У чому різниця між свідками і понятими при ДТП

3 квітня 2015, 05:05

Родичі мають право не свідчити проти членів своєї сім'ї

У чому різниця між свідками і понятими при ДТП. Фото: kolesa.ru

У чому різниця між свідками і понятими при ДТП. Фото: kolesa.ru

Чи можуть родичі та друзі бути свідками? Чи має інспектор право залучати в свідки свого напарника? Хто повинен шукати понятих, і в чому головна відмінність понятого від свідка.

Свідком може бути кожна особа, якій щось відомо за обставинами справи, передає Kolesa. А це означає, що всі ваші родичі, друзі та знайомі можуть бути у справі як свідки. Зрозуміло, за умови, що вони дійсно були в цей момент поруч з вамі.Все це відноситься в тому числі і до дітей! Вони теж можуть бути свідками, якщо вони досить дорослі, щоб усвідомлювати те. Тут мова йде про дачу пояснень, а не про допит. Якщо справа підвідомча суду, і вже в суді допит неповнолітніх здійснюється за участю педагогічного працівника, батька, усиновителя, опікуна і т. д.

Спроби інспектора перешкодити вам занести їх дані в протокол незаконні і розцінюються як "самоуправство".

Реклама

Розглянемо інший варіант – інспектор раптом вирішив попросити ваших родичів і друзів, які перебували у вашій машині, допомогти йому в підтвердженні даних про ваш порушенні.

Відмовити однозначно! За законом ви маєте право не свідчити проти своїх родичів. До знайомих це не відноситься, тому теоретично в суді їм можуть пригрозити неправдивим свідченням і змусити розповісти про те, що вони бачили.
До речі, і товариш по службі інспектора цілком може виступити в ролі свідка. А от водії із зупинених пізніше машин свідками не можуть бути, оскільки вони не могли бачити, що відбувається. В даному випадку вони можуть піти у справі лише як поняті.

Понятим може бути будь незацікавлена в результаті справи повнолітня особа. Понятих повинно бути не менше двох.

Законом передбачено обов'язкову присутність понятих у таких випадках:

Реклама

В тренді
Рада забракувала програму діяльності Кабміну

• При вашому адміністративному затриманні;

• При огляді речей, що знаходяться при вас;
• При огляді вашого автомобіля;
• При вилученні речей і документів, що знаходяться при вас;
• При відстороненні вас від керування автомобілем, відправленні на медичний огляд і в процесі взяття проби на алкотестер;
• При затриманні (евакуації) машини.

У разі застосування відеозапису для фіксації вчинення процесуальних дій, за винятком особистого огляду, ці процесуальні дії здійснюються в відсутність понятих, про що робиться запис у відповідному протоколі або акті огляду на стан алкогольного сп'яніння.

Ваші родичі ніяк не можуть виступити в ролі понятих. Але і напарник інспектора на цю роль теж не згодиться. Понятими можуть бути пішоходи, що проходять повз, водії проїжджаючих машин. Піклуватися пошуками понятих повинні інспектори, це їхня робота, а не ваша, навіть якщо ви самі проявляєте ініціативу з їх залучення.

Реклама

Поняті у протоколі засвідчують своїм підписом факт вчинення на їх очах процесуальних дій, їх результати і зміст. Тому, якщо поняті відсутні там, де їх присутність передбачено законом та не ведеться відеофіксація, то обов'язково відбивайте даний факт у протоколі. Не залишайте це без уваги, так як інспектори можуть заднім числом вписати своїх "підгодованих" понятих в протокол, і в суді ви потім не доведете, що Іванов Іван Іванович і Петров Петро Петрович насправді на місці не були присутні і підтверджувати нічого не можуть.

У такому випадку дії інспектора неправомірні, і покарання ви не понесете, навіть якщо і вчинили правопорушення. Оскільки докази, зібрані з порушенням процесуальних норм закону, судом будуть визнані неприпустимими.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти