Валерія Микульська

Автор і ведуча рубрики «Україна Вражає» програми «Ранок з Інтером»

Подорож в царство українського Аїда

13 березня 2016, 10:31

"Всі наші страхи живуть в темряві". Чомусь ця фраза моєї бабусі з дитинства врізалася в пам'ять. Напевно вона, мудра і розсудлива, тоді мала на увазі зовсім вимкнене світло в кімнаті, а темінь незнання, таку собі людську сліпоту. Але я, звичайно, в свої дошкільні роки розуміла цей вислів буквально. Здавалося, страхи – там, десь під постільним воланом, під ліжком, в темній комірці, і неодмінно – в казкових печерах, що таять драконів, циклопів і скарби Алі Баби. Але знаєте, чомусь всі ці підземні істоти і легенди про них мене ніколи не лякали. Навпаки! Було дуже цікаво. І що сказати? Вирости – виросла, а інтерес до темряви до сих пір при мені. Тому регулярно тягну нашу знімальну групу в підземелля. І, повірте мені, любителям підземних лабіринтів в нашій країні є де розгулятися. Тільки в одній Тернопільській області печер близько восьми десятків. Мабуть, звідси і почнемо.

Реклама

krishtaleva6

"Притулокдревньоїцивілізації"

Першаприроднаі,безсумнівно,мійголовнийеталонікритерійоцінкитуристичнихоб'єктів-вражаючапечера"Вертеба"!Знаходитьсявонасеред простогопшеничногополя,неподалікмістечкаБорщів.Тамжеіснуєспеціальнийспелеологічнийклуб.Хлопціпрактичнонаентузіазміпроводятьдослідження,прокладаютьмаршрути,розшукуютьновіфантастичні"діркивземлі"-таквцихкраяхназиваютьпечери.

verteba

Реклама

Вертеба – одна з найбільш добре прохідних і обладнаних для туристів печер. Своєрідний підземний музей. Ми прямували сюди навмисно, в пошуках таємниць і загадок давнини. Це давнє карстове житло приписують надрозвиненій трипільській культурі. Кажуть, що тут був притулок останнього племені цієї унікальної праукраїнської нації. Пам'ятаю слова нашого гіда: "Вони просто пішли під землю". "Напевно ховалися від нападок кочових племен", – подумала я. Але, коли увійшла, буквально обімліла. Трипільці, судячи зі знахідок археологів, прийшли сюди 5 тисячоліть тому, і створили з неї щось схоже на ритуальний храм, і одночасно – на містечко-гуртожиток. Печера 20-мільйонного віку має чітку систему тунелів з головним центральним залом і кімнатами-відгалуженнями.

verteba2

Іцевсе,звичайно,вражаєуяву,але,щонайбільшезапам'яталосямені,такцепростонереальна кількістькажанів.Піднімаєштиголову,атам-гронанічнихгризунів.Якразвцей час,вберезні- на початку квітнявонищемирносплятьголовамивниззакуратноскладенимикрильцями.Благовнашомуколективінемаєгидливихібоягузливих.Осьтакийбонустуристам-натуралістам.

verteba3

"Кришталевепідземелля-казкареальна"

Реклама

"Кришталева"!Інтригуєодна тількиназва,правда?Цяпечерадивуєнавітьбувалихтуристів.Воназнаходитьсявтомужрайоні,щоіВертеба,наоколиціневеликогоселаКривче.Але,на відмінувідпопередньогопідземелля,аж ніякне лякаєі невабитьтаємницями,швидше-чарує.Уявіть23-кілометровийскельнийлабіринт,всипанийрізнокольоровимиблискучимикристалами.Цескладноуявити,потрібнопобачити.

В моїх очах читалося німе: "Як?" В той самий момент я і наша команда дізналися від екскурсовода, що це все – гіпс! Так-так, думаю, що у вас асоціації з гіпсом схожі: впав, отямився ... Ну, в кращому випадку, – бюстики Шевченка і Пушкіна в шкільному музеї. Далі по коридорах печери, до речі, абсолютно природною, ми йшли з широко відкритими очима. Відірватися від такого видовища важко, попереджаю, але не забувайте дивитися під ноги. Кришталева печера являє собою складну систему ходів. Поки з 23-х туристам доступні тільки 3 км, але по собі скажу, що цього цілком вистачає, щоб намилуватися і вразити. Найбільше нам запам'ятався так званий Кришталевий коридор – стрімка ущелина, вкрита полотном кристалів різних кольорів: бурштинових, кремових, рожевих, бежевих, блакитних.

В тренді
Антирекорд за 8 місяців: в Україні помітно подешевшав долар
Так дешево долар не коштував з вересня-2020
В тренді
5 років в'язниці за собаку: вінницький шкуродер намагається врятуватися вдруге
В тренді
Роблю на прохання Путіна і Порошенка. Журналісти оприлюднили записи переговорів Медведчука

krishtaleva

Печеравжедавнообладнанадляекскурсійібезпечна.Насайтахпишуть,щоіелектрифікована,алеябрадилаприхопитизсобоюліхтарик,хочабдлятого,щоброзглянутивсе,щопривернеувагу.Язапасласясвічками,алепошкодувала,щоце неліхтарик.Свічкираз у раздоводилосязновузапалювати.Виявилося,щовкришталевомупідземеллімайжестовідсотковавологістьікруглийрік+12градусів.Справжнійсеанспрофілактикибронхіту,гіпертонії,астми.

Прогулянкапідземлеюобійдетьсявсьогов10гривеньзавхіднийквитокісупровід.Наглибину40метрівчастенькоспускаютьсянавітьшколярі,алечастішетутбуваютьзакохані.Аджедаруватиодин одномуказку-цетакромантично.Тим більше,щовоназовсімпоруч,вУкраїні.

Реклама

"На краю землі… "

Реальнішевідчуття,щоосьвін-тойсамий"край",про якийвсітакпишномовнокажуть,-вмоєму життіраніше небуло.Звичайно,це некрайземлі,алеУкраїна-точно.ТочнішеоколицянашоїВінницькійобласті.О-о-оннатомуберезіДністравжемолдавськісадиівиноградники.Малесеньке,здається,забутеБогомілюдьмиселоНагоряни(Могилів – Подільськийрайон)нависокійдревнійскелі,поїденійпечерами.Цікаво,правда?

nagoruani4_2

Це – моє абсолютно випадкове відкриття. Туристів тут рідко зустрінеш, хіба що – геологів і спелеологів. І, відверто кажучи, прибувши на місце, я цього навіть зраділа. Адже Нагорянські печери прекрасні своєю пустельністю і дають відмінну можливість побути наодинці з собою. Не дарма приблизно 10 тисячоліть тому тут усамітнювалися монахи. До речі, в сусідньому селі Лядова до сих пір існує скельний чоловічий монастир. Перші ж люди прийшли сюди в ще кам'яному віці. І правда, деякі з кам'яних кімнат – немов ожилі декорації до сюжетів про первісних людей. Для повного антуражу не вистачає хіба що багаття і ведмежої шкури. Просторі, з майже рівною підлогою, таке враження, що рукотворні. Але спелеологи говорять, що більшість Нагорянських печер якраз таки природні, вимиті ще десь в мезозої.

nagoruani4_1

Кількість кімнат в Нагорянський печерах перевищує кілька десятків, і це тільки досліджених. Вони розташовані в скелі чотирма ярусами. Звичайно, незважаючи на всі вмовляння команди, я не втрималася від того, щоб піднятися хоча б на один з поверхів. Вам без належної страховки не раджу повторювати мій вчинок, але я ні краплі не пошкодувала. Пробиратися вкрай незручно, але відчуття на цих скельних терасах можна порівняти хіба що з перебуванням в чистому полі посеред урагану. Вітер у волоссі, немислима краса перед очима, і свобода думок. Раджу сюди приїхати навесні – влітку, так з наметом, і – на тиждень. Цей відпочинок по кишені абсолютно всім. Провіант можна роздобути в селі, а печери відкриті цілий рік. Але нагадаю: вони абсолютно (!) не обладнані. Тому не забувайте про заходи обережності.

nagoruani3

Інаостанокмоєулюблене:"Завраженнямине обов'язковоїхатиза кордон.Українавражає!"

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти