Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Яценюк: На центральному рівні йдуть реформи, але вони повинні реалізовуватися в регіонах

21 вересня 2015, 07:38

Алевтина Нагорна

Яценюк відповів на запитання українців про дороги та місцеву владу

Фотограф: ANDREW KRAVCHENKO

Фотограф: ANDREW KRAVCHENKO

На ремонт однієї з доріг обласного значення виділили 50 млн грн, а заборгованості по зарплатах у працівників "Укравтодору" будуть погашені до кінця року. Про це в черговому зверненні до народу "10 хвилин з прем'єр-міністром" розповів глава уряду Арсеній Яценюк. У цьому випуску прем'єр підвів підсумки роботи парламенту за минулий тиждень, розповів про прийняті закони по списанню боргів, що заощадить $5 млрд до 2040 року на виплаті відсотків, і про підвищення зарплат і пенсій на 13 і 19%. Окремої теми у чергового звернення знову не було: прем'єр відповідав на запитання, які сьогодні хвилюють українців. Серед звернень народу знову опинилися борги по зарплатах, несправедливі податки і якість доріг. "Сегодня" зібрала основні тези промови прем'єра.

Рішення: борги і соцстандарти

Почати звернення прем'єр вирішив з підведення підсумків минулого тижня. "Вона була визначальною для України: починалася складно, коли парламент не міг зібрати 226 голосів на прийняття простих рішень, але завершилася дуже правильно. Рада конституційною більшістю голосів підтримала план реструктуризації та списання боргів, який був запропонований Кабміном. Це дає можливість списати $3,6 млрд боргів, які ми повинні приватним кредиторам, і заощадити близько $5 млрд у виплаті відсотків до 2040 року, не виплачувати тіло кредиту протягом найближчих чотирьох років і почати стабілізацію фінансово-економічної ситуації, – заявив Яценюк. – Другим рішенням, також конституційною більшістю, парламент підтримав ідею про підвищення зарплат і пенсій. Середній розмір такого підвищення становить від 13 до 19%. 19% стосуються висококваліфікованих працівників, 13% – пенсіонерів".

Розповів прем'єр і про терміни втілення в життя прийнятих рішень: "Минулого тижня було поставлено питання про те, коли будуть виплачені підвищені пенсії і зарплати. Зараз я готовий доповісти про те, який буде механізм: доплата до пенсії, яка нараховується з 1 вересня поточного року, буде здійснена в жовтні. З 4 жовтня українські пенсіонери отримають, як доплату за вересень, підвищену пенсію за жовтень. Що стосується бюджетної сфери, то вона вже отримала аванси. Тому підвищені зарплати для бюджетників будуть виплачені в першій декаді жовтня. Кошти з центрального бюджету надаються, але хочу ще раз підкреслити: у місцевих бюджетах є необхідні кошти, оскільки децентралізація дала їм 40% додаткових доходів. Центральний бюджет дає свою суму коштів, місцеві бюджети повинні також необхідну суму коштів для забезпечення 100%-ї виплати всіх підвищених соцстандартів".

Дороги: лагодять, але проблема залишається

Реклама

Запитання українців на цьому тижні стосувалися доріг, зарплат і проблем на місцях. "Арсенію Петровичу, коли Кабмін перерахує кошти на ремонт дороги Чугуїв-Куп'янськ? Ви ж прекрасно розумієте, що по цій дорозі обласного значення їздити не можна. У Харкові в серпні ви заявили, що кошти виділять. А віз і нині там", – процитував прем'єр лист Ігоря Гори. "Доповідаю: служба автомобільних доріг Харківської області виграла тендер, і на наступному тижні буде підписано договір на ремонт цієї дороги. Ця дорога знищена була в першу чергу військовою технікою, оскільки військова техніка рухається в зону АТО саме через цей шматок дороги. Загальний обсяг коштів – приблизно 50 млн гривень. Наступного тижня харківський облавтодор підписує угоду з субпідрядником, і ми цю дорогу відремонтуємо так само, як я сказав. Що стосується інших доріг у країні, то ми завершуємо зараз будівництво дороги Івано-Франківськ-Львів. Ми провели дуже багато поточного ремонту по всій країні. Але проблема доріг залишається в країні", – відповідає прем'єр.

"У чернігівському "Автодорі" 1,5 року не виплачується зарплата. Як людям жити? За паперами все заплачено. Коли будуть зміни?" – запитує Юлія Колотило. Вирішити цю проблему прем'єр обіцяв до кінця року. "Це також пов'язано з тим, що коштів на будівництво доріг не вистачає. І по цілому ряду обласних автодорів значні заборгованості, які накопичувалися не місяцями, а роками! Нам зараз треба погасити ці заборгованості. Тому конкретно по чернігівському "Автодору" я вас проінформую, що ми вже скоротили обсяг заборгованості на 120 млн гривень. І по Чернігову будуть виділені кошти на те, щоб закрити заробітну плату за травень та за червень. Далі ми будемо шукати кошти, щоб заборгованість по заробітній платі була погашена до кінця поточного року", – запевнив Яценюк. При цьому, за його словами, проблеми на місцях вирішуються, в тому числі завдяки зверненням українців: "Для мене дуже важливо, що ви ставите такі предметні і конкретні питання. Можливо, вони не зовсім приємні, але правильні. Це дає можливість для прем'єр-міністра приймати в тому числі жорсткі рішення. Завдяки минулому питанню по заборгованості по заробітній платі в бюджетній сфері 34 голови райадміністрацій отримали догану від Кабміну. І неважливо, що вони будуть розповідати: винні або не винні, – вони винні, якщо заробітна плата не виплачується і якщо голова адміністрації нічого не робить для того, щоб це питання було вирішено на обласному чи на центральному рівні".

В тренді
Чи буде стабільним курс гривні і чи вигідно скуповувати долари: фінансовий прогноз

Соцвнесок: для працівників скасують

Одне з питань цього разу стосувався також оподаткування. "Арсеній Петрович! Дайте, будь ласка, відповідь: як довго державні службовці та службовці місцевого самоврядування будуть платити з заробітної плати 6,1% єдиного соціального внеску, якщо спецстажу був скасований? ", – Пише Катерина Роменська. "Питання справедливе, – каже прем'єр, – бо несправедлива система оподаткування. У реальному секторі економіки єдиний соціальний внесок – 3,6%, а для держслужбовців – більше 6%! Тому ми прийняли наступне рішення: запропонувати в рамках податкової реформи взагалі скасувати єдиний соцвнесок, сплачуваний працівником, і кардинально змінити систему сплати єдиного соціального внеску. Про це я вже говорив у попередніх десятихвилинках, і про це ви можете дізнатися на сайті Міністерства фінансів України. Зараз ми проводимо широке обговорення податкової реформи – яка, сподіваюся, буде підтримана парламентом так само, як і реструктуризація та списання боргів, і як підвищення соціальних стандартів, заробітних плат і пенсій".

Децентралізація: регіони і гроші

Обширного відповіді зажадав запитання Тетяни Терещенко зі Сміли: "Шановний Арсенію Петровичу! Після перегляду "10 хвилин" з вами по телевізору не можу не написати. На кожному каналі, по радіо, у пресі – кругом, де тільки можна, говорять про реформи. І мені як українці, яка підтримувала ваш уряд з першого дня, цікаво: як ви перевіряєте, чи ведуть якісь роботи з реформ не тільки у великих містах? Я проживаю в невеликому містечку Сміла на Черкащині. І складається враження, що ми живемо на окремій планеті! У нас зовсім нічого не змінюється". За словами Яценюка, робота над цією проблемою ведеться: "Абсолютно вірно: на центральному рівні дійсно йдуть реформи і приймаються рішення. Але вони повинні реалізовуватися на низах. Саме тому уряд прийняв рішення про децентралізацію. Почали ми з бюджетної – коли в кожному місті і в кожному селі з'явилося більше фінансового ресурсу. Але наші місцеві чиновники, як правило, розглядають питання однобоко: дайте нам гроші і дайте нам повноваження. А ми говоримо: а де ж відповідальність? Будуть місцеві вибори, на яких кожен з вас може вибрати нового мера і склад ради. Найголовніше – призначити їм нову відповідальність за виконання повноважень. А то складається так: коли все добре проходить, це "ми все зробили на місцях", а коли погано, "винен Київ". Це тези минулого, тому що влада – це не тільки Київ, а в першу чергу, місцева влада. Для повноцінної децентралізації та передачі повноважень на місця необхідно внесення змін до Конституції, але навіть без них можна провести левову частку роботи".

Багато чого, за його словами, вже зроблено: "Ми поміняли закон про Державну архітектурно-будівельну інспекцію та передали повноваження про погодження проектної документації з Києва на місця. Прийняли закон про добровільне об'єднання територіальних громад, і зараз кожен населений пункт може приймати рішення, якою має бути територіальна громада. Ми прийняли два рішення: про надання капітальних витрат і значних коштів по Фонду регіонального розвитку в кожну область і місто, щоб будувати школи, лікарні і вкладати кошти в інфраструктурні проекти. Це фінансується з центрального бюджету. Ми передали ряд повноважень Мін'юсту з Києва на місця, і органи місцевого самоврядування самостійно пропонують деякі послуги і отримують гроші в місцеву казну". У планах уряду – закон про органи місцевого самоврядування, законодавство про місцеві держадміністрації і подальша робота по децентралізації.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...