Блоги
Александр Левченко

Нахабна інформаційна війна Росії

Александр Левченко

Посол Украины в Хорватии и Боснии и Герцеговине 2010-2017 гг., историк

*Від редакції

Днями президент України Петро Порошенко підписав указ про введення в дію рішення РНБО з протидії інформаційній агресії Росії. Контроль за виконанням відповідного рішення покладено на секретаря РНБО Олександра Турчинова і це на четвертий рік війни з Росією. Але, до прикладу, тільки в листопаді минулого року Рада ЄС і Європарламент в затвердженому бюджеті на 2018 рік вперше передбачили кошти на боротьбу з російською пропагандою. Після цього минулого грудня прем’єр Британії Тереза Мей заявила про виділення 5 млн фунтів на протидію російській інформаційній війні.

Реклама

Про те, як свого часу доводилося боротися нашому Посольству в Хорватії з брудною російською дезінформацією, та чому світ тільки зараз прокидається та починає протидіяти російській інформаційній агресії Олександр Левченко розповів в своєму блозі для сайту "Сегодня".

Без виграшу інформаційної війни не варто сподіватися на успіхи на полі бою. Для повернення окупованого Донбасу та анексованого Криму треба вживати постійних системних заходів для просування української точки зору в світовому інформаційному просторі. Недооцінка цього важливого напрямку роботи може коштувати нам іміджевих втрат і відтягування часу перемоги на фронті реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Початок інформаційної війни з Росією: Крим

З початком анексії Криму російська пропаганда розгорнула небачену інформаційну війну до якої Україна виявилася просто неготовою. Скоординовані дії російської агітації на ТВ та в інших медіа дозволили створити величезну внутрішню підтримку серед росіян агресивному нападу на Крим. Російський наступ масово розгорнувся в світовому інформаційному просторі, де була використана роками налагоджувана машина продукування інформаційної брехні, задіяний величезний напрацьований ресурс в зарубіжних медіа, що створювався роками. Йдеться про планомірну багаторічну роботу представників російських спецслужб з закордонними журналістами. ФСБ та ГРУ (військова розвідка) інтенсивно працювали в країнах колишнього СРСР, тоді як Служба зовнішньої розвідки з певним залученням ГРУ в інших країнах світу.

Реклама

Пам’ятаю, як на ранок 27 лютого 2014 року російський спецназ захопив приміщення Верховної Ради та Ради Міністрів АР Крим. Працюючи тоді Послом України в Хорватії, Боснії та Герцеговині, я не вагаючись пішов на прямий ефір одного з хорватських телеканалів, щоб донести політичні сигнали до політичного керівництва та громадськості. Багатьом місцевим політикам просто не вірилося, що можлива нахабна російська окупація Криму, тому ми всіх переконували, що треба миттєво реагувати на міжнародній арені, бо самій з російськими військами Україні не впоратися.

Бувало запрошували на прямий ефір, де на передачі вже чекав підготовлений журналіст з новою порцією "фейкових" звинувачень. Але нам завжди вдавалося доносити правильні сигнали до глядацької аудиторії. Якось був гостем рейтингового телеканалу для годинного прямого ефіру, присвяченого Україні. Головний редактор запевнив у попередньо підготовлених позитивних сюжетах про нашу державу. Ці сюжети дійсно були, але почалася програма з розгромного матеріалу про український ремонт літаків (навесні 2016 року російська пропаганда в хорватському інформаційному просторі говорила про спробу українців обдурити хорватську сторону в ремонті дванадцяти МІГ-21).

Телеведучий почав задавати питання чому це український Посол так активно коментує питання, яке начебто є комерційного характеру. Довелося йому і глядачам нагадати, що ремонт виконував казенний Одеський авіаремонтний завод з більше ніж столітньою традицією ремонту авіатехніки та виробничою спеціалізацією на відновленні саме МІГ-21, а сам багатомільйонний контракт уклала державна компанія "Укрспецекспорт", тому представляючи державу Україна ми не дозволимо, щоб недоброчесні конкуренти обливали її брудом.

Реклама

Текст пісні старий, але його намагаються знову продати, хоча давно відомий автор мелодії. Мене не дивує, що  впливове загребське видання Jutarnji list зараз знову почало дискредитаційну кампанію щодо українського ремонту хорватських винищувачів. Саме воно ініціювало антиукраїнські публікації весною 2016 року. Зараз обрано таймінг, коли Міноборони Хорватії має визначитися з виконавцем чергового ремонту хорватських бойових гелікоптерів радянського виробництва. Потенціальними переможцями тендеру може бути "Укрспецекспорт" або Росія. Тому вчергове кинути тінь на українського спецекспортера означає підіграти російському конкуренту.

