Українці стали більше їсти і менше економити на продуктах

18 грудня 2016, 08:18

Дані Держстату та митниці свідчать про те, що "дно" кризи вже позаду

На столи українців стали повертатися імпортні сири, фрукти і

На столи українців стали повертатися імпортні сири, фрукти і

Збільшенняреальнихдоходівна5,6%призростаннізарплатина18%іподорожчанняпродуктівхарчуванняна12%дозволилоукраїнцямменшеекономитинаїжі, пише "Ділова столиця".

Так,за данимиофіційноїстатистики,за11місяцівпоточногорокужителіУкраїниз'їли207тис. т імпортноїмороженоїриби-на26%більше,ніжріктому.Імпортбільшдорогогорибногофілевирісвзагаліна82%,араків-в1,5рази.

Такожнастілукраїнцівсталиповертатисяімпортнісири-зростанняімпортусклало32%.Впершезаостаннітри рокипочавростиіімпортовочівборщовогонабору.Капустиввезлив8,5разибільше,картоплі-в5,9рази,моркви-в3,1рази.Такожзросло споживанняімпортнихпомідорів(в2,4рази)іогірків(в1,4рази).

Особливопомітновідступкризинаспоживанніекзотичнихфруктів.

Реклама

Причина-вперіодкризикияни,не кажучивжепро жителівпровінції,перейшлинасезоннеспоживанняовочівіпересталикупуватираннюєгипетськукартоплюабоізраїльськуморкву.Унинішньомуроцікриза почалавідступати,азвичкадо споживанняовочівпоза сезономповернуласяразомзімпортнимипомідорамиіогіркамивноворічнихсалатах.

Особливо помітно відступ кризи на споживанні екзотичних фруктів. Тут свою роль також зіграло загальносвітове падіння цін на продукти харчування і зняття частини валютних обмежень для імпортерів. Споживання бананів зросла на 33%, а ціна впала з 852 до 708 доларів за тонну, ананасів з фініками ввезли на 66% більше, а їх ціна знизилася на 200 доларів за тонну (на 15%). Також подешевшали цитрусові – з 908 до 709 доларів за тонну, при зростанні імпорту на 26%, до 211 тис. т. Винограду ввезли в 1,9 рази більше – 48 тис. т при ціні на третину менше (757 доларів за тонну). Аналогічні показники і у абрикосів і персиків – зростання імпорту більш ніж в 1,5 рази при зниженні ціни на третину.

Біднякинарештізмогликупитисобіщосьмолочне-зросло споживаннядешевогосируімаргарину,аразомзниміімпортпальмової оліїзбільшивсяна40%,до173тис. т.Сталиїсти і більшесолодкого-імпортцукруз тростинивирісв30раз,аУкраїнасталанетто-імпортеромпатоки-власноговиробництвасталоне вистачати.

Щеодинпоказникзростаннядобробуту-споживаннявина,імпортякогозріс удвічі,до47,5тис.т.Та йтютюновіфабрики,незважаючинапідвищенняакцизу,ввезлиначвертьбільшесировинидлясигарет.

Реклама

Навітьнегативніпоказникимитноїстатистикиінодіговорятьпро поліпшеннядобробутукраїни.Українавпершезарокинезалежностіпрактичновідмовиласявідімпортуяблук-навчилисявирощуватиякісніяблукасамі,такожрізковпавімпортзаморожениховочів(вінне витримуєконкуренціїзвітчизнянимипереробникамиовочів)іімпортрису-допомагаютьрисівникиХерсонщинитаБессарабії.

.png_250

Дані експорту продуктів харчування також позитивні – Україна вже вивозить не тільки сировину у вигляді зерна і напівфабрикати у вигляді соняшникової олії наливом, а й готову продукцію. Експорт курей виріс в 1,5 рази, до 225 тис. т, експорт раків збільшився в 2,5 рази. Поки це тільки 466 т, продукт нішевий, але і досить дорогий. Європейці з задоволенням їдять наших раків і равликів (100 т), не кажучи вже про мед, якого вивезли 47 тис. т – зростання на 58%. Аналогічні темпи зростання і у горіхів – 35 тис. т. Також Україна повернулася на експортні ринки цукру – зростання в три рази, до 335 тис. т, і стала в промислових масштабах експортувати томатну пасту – зростання в два рази, до 38 тис. т. Подолана криза в експорті спирту – зростання на чверть, до 49 тис. т.

За2014-2015рр.споживаннявнатуральномуобчисленнізнизилосяпрактичноначверть,авприфронтовихрегіонахДонбасуінодінапорядок-тамлюдибуличастонамежіголоду.Употочномуроцізниженняспоживаннязмінилося зростанням.Покице3%,алевнаступномуроціціпоказникибудутьвразибільше.

Реклама

По-перше,вціломуподоланабанківська криза-заостаннідварокиімпортериіпродавціпродуктівхарчуваннявтратилидесяткимільярдівгривеньнасвоїхрахункахвбанках-банкрутах.Через цесотнікомпанійбулизмушеніпітизринку-заразїхмісцезайняликонкуренти,якізуміливідновитиоборотнийкапітал.Врезультатіякімпортери,такідистриб'юториотрималиможливістьзакуповуватитоваринабільшвигіднихумовахінадаватибільштривалірозстрочкиритейлу.Підсумок-зниженнямаржіізменшеннятемпівзростанняцін.

По-друге,НБУскасувавцілийрядвалютнихобмежень-доларипідімпортнийконтрактможнакупитишвидшеідешевше,та йсамкурсстабілізувався.Якрезультатуімпортерівуженемаєнеобхідностіперестраховуватисязвалютнимиризиками,щоб непотрапитипристрибку курсу.

По-третє,логістичнікомпаніїзумілиадаптуватисядовтратиросійськогоринку,війнінаДонбасііанексіїКриму.Збиткизафіксованіісписані,частинакомпанійпішлизринку,абільшуспішніконкурентизумілизаповнитиоборотнийкапітал.Підсумок-зниженнявартостідоставки,перевезеннятазберігання,щопозитивнопозначаєтьсяназниженнімаржідистриб'юторівірітейлерів.

По-четверте, відбулося відновлення торгового і банківського кредитування торгових операцій. У 2014 р в умовах війни багато іноземних компаній закрили або різко знизили ліміти на торгове кредитування своїх українських партнерів. Тобто якщо польський імпортер омарів міг претендувати на відстрочку платежу на півроку, російські в три місяці, то український імпортер був змушений давати передоплату. В таких умовах омари, апельсини і навіть телевізори в українських магазинах коштували помітно дорожче, ніж в польських чи російських. Зараз більшість постачальників зняли обмеження – вітчизняні імпортери повертаються до докризових умов співпраці, що дозволяє їм знизити маржу і, як підсумок, ціну на прилавку.

Споживанняпродуктівукраїнцямивнаступномуроцізростещена5-10%.

Аналогічнаситуаціяізторговимкредитуваннямбанків-ефективнаставкакредитуваннязарікзнизиласямайжена5%пункту,щопозитивнопозначилосяінацінітоварів,інапоказникахінфляції.

Якщовнаступномуроцівсі чотиритенденціїпродовжаться,обсягиторговогофінансуваннябудутьрости,ставкикредитуваннязнижуватися,валютніобмеженнязніматися,товрезультатіімпортери,дистриб'юториірітейлзможутьпродовжитизниженнясвіймаржі.Результат-цінинатовариповсякденногопопиту,втомучислііпродуктихарчування,будутьростименшимтемпом,ніжінфляціявцілому,ізначнонижче,ніжзростаннязарплат.

Підсумок-споживанняпродуктівукраїнцямивнаступномуроцізростена5-10%.Звідповіднимвпливомназовнішньоторговельнийбаланс,якщовнинішньомуроціімпорт стонував припадаючомуекспорті,товнаступномуроціімпортпочнеростипристорнуючомуекспорті.

Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти