Велика розбірка: що таке відкриті дані і навіщо вони потрібні

15 квітня 2018, 07:09

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Уряд визначає, який перелік наборів даних отримує статус open data, які установи відкривають інформацію, як часто потрібні поновлення на сайтах


Фото: з відкритих джерел

Фото: з відкритих джерел

Увсі підводних каменяхтеми"Відкритідані"намдопомоглирозібратисяекспертикомпаніїYouControl.

Що таке концепція open data?

Відкритідані(open data)-інформація,вільнадлянеодноразовогодоступу,безкоштовноговикористання/поширення,атакождлямашинноїобробки.Йдетьсяпро безперешкодний доступдоінформації,визнаноївідкритоюнадержрівні.

ВУкраїніцюсферуконтролюєЗакон"Про доступдопублічноїінформації".Розпорядникиopen dataзобов'язанінадаватиінформаціюна вимогу,оприлюднититарегулярнооновлюватиїїнаєдиномудержпорталі відкритихданихінасвоїхсайтах.Такожхтозавгодноможевикористовуватиopen dataвбізнес-цілях-їхможнавключатидо складусвогопродуктуабопослуги,алез посиланнямнаджерелоданих.

Інодіформуopen dataможеприйматиінформаціязперсональнимиданимифізособиза умови,якщовоназнеособлена,захищенаЗаконом"Про захистперсональнихданих".Аболюдина,чиїданімістятьсявінформаціїopen data,погодиласянаїїпоширення.АзмоментуопублікуваннявЄдиномудержреєстрі(судовому,податковому)даніотримуютьстатус"публічнаінформаціявформівідкритихданих".Ідляїхвикористаннязгодилюдинине потрібно.Так,домашня адресазасновникакомпаніїможеперетворитисязперсональноїінформаціївпублічну.

Яку інформацію повинні публікувати відомства?

Урядвизначає,який перелікнаборівданихотримуєстатусopen data,якіустановивідкриваютьінформацію,якчастопотрібніпоновленнянасайтахта ін.Вкінці2017року Кабміндавгромадськостідоступдо600наборівданих(раніше-300).

Реклама

Є загальні вимоги, в рамках яких держустанови зобов'язані надавати інформацію про себе в формі open data. Це, наприклад, фінзвітність, інформація про оргструктуру. Крім того, існують допвимоги з надання інформації, якою володіють відомства. Це залежить від їх діяльності. Наприклад, Мін'юст зобов'язаний давати доступ майже до 20 наборів даних. У цьому списку Єдиний держреєстр юросіб та фізосіб-підприємців, Єдиний реєстр нотаріусів та ін. А Міністерство охорони здоров'я має давати доступ, наприклад, до Реєстру оптово-відпускних цін на ліки, статистики захворювань. Міносвіти зобов'язане публікувати деперсоніфіковані дані учасників ЗНО з предметів. Укравтодор має оприлюднити дані по ремонту автодоріг державного значення (ціни, терміни), ліквідації ямковості на основних дорогах країни. Це мала частина того, до чого українці повинні мати вільний доступ і користуватися на свій розсуд.

Як можна використовувати відкриті дані?

Українці можуть використовувати відкриті дані не тільки для того, щоб бути в курсі діяльності держустанов, а й з користю для себе. Наприклад, при покупці квартири на первинному ринку мало хто хоче потрапити на гачок нечесного забудовника. Щоб уникнути проблем треба дізнатися якомога більше інформації з відкритих джерел про компанію-забудовника. Для цього потрібно зайти в реєстри і подивитися дані про те, скільки років компанія працює на ринку, який вид діяльності зазначено як основний, чи є необхідні ліцензії, хто засновник компанії і чи не пов'язаний він з будь-якими махінаціями раніше. Також можна з'ясувати, в яких судових справах фігурує компанія і чи немає щодо неї виконавчих проваджень (з'являються, якщо компанія не виконує рішення суду). Всі ці дані можуть прояснити ризики співпраці з конкретним забудовником і, отже, допоможуть прийняти людині рішення, чи вкладатися в будівництво. Нагадаємо, що в Україні затвердили нові державні будівельні норми.

В тренді
Курс долара піде вгору: експерт назвав умову

Корисно скористатися open data і в разі, коли потрібно прийняти рішення про отримання вищої освіти. Для початку варто відвідати Реєстр вищих навчальних закладах, який розміщений на сайті Міносвіти. Тут можна дізнатися, яка форма власності будь-якого вузу, хто керує конкретним закладом, і де знаходиться навчальний корпус. Крім цього, там вказано код ЄДРПОУ, за яким можна отримати більш детальну інформацію з інших джерел відкритих даних. Зокрема, можна дізнатися про філії вузу, наявність ліцензій на навчання, можливі суди тощо. Ця інформація допоможе розібратися, чи варто відправляти дитину вчитися в той чи інший вуз, і, можливо, платити цьому закладу гроші за навчання.

Навіщо українському бізнесу потрібен доступ до інформації у формі відкритих даних?

Бізнесможеотриматибільшувигодувідopen data.Щобкомпаніїіпідприємціне понеслирепутаційнітафінансовівтратичерез неблагонадійністьпотенційнихпартнерів,вартоперевірятиїхза різними джереламиінформації.Дляцьогоіснуютьспеціалізованісервіситаонлайн-системи,якінадаютьпотрібнуінформаціюу виглядіготовогодосьєзсупутньоюаналітикою.

Такнащозвернутиувагупрививченнімайбутньогопартнера?Необхіднопровестиперевіркуза кількома критеріями.Спочаткуважливодізнатися,чи не знаходиться підприємство в стадії ліквідації. Далівартоподивитися,який вид діяльності зазначеноосновнимічи єукомпаніїнеобхідніліцензії.Такожважливоперевіритиучастькомпаніївсудахіуточнити,чи виконуєпідприємствосудовірішення.Важливо й те,хтоєвласникомпідприємства, чи не фігуруєця людинавякихосьгучнихсправах,атакожчи не знаходитьсявонаісамакомпаніяпіднаціональнимиабоміжнароднимисанкціями.Всяцяінформаціявідноситьсядо відкритихданих,томубізнесможесміливоїївикористовувативсвоїхінтересах.

Як open data вирішує проблеми нашого суспільства?

Останнірокиукраїнськіжурналіститагромадські активістивчатьсяпрацюватизвідкритимиданими.Аджедляякісногорозслідуванняздоброю доказовоюбазоювжене требаписатидесяткизапитівдержустановам,чекатитижнямивідповідейіотримувативрезультатіформальнуінеінформативнувідповідь.Длявиконанняцієїроботитребазнати,щоідешукати.За допомогоюopen dataможна,наприклад,дізнатисязв'язкиміжчиновникамиібізнесомізрозуміти,хтоічиїінтересилобіює.

Завдякионлайн-ресурсу,дезібрані декларації українських чиновників, громадськістьможевідстежитиджерелаїхдоходів,майно,якимвониволодіють.Цяінформаціядопомагаєдізнатися,якіукраїнськідержслужбовцізбагачувалисянезаконно.Наприклад,присукупномуофіційномудоходів100-200тис.грнкупувалиелітніавтоабодорогу нерухомістьвстолиці.Абожхтозчиновниківуспішно"записав"своїбагатстванародичів.

Реклама

Крімтого,насайтісистемиProZorroдоступнівсіданіпродержзакупівлі.Завдяки цьомугромадськіорганізаціїтажурналістизлегкістювиводятьначистуводудержзамовників,якінамагаютьсяпроводититендеринечесно,відмиватикошт,переплачуватизатовариіпослуги.Напідставівідкритихданихвжебулостворенокількаспецресурсів -пошуково-аналітичнасистема".007",моніторинговийпорталDoZorroіінші.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти