Чому НБУ обмежив перерахування грошей на зарплатні картки

8 жовтня 2014, 07:54

Олександр Харько

За словами експертів, причина - у податку на депозити

НБУ обмежив можливість поповнення зарплатних рахунків готівкою через банкомат і за допомогою переказів

НБУ обмежив можливість поповнення зарплатних рахунків готівкою через банкомат і за допомогою переказів

Обмеження перерахування коштів на зарплатні картки пов'язано із змінами в Податковому Кодексі України і введення податку на депозити фізосіб, впевнені експерти. Нагадаємо, 1 жовтня 2014-го НБУ в листі №25-110 рекомендував комерційним банкам використовувати зарплатні рахунки виключно для зарахування зарплат, пенсій, стипендій або соцвиплат. При цьому регулятор обмежив можливість їх поповнення готівкою через банкомат, за допомогою переказів тощо.

Фахівці розповіли "Сегодня.ua", з чим пов'язані такі обмеження і як воно відіб'ється на звичайних громадянах.

За словами Ганни Апостолової, начальника відділу рейтингів фінансової сфери IBI-Rating, ця новація спростить процедуру податкового обліку, адже саме на банки покладено функцію стягнення податку на депозит з фізосіб і перерахування його в казну.

Реклама

"Саме на банки покладено функції податкового агента при нарахуванні процентних доходів на користь фізичних осіб за депозитами, поточним і ощадними рахунками. Також банки здійснюють утримання та перерахування на окремий рахунок суми податку з метою подальшого її перерахування у встановлені терміни. Саме тому виникла необхідність розмежування в аналітичному обліку рахунків, на які здійснюється нарахування зарплат, пенсій та інших соцвиплат і рахунків, на які перераховуються інші надходження на користь фізичних осіб", – говорить експерт.

Ольга Колесніченко, заступник Голови Правління АВАНТ-БАНКу, додає, що НБУ обмежив інші зарахування на картку, щоб з суми пасивних доходів (пенсій, зарплат) не стягувалися податок у розмірі 15%.

"Так, дійсно НБУ рекомендував банкам відкривати рахунки з особливим режимом використання, а саме для зарахування зарплат, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Цей режим використання рахунків дозволить банкам не утримувати податок на пасивні доходи – 15% при виконанні нарахувань за даними рахунками клієнтів. Саме тому режим даних рахунків не допускає будь – яких інших зарахувань як власниками власних рахунків, так і грошових переказів від третіх осіб", – говорить банкір.

Схожу думку висловила й начальник управління розробки продуктів UniCredit Bank Ольга Шостак, додавши, що банки будуть пристосовуватися до нововведення НБУ по-різному, але в кінцевому підсумку клієнти цього можуть і не відчути.

Реклама

В тренді
В Україні просів курс долара, євро подорожчав

"Відповідно до закону, податок (на депозити – ред.) не стягується з доходів, отриманих по зарплатних, пенсійних і іншим соціальним рахунками. Але ж на такому рахунку може лежати як пенсія, так і перераховані кимось кошти. При цьому на дохід від відсотків на пенсію податок не нараховується, а на дохід від решти коштів повинен нараховуватися, а розділити ці кошти для розрахунків на одному рахунку неможливо. В результаті, у банків було два виходи – або розділити рахунки, обмеживши операції з виключно соціальними, або обнулити ставки по ним. Багато банків, і наш зокрема, пішли по другому шляху. Клієнтам запропонували для накопичення коштів інші, більш вигідні продукти, а так як з соціальних рахунками доходу немає, то й обмеження ніякі вводити не знадобилося. В результаті, останнє роз'яснення Нацбанку ніяк не вплинуло на проведення операцій нашими клієнтами", – додає експерт.

А от Сергій Яременко, колишній заступник глави Національного банку України, каже, що нововведення НБУ могло нівелювати спекулятивну складову, яка дозволяла окремим людям виводити через зарплатні рахунки суми у валюті, обминувши тим самим обмеження Нацбанку.

"Спектр операцій, який давався за картками був досить широким – з них можна було купувати валюту в безготівковому порядку, яку потім можна було отримувати в готівці. Тому всі обмеження, які були введені з купівлі-продажу валюти, нівелювалися цим способом. Цим, звичайно, займалися тільки самі "просунуті" верстви населення, але й то не всі – тільки тим, кому це було вигідно. При цьому, такі операції могли бути на великі суми. Тому, щоб зробити тотожною нормативну базу щодо купівлі готівкової валюти з картковими – це і було зроблено. Раніше всі обмеження з продажу-купівлі проходилися через крос-курси (через євро та інші валюти конвертували в долари – ред.), і це була пролом, і тільки кілька днів тому ввели обмеження на крос-операції", – Сергій Яременко, колишній заступник голови Національного банку України.

За словами директора Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, лист-рекомендація НБУ не є нововведенням для європейської банківської практики, і українцям варто звикати до цього.

Реклама

"Треба буде українцям звикати до трохи незвичайній ситуації тому, що, в принципі, це європейський досвід. Там зазвичай дійсно є тільки зарплатна картка, і внесення готівкових викликає завжди питання. Для деяких українців дійсно буде незручно мати дві картки, але така ситуація", – резюмує експерт.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти