Затримки з виплатами пенсій: чи будуть вони повторюватися

12 серпня 2018, 07:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти вважають, що причина відсутності пенсійних грошей - дефіцит бюджету

Фото: pixabay

Фото: pixabay / Фото: Григорій Салай

Улипнівпершезабагатороківсталасязатримказвиплатамипенсій.До 18липнялюдиотримувалигрошіза графіком,алепотімвиплатиприпинилисянацілий тиждень,авдеякихрегіонахна10днів.Причому"пенсійні"грошіне надходилине тількиввідділення"Укрпошти",алеінабанківськікарткилюдей.

25-27 липнявиплатапенсійвідновилася.Серпневіпенсіїтежпочаливиплачуватипографіку.Алечи не повторитьсялипневаситуаціянайближчим часом
?

Чому затримали пенсії

Причинитого, що сталосяназивалиіназиваютьрізні.СпочаткувсенамагалисяпояснитизбоямивроботіПенсійногофонду.Наприклад,в"Укрпошті"липневіневиплатиназвали"технічнимизатримками"іпояснили,щоцепов'язаноз "тимчасовими технічними неполадками в Пенсійному фонді". 

25 липня на сайті Пенсійного фонду було розміщено звернення глави ПФУ Олексія Зарудного з вибаченнями, яке, здавалося б, підтверджувало цю версію.

"Звертаюся до тих з Вас, хто в останні дні отримує свою пенсію із запізненням і приношу за ці незручності свої особисті вибачення. Повідомляю Вам, що ситуація з виплатою пенсій нормалізується ... Надалі Пенсійний фонд України вживатиме всіх необхідних заходів, щоб не допустити будь-яких збоїв з виплатою пенсій, забезпечити своєчасну їх виплату, як це було протягом останніх років", –
говорилося в заяві глави ПФУ.

Однак паралельно була озвучена інша причина: касовий розрив. Простими словами, затримки з виплатами були викликані тим, що з бюджету на рахунки Пенсійного фонду кілька днів не надходили гроші. А основним джерелом наповнення ПФУ є єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

"Ми будемо надавати позики для виплати пенсій, щоб покрити короткострокові касові розриви надходжень ЄСВ
"
, – заявила під час "паузи" в пенсійних виплатах глава Держказначейства Тетяна Слюз.  

Реклама

Про"касовийрозрив"якпричинуневиплатипенсійзаявив 27 липня і прем'єр-міністр Володимир Гройсман

Черезкількаднівбулиоприлюдненіданіповиконаннюдержавногобюджету.Якісвідчилипро те,щоза станомнакінець червнядефіцит бюджету складав близько 10 млрд грн. 

Нагадаємо,в 2017 роцідокінцяпершогопівріччянадходженнядо бюджетунабагатоперевищувализапланованийпоказник:профіцитстановив близько30 млрдгрн.Аосьпід кінець рокунамітилася"діра"розміром3,4 млрдгрн.

Якимибудутьрезультати2018 року,якщовжедо літавбюджетнедозібраних10 млрдгрн,-уявитиважко.Вурядівжезвучалидумкипросеквестрбюджету("урізання"витратза деякими статтями).Алепізніше в.о.міністрафінансівОксанаМакаровазаявила,щодлясеквеструбюджетунемаєпричин.

Експерти: затримки можуть бути і далі

Реклама

Експертикажуть,щоосновнапричиналипневихневиплат-проблемазнаповненнямбюджетом.Ацеозначає,щотакіситуаціїможутьповторюватися.

"Такі ризики існують, тому що в державному бюджеті не вистачає грошей. У нас не виконується план по надходженню коштів до держбюджету, і навряд чи щось зміниться в найближчому майбутньому. Так що Пенсійний фонд не знає, чи дадуть вчасно дотації. Якщо їх затримають – знову будуть затримки з виплатами.

Є надія, що в цьому місяці керівництво заздалегідь вживе заходів, не відкладаючи до останнього. Є два джерела надходжень: державні цінні папери і податки НБУ за поточний рік. Зараз Нацбанк частково вже заплатив їх. Цінні папери розміщують. Але щоб в майбутньому не було перебоїв, потрібно або брати кредити, або проводити емісію, інших шляхів немає", – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко
.

ЕкономічнийекспертТарасКозактакожвважаєосновною причиноюзатримокзпенсійнимивиплатамипроблемизбюджетом.Однакспочаткуїхнамагалисяприховати,чим і пояснюєтьсярізноманіттяназваних причин.

"Спочаткуйшлосяпро якісьтехнічні питання,томущоніхто нехотіввизнати,щовПенсійномуфондіне вистачалогрошейдлявиплатпенсій.Томущозрозуміло,щоцеударпоПенсійному фонду,поМінфіну,поуряду.Інамагалисяприховатипричину,посилаючисьнаякісьтехнічніпитання",-пояснюєрозбіжністьверсійТарасКозак.

Однакекспертвважає,щовурядіпостараютьсязробитивсеможливе,щобне допуститиповтореннялипневоїситуації.

"Теоретично ситуація може повторюватися, тому що в цьому році бюджет не виконується. Але я думаю, цьому питанню буде приділятися особлива увага. Тому що, по-перше, такі збої створюють проблеми великій кількості людей, по-друге, це передвиборний рік, і подібні ситуації дуже б'ють по електоральних настроях. І по-третє, через ті заходи, які вживає уряд (розміщення ОВДП і ін.) поки грошей має вистачити, я не думаю, що до жовтня будуть проблеми. А ось в жовтні таке може статися, якщо стане відомо, що МВФ не дає нам наступний кредит. В такому випадку ми не зможемо взяти дешеві кредити і у інших фінансових структур і держав. Тому що всі вони чекають, щоб Україна виконала умови МВФ. Від цього залежить і фінансова допомога Світового банку, Європейського Союзу та допомогу від інших держав", – пояснює Тарас Козак.

УПенсійномуфондінам незмоглизупевненістюсказати,щовлипніне виникнепроблемзпенсіями.Однакзапевнили,щопокинадходженнявПФУйдутьрегулярно,івиплатипенсійздійснюютьсяза планом.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти