Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Коли працівник може не платити за матеріальний збиток, заподіяний працедавцеві

26 серпня 2018, 03:20

Оксана Половіна

Матеріальна відповідальність у працівників виникає тільки в певних випадках

Ущерб. Если сотрудник не состоял в трудовых отношениях с предприятием, он ничего не должен возмещать

Ущерб. Если сотрудник не состоял в трудовых отношениях с предприятием, он ничего не должен возмещать

"Я працював неофіційно на фірмі. Ніхто толком не вів облік техніки, а зараз, при звільненні, на мене хочуть "повісити" зникле добро майже на 25 тис. грн. Чи можуть мене змусити сплатити цю техніку?" – Дмитро А., м. Харків.

Відповідає Катерина Гутгарц, партнер ЮК "АБГ":

"Згідно з КЗпП (ст. 130), працівники несуть матеріальну відповідальність за збиток, заподіяний підприємству внаслідок порушення покладених на них трудових обов'язків. Працівники несуть відповідальність тільки за прямий дійсний збиток, лише в межах і порядку, передбачених законодавством, і за умови, коли такий збиток заподіяно протиправними діями (бездіяльністю) працівника. Ця відповідальність, як правило, обмежується певною частиною заробітку працівника і не повинна перевищувати повного розміру заподіяного збитку. Матвідповідальність працівника може бути повною або обмеженою.

За збиток, заподіяни1 підприємству при виконанні трудових обов'язків, працівники, крім працівників, які є посадовими особами, з вини яких заподіяний збиток, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямого дійсного збитку, але не більше свого середнього місячного заробітку. Матвідповідальність понад середній місячний заробіток допускається лише у випадках, передбачених законодавством.

Реклама

Працівники несуть матеріальна відповідальність у повному розмірі збитку, коли:

1) між працівником і підприємством відповідно до ст. 135-1 КЗпП укладено письмовий договір про взяття на себе працівником повної матвідповідальності за незабезпечення збереження майна та інших цінностей, переданих йому для зберігання або для інших цілей;

В тренді
"Кібертрак" від Tesla зможе проїжджати на одному заряді 500 і 800 км: що відомо про новинку

При цьому письмові договори про повну матвідповідальність можуть бути укладені з працівниками (які досягли 18 років), які обіймають посади або виконують роботи, безпосередньо пов'язані зі зберіганням, обробкою, продажем, перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей. Перелік таких посад і робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матвідповідальності затверджуються в порядку, який визначається Кабміном.

2) майно та інші цінності були одержані працівником під звіт за разовою довіреністю або за іншими разовими документами;

3) шкоди завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку; ...виключний перелік підстав міститься в ст. 134 КЗпП.

В даному випадку на співробітника не може бути покладена ні обмежена, ні повна мат. відповідальність за недостачу згідно з трудовим законодавством:

  • співробітник не перебував у трудових відносинах з підприємством;
  • на підприємстві не вівся облік матцінностей;
  • майно не було передано під звіт працівникові;
  • немає доказів, що протиправні дії працівника спричинили мат. збиток для підприємства.

Імовірність того, що роботодавець звернеться до правоохоронних органів із заявою про крадіжку в зв'язку з пропажею техніки, також мала з описаних вище причин. Крім того, законодавством передбачена відповідальність роботодавця за роботу співробітника без належного оформлення трудових відносин у вигляді штрафу в розмірі 111 690 грн".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...