Автомобілістам варто готуватися до подорожчання: на ринку палива очікуються зміни

2 червня, 07:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти прогнозують вартість автогазу в 12,5 грн/л вже в червні

Минулого тижня витрати на паливо зросли тільки для тих автомобілістів, хто заправляється скрапленим газом: роздрібні ціни на нього продовжили зростати. А цінники на бензин і дизельне паливо приємно тішили стабільністю, хоча в Україні послаблений карантині попит на паливо виріс.

Реклама

Які тенденції очікувати прийдешнього тижня, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев та аналітик ринку скрапленого газу Артем Куюн.

Що змінилося за тиждень

Нового за останній тиждень травня було мало. Ціни на бензин і дизпаливо не змінилися, лише в окремих областях ми побачили чисто арифметичне відхилення не більше 5 коп./л, причому як у бік подорожчання, так і в бік здешевлення.

Ціни впали на 3-5 коп./л на Київщині, а виросли найбільше на Донеччині: на 14 коп./л подорожчав А-92 і на 6 коп./л – А-95. До того ж дизпаливо на Донбасі подешевшало на 10 коп./л. Також різноспрямовано змінювалися ціни в Києві: А-92 подешевшав на 3 коп./л, А-95 подорожчав на 14 коп./л – за два тижні зростання склало вже 28 копійок, вартість дизпалива не змінилася. Ще в шести областях ціни зросли на 1-4 коп./л.

Різниця між найвищими та найнижчими цінами, залежно від регіону, змінилася тільки за автогазом – вона зросла з 4,6% до 5% (51 коп./л, плюс 7 коп./л).

Реклама

А-92 діапазон цін зберігся на рівні 13,7% (2,68 грн/л), за А-95 – 12,2%, (2,51 грн/л), за дизелем 11,7% (2,35 грн/ л).

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 20,83 грн /л (подорожчання на 1 коп./л), найвища – на Луганщині – 22,31 грн/л (не змінилася), найнижча – на Сумщині – 19,63 грн/л (не змінилася).

Луганщина – залишається єдиною, де А-92 коштує дорожче 22 грн/л. А на Сумщині та на Харківщині "другим" як і раніше можна заправитися дешевше 20 грн/л. У більшості областей ціна залишилася в коридорі 20,30-21,20 грн/л.

У Києві вартість бензину А-92 – 21,01 грн/л (здешевлення на 3 коп./л).

Ціни на А-95

Реклама

Середня ціна по Україні – 21,86 грн/л (подорожчання на 1 коп./л), найвища – на Луганщині – 23,14 грн/л (не змінилася), найнижча – на Сумщині 20,63 грн/л (не змінилася).

Тільки на Сумщині та Харківщині (20,82 грн/л) можна заправитися "п'ятим" дешевше 21 грн/л.

У більшості областей А-95 ціна перебуває в коридорі 21,30 – 22 грн/л.

У Києві вартість бензину А-95 – 23,01 грн/л (подорожчання на 14 коп./).

Ціни на ДП

Реклама

Середня ціна по Україні – 21,28 грн/л (не змінилася), найвища – на Лугащині – 22,41 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 20,06 грн/л (не змінилася).

Луганщина – вже не єдина, де дизпаливо коштує дорожче 22 грн/л, ціна на нього вища 22 грн у Києві також. У більшості областей ціна в межах 21-21,50 грн/л, а в п'яти областях вона нижча 21 грн/л.

У Києві вартість дизпалива – 22,17 грн/л (не змінилася).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 10,38 грн/л (подорожчання на 62 коп./л), найвища – на Луганщині – 10,68 грн/л (подорожчання на 73 коп./л), найнижча – на Київщині та Чернігівщині -10,17 грн/л (відповідно подорожчання за тиждень на 66 коп./л і на 56 коп./л). Луганщина після двомісячної перерви другий тиждень очолює антирейтинг регіонів з найдорожчими нафтопродуктами. Загалом вартість газу перебуває в набагато більш вузькому коридорі ніж раніше, коли вона відрізнялася майже на 2 гн/л залежно від області. Тепер ціни в межах 10,15-10,70 грн/л.

У Києві вартість газу – 10,28 грн/л (плюс 74 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти відзначили, що останнього тижня травня продовжився стійкий тренд на подорожчання автогазу, і залишилися стабільними роздрібні ціни на бензини і дизельне паливо.

Сергій Куюн нагадав, що оптові ціни на нафтопродукти штовхають вгору нафту, що дорожчає. Але минулого тижня зростання цін на неї також сповільнилося, а потім припинилося.

"За стабільного курсі гривні, який ми спостерігаємо понад місяць, і достатньої пропозиції палива на ринку, зовнішні котирування є єдиним фактором, що впливає на рівень цін. Але в Україні цей вплив поки не відчувається, тому що у трейдерів є значний "запас міцності". Причина – потенціал здешевлення нафтопродуктів, коли ціни на нафту були нижчими на 10 доларів за барель і більше (близько 20 дол./бар. – Авт.), не був вибраний приблизно на 2 грн/л ", – розповів нам Сергій Куюн.

Геннадій Рябцев додав, що економічні підстави для подорожчання бензину та дизпалива були б можливі, якби ціна на них зараз була б на 2 грн/л менше. Наприклад, бензин А-95 коштував би зараз не 21,8 грн/л, а 19,8.

"Нових чинників для зміни цін на бензин і дизель не з'явилося, тому трейдери поки вибирають накопичену маржу та не підвищують ціни, інакше Антимонопольний комітет їх може "не зрозуміти", – акцентував Геннадій Рябцев. – Втім, в Нафтогазовій асоціації України вже заявили, що роздрібні ціни на бензин були знижені трейдерами по максимуму. І так як в опті вони йдуть вгору третій тиждень, то автомобілістам варто готуватися до подорожчання бензину теж. На автогаз оптові ціни стабілізувалися, а в діапазоні темпи зростання дещо знизилися: якщо два тижні тому вони зросли на 90 коп./л, то за останній тиждень травня і один день червня – на 60 коп./л".

Артем Куюн зазначив, що оптові ціни на автогаз до кінця травня стабілізувалися.

"Зростання в травні було півтораразовим, з 11 тис. грн/т до 16,8 грн/т, – нагадав Артем Куюн. – Очевидно, що після того, як старі дешеві запаси газу були розпродані,а вони, на відміну від інших видів нафтопродуктів, в рази менші, швидке зростання цін в діапазоні стало неминучим. Що ми й побачили".

Що може змінитися за тиждень

Експерти стверджують, що за бензинами та дизпаливом змін цін в діапазоні чекати не варто.

Втім, Геннадій Рябцев не виключає: якщо серед трейдерів знайдеться хтось перший, особливо з великих гравців ринку, який рушить ціни в діапазоні вгору, за ним відразу ж потягнуться інші.

"Наступного тижня очікується стабільність, – прогнозує Сергій Куюн. – Трейдери продовжать тримати ціни на бензин і дизпаливо, вибираючи нереалізований потенціал в 2 грн/л".

А газ продовжить дорожчати. Тут картина протилежна: діапазоном не обраний потенціал підвищення оптових цін, що підскочили три тижні тому загалом на 4,6 грн/л. Поки за три тижні роздрібна торгівля реалізувала його трохи більше ніж наполовину. Тобто, за оцінками експертів, в червні може бути ціна газу на АЗС близько 12 грн/л.

"Автогаз подорожчає за тиждень ще на 50-60 коп./л, адже дешевий ресурс закінчився ще в середині травня і вже ніщо не згладжує зростання цін", – резюмував Геннадій Рябцев.

Артем Куюн упевнений, що темпи зростання ціни газу в діапазоні будуть ще більшими – на 50-70 коп./л за перший тиждень червня. Тобто в більшості областей ціна перевалить за 11 грн/л, а в інших наблизиться до неї.

"Оптові ціни на газ піднялися в травні на 4,6 грн/л, – нагадав Артем Куюн. – Якщо бензин і дизель подешевшали за час карантину на 17%, то зріджений газ – на 25%. "Пружина" стиснулася настільки міцно, що тепер вона різко розтискається. На сьогодні є потенціал зростання в роздробі до 12,5 грн/л. Подорожчання в опті, плюс очікування дефіциту в червні тепер стрімко штовхають ціни вгору".


Навіщо в Україні хочуть обкласти новим митом імпортне паливо, і як це вдарить по кишені споживача, причому не тільки такого, що має автомобіль, дивіться в сюжеті:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти