DOGE)

0.09

Litecoin (LTC)

75.45

Theta (THETA)

2.1

Haute Couture
Расписание Fashion Weeks

Париж. Франция

3 – 7 июля

Париж. Франция

Маями. США

14 – 21 июля

Маями. США

Нью-Йорк. США

9 – 14 сентября

Нью-Йорк. США

Лондон. Англия

16 – 20 сентября

Лондон. Англия

Милан. Италия

20 – 26 сентября

Милан. Италия
Детали модных показов
Выбор украинцев 🚘
Какие новые легковые авто покупали в июне
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Подробнее
Love is... 💙💛
За что мы любим Винницу
Водонапорная башня

Водонапорная башня

Фонтан «Roshen»

Фонтан «Roshen»

Вареники с вишней

Вареники с вишней

Double-decker

Double-decker

Отель «Савой»

Отель «Савой»

Посетить город после победы

Нажимая на кнопку «Принять» или продолжая пользоваться сайтом, вы соглашаетесь с правилами использования файлов cookie.

Принять