Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Юрист про виділення земельних ділянок Київрадою: На цьому існує величезний рівень спекуляцій

13 травня 2014, 11:00

Аліса Ревнова

Експерт вважає, що для депутатів Київради потрібно впровадити колективну відповідальність за прийняття будь-яких рішень

У Прокуратурі вже розслідують факти видачі землі

У Прокуратурі вже розслідують факти видачі землі

Останнім часом від столичної прокуратури все частіше почали надходити повідомлення про повернення земельних ділянок, виділених раніше Київрадою, назад у власність міста. Дорогі київські землі, які протягом декількох років перебували у приватній або юридичної власності, а найчастіше – в оренді, через суди знову стають власністю столиці.

Однак просте повернення незаконно відведених ділянок у власність міста є лише симптоматичним лікуванням "хвороби". А її суть – в системі виділення ділянок Київрадою, в якій є безліч ходів для спекуляцій, вважають експерти.

"Саме у введенні депутатів місцевих рад знаходиться розпорядження землею. Вирішити питання про виділення землі можуть тільки вони. Глава ради одноосібно не може це зробити. Глава адміністрації – теж. Навіть мер не зможе опиратися рішенню депутатів, якщо більшість з них проголосували "за" чи "проти" виділення землі. Уявіть, який існує рівень спекуляцій на цьому. Що вони, грубо кажучи, можуть підняти або підняти руку", – говорить
юристстаршийпартнерадвокатської фірми "Advice" ВіталійКулаков.

З його точкизору,повернення земліу власність містасталотенденцієюпісля зміни владивУкраїні- новамітла,якзавжди,мете по-новому."Данатенденція неє новою.Це було ів 2005році, колиприйшла нова
влада. Це абсолютно стандартна практика для будь-якої нової влади", – зазначає експерт.

При цьому в прокуратурі Києва наголошують – справами про повернення неправильно або незаконно виділених ділянок у власність міста вони займалися завжди. І зараз – не менше і не більше активно, ніж раніше.

"За останні 3 роки за результатами реагування прокуратури міста територіальній громаді Києва було повернуто майже 1000 га земель", – говорить заступник начальника відділу захисту інтересів громадян і держави у сфері земельних відносин прокуратури міста Ольга Василюк
.

Якщовласник землі"чистий", йому потрібноза неїборотися до кінця

Існує такожневеликий недоліксамогопроцесу поверненняземлі у власністьміста,якщо вона вжебула виділеналюдиніабо підприємству,втому числі, інаумовах оренди.За словамиКулакова,якщолюдина отрималаділянкузаконно(не "домовився"з кимось,не впливавна це рішення,якщоне була порушенапроцедураі йоговолодінняцією землеюне створюєнебезпеки для життя іздоров'я громадян),з юридичноїточкизорузабиратиїї назадне можна.

"Якщо людина вжеотримавземлю "внатурі",то вцьому випадку,колиу нього їїзабирають назаду власність територіальноїгромади,порушуютьсяйого права.Людині, у якоїтакзабрализемлю,є сенсза неїборотися.У насправовласності непідлягаєпорушенню- цеодназ цінностейКонституції",- говорить він.

Реклама

Тим більше,існуютьтакож невідповідностівсамому законодавствіУкраїни.Стаття31Закону про оренду землісвідчить,що договір орендиприпиняєтьсяпри закінченнітерміну оренди,викупу земельноїділянки для суспільних потреб(наприклад,колидержавабудуєдорогуі йому дужепотрібен цейділянка),якщооб'єднуютьсявласник земельної ділянки таорендар,у разі смертіорендаря аболіквідації того,хто береземлю воренду."Тобто,в самомупрофільному законітакої підставиякнеправильне рішеннямісцевої радинемає.Прямої нормине існує",- пояснюєюрист.

Однак,варто відзначити,що в більшостівипадківповерненняземлі назаду власність Києватаки відбуваєтьсячерез закінченнятерміну договорупро її оренду
.

ДепутатамКиїврадипотрібноускладнитиправила"гри"

В тренді
"Люди їсти хочуть, відкривай": у Києві зранку штурмували ринки. Репортаж "Сьогодні". Відео

На думку експерта, проблему потрібно рубати на корені. І "постраждають" в цьому випадку ті, хто землею в Києві розпоряджається – народні обранці. Адже, якщо впровадити для депутатів колективну відповідальність за прийняті рішення, їм вже доведеться не один раз обмірковувати свої дії, перш ніж їх приймати.

"Якщо сказати людині, що тільки ти один можеш виділяти землю, і ти один несеш відповідальність, тоді ця людина сто разів подумає – ставити свій підпис чи ні, – каже Віталій Кулаков. - Наприклад, виділили якусь ділянку і за це проголосували 50 осіб. Якщо надалі буде встановлено, що таким рішенням рада перевищила свої повноваження, тоді ці 50 депутатів притягуються до відповідальності".

У людини, якому виділили землю, вона не забирається. Далі прокуратура оцінює збиток, заподіяний державі, і він стягується з самих депутатів.

"Тоді і держава буде не в образі, депутати будуть думати, голосувати чи ні, а людину ніхто не чіпатиме, і ми будемо дотримуватися цінностей Конституції", – підкреслює експерт
.

Землі, які хочутьповернути місту, коштують майже2 млрдгривень

За даними, наданими прокуратурою Києва Сегодня.ua, на цей момент в столичних судах різних інстанцій знаходиться 119 справ з приводу земельних ділянок. У сумі вони займають площу 320 га і коштують 1,7 млрд гривень. Ще не минуло перше півріччя цього року, а суди вже встигли задовольнити більше 60 позовів прокуратури Києва щодо земельних ділянок, загальна вартість яких становить майже 492 млн гривень.

Зараз прокуратура також зайнялася перевіркою законності відведення земельних ділянок, у тому числі, і колишнім вищим чиновникам України. Зокрема, вже зарегестрировано кримінальне провадження і йде слідство за фактом незаконного використання земельної ділянки під забудову на 21 км Столичного шосе, площа якого – 5,6 га
.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...