Інформаційне поле бою з Росією – увесь світ

Один з тліючих скандалів – це інформаційне втручання росіян у президентські вибори в США. Окрім класичного намагання Кремля впливати на розвиток передвиборчих перегонів через своїх агентів впливу, була зафіксована надзвичайна російська активність в соціальних мережах, де мільйони американських споживачів інформації не відаючи того були під впливом московської пропаганди і американський Конгрес вирішив окремо розслідувати це питання. Занепокоїлися і британці щодо російського втручання в Brexit. Стало очевидним, що Кремль використовуючи новітні інформаційні технології, активно присутній у вирішенні всіх важливих справ світової політики, активно лобіюючи свої національні інтереси через використання демократичної процедури виборів.

Тепер зрозуміло, чому ультраправі та відверто ліві політичні організації, які роками не могли отримати достатню електоральну підтримку для проходження до парламентів низки європейських країн, зараз комфортно себе почувають у вищих законодавчих органах цих держав активно впливаючи на прийняття важливих внутрішньо та зовнішньополітичних рішень. Не дивно, що всі вони великі друзі політичного курсу Путіна, який створив у колись монолітній Європі свої оазиси політичного втручання, фінансово підгодовуючи та організаційно підтримуючи їх. Цікаво, що багатьох з тих, хто наважився критикувати найвпливовішу людину планети очікувала дискредитація або політичний пресинг.

Не є виключенням навіть Україна. І якщо всі випади проти Путіна в українському інформаційному просторі просто не беруться до уваги – тут вариться своя політична каша, то тих, хто активно протидіє кремлівській пропаганді на міжнародній арені частенько чекає процес дискредитації. Відчув це на власному досвіді. Все відбувається за відпрацьованою російськими спецслужбами схемою: спочатку копаються по приватному життю, намагаючись скомпрометувати, а якщо там усе чисто, тоді виділяються кошти для емісара, який через когось "зі своїх" стає вхожим до деяких високих українських кабінетів з "фейковим" доносом, звісно не щодо досягнень в інформаційній війні з Росією, підкріпленим "конвертом подяки". Там цьому радіють, бо хоча і за гроші, але починають "боротися" з недоліками, байдуже, що "фейковими". Тому корумпованість багатьох українських високопосадовців стає "бічем" демократичних перетворень. Про це згадує і низка американських і європейських політиків, вказуючи на використання Кремлем української корупції для проштовхування власних політичних цілей.

Згадаємо ще один фактор російського інформаційного впливу: в країнах так званого ближнього зарубіжжя російський капітал пробивався не тільки через захоплення лідерських позицій у банківському секторі, викуп стратегічно важливих виробничих потужностей, перехоплення перспективних інвестиційних проектів, але і придбання національних ЗМІ з метою реального впливу на свідомість і громадську думку місцевого населення. Банківський та інвестиційний капітал РФ активно використовувався для нахабного лобіювання російських інтересів, здійснення реального впливу на перебіг політичного процесу в цих державах, створення на місці осередків російських друзів у політичному істеблішменті, бізнесових колах та місцевих ЗМІ. Не була виключенням і Україна, яка в стратегічних планах Кремля займала одне з головних місць і де маніпулювання суспільною думкою проводилось роками.

Замість висновку

Знаєте, між численними зустрічами з представниками усіх парламентських політичних сил Хорватії, Адміністрації президента і МЗС у березні 2014 році якось запам’яталися відверті слова голови однієї з лівих парламентських партій: "А на яку реакцію Росії ви власне розраховували? Чому ви вирішили, що Москва все це отак проковтне. Можете робити і надалі різкі рухи, але все це може закінчитися трагічно", мабуть натякаючи, що Крим, можливо і не єдина складна проблема з якою стикнеться Україна. Він дав життєву пораду: "Прорахуйте кроки наперед і якщо майбутні втрати варті вашого бажання жити по-новому, тоді не скигліть і стійко переносьте тяжкі випробування".

У боротьбі з московською пропагандою в світовому медіа просторі особливу роль можуть відігравати українські дипломатичні представництва, які як ніхто здатні активно інформувати місцеву громадськість про російську військову агресію на Донбасі та окупацію Криму, оперативно спростовувати усі "фейки" кремлівської пропагандистської машини. Зрозуміло, що вихід у прямий ефір чи інтерв’ю з гострих зовнішньополітичних питань вимагає напруження та відповідної підготовки. Але постійна комунікація з зарубіжними медіа з важливими політичними сигналами повинна стати дієвою частиною роботи кожного українського посла. Саме керівник дипустанови має стати своєрідним голосом України в країні перебування.   

В низці країн ми бачимо велику активність керівників українських дипустанов, які доносять максимум об’єктивної інформації про Україну місцевим ЗМІ, політичним колам, громадськості. Можемо помітити також значну присутність деяких українських послів у соціальних мережах, але це особливо важливо, якщо читачі – іноземні громадяни з країн акредитації.

Насамкінець підкреслю, що гостре суперництво з Росією в світовому медіа просторі не тільки продовжується, а навіть зростає. Тому Україні потрібно проводити системну роботу в інформаційній сфері міжнародних відносин з метою спростування кремлівських "фейків" та ефективного забезпечення  державних інтересів на світовій арені.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Все новости
Последние новости
Показать еще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Говорит президент Украины
Больше заявлений Зеленского
ВСУ: главное
Подробнее
Помощь во время войны
Больше новостей
Love is...💙💛
Путешествуй по Украине
В поиске трудоустройства
Найти работу!
🏠 Квартирный вопрос
Новости недвижимости
"Разом нас багато"
Нас не подолати
🚘 Актуалка для владельцев авто
Что еще нового?
Кулинарный мастер-класс
Что приготовить?
⚽ Фан-сектор
Болей за футбол!
Be in Techno Trends
Следить за новостями
⭐ Срачи прилетели
Больше скандалов
🔮 Предсказания & Гороскопы
Что еще говорят звезды?
Валюта
Курс доллара в кассах банков (покупка/продажа)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрэксимбанк Укрэксимбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Универсал Банк Универсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
Герої не вмирають!

Позывной "Депутат". Сергей Компаниец - старшина роты 93-й отдельной механизированной бригады "Холодный Яр". Воевал на передовой с 2014 года. Ребята называли 47-летнего старшину "батей", потому что он помогал и учил каждого. Погиб в бою под Изюмом, прикрывая побратимов. Его 16-летний сын пошел учиться в военный колледж…

История героя
Рейтинг цен
Сколько стоит жилье в новостройках Киева (грн за м²)
1
Печерский Печерский
90 592
2
Шевченковский Шевченковский
57 791
3
Оболонский Оболонский
54 494
4
Подольский Подольский
51 178
5
Голосеевский Голосеевский
46 989
6
Святошинский Святошинский
36 659
7
Днепровский Днепровский
35 882
8
Дарницкий Дарницкий
35 881
9
Деснянский Деснянский
35 364
10
Соломенский Соломенский
31 688
Прогноз 🔑
Рейтинг популярности
Наши спортсмены в Instagram
1
Василий Ломаченко Василий Ломаченко
2157К
2
Александр Усик Александр Усик
1698К
3
Александр Зинченко Александр Зинченко
1660К
4
Андрей Шевченко Андрей Шевченко
1150К
5
Владимир Кличко Владимир Кличко
1021К
6
Элина Свитолина Элина Свитолина
871К
7
Андрей Лунин Андрей Лунин
658К
8
Виталий Кличко Виталий Кличко
515К
9
Дарья Белодед Дарья Белодед
496К
10
Юлия Герасимова Юлия Герасимова
449К
У кого самый большой прогресс
ЗАПРАВКИ
Топливо сегодня
95+
95
ДТ
ГАЗ
57,36
56,30
52,58
25,53
57,49
54,99
52,01
24,98
58,05
57,59
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,54
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
статистика
Курс криптовалюты сегодня

Валюта

Цена, usd

Bitcoin (BTC)

64253.54

Binance Coin (BNB)

586.7

Dogecoin (DOGE)

0.13

Litecoin (LTC)

74.32

Theta (THETA)

1.54

Haute Couture
Расписание Fashion Weeks

Париж. Франция

3 – 7 июля

Париж. Франция

Маями. США

14 – 21 июля

Маями. США

Нью-Йорк. США

9 – 14 сентября

Нью-Йорк. США

Лондон. Англия

16 – 20 сентября

Лондон. Англия

Милан. Италия

20 – 26 сентября

Милан. Италия
Детали модных показов
Выбор украинцев 🚘
Какие новые легковые авто покупали в июне
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Подробнее
Love is... 💙💛
За что мы любим Винницу
Водонапорная башня

Водонапорная башня

Фонтан «Roshen»

Фонтан «Roshen»

Вареники с вишней

Вареники с вишней

Double-decker

Double-decker

Отель «Савой»

Отель «Савой»

Посетить город после победы

Нажимая на кнопку «Принять» или продолжая пользоваться сайтом, вы соглашаетесь с правилами использования файлов cookie.

Принять