Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Як безпечно заощаджувати на поїздках: всі принади і небезпеки сервісів пошуку попутників

20 травня 2017, 11:00

Аліна Поліщук

Що таке карпулінг і райдшерінг, чим вони відрізняються від старого доброго автостопу і які труднощі чекають тих, хто вирішив вперше знайти попутників


На сервісах пошуку попутників обов'язково читайте

На сервісах пошуку попутників обов'язково читайте

На травневі свята українці знову зіткнулися з браком квитків. Репетиція літа підтвердила: виїхати на відпочинок спонтанно, як і раніше важко, і популярні напрямки розкуплені на місяць вперед. Відправитися до Львова чи Одеси в годину пік можна або на "верхніх бічних", або в дорогому СВ, або автобусом – що ненабагато дешевше СВ і так само незручно, як бічні полиці в плацкартному вагоні. Поїздка на своєму авто при нинішніх цінах на бензин обійдеться ще дорожче – якщо, звичайно, не розділити витрати на паливо між декількома пасажирами.

Саме тому в останні кілька років в Україні набирає обертів такий спосіб пересування, як спільні поїздки на одній машині. Це вигідніше, швидше і часто набагато зручніше, ніж подорож громадським транспортом. Причому щоб потрапити в заповітне місце, голосувати на трасі не потрібно – попутку або попутника легко можна знайти в інтернеті. Але під питанням залишається безпека: кілька годин на авто з незнайомцем залишають приємні враження далеко не у всіх. Як зробити поїздку приємною і безпечною, з'ясовувала "Сегодня".

СТАРИЙ НОВИЙ АВТОСТОП

Карпулінг (від англ. сar – машина і pool – об'єднання) або райдшерінг (ride – поїздка і share – ділитися) в Європі і США є цілий рух. Це частина культури спільного споживання (Sharing Economy), яка спрямована на економію природних ресурсів. У західних країнах водія і пасажира стимулюють об'єднуватися на державному і муніципальному рівні: наприклад, у багатьох містах авто з салоном, заповненим пасажирами, можуть їхати по окремій смузі, тоді як водії-одинаки в годину пік повинні рухатися в загальному потоці. Розрахунок тут простий: чим більше людей їде в одній машині, тим менше машин на дорозі. І, відповідно, тим менше палива буде спалено, і тим менше вихлопів піде в атмосферу. Додатково до цього карпулери отримують серйозну економію власних коштів – адже потяг, автобус і навіть метро в Європі і Штатах коштують набагато дорожче, ніж у нас.

Українці,на відмінувідіноземців,покитількиосвоюютькультуруспільнихпоїздокнаавтомобілі.Онлайн-майданчикиз пошукупопутниківмасовопочализ'являтисявнашійкраїнівсьоготри-чотирироки тому.Сьогодні"зловититачку"абознайтипасажиравінтернетіможнаякмінімумнадесятирізнихсайтахітематичнихсторінкахвсоцмережах.Досить поставитивпошукуцікавитьмаршрутідатувиїздуівказати,коговишукаєте,-водіяабосупутникадляпоїздки.

Втім, цивілізованих сервісів (з реєстрацією, підтвердженням контактних даних та системою рейтингу водіїв і пасажирів) у нас все одно залишаються одиниці. І проблема насправді в нашому суспільстві, не звикло до зобов'язань: часто і водії, і пасажири просто не хочуть витрачати час на заповнення реєстраційної форми, і не вважають за потрібне розповісти про себе і свої вимоги. Але ж, між тим, онлайн-автостоп має як безсумнівні плюси, так і чимало мінусів. І чим більше ви будете знати про своїх невипадкових попутників – тим нижчий ризик одержати погані враження від поїздки, залишитися з валізами на порожній трасі або півдня прочекати невідповідальних пасажирів.

-1_131

ВОДІЄВІ НА ЗАМІТКУ

Карпулерам-водіям також варто дотримуватися ряду правил заради безпеки і комфорту. "Неприємно, коли пасажири зривають заплановану за часом поїздку, – зазначає власник Nissan Ілля (регулярно їздить зі Львова до Харкова через Київ). – Іноді пояснюєш, що проїздом в місті, а людина змушує чекати себе 30-40 хвилин. Тому уточнюйте, скільки часу готові чекати пасажира. Також відразу обговорюйте маршрут поїздки і місце, де висадите людину – щоб потім не було претензій. І вкажіть приблизний час, який плануєте провести в дорозі: одного разу пасажир звинуватив мене в тому, що запізнився на потяг. Я не курю, тому предуп еждаю відразу, що не роблю зупинки для перекуру. І обов'язково обговорюйте багаж, особливо якщо берете кілька пасажирів: валізи не повинні стояти у людей на колінах".

"Що стосується безпеки, то я не беру в поїздку двох і більше знайомих між собою чоловіків. Знаю випадок, коли люди на задньому сидінні нишком розпивали алкоголь, а потім одному стало погано прямо в машині, – каже Ілля. – Можу взяти сімейну пару або подружок-жінок. якщо виходить, погоджуюсь на попередню зустріч, якщо попутник з іншого міста – вивчаю профайл на сайті і прошу посилання на сторінку в соцмережах. Також я беру у пасажирів паспортні дані і відправляю їх родичам. І залишаю за собою право оглянути багаж пасажі а, якщо він викликає у мене підозру".

ПАСАЖИРСЬКЕ СИДІННЯ: ПРАВА І ОБОВ'ЯЗКИ

Реклама

Негласно вважається, що під час поїздок автостопом більше ризикує саме пасажир. Він повинен підлаштовуватися під водія, приймати його музичні пристрасті, терпіти його шкідливі звички. "Але так бути не повинно, – впевнена карпулер з трирічним стажем, киянка Ольга Місніченко. – Не треба думати, що водій робить вам послугу, тому що везе дешевше. Ви платите гроші, а значить, маєте право вимагати до себе поважне ставлення. Але для цього треба шукати адекватного водія. Раджу ніколи не вибирати за ціною: головними критеріями вибору повинні стати водійський стаж, статус і рейтинг людини на сайті. Багато майданчиків публікують відгуки людей, які вже їздили з цим водієм, – їх потрібно обов'язково читати. Добре, якщо водій заздалегідь описав в профайлі свої переваги: ставлення до швидкості, паління, музики, домашніх тварин. Якось раз мені довелося їхати на задньому сидінні з величезним, хоч і доброзичливим, лабрадором".

Перед поїздкою потрібно зателефонувати водієві і обговорити поїздку. "Потрібно домовитися про місце зустрічі і ціну, дізнатися особисту інформацію – прізвище, ім'я, вік, місце роботи. Ці дані після розмови я завжди перевіряю в соцмережах, – розповідає Ольга. – Також уточніть техстан машини і дізнайтеся, що буде робити водій в разі поломки: мені одного разу довелося додавати водієві на виклик евакуатора. Правда, гроші він потім мені повернув. Якщо є можливість, краще зустрітися з водієм до поїздки, і попросити його показати вам документи. Паспорт та права краще сфотографувати, а фото перед поїздкою обов'язково розішліть своїм близьким. Якщо вам не хочуть показувати документи або забороняють їх фотографувати, від поїздки варто відмовитися. І порада для дівчат: вибирайте водія-жінку, а якщо такої можливості немає – віддавайте перевагу водієві, у якого вже є кілька пасажирів, і серед них є жінки. Так їхати вам буде набагато спокійніше".

new_image2_379

Іноді в поїздки беруть і собак

ШВИДШЕ, БЛИЖЧЕ, ДЕШЕВШЕ

Перевагуспільнихпоїздокдоситьбагато.

По-перше,щоособливоактуальнодляукраїнців,-цеекономія.Дістатися з пунктуАвпунктБкарпулерамможнавпівтора-дваразидешевше,ніжпоїздомаборейсовимавтобусом(див.таблицю).

По-друге-комфортішвидкістьпересування.Якщоне брати до увагипоїзди"Інтерсіті",залізничнийтранспортвцьомупланідужепрограєавтомобілям:наприклад,надорогудо Харковазвичайнимпоїздомдоведетьсявитратити9 годин,тодіяквмашинівідстаньможна подолатиза5-6годин.

По-третє,можливістьвиїхатизвідтиідоїхатитуди,кудипотрібносамевам.Наприклад,далеко незавждикарпулерутребаїхатизпередмістяКиєванастоличнийзалізничнийвокзал,аводіїінодіпогоджуютьсязабратипасажираздому.По-четверте,великурольвідіграєкомпанія:вдовгійнічній поїздцізакермомбагатьомпотрібенспіврозмовник,якийне дастьзаснутиірозвіємонотонністьдороги.

В тренді
"Земля безцінна": у Зеленського порадили українцям не поспішати з продажем паїв

Про недолікикарпулінгаговорять нетакчасто,іпереважнонаінтернет-форумах.Алевідцьогоїхне меншає.Найголовніший-такзванийлюдськийфактор.Якводій,вине можетепередбачити,хтосядедо васвмашину,ічи не доведетьсяпісляпоїздкивіддиративідзадньогосидінняжуйку.Апасажирускладнопрогнозувати,чи будеводійлихачитинадорозі,куритивсалоні,абояку музикудоведетьсяслухатипротягомдекількохгодиншляху.

Буваєітак,щохтось ізсупутниківпорушуєдомовленість-наприклад, неприїжджаєабо неприходитьнамісцезустрічі.Потімцеможе пояснити поломкоюавтоабохворобою,алепланивсеодновиявлятьсязірвані.І,нарешті,не можнауникнутиситуацій,коливодійзапитує цінувище,ніжбулообумовленозаздалегідь,абовисаджуєпасажирівтам,дейомузручно,а нетам,дебулообумовлено раніше.

АВТО ВЕЛИКОГО МІСТА

Реклама

Виїхати з попутником або в якості попутника можна не тільки в інше місто. Останнім часом в Україні стали популярні сервіси динамічного карпулінгу – спільних внутрішньоміських поїздок. Якщо раніше люди підвозили на роботу сусідів і друзів, то тепер в пошуках економії готові поділитися своїм авто з усіма, кому підійде їх щоденний маршрут – щоб заощадити, розділивши з іншою людиною витрати на паливо. Виглядає це так само, як і для міжміських поїздок: завантажуєте мобільний додаток або відкриваєте потрібний сайт на комп'ютері, вибираєте маршрут і шукаєте водія або супутника.

"ЯживунаТроєщині,апрацююнаПівденнійБорщагівці,-розповідаєкиянкаОленаШпак.-Дорогакоженденьзабирає3годинимогочасу.Нещодавновінтернетізнайшлалюдину, якаживенасусіднійвулиці,ітриразивтижденьпоутрамїздитьвмоюсторону.Підвозитьвінменеза15грн,анадорогуйдевідсили40хвилин".

Заразунастакихсервісівнебагато:окремийресурсєтількивКиєві.Алебагато хто успішношукаєпопутниківнароботувсоцмережахінасайтахбезкоштовнихоголошень."Зточкизорубезпеки,це недужегарнерішення,-вважаєОльгаМісніченко.-Будь-якапоїздказнезнайомою людиною,навітьвмежахрідногоміста,піддаєвасризику.

Тому,першніжвирушити в дорогу,вивчітьпрофільводія,іповідомтеблизькимномеравто,вякомувибудетеїхати.Важливо,щобводійтежпобачив,щоінформаціяпро ньогоійогомашинупереданаіншимлюдям".

СЕРВІСИ ПОШУКУ ПОПУТНИКІВ

BlaBlaCar.Одинзнайбільшихіпопулярнихресурсівз пошукупопутників.Працюєу виглядісайтуіякмобільний додаток.Націленийнаміжміськііміжнародніпоїздки(можназнайтипопутникавПольщу,Білорусь,Чехію).Потрібнапопередня реєстраціята/абоприв'язкапрофілюзсоцмереж.Єпідтвердженнямобільноготелефонута електронної пошти,системавідгуків,рейтингкарпулеранасайті,йоговимогидо поїздки.Єпошукпопутниківпокритеріям(наприклад,тількисереджінок).

Попутка.Сайтз пошукупопутниківміжмістамиУкраїни,мобільногододатканемає.Багатомаршрутівдо Криму(пропозиціївідперевізників).Реєстраціянасайтіобов'язкове,алелишедляподачіоголошення.Дляпошукусупутниківреєструватисянеобов'язково.Єможливістьдодаватита переглядативідгуки,присутнійрейтингкарпулера.Сайтзручний,алепоганомодерується:багатоспамуввідгукахісамихоголошеннях.

Підвезу.Сайтміжміськихпоїздок.Багатопропозиційз пошукупопутниківдлярегулярнихпоїздокпоКиєву.Мобільного додаткунемає.Щобдодатиоголошенняабозв'язатисязлюдиною,якаопублікуваласвою пропозицію,необхіднареєстрація.Єсистемарейтингу,деякі карпулерирозміщуютьсвоєфото.

Автостопом. Невеликийсайтбезмобільногододатка.Напрямкипереважноміжнародні(Росія,Німеччина).Реєстраціячерезелектроннупоштуобов'язковадляподачіоголошення.Розміщують оголошеннявосновномуперевізники.Системарейтингуіможливістьдодавативідгукивідсутня.

Easy2go.СервіспошукупопутниківдляпоїздокпоКиєву.Працюєяксайтіякдодаток,єможливість"підписатисянамаршрут"(отримуватиповідомлення про нові пропозиціїпо потрібномувамнапрямку).Дляподачіоголошенняізв'язкузіншимикарпулерами потрібнозайтинасайтчерезFacebook.Пошукмаршрутуздійснюєтьсяіз зазначеннямточної адресивідправленняіприбуття,причомусистемачастовидаєназапит3-4більш-менш придатнихмаршрути.Єпропозиціїдістатисязодногокраюстолицівіншийзасимволічні10грн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...