Валерія Микульська

Автор і ведуча рубрики «Україна Вражає» програми «Ранок з Інтером»

Подорож в царство українського Аїда

13 березня 2016, 10:31

"Всі наші страхи живуть в темряві". Чомусь ця фраза моєї бабусі з дитинства врізалася в пам'ять. Напевно вона, мудра і розсудлива, тоді мала на увазі зовсім вимкнене світло в кімнаті, а темінь незнання, таку собі людську сліпоту. Але я, звичайно, в свої дошкільні роки розуміла цей вислів буквально. Здавалося, страхи – там, десь під постільним воланом, під ліжком, в темній комірці, і неодмінно – в казкових печерах, що таять драконів, циклопів і скарби Алі Баби. Але знаєте, чомусь всі ці підземні істоти і легенди про них мене ніколи не лякали. Навпаки! Було дуже цікаво. І що сказати? Вирости – виросла, а інтерес до темряви до сих пір при мені. Тому регулярно тягну нашу знімальну групу в підземелля. І, повірте мені, любителям підземних лабіринтів в нашій країні є де розгулятися. Тільки в одній Тернопільській області печер близько восьми десятків. Мабуть, звідси і почнемо.

krishtaleva6

"Притулокдревньоїцивілізації"

Реклама

Першаприроднаі,безсумнівно,мійголовнийеталонікритерійоцінкитуристичнихоб'єктів-вражаючапечера"Вертеба"!Знаходитьсявонасеред простогопшеничногополя,неподалікмістечкаБорщів.Тамжеіснуєспеціальнийспелеологічнийклуб.Хлопціпрактичнонаентузіазміпроводятьдослідження,прокладаютьмаршрути,розшукуютьновіфантастичні"діркивземлі"-таквцихкраяхназиваютьпечери.

verteba

Вертеба – одна з найбільш добре прохідних і обладнаних для туристів печер. Своєрідний підземний музей. Ми прямували сюди навмисно, в пошуках таємниць і загадок давнини. Це давнє карстове житло приписують надрозвиненій трипільській культурі. Кажуть, що тут був притулок останнього племені цієї унікальної праукраїнської нації. Пам'ятаю слова нашого гіда: "Вони просто пішли під землю". "Напевно ховалися від нападок кочових племен", – подумала я. Але, коли увійшла, буквально обімліла. Трипільці, судячи зі знахідок археологів, прийшли сюди 5 тисячоліть тому, і створили з неї щось схоже на ритуальний храм, і одночасно – на містечко-гуртожиток. Печера 20-мільйонного віку має чітку систему тунелів з головним центральним залом і кімнатами-відгалуженнями.

verteba2

Реклама

Іцевсе,звичайно,вражаєуяву,але,щонайбільшезапам'яталосямені,такцепростонереальна кількістькажанів.Піднімаєштиголову,атам-гронанічнихгризунів.Якразвцей час,вберезні- на початку квітнявонищемирносплятьголовамивниззакуратноскладенимикрильцями.Благовнашомуколективінемаєгидливихібоягузливих.Осьтакийбонустуристам-натуралістам.

verteba3

"Кришталевепідземелля-казкареальна"

"Кришталева"!Інтригуєодна тількиназва,правда?Цяпечерадивуєнавітьбувалихтуристів.Воназнаходитьсявтомужрайоні,щоіВертеба,наоколиціневеликогоселаКривче.Але,на відмінувідпопередньогопідземелля,аж ніякне лякаєі невабитьтаємницями,швидше-чарує.Уявіть23-кілометровийскельнийлабіринт,всипанийрізнокольоровимиблискучимикристалами.Цескладноуявити,потрібнопобачити.

Реклама

В тренді
Захистити кордони України: де вироблятимуть паливо для ракет "Тайфун" і "Грім"

В моїх очах читалося німе: "Як?" В той самий момент я і наша команда дізналися від екскурсовода, що це все – гіпс! Так-так, думаю, що у вас асоціації з гіпсом схожі: впав, отямився ... Ну, в кращому випадку, – бюстики Шевченка і Пушкіна в шкільному музеї. Далі по коридорах печери, до речі, абсолютно природною, ми йшли з широко відкритими очима. Відірватися від такого видовища важко, попереджаю, але не забувайте дивитися під ноги. Кришталева печера являє собою складну систему ходів. Поки з 23-х туристам доступні тільки 3 км, але по собі скажу, що цього цілком вистачає, щоб намилуватися і вразити. Найбільше нам запам'ятався так званий Кришталевий коридор – стрімка ущелина, вкрита полотном кристалів різних кольорів: бурштинових, кремових, рожевих, бежевих, блакитних.

krishtaleva

Печеравжедавнообладнанадляекскурсійібезпечна.Насайтахпишуть,щоіелектрифікована,алеябрадилаприхопитизсобоюліхтарик,хочабдлятого,щоброзглянутивсе,щопривернеувагу.Язапасласясвічками,алепошкодувала,щоце неліхтарик.Свічкираз у раздоводилосязновузапалювати.Виявилося,щовкришталевомупідземеллімайжестовідсотковавологістьікруглийрік+12градусів.Справжнійсеанспрофілактикибронхіту,гіпертонії,астми.

Прогулянкапідземлеюобійдетьсявсьогов10гривеньзавхіднийквитокісупровід.Наглибину40метрівчастенькоспускаютьсянавітьшколярі,алечастішетутбуваютьзакохані.Аджедаруватиодин одномуказку-цетакромантично.Тим більше,щовоназовсімпоруч,вУкраїні.

"На краю землі… "

Реальнішевідчуття,щоосьвін-тойсамий"край",про якийвсітакпишномовнокажуть,-вмоєму життіраніше небуло.Звичайно,це некрайземлі,алеУкраїна-точно.ТочнішеоколицянашоїВінницькійобласті.О-о-оннатомуберезіДністравжемолдавськісадиівиноградники.Малесеньке,здається,забутеБогомілюдьмиселоНагоряни(Могилів – Подільськийрайон)нависокійдревнійскелі,поїденійпечерами.Цікаво,правда?

nagoruani4_2

Це – моє абсолютно випадкове відкриття. Туристів тут рідко зустрінеш, хіба що – геологів і спелеологів. І, відверто кажучи, прибувши на місце, я цього навіть зраділа. Адже Нагорянські печери прекрасні своєю пустельністю і дають відмінну можливість побути наодинці з собою. Не дарма приблизно 10 тисячоліть тому тут усамітнювалися монахи. До речі, в сусідньому селі Лядова до сих пір існує скельний чоловічий монастир. Перші ж люди прийшли сюди в ще кам'яному віці. І правда, деякі з кам'яних кімнат – немов ожилі декорації до сюжетів про первісних людей. Для повного антуражу не вистачає хіба що багаття і ведмежої шкури. Просторі, з майже рівною підлогою, таке враження, що рукотворні. Але спелеологи говорять, що більшість Нагорянських печер якраз таки природні, вимиті ще десь в мезозої.

nagoruani4_1

Кількість кімнат в Нагорянський печерах перевищує кілька десятків, і це тільки досліджених. Вони розташовані в скелі чотирма ярусами. Звичайно, незважаючи на всі вмовляння команди, я не втрималася від того, щоб піднятися хоча б на один з поверхів. Вам без належної страховки не раджу повторювати мій вчинок, але я ні краплі не пошкодувала. Пробиратися вкрай незручно, але відчуття на цих скельних терасах можна порівняти хіба що з перебуванням в чистому полі посеред урагану. Вітер у волоссі, немислима краса перед очима, і свобода думок. Раджу сюди приїхати навесні – влітку, так з наметом, і – на тиждень. Цей відпочинок по кишені абсолютно всім. Провіант можна роздобути в селі, а печери відкриті цілий рік. Але нагадаю: вони абсолютно (!) не обладнані. Тому не забувайте про заходи обережності.

nagoruani3

Інаостанокмоєулюблене:"Завраженнямине обов'язковоїхатиза кордон.Українавражає!"

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти