Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Лада Лузина

писательница

"Чорний Квадрат" театру на Андріївському узвозі – як "чорна мітка" на знищення історичного Києва? Або "чорна мітка" його знищувачів?

10 грудня 2016, 08:42

0

Одного разу кияни прокинулися ... ні, у нас це відбувається не так. Одного ранку кияни зайшли в Фейсбук і побачили в своїй стрічці жах жахливий – чорну-чорну будівля, яка виросла в центрі Андріївського узвозу. Будівлю негайно охрестили крематорієм, контейнером, блоком ЧАЕС, труною, гаражем, Петіним саркофагом, будівельним вагончиком, чорним кубом і чорним квадратом. Деякі заперечували: слово "крематорій" – образливе тому комплекс київського крематорію – якраз шедевр архітектури, а порівняння з чорним квадратом незаслужено ображає геній Малевича. Але, хай вибачить мене Казимир Северііновіч, я буду використовувати це ім'я для нової будівлі театру – "Чорний квадрат", він же "ЧК"

page12

Загалом,кияниілюбителіКиєванарідкістьдружнозакричаливіджаху,іколинижнючорнотуз будівлізняли,іпершийповерхвиявивсяцегляним-криквже неутих. Петиція зазнесенняновоявленого "ЧК"запаруднівзібралабільшеполовининеобхіднихпідписів,арозсипфотожабнашедеврможнабуловідразувипускатиокремимальбомом.

3_09

page456

На крик цей на диво швидко (потрібно віддати йому належне!) Відреагував мер Кличко, який заявив "Архітектурний ансамбль Андріївського узвозу – знакової, історичної вулиці – повинен бути збережений! Без урахування думки фахівців і узгодження з громадськістю, ця будівля не буде здана в експлуатацію. Потрібно доопрацювати зовнішній вигляд будівлі, щоб вона не вибивалася з ансамблю будівель на узвозі "А слідом за ним і головний архітектор Києва Олександр Свистунов втішив кричущих" До запланованого відкриття театру (навесні 2017 року) є ще час для того, щоб провести цю роботу і виконати коригування фасаду".

Здавалосяб,можназаспокоїтися-розумузяв гору,батькиМістапочулидумкугородян,проблемабудевирішена.Алевсе нетакпросто...

Пролунав крик у відповідь. На той час "Чорний квадрат" обзавівся групою підтримки "сучасної архітектури" (і, що не сумний для мене цей факт, туди увійшли багато відомих культурних діячів (яких мені важко не занести автоматом в групу "Зрадники Києва"). Основна думка шанувальників "ЧК", якщо викласти її ємко і коротко: новий театр – шедевр сучасної архітектури, всі, хто кричить від жаху, побачивши нього – неосвічене бидло, яке не має право на особисту думку, а залишки" міщанських "будиночків на Андріївському узвозі і сам Андріївський узвіз - взагалі не має ніякої історичної цінності! Не мав, поки там не з'явився новий сучасний проект театру геніального архітектора Олега Дроздова.

Алекудиважливіше,щоцевідповідькриктежможебутипочутийградоначальство,іпохитнутирішення"зберегтиархітектурнийансамбльАндріївського узвозу".

                                                                           ****

Тутвартопочатиспочатку...Зсамого-самогопочатку-ззаснування Києва!ОсобистодляменечорнийфасаднаАндріївському узвозі-проблема№2.

Реклама

Біда№1-верхнячастинановоготеатрувкралаукияншматокЗамковоїгори-тієїсамоїгори,наякій,на думкурядуісториків,булозаснованеМістоістояв,можливо,легендарнийградКия.

Гораце,деархеологамизнайденіперші(!) київськіпоселення,депізнішестояв15-баштовийзамок,потімцерква-безціннийресурс,якийчекаєсвогоосмислення,новогоіоригінальногопроекту(алеінаданиймомент,гора,декияниз власної ініціативипроводятьприбираннятериторії,акції,обряди,екскурсії-своєрідниймузейпідвідкритимнебомбільшвідвідуваний,ніжбільшістьмузеїв Міста.

Автор"Чорногоквадрата"архітекторДроздовотримавбагатодокорів.Алеголовний,намійпогляд,висловивГеоргійДуховичний,архітекторівіце-президенткиївськоїорганізаціїНаціональної спілкиархітекторів:

"Першою ознакоютого,щоКиєвуця людина(Дроздов)абсолютночужа,сталоте,щонайогодемонстраційнихматеріалахвідсутнійсилуетЗамкової гори,натліякоїстоїтьцей будинок.Тобтовінне розумів,щокиївськігори-ценевід'ємначастинакультурноголандшафту,якийформуєсередовище.Іколияпочавйомупро цеговорити,унасбула розмовасліпогозглухим".

_1_02_022_02_01

"ЗамковагораіКиївськийЗамок

Можнаскількизавгодно говорити,щопарижанисвого часутежне прийнялиЕйфелевувежуісклянупірамідууЛувра.Алеособистояготовадатикосунавідсікання:якбиДроздовудовелосябудуватибудиноку Франції,підумовноюгорою,наякійбувзаснованийславне містоПариж,вінне мігбинавіть не поцікавивсяісторієюцієїгори!

В тренді
Коронавірус атакує людство: карта по країнах за 8 квітня і всі подробиці

Конфлікт "Чорного квадрата" і Замкової гори – найяскравіший в даному скандалі приклад неповаги до Історії Києва.

Так вже вийшло, що вся історія Міста починається саме з гір – тих самих гір, які оточують зараз Андріївський узвіз, і які не дарма називаються літописними горами. З цих гір, згідно "Повісті временних літ" починається не тільки Андріївський та Київ, з них на хвилиночку починається вся історія Русі!

Замкова (гора Кия або Хорива), Старокиївська – з градом Володимира і Андріївська гора, з вершини якої апостол Андрій Первозванний передрік за легендою славне майбутнє нашої землі: "Бачите гори ці? На цих горах засяє благодать Божа – і буде місто велике і багато церков Бог тут спорудить!"

Через безліч багатоповерхових будівель кияни майже забули про те, що живуть на горах. І унікальність Андріївського не тільки в його маленьких "міщанських" будиночках кінця XIX, початку XX століття, а в тому що, завдяки цим маленьким будиночків, він – остання вулиця Міста, природним чином вписана в його літописний гірський пейзаж.

Лише завдяки цим маленьким будиночків – у відповідь на питання апостола Андрія "Бачите гори ці? – Ми і зараз, два тисячоліття тому (!) можемо відповісти "Так, бачимо!"

... Поки що бачимо?

На жаль, з появою "ЧК" кияни втратили один з останніх оглядових майданчиків з виглядом на Місто і гори
.

.jpg_19

Вид зЗамковоїгориріктому

page78

Реклама

Вид зЗамковоїгориз"Чорнимквадратом"новоготеатру

Свого часуоднузтакихвидовихплощадок-біля Маріїнськогопалацуістотно зіпсувавтакзваний"вертолітниймайданчикЯнуковича"."ЧК"примудривсяпереплюнутинавітьйого!Вид,якийбуводнією звізитнихкартокКиєва-безкрайнійКиїв,відДніпрадоАндріївськоїцеркви,-теперзнівеченийчорноюфігурою.

   *****

Узв'язкузперерахованимвище,менівкрайважкозрозумітикультурнихдіячів,якізахищають"ЧК"наАндріївському.Апісляіншихаргументів-важковпринципіназиватиїхкультурними...

Так, історики і раніше сперечаються, чи є Андріївський узвіз тим самим літописним Боричевим узвозом, по якому за князя Володимира волокли до Почайни поваленого Перуна (хоч знайдене археологами в минулому столітті капище Перуна, акурат, біля Андріївської церкви – робить цю версію цілком переконливою) . Але заяви деяких "культурних", мовляв, міщанський культ Андріївського почався при союзі, і його мало не цілком відбудували перед олімпіадою-80 – виглядають, м'яко кажучи, дивним. А нічого, що історія узвозу почалася на тисячу років раніше? Звідти і потрібно починати і відлік, і розмову і будь-які суперечки ...

Імають раціюті,хтоговорить зараз:скандалз"ЧорнимКвадратом"наАндріївському-привідпочатинарештірозмовапрокомплексний захистірозвитокісторичногоцентруіАндріївського узвозуяквулиці-музею,мораторіюнайогозабудову.Іпро те,що,відповідно до закону,прийнятомущев 2012іЗамковагора,іАндріївськийузвіз-пам'ятникмістобудування"Замковагора,частинаісторико-архітектурногозаповідника "СтародавнійКиїв"...

На жаль,будівництвоспірного"ЧК"автоматичнорозв'язуєрукибагатьоммістобудівникам,що мріютьзвестиспірно-комерційніпроективподібномумісці-вжезаразпрямонавпротимузеюБулгаковаплануютьпобудувати8-поверховийбудинокіщедвановихбудинки-поручіз ЗамкомРічарда...аджедобрий початок.

Тому,якщовище непідписали петиціюна захистАндріївського узвозувід"Чорногоквадрата" – подпишіть!

Чи не думаєте,щовійназавершилася,вонаврозпалі-аджестворенаідругапетиція,зазбереження"Чорногоквадрата",інашікультурнідіячівженаписалилиствзахисттеатру(Правдадеякіпідписивжевиявилисяфальшивими.Аіншим,судячи зтрьох сотенькомментоввФейсбуці,киянивстиглинабажати"щастя"аждосьомого коліна)...

Івсежзараз владаМіставроздумах,начиюсторонустати-мінятищосьабочекатипокизатихнесаме.

Томукожен підпис,коженперепост,коженлайкпідусімаматеріаламина захистАндріївського-важливі,якніколи!

Вибачтенас,любителісучасності,нашнизькорослий"міщанський"Андріївський-єдинийзразокстарогоКиєваXIXстоліття(доостанніхдвоххвильбудівельноїгарячки)-дорогий нам,дорогийразомзйогомаленькимибеззахиснимибудиночками,дорогийтакимяквінє...

Аботаким,яквінбуде-якщоконфліктз"ЧорнимКвадратом"будевирішено.

Аботаким,якимвін небудевженіколи.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...