Інтерв'ю з Юрієм Луценком: "Ми затримали рекордну кількість корупціонерів"

27 січня 2018, 07:18

Гук Ольга , Корчинський Олександр

Генпрокурор розповів про спецконфіскацію "грошей Януковича" і міфи навколо цього, схеми крадіжки, протидію корупції, про взаємини з НАБУ і САП, а також показав нам свою тюремну кружку, яка завжди з ним

Генпрокурор Юрій Луценко прийняв журналістів "Сегодня" в своєму просторому робочому кабінеті, що дістався від попередників. За заскленими дверцятами настінних шаф – в основному книги. Частину з них, з історії України, Луценко привіз з дому. Крім великого основного, кілька столів. Один заставлений десятком однакових телефонів, мабуть, з урядовим засекреченим зв'язком. Генпрокурор – в демократичній водолазці, в хорошому настрої.

Реклама

- Юрію Віталійовичу, перше питання – про "гроші Януковича" і їх спецконфіскацію. Які міфи навколо них вам доводилося чути; де правда, де вигадка?

- Міфи... Хороше запитання. У перший день прем'єрства Арсенія Яценюка в нашому казначействі була сума, яка в еквіваленті була менше $10 000! Це на всю країну, на все: охорону здоров'я, освіту, дороги, пенсії, село і навіть на війну, розв'язану Путіним за листом Януковича! І в той же час, на початок 2014 року, було накладено арешт на суму, рівну $1,5 мільярда, бо ці гроші носили ознаки отриманих злочинним шляхом.

Минуло три роки. Багато наших "активних" борців з корупцією спокійно дивилися на те, що гроші лежать під арештом і не працюють на країну. Причому було як мінімум три моменти, коли вони могли взагалі піти з-під арешту! Протидія тому, щоб гроші повернулися в країну, була великим. У парламенті ж більше 10 разів провалювався закон, який був розроблений для повернення грошей. І коли я прийшов в ГПУ, то розумів, що одне з моїх ключових завдань – повернути гроші українського народу.

І ми це зробили! Разом з урядом, парламентом, судами. Тут я дещо зберігаю (йде до одної з шаф, бере документ в рамочці під склом. – Авт.). ось я тримаю відповідь "Ощадбанку" на наш запит в момент, коли ми проводили спецконфіскацію. Він підтверджує, що 28 квітня 2017 року на рахунки держказначейства було перераховано $1,1 мільярда, кілька мільйонів гривень, а також цінні папери приблизно на $200 мільйонів.

Реклама

Цінні папери, відповідно до закону, пішли на погашення зовнішнього боргу країни, а близько 30 мільярдів гривень уже заведено в бюджет України і працює на людей. Наприклад, зміцнюється межа, вводиться єдина система ідентифікації відбитків пальців по всьому периметру. Тобто небажані гості зі зміненим прізвищем до нас не зайдуть. Це близько 700 мільйонів гривень. Близько 1,5 млрд гривень пішло на розробку і виробництво сучасних ракетних протитанкових комплексів. Я часто буваю в зоні АТО і знаю, як їх там чекали наші бійці. Сотні комплексів вже пішли до них. Цього року частина грошей піде на дуже важливу, з моєї точки зору, ділянку – на розвиток сільської медицини. У нас же 40% населення живе в селі, а ФАП (фельдшерсько-акушерські пункти) і амбулаторії залишилися, в кращому випадку, на рівні 80-90-х років минулого століття. Тому близько 4 мільярдів піде на нові пункти, амбулаторії, обладнання та "швидкі" для села.

Тепер про міфи навколо цих грошей. Перший: Луценко все зробив абияк, тому що слідство йшло всього місяць. Це не правда. Слідство йшло з 2014 року. Це величезне кримінальне провадження, в рамках якого ми отримали 30 рішень судів – це я, до речі, вперше озвучую. За цим рішенням визнані учасниками злочинної групи 30 фізосіб і близько 500 фірм, що служили механізмами для проведення незаконних дій. Ці люди пішли на угоду зі слідством, дали інформацію про структурах, алгоритми і про роль "босів мафії".

new_image_599

Інтерв'ю. Відверта розмова тривала близько трьох годин

- Хто ці люди?

Реклама

- 29 осіб – керівники або власники підприємств, через які починався старт, виведення грошей з країни. Один з них – перший заступник міністра економіки тих часів. Він отримав три роки умовно. Ми вважаємо занадто м'яким такий вирок, подавали апеляцію, але таке рішення суду.

Весь цей масив інформації дозволив нам провести фінальну частину слідства, яка дійсно зайняла місяць. Ми знайшли ще кількох людей, що дали потрібні відомості. На основі угоди зі слідством одного з них, громадянина К., Краматорський суд зафіксував визнання його провини, а також, з урахуванням вже згаданих 30 рішень інших судів, прийняв своє рішення: конфіскувати гроші, отримані злочинним шляхом злочинною організацією на чолі з Януковичем. І сума в $1,5 мільярда натисканням кнопки в "Ощадбанку" була переведена з операційного залу до держбюджету. І відразу з'явилася маса людей, яких, виявляється, до цього кроку все влаштовувало! Ось і пішли міфи...

Другий міф: рішення суду про конфіскацію може бути оскаржене. Звичайно, будь-яке рішення суду може бути оскаржене. Але український закон говорить, що зробити це може або той, хто уклав угоду, або його адвокат, або прокурор. Все, крапка. Всі спроби це зробити з боку "офшорок" по всьому світу, які відмивали гроші Януковича, а потім купували на них цінні папери, були відкинуті українськими судами. Я не бачу можливості для такого реваншу ні в українських судах, ні в ЄСПЛ. Але їм дуже хочеться, шукаються нові шляхи. Наприклад, у частині "офшорок" з'явилися нові господарі, які стверджують, що є чесними набувачами, до махінацій непричетними, тому їм треба повернути гроші. Але арешт був накладений до цих покупок, тому нові власники не є добросовісними набувачами.

Ще міф – про засекречування постанови суду. Нібито воно неправильне, і Луценко боїться його показати. Це, звичайно, не так. Учасники злочинної групи дуже хотіли б мати повний текст рішення, щоб в будь-якої екзотичній країні його спробувати оспорити. Заодно і подивитися, хто там згаданий, хто вже під прицілом, а хто ще ні... У мене є законне право засекречувати різні документи, в тому числі рішення суду. Я їм скористався.

- А яка була взагалі схема крадіжки?

Реклама

- Схема крадіжок угрупованням Януковича була така: через приблизно 500 фірм гроші виводилися з України, переправлялися в офшорні зони Азії, звідти – в такі ж зони на Кіпрі, потім в Латвію, потім в українські банки, а ті вже у нас купували цінні папери під 9% річних дивідендів у валюті! Все – великий дохід і гроші абсолютно чисті, отримані від нашої ж держави. Коли трапився в 2014 році Майдан і гроші були заарештовані, частина з них, $ 50 млн, з Латвії в Україну не встигли прийти. Їх Латвія конфіскувала в свій бюджет. Думаєте, хтось із групи Януковича намагався забрати їх назад? Ні! Тому що розуміють, що член ЄС ніколи не дозволить собі нечесну угоду, обман народу і дискредитацію свого суду.

Черговий міф: так, кажуть учасники злочинного угруповання, Луценко забрав гроші. Може, за них ще поборемося, але він спеціально покриває діяльність компанії-брокера ICU, власником якої була, зокрема, Гонтарєва, пізніше очолила НБУ. Але давайте розберемо роль брокера. Вона проста: брокер реєструє, що за такі-то гроші куплені, наприклад, такі-то цінні папери. Причому гроші-то вже в Україні. Лежать, відмиті, в "Ощадбанку". Ніякої участі в виведенні грошей з України брокери не брали. І у введенні грошей у країну брокери не брали участь. Ми допитали людей у цій справі, замовили перевірку в профільному держустанові, чи немає ознак порушень закону. Комісія з цінних паперів дала відповідь: брокер діяв законно. Моя робота – все піддавати сумніву. Тому ми ще замовили держекспертизу у цій справі. Як тільки експерт, який перебуває під кримінальною відповідальністю за достовірність своїх висновків, дасть відповідь, все встане на свої місця. Якщо порушень закону немає, справа в частині брокера буде закрито. Якщо порушення є, Гонтареву і інших чекають підозри і допити.

- А у брокера, в даному випадку, яке може бути поле для порушення закону?

- Що повинен був зробити брокер перед укладенням угоди? Запросити відомості про легальність грошей. Так брокер і зробив, "Ощадбанк" дав відповідь: гроші, що знаходяться вже в Україні, легальні. Тому і Комісія з цінних паперів вважає, що брокер зробив те, що повинен був, порушень немає. А ось чи правильно зробили перевірку дав відповідь працівник "Ощадбанку" і наглядає орган НБУ? Це зараз з'ясовує слідство. Особисто я вважаю, що десь була допущена або недбалість, або навіть сприяння злочинцям. Тому що ці гроші все ж носили явний характер здобутих злочинних шляхом, і в "Ощадбанку" або Нацбанку не могли цього не помітити, не повинні були. Ми цим займаємося.
Для корупціонера є два основних види покарання. Перший – в'язниця. Але, зрозуміло, щодо Януковича і його групи це поки нереально. Хоча ми випробували всі легальні способи домогтися їх екстрадиції. Другий – забрати накрадені гроші. І ми це зробили, повернули їх до бюджету. Не хвалюся, але пишаюся цим!

new_image3_509

Архів. Том з підбіркою злодіянь НКВС України за 1937 рік

- Які ще приводи для гордості за час роботи в ГПУ?

- У нас в прокуратурі приблизно 1 800 000 кримінальних проваджень, сотні тисяч судових засідань... Але що головне? По-перше, повернення вкрадених мільярдів. По-друге, ми різко активізували протидію корупції. Часто говорять, мовляв, нічого не робиться, але це не так! У минулому році ми затримали рекордну кількість корупціонерів при отриманні або вимагання хабарів. Взяли на гарячому 9425 осіб! З них тисячі шістсот дев'яносто дві людини засуджені! Це більш ніж в три рази більше, ніж за будь-який інший рік.

Так, там в основному умовні терміни, реально опинилися у в'язниці 107 осіб. У суддів є можливість присуджувати терміни нижче нижньої межі. Але все одно: для держслужбовця отримати навіть умовний термін – велике покарання, вже на службу його не візьмуть, це "вовчий квиток". Крім того, в 2015 році ВР прийняла рішення: заборонити в корупційних злочинах давати термін нижче нижньої межі. В інших можна, а в корупційних немає. Тому зараз ГПУ, підсумувавши рік, проводить перевірку, скільки зі згаданих тисячі шістсот дев'яносто-два осіб вчинили злочини після 2015 року. Якщо такі є, а я впевнений, що їх там не менше половини, то це означає, що судді прийняли незаконні рішення. І я обіцяю вашим читачам, що у всіх таких випадках прокуратура почне кримінальне переслідування суддів, які взяли свідомо неправомірні рішення.

Але покарання корупціонерів – не єдиний і навіть не головний метод викорінення корупції. Ось приклад. У Луганській області ми на одній посаді затримували на хабарі послідовно чотирьох чиновників! Одного взяли, інший прийшов на його місце і теж попався. Третій, четвертий... Це означає, що, затримавши хабарника, ми, тобто держава, не прибрали можливість для нових зловживань. Тому головне – знищення самого грунту для корупції.

Після Майдану не стало двох цін на газ – для промисловості і населення вона тепер одна. І відразу стала неможлива схема Курченко, по якій було вкрадено 10 мільярдів на різниці в ціні, коли нібито газ продавався неіснуючому населенню по малій вартості, а йшов на свої підприємства, маржа залишалася в кишенях. Інші приймали рішення, за скільки і кому продавати товари. Зараз це робить автоматизована система. Треті вимагали відкати за повернення ПДВ, як мінімум 20% від суми, а іноді доходило до 45%. Зараз повернення ПДВ теж автоматизоване, відкати виключені. Тобто треба зробити так (і робиться), щоб наступний чиновник просто не міг вимагати хабар, тому що від нього не буде залежати прийняття рішення.

- Але, в основному, садять дрібних сошок...

- Так, це так. Але ГПУ і не може інакше. Для боротьби з корупцією у вищих ешелонах влади створено НАБУ. Агентство працює спільно зі Спеціалізованою антикорупційної прокуратурою. Я не маю права не тільки контролювати ці інституції або керувати ними, але навіть запитувати інформацію про те, що вони роблять. Такий закон. Я можу відкривати кримінальні виробництва в разі їх незаконних дій, але це інше питання.
Саме НАБУ і САП мають монополію розслідувати справи, що стосуються діючої влади. Якщо я і мої колеги виходимо на цю категорію осіб, ми зобов'язані віддавати розслідування і всі матеріали НАБУ і САП. Чи погано це? Думаю ні. Така спеціалізація розумна. Повторю, у ГПУ 1 800 000 справ. І основна маса – не про корупцію, а загальнокримінальні справи: вбивства, грабежі, розбої, крадіжки... Плюс військові злочини і навіть шпигунство! Так що створення спецорганів вітається.

Додам ще кілька слів про "дрібних сошок". Для простих людей корупція починається не з міністра, а з маленького чиновника, представника влади. Був якось день, коли мої підлеглі з ранку затримали на хабарі керівника пологового будинку, а ввечері – керівника кладовища. Коло замкнулося, як то кажуть. З цим стикаються люди у повсякденному житті. Зачищати треба всіх хабарників, від низу до верху. Мені здається, ми в ГПУ активізували свою роботу "внизу" в рази, тепер слово за колегами.

- Вам вдалося на сьогодні досягти взаєморозуміння з Артемом Ситником?

- Одним зі своїх досягнень на нинішній посаді вважаю припинення внутрішньовідомчих воєн в правоохоронному таборі, де все воювали проти всіх. Я двічі був головою МВС, пам'ятаю, як це було... Але, ви знаєте, в кінці минулого року у нас було жорстке зіткнення з НАБУ з приводу провокації хабара, яке, на жаль, перейшло в публічну і навіть геополітичну площину. Буквально перед Новим роком Артем Ситник був у мене. Ось за цим же столом ми зустрілися і ухвалили єдино розумне рішення визнати те, що трапилося помилкою. Не допускати публічних зіткнень, і все з'ясовувати шляхом переговорів.

Корупціонерів треба карати, але тільки законно. Історія нашої країни вчить, що будь-який інший підхід згубний. Я вам зараз покажу тому історичних документів, тут добірка за 1937 рік. Накази по НКВД, нормативні акти, статті з газет, словом, все. Так ось, тільки за півроку НКВД України, використовуючи дозволені їм тоді методи, заарештував близько 330 000 осіб. Серед них значаться кулаки, спекулянти, сіоністи і навіть... 881 японський шпигун! Де вони їх тут знайшли? З цих людей 180 тисяч були розстріляні, інші пішли в табори. Тобто величезні, масові злочини починаються з невеликих, на кшталт, відступів від закону. У мене, знаєте, своя доля, тому я дуже гостро відчуваю необхідність навіть до начебто очевидного злочинця застосовувати тільки законні методи. Моя тюремна кухлик на місці. Ось вона (дістав, поставив перед собою. – Авт.), тому я завжди про це пам'ятаю.

Але повернемося до питання, чим ще пишаюся. Наприклад, тим, що вже 2 роки поспіль ми повертаємо до бюджету по 10 мільярдів гривень від справ щодо захисту інтересів держави в судах. Два роки повертаємо по не менше ніж 80 тисяч гектарів розкраденої землі. За 2017 рік уже є цифра – 98 тисяч гектарів. В основному це землі військових – просто розкрадали полігони. А також курортні території прибережної зони в Херсонській та Миколаївській областях, лісові угіддя... Причому захоплені як "старою", так і, на жаль, "новою" гвардією бізнесменів-причеп.

Ще одним досягненням вважаю сам факт суду над Януковичем. Звичайно, я не можу передбачити і коментувати майбутнє рішення цього суду. Але як генпрокурор я впевнений в наших доказах того, що Янукович зробив держзлочин і фактично своїм листом Путіну розв'язав руки агресору. Те, як поводяться адвокати Януковича, зриваючи засідання суду і постійно переїжджаючи до Москви, свідчить, що і екс-президент-втікач, і Путін дуже бояться рішення нашого суду, яке буде вкрай важливим для оцінки всього, що сталося на початку вторгнення, окупації Криму, а потім і Донбасу. Цей суд дуже важливий для всіх колишніх, нинішніх і майбутніх керівників держави. Він означає, що в Україні відтепер немає касти недоторканних.

Повірте, у мене, коли йдеться про суд, не говорить тільки особиста неприязнь до Януковича, хоча і вона є, звичайно. Мені довелося свого часу про це подумати в тюрмі, в 9-метровому бетонному мішку. Спочатку мене сильно, як би сказати, ковбасило! Ну ось я, чотири роки колишній голова МВС, політик, за яким немає ніякої корупції. Мене звинуватили в незаконному святкуванні Дня міліції, що, зрозуміло, абсурдно... Все, що мені пришили, було божевільною фальсифікацією. А за стіною камери – вбивця двох міліціонерів! І ми з ним, виявляється, на одній площині, сидимо поруч... І, звичайно, мене, звиклого до активного життя, знаходження в кам'яному мішку дуже обтяжувало, просто спалювали бажання взяти реванш! Але я в камері багато читав. І мені в потрібний час попалася потрібна книга, священні тексти буддизму. Сама філософія буддизму не збігається з моїм світоглядом, але, тим не менш, це були дуже гарні вірші-притчі. Одну я запам'ятав дослівно на все життя: "Ненависть вбиває душу дурня так само, як алмаз розщеплює скелю, що породила його". Красиво і дуже точно. І я викинув помсту зі свого серця, дав собі слово, що коли вийду на волю, не витрачу і хвилини на помсту нікому. У мене і так відняли два з половиною роки життя. Так, я переслідуватиму тих, хто порушував закон, в тому числі і Януковича з компанією, але лише за те, що вони робили з країною, а не зі мною.

new_image4_431

Щоб пам'ятати! Луценко показує свою тюремну кружку

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти