Бойовики практично насильно роздають документи "ДНР", а люди бояться наслідків

2 грудня 2016, 07:49

Станіслав Донець , Дмитрий Сопкін , Віктор Головачов

Для того щоб отримати паспорт ДНР", потрібно прийти в "міграційну службу" з копією паспорта України (або свідоцтвом про народження)

Паспорти "ДНР". Фото: Соцмережі

Паспорти "ДНР". Фото: Соцмережі

Бойовики так званої "ДНР" всіма правдами і неправдами намагаються всунути жителям окупованих територій Донбасу свої документи і спробувати таким чином загнати їх у формально-підзвітне рабство. Донеччани отримують паспорти і свідоцтва невизнаної республіки, проте серйозно ніхто до них не ставиться. Справжню цінність мають лише легітимні українські документи, які ніхто не дасть псувати.

"Видали тимчасове посвідчення"

29 листопада під час виступу в Ростові-на-Дону російський актор Іван Охлобистін написав заяву на ім'я глави т. зв. "ДНР" Олександра Захарченка з проханням надати йому "громадянство". Вже наступного дня Захарченко видав акторові "паспорт ДНР".

Реклама

І якщо для Охлобистіна, який, до речі, не відмовився від російського громадянства, отримання паспорта ДНР" – добровільне рішення, то для багатьох жителів окупованих територій отримання документів "республіки" – примусовий захід. При цьому Донецьк окупований вже більше двох років, і багато молодих людей просто не мали можливості отримати український паспорт з настанням повноліття.

"Навесні цього року мені виповнилося 16 років, і я не міг виїхати на мирні території, щоб отримати український паспорт. Так що не йшлося про поїздку до Маріуполя або щоб заплатити за оформлення паспорта без виїзду. У нашій сім'ї ледве грошей на їжу вистачало, бувало навіть, що голодували по кілька днів, – розповідає Донеччанин Ярослав Куніцин. – Заплатити за виготовлення паспорта без виїзду 3 тисячі гривень теж було нереально. А без паспорта по вулицях небезпечно ходити. У мене знайомий просто забув документ вдома, так його схопили і відвезли до райвідділу – трохи побили, намагалися звинуватити в шпигунстві. Дякувати Богу, його батьки привезли документи і змогли його визволити. Я ще влітку подав документи на оформлення місцевого "паспорта ДНР". Мені сказали, що черга велика й видали тимчасове посвідчення особи. Звичайно, якби я був Охлобистіним – відразу б видали паспорт, але я – не Охлобистін, а республіка – "народна" і цим все сказано".

inx600x400

Фото: Соцмережі

Реклама

"Подвійні громадяни" і паспорт з банку приколів

Черг у паспортних столах за книжкою з "гербом" так званої "Донецької народної республіки" не видно, хоча чиновники стверджують із телевізора і в інтернеті, що тиснява дика, бланки не встигають друкувати. За інформацією "глави міграційної служби ДНР" Володимира Краснощоки, паспорти "ДНР" отримали за весь час аж 30 тисяч людей з усіх окупованих територій.

"Змушують йти і отримувати "паспорт ДНР". Наприклад, коли реєструють дітей, щоб отримати допомогу, потрібно обов'язково отримати паспорт "ДНР". Інакше грошей не дадуть. Хоча й так особливо не дають, затримують сильно", – розповів донеччанин Сергій Кухарук.

Слова ватажка бойовиків Олександра Захарченка про те, що паспорти України припинять своє ходіння на окупованих територіях, а сам він особисто розстріляє свій український паспорт перед телекамерами, виявилися як завжди порожнім базіканням. Бойовики зрозуміли, що з власної волі ніхто з жителів Донбасу не відмовиться від українського паспорта, і тому заявили про подвійне громадянство. Часто співробітники Служби безпеки України повідомляють про спійманих на підконтрольних територіях бойовиків, які оформляють за українським паспортом пенсії та допомоги.

Реклама

"У "паспорт ДНР" не вірять навіть найзавзятіші прихильники "ДНР", – не без іронії зазначає донеччанин Костянтин Яковлєв. – Всі їхні розповіді про те, як вони купили квиток на літак або проїхали через кордон у Росію (на неконтрольованій ділянці, звісно) за паспортом "ДНР" – це казки. Колись Пушилін розповів, що купив автомобіль у Росії за "паспортом ДНР". Після нього народ спробував зробити те ж саме – отримав відмову і погрозу викликати поліцію за підроблені документи".

"Паспорти ДНР" отримують чиновники окупаційних відомств і частково – мирні жителі. Щоправда, багато хто заявляє, що ставиться до книжечки виключно як до історичного артефакту. "Документ з банку приколів якийсь", – охарактеризував "паспорт" макіївчанин Артем Троєшин.

І що приголомшливо: для того щоб отримати паспорт ДНР", потрібно прийти в "міграційну службу" з копією паспорта України (або свідоцтвом про народження). Без паспорта України дорослим людям отримувати паспорт невизнаної республіки, кажуть, дуже важко.

cpzhzncviaqrnci

Фото: Соцмережі

Український герб у пошані

Свідоцтва про смерть і народження, одруження, трудові книжки та інші бюрократичні атрибути вже давно самопроголошена влада замінила на папірці "республіканського зразка". Однак місцеві жителі не лише не відмовляються від українських документів, але і по можливості намагаються оформити все за українськими законами.

В тренді
Рясна злива перетворила Харків на Венецію: на вулицях помітили човни (фото, відео)

"Два місяці тому у мене народила дружина, – розповідає донеччанин Олексій Рогов. – Народжували в Донецьку і нам видали місцеве свідоцтво. Але потім ми виїхали на неокуповану територію і через суд переоформили на нормальне – українське свідоцтво про народження. Причому в Донецьку оформлення українських документів, навіть серед самих "днрівців", не вважається якоюсь зрадою. Та що вже говорити, якщо навіть самі бойовики не знищують свої українські паспорти".

Фактично люди, які проживають на окупованих територіях, живуть подвійним життям. З одного боку дбайливо зберігають українські документи, а з іншого – від безвиході оформляють папірці "ДНР".

"Я не мала можливості виїхати з Донецької області і залишитися жити на мирній землі, – розповідає донеччанка Олена. – Довелося якось пристосовуватися до нинішніх умов. Я залишилася на своїй колишній роботі. Але ще в 2014 році прийшла до кадровиків і сказала, що в українську трудову книжку ніяких печаток з гербом "ДНР" ставити не дозволю. У мене 20 років стажу і псувати трудову якимись печатками незрозумілими я не збиралася. Вони знизали плечима, сказали написати заяву на звільнення і одразу ж на прийом. Звільнили мене за моєю старою трудовою, а прийняли вже за новою, так би мовити, почала роботу з чистого аркуша".

Новонароджених у Донецьку з липня минулого року реєструють з видачею свідоцтв зразка "ДНР", які котируються виключно на окупованій території. "Мені розповіли випадок, коли за свідоцтвом про народження "ДНР" через кордон у Росію пропустили матір з дитиною. А от назад не впустили, зажадали довіреності від батька, а батько у дитини шукай в чистому полі. "Довіреності ДНР", до речі, працюють через раз – то їхні російські прикордонники приймають, то не приймають. Ніколи не вгадаєш", – розповіла випадок мешканка Донецька Лілія Чумакова.

11951271_924512160929683_5370490825459249231_n

Фото: Соцмережі

Авто легше продати, ніж перереєструвати

Варто зазначити, що самопроголошена влада "обрадувала" й автомобілістів, заявивши, що всі вони повинні перереєструвати свої авто на номери "ДНР".

"У 2016 році зареєструвати транспорт зобов'язані юридичні особи будь-якої форми власності, зареєстровані на території ДНР, а також фізичні особи, які зареєстровані на території ДНР і експлуатують транспортні засоби, зареєстровані на території України, парного року випуску. Для транспортних засобів непарного року випуску обов'язкова реєстрація буде проводитися в 2017 році", – йдеться в указі "ради міністрів ДНР".

Однак місцеві жителі побоюються, що подібна примусова перереєстрація може негативно позначитися на можливості перетинати лінію розмежування.

"Часто ходять чутки, що тих, хто перереєстрував автомобілі в місцевих ДАІ, не пропускають на українських блокпостах. Я навіть не сумніваюся, що в українських військових є база тих, хто перереєструвався, – розповідає донецький автомобіліст Сергій. – А якщо вийде так, що перереєстровані автомобілі не будуть пропускати, то мені легше продати автомобіль, ніж потім розбиратися з цим головним болем. Не знаю, поки що до весни поставлю свою "ластівку" в гараж, а там видно буде. Але перереєструватися – не хочу!".

cgav2cbucaan7d2

Фото: Соцмережі

За словами донеччан, за автомобільними номерами якраз стоять черги в "МРЕВ". Однак далеко не завжди це показник лояльності людей до окупантів. "Я не хочу світити українські номери свого авто, бо часто їжджу в Росію через "Успенку" або "Маринівку" (КПП на неконтрольованих ділянках україно-російського кордону на Донбасі – Авт.). Пропускають на "днрівських" номерах? Чудово, хай записують, заносять до бази та інше. Світити законні в усьому світі українські номери я не збираюся", – зізнався Олексій Захватников.

Господар за дорученням

Документи на нерухомість, оформлені за українськими законами, донеччани бережуть, мов зіницю ока, не дозволяючи ставити на них печатки т. зв."ДНР" або будь-які інші позначки окупаційної влади. У цьому випадку документація відразу ж стає недійсною. З цієї причини в "республіці" паралізовано легальне оформлення купівлі-продажу нерухомості – проведення угоди проходить на підконтрольних територіях за участю українських нотаріусів.

Втім, пакети документів на житло зразка т. зв."ДНР" вже існують, звісно, їх ходіння обмежується окупованими містами. Однак операцій нотаріуси "ДНР" не проводять. Є якась "міжвідомча комісія", яка "легалізує" операції, проведені в Україні. Але туди ніхто не поспішає із зазначених вище причин. Бойовики заявили, що після 31 грудня 2016 року операції з нерухомості, проведені на території України, не визнаватимуться.

"Про це говорять в управляючих компаніях, але дурнів немає – ніхто не продаватиме за законами невизнаної республіки. Люди кажуть, що в цьому випадку будуть продавати в Україні, а в "ДНР" оформляти довіреність на нового власника і формально власником квартири буде залишатися її колишній господар", – зазначив ріелтор Владислав Корзун.

Всі подробиці в спецтемі Жизнь на Донбассе

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти