Блоги

У пошуках альтернативи фінасування вищої освіти

Якість вищої освіти не завжди залежить від об’ємів державного фінансування. Передові світові університети – приватні, і взагалі не витрачають державних грошей. Натомість, вони створюють цільові фонди – ендавменти, у яких накопичують пожертви від спонсорів та меценатів, вигідно їх інвестують, і використовують прибутки за своїми академічними потребами. У запеклій боротьбі за спонсорські внески, західні виші захищають свою репутацію, вдосконалюють освітні програми, будують вигідні партнерства з бізнесом. Враховуючи українські реалії – слабка економіка та хронічне недофінансування освіти – українським вишам треба активно запозичувати практики ендавменту, щоб вижити у сучасному світі.

Держзамовлення, як інструмент державної політики підготовки кадрів, вже давно довів свою непрацездатність: студенти університетів, на яких витрачаються гроші платників податків, на момент випуску не є затребуваними в економіці, а фахівців, яких бракує ринку праці, дуже важко знайти. Тому маємо парадоксальну ситуацію: безробіття зростає (прогноз Міжнародної організації праці – підвищення її рівня з 9.7% до 11.5% до кінця 2015 року), а необхідних спеціалістів немає. Ресурси працевлаштування перенасичені непотрібними економістами, психологами, юристами і менеджерами, які навчались за державний кошт, і щоб хоч якось вижити, перевчаються і йдуть працювати не за фахом. Як результат, відбувається відверте марнотрацтво мільярдів податків, які заплатили українці. Як неодноразово наголошував міністр освіти і науки Сергій Квіт, практика держзамовлення є пережитком радянського минулого і не використовується жодним західним вишем. Натомість, поширеність ендавменту за кордоном цілком виправдовує себе: університети самостійно вирішують, на які спеціальності є попит і цілеспрямовано використовують спонсорські гроші.

Реклама

Як правило, основну частину внесків ендавмент-фондів складають одноразові пожертви від осіб або корпорацій: благодійник може створити окремий іменний фонд з метою фінансування певного напрямку, програми чи стипендії. За це керівництво університету надає меценату почесні статуси або посади в університетах після виходу на пенсію. Також існують щорічні "кампанії із залучення коштів", коли кожен університет змагається за свого спонсора – саме тут важливу роль відіграє створений імідж, репутація та бізнес-стосунки навчального закладу.
Окрім прямих внесків окремих людей, значну частину надходжень до ендавментів складають кошти, передані за заповітом, при чому в приватних ВНЗ частка цих активів досягає 50%.

На відміну від приватних вишів, у державних університетах ендавменти, хоч і акумулюють значні суми, але не є основним джерелом доходів.

Для порівняння: Єльський університет (приватний, Yale University) та Університет Техасу (система вишів, що об’єднує кілька державних університетів, Texas University System) мають схожі за обсягом ендавмент-фонди: 23.9 та 25.4 млрд дол. США відповідно, але в Єлі прибуток від ендавменту забезпечив 58% доходів, коли як в Університеті Техасу частка ендавмент-доходів становила лише 7%.
Найістотніша стаття доходу для Університету Техасу – надання медичних послуг (41%), далі йдуть гранти та контракти з місцевим урядом та корпораціями (19%) і державні дотації (14%).

Реклама

Мал. 1. Порівняння структури доходів Єльського університету та Універсітету Техасу

22_48

Джерело: Офіційні фінансові звіти університетів.

Реклама

До основних напрямів використання інвестиційного доходу від ендавмент-фонду належать :

1. Фінансова допомога студентам: стипендії, знижки, відтерміновання.

2. Спонсорування окремих кафедр та виділення додаткових коштів і стипендій для видатних викладачів та дослідників.

3. Дослідження та інновації.

4. Охорона здоров'я, публічні послуги та спортивні заходи.

Для порівняння статей витрат університетів нижче наведено інфографіку по одному з найбільших університетів за розміром ендавменту та по невеликому університету з ендавментом "нижче середнього" – Єльський університет (Yale University) та університет Гонзага (Gonzaga University), де в ендавментах на 2014 рік було акумульовано 23.9 млрд дол. США та 200.8 млн дол. США відповідно.

Мал. 2. Розподіл витрат ендавментів університетів

22_49

Джерело: Офіційні фінансові звіти університетів за 2013-2015 рр.

Культура ендавменту найбільш поширена у Сполучених Штатах. У цій країні ця практика дістала небувалого розмаху: капіталізація 89 найбільших ендавментів американських університетів перевищує 381 млрд дол. США (NACUBO, U.S. and Canadian Institutions Listed by Fiscal Year (FY) 2014 Endowment Market Value, February 2015.), майже чверть з яких акумулюють Гарвард, Єль, Прінстон та Стенфорд.

Цікавий факт: у 2014 році ендавмент Гарварду (32.3 млрд дол. США) перевищув ВВП половини країн у світі. Ян Бремер (Ian Bremmer), президент Eurasia Group, своїм записом у Твіттері дав ідею для створення цікавої інфографіки, на якій ендавменти окремих університетів порівнюються з ВВП цілих країн!

Мал. 3. Найбільші університети Сполучених Штатів за розміром ендавменту у порівнянні з ВВП країн світу, 2014 рік

22_50

Мал. 4. Рейтинг десяти найбільших університетів США за розміром ендавменту

22_52

Джерело: National Association of College and University Business Officers

Кожен з шести найбільших університетів США має більший ендавмент, ніж всі канадські виші разом. Так, фонд Гарварда (Harvard University) втричі більший за сукупність усіх канадських фондів, а одна з найбільших пожертв у фонд Гарварда – 400 млн дол. США , більша за весь фонд університету Йорка (York University, Канада).

Ситуація в інших країнах ще менш приваблива. Так, лише три найбільші виші Австралії мають на рахунку більше 1 млрд дол. США.

Найбільший ендавмент-фонд у Японії станом на початок 2015 року належить Осакському університету (Osaka University) та складає приблизно 2.3 млрд дол. США. Серед європейських вишів більш-менш значний фонд мають Технічний університет Цюріха (ETH Zurich), якому належить приблизно 400 млн дол. США, та Центрально-Європейський університет у Будапешті (Central European University) з розміром фонду приблизно в 1 млрд дол. США, переважно завдяки основному спонсору – Джорджу Соросу. У Британії лише дві навчальні установи мають значні ендавмент-фонди – це Оксфорд (University of Oxford) та Кембридж (University of Cambridge). До списку університетів зі значним розміром ендавмент-фонду належить й Національний університет Сінгапуру (NUS).

Явище ендавменту в Україні

Ендавмент-фонди в Україні знаходяться на початковому етапі розвитку. На сьогодні формально тільки при одному українському ВНЗ створений благодійницький цільовий фонд – при Інституті міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, який був заснований у 2012 році і станом на сьогодні акумулює близько 250 тисяч гривень від понад 20 благодійників.

Інші ж виші все ще розраховують на поміч держави і скаржаться на недофінансування. Авжеж, переходити на самозабезпечення та виходити із десятиріччями створеної "зони комфорту" під боком платників податків, не дуже бажані перспективи для українських вишів. Але в умовах бюджетної кризи та повсюдного зрізання витрат очікувати збільшення надходжень від держави не є доцільним. Тому наразі виші постають перед вибором: або брати ситуацію під свій контроль та припиняти марнотрацтво, активно залучаючи гроші від фондів і бізнесменів, піклуючись про власну репутацію та результативність, або взагалі виходити з ринку освітніх послуг.

Певні кроки у напрямку створення альтернативних джерел фінансування, таких як ендавмент-фонди, вже прописані у Законі України "Про вищу освіту", який надає право університетам на створення сталих фондів (ендавменту). Однак цей закон поки не регламентує процес їхнього використання. Єдиним документом, у якому задекларовано необхідність унормування механізмів створення та управління ендавментами, є проект "Стратегії реформування вищої освіти в Україні до 2020 року", розроблений робочою групою при Міністерстві освіти і науки України . Тобто на урядовому рівні ідея ендавментів поволі розвивається.

Та задля вдалого переходу від теорії до практики треба навчитись користуватися наявними інструментами. Ендавменти – це не тільки гроші від заможних донорів, це ще й виклик системі української вищої освіти загалом. Настав час університетам переходити зі статусу "друкарень дипломів" до закладів, спроможних надавати дійсно якісну освіту і забезпечувати економіку затребуваними спеціалістами.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Говорить президент України
Більше заяв Зеленського
ЗСУ: головне
Докладніше
Допомога під час війни
Більше новин
Love is...💙💛
Подорожуй Україною
У пошуках роботи
Знайти своє місце!
🏠 Квартирне питання
Новини нерухомості
"Разом нас багато"
Нас не подолати
🚘 Актуалка для автовласників
Що ще нового?
Кулінарний майстер-клас
Що приготувати?
⚽ Фан-сектор
Вболівай за футбол!
Be in Techno Trends
Слідкуй за новинами
⭐ Срачi прибули
Більше скандалів
🔮 Прогнози та гороскопи
Що ще кажуть зірки?
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
Рейтинг популярності
Наші спортсмени в Instagram
1
Василь Ломаченко Василь Ломаченко
2157К
2
Олександр Усик Олександр Усик
1698К
3
Олександр Зінченко Олександр Зінченко
1660К
4
Андрій Шевченко Андрій Шевченко
1150К
5
Володимир Кличко Володимир Кличко
1021К
6
Еліна Світоліна Еліна Світоліна
871К
7
Андрій Лунін Андрій Лунін
658К
8
Віталій Кличко Віталій Кличко
515К
9
Дар'я Білодід Дар'я Білодід
496К
10
Юлія Герасимова Юлія Герасимова
449К
У кого найбільший прогрес
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,36
56,30
52,58
25,53
57,49
54,99
52,01
24,98
58,05
57,59
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,54
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

63721.58

Binance Coin (BNB)

582.15

Dogecoin (DOGE)

0.13

Litecoin (LTC)

74.15

Theta (THETA)

1.52

Haute Couture
Розклад Fashion Weeks

Париж. Франція

3 – 7 липня

Париж. Франція

Маямі. США

14 – 21 липня

Маямі. США

Нью-Йорк. США

9 – 14 вересня

Нью-Йорк. США

Лондон. Англія

16 – 20 вересня

Лондон. Англія

Мілан. Італія

20 – 26 вересня

Мілан. Італія
Подробиці з модних показів
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Love is... 💙💛
За що ми любимо Вінницю
Водонапірна вежа

Водонапірна вежа

Фонтан «Roshen»

Фонтан «Roshen»

Вареники з вишнею

Вареники з вишнею

Double-decker

Double-decker

Готель «Савой»

Готель «Савой»

Вiдвiдати мiсто після перемоги

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти