Колишні жителі Донецька не хочуть повертатися: "Вбите місто, дзвінка порожнеча, другий Чорнобиль"

27 травня 2017, 06:36

Станіслав Донець , Дмитрий Сопкін

Донеччани продають за безцінь квартири і з жахом виявляють, що від колишнього мегаполісу майже нічого не залишилося

Ще немає семи годин вечора, але в центрі Донецька зустрічаються тільки рідкісні машини і таксі. Іноді – тролейбуси, ще рідше – маршрутки. Шумно і багатолюдно на бульварі Пушкіна, але в ста метрах від нього – гнітюча тиша.

Донеччани, які покинули місто два-три роки тому, приїхавши, з жахом виявляють, що від колишнього Донецька майже нічого не залишилося. Немає натовпів покупців, які вивчають асортимент великих супермаркетів і універсамів, немає звичних автомобільних пробок по п'ятницях в районі Міського саду і немає галасливих гостей міста, що фотографуються в парку кованих фігур в обнімку з бляшаною копією Кубка УЄФА. Виявилося, що всі ці речі і явища надавали Донецьку неповторний шарм і індивідуальність. Поступово вони зникають. Точно так же в окупованих містах зникають шахти, будинки, люди.

Реклама

20160301_135118

Фото: соцмережі

"Розтерзанемісто,вцентріякогобенкетуютьякісьлюди,анаоколицях-безпросвітнийморок,-зробилависновокдонеччанкаКатеринаЛютова, яка приїхала зКиєва.ЇйпощастилопродатижитловцентріДонецька,хочізакопійки-трикімнатнаквартиразхоломвпрестижномубудинкунавулиціАртемапішла"аж"за15 тисячдоларів.

"Щастя, що вдалося взагалі її продати, та ще й за українськими документами. Я вже не зможу жити в місті, яке раптом стало чужим. Під моїми вікнами завжди шуміло життя: машини їздили постійно, студенти бігали, лікарі травматології снували, а коли були футбольні матчі на "Донбас Арені", так до ранку народ гуляв, – каже Катерина. – Зараз – похмуро і порожньо. Універсам "Білий лебідь" з початку війни закритий, торговий комплекс "Маяк" недавно закрився, супермаркет "Амстор" біля вокзалу останні дні доживає ... "Білка" і "Маяк" – вони ж пережили перебудову, всі кризи і перевороти, були якимись знаковими місцями. Вони років по 50 напевно працювали, не менше. І ось закриті, навколо – нікого ... Як в Чорнобилі".

Чисто і мало

Реклама

ЖительМакіївкиАндрійКичигінприїжджаєврідне містопровідатибатьків.Ітежжахається."Замістьнормальногомістароботяг-містогаселібордівзособамивождів.Відчуття,щояпотрапиввроман-антиутопію,ділитьсяАндрій.-Купивмісцевихгазетпочитати,такмало не знудило:одніпромовиЗахарченка,хвалебнізаміткипро "ДНР" ісуцільнагидота-проУкраїну.Хоча,яксказалакіоскер,ніхтоцігазетине купує.Так,тільки"екскурсанти "на зразок мене".

652998_main

Фото: соцмережі

Дивуютьсячистотівулицьімалій кількостідітейнаних."Коженденьбілямогобудинкутри-чотири "зеленбудівці" косятьтравуіметутьдоріжки.Яздивувався-довійнитакогоне пригадаю.Потімменісказали,щоїмплатять нетаквже й багато,алевчасноіроботане найважча.Аще-заразтудипрацевлаштовуютьсязвільненізшахт, що закриваютьсягірники.зшостої ранкудодругої годинидняпопідмітав-3-4тисячрублів(1400-1900грнза курсомНБУ)вмісяцьзаробив.Всежкраще,ніжнічого",-говоритьАндрій.

В тренді
В Одесі будуть виробляти американські військові вертольоти "Ірокез"
Щожстосуєтьсядітей,тодонеччанирозповіли-знароджуваністювтакзваній"республіці"туго.ЯкщодопочаткувійськовихдійвДонецькународжувалосявсередньому200дітейвтиждень,тозаразцяцифране завждидотягуєдо100.Групивдитячихсадах ледве формуються,вихователітазавідуючірозкидаютьоголошенняпосоцмережах,пропонуючибатькампривестидітейвдитсадок.Самихжедошкільнихустановвшахтарськійстолицісталонеабиякменше.

"На Абакумова і на Путилівці колишні дитячі садки зайняті бойовиками "ДНР" ще з 2014 року. Я це точно знаю – біля одного я жила, а в іншому працювала подруга. Бойовики перетворили будівлі в житло, живуть там, сплять, іноді звідти стріляють. Але коли їм прилітала "відповідь" від українських військовослужбовців, то в новинах говорили, що "українці обстріляли дитячий сад". Знаєте, як такі повідомлення діють на простих людей? А то, що цей "дитячий сад" дітей не бачив два роки, а тільки п'яних бойовиків – про це ані слова", – згадує нинішня киянка Тетяна Лимаренко.

Реклама

Дзвінка порожнеча

Левовачасткапереселенців,які залишилизахопленийДонбасв2014-2015роках,не плануютьповертатися.Кажуть,івросливжевнове життяіроботу,і неможутьприйнятитойфакт,щоїхріднімістасталидлянихчужими.

"Обгоріла льодова арена "Дружба", забиті фанерою вікна в будинках, порожній вокзал і численні ринки, які торгують з землі ... Таким став наш Донецьк. А ще – бойовики в брудному камуфляжі, які трапляються скрізь і ходять ходою господарів міста. При цьому в дорогих кафе і ресторанах на бульварі Пушкіна сидять, в основному, кавказці. А знаєте, скільки жебраків старих я побачила там же. За півгодини до мене підійшли п'ять осіб, і було видно, що це реальні люди, яким нічого їсти, а не професійні жебраки. Моторошно, просто моторошно від такого дисонансу!" - запевняє нинішня мешканка Полтави Алла Півень.

24_main_new.1485785409_01

Фото: С.Іванов

"Вбитемісто","дзвінка порожнеча","другийЧорнобиль","колишнястолицярегіону,азараз-сіренькепровінційне містечко"-такхарактеризуютьДонецькйогоколишнімешканці,не стримуючисліз.Всієдиніводному:війнаізагарбникивбилидушуміста,задавиливсюйогомолодістьіперспективність,перетворившимегаполісвмістолюдей похилого віку.Якістурбовані невихованнямонуківабосвоїмзаслуженимвідпочинком,атількилишетим,яквижитинамізерніпенсії.

"Я неповернусявДонецьк,-згіркотоюконстатуєдонеччанкаЛарисаКарпова.-Заразяприїхалапровідатиквартируврайонізалізничноговокзалу,алескоропоїдуназавжди.Тутпростострашно,постійнодесьчутизалпиівибухи.Нагрунтівійнилюдисталиіншими-всі живутьвпостійному страхуістресі.Дужебагатьохсусідівзацітри роки нестало-простоне витрималосерце.Причомуне тількиупенсіонерів,алеіздавалосябумолодихлюдей.Тамлюдинемовдоживаютьжиття-безцільноібезрадісно".
Реклама

652985_main

За словами донеччанки, Донецьк поступово вмирає. "Нічого нового в місті не будується, всі старі будівництва, які почалися до війни, вже давно заросли травою. Жахливий громадський транспорт, якщо раніше за першим маршрутом трамвая їздили новенькі вагони, то звідкись узялися старі радянські трамваї. На центральних вулицях дороги досить непогані, але якщо виїхати на об'їзну навколо міста – там розбита траса, яку ніхто не ремонтує, – ділиться враженнями Лариса. – Зате на кожному бігборді якась реклама "міністерства ДНР" або портрет Захарченка з беззмістовною його цитатою, немов він якось великий геній. А на кожному магазинчику – обов'язково висить прапор "ДНР", правда, продавці мені розповіли, що за його відсутність карають штрафом. По місцевих каналах теж одне суцільне свято – в новинах тільки концерти, виставки, засідання якихось "міністерств" і обіцянки що ось-ось життя покращиться ".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти