Експерти про майбутнє окупованого Донбасу: "Якщо залишиться "ДНР", буде як в Сьєрра-Леоне, тільки без алмазів"

20 квітня 2016, 07:52

Зайцев Василій , Станіслав Донець , Дмитрий Сопкін

Політологи і економісти пророкують невизнаним "республікам" майбутнє найбідніших африканських країн

За два роки бойових дій процвітаючий Донбас перетворився на депресивний регіон. Рано чи пізно жителям так званих "ДНР" та "ЛНР доведеться визнати неспроможність "республік", причому визнати виходячи з власного сумного досвіду. Сайт Сегодня.ua дізнавався, як можна повернути Донбас. Правда, всі співрозмовники і експерти в один голос заявляють: робити якісь прогнози зараз – складно. Не існує якихось точок відліку і вихідних даних, ніякого логічного розвитку подій на територіях, підконтрольних т.зв. "Д/ЛНР" не відбувається.

Реклама

"Інвестори сюди не поспішатимуть"

"Ми постійно чуємо про те, що підприємства пиляються на метал або вивозяться в Росію, шахти затоплені. Якщо вважати такий стан справ точкою відліку, то в найближчому майбутньому Донбас буде не промисловим, а дай бог, хоча б аграрним регіоном зі спеціалізацією на соняшнику. Це з оптимальних сценаріїв, а найбільш вірогідним я вважаю перетворення регіону в контрабандний анклав, на зразок Придністров'я, – поділився з Сегодня.ua підприємець-переселенець з Донецька Андрій Гордієнко. – Якщо Донецьк буде контролюватися владою "ДНР", то на розвиток розраховувати не доведеться. промисловий регіон постійно потребує реструктуризації та модернізації потужностей, тому завжди потрібні інвестиції. Інвестори, ясна річ, сюди, на Донбас, не поспішатимуть, навіть російські, не кажучи вже про закордонні. Доля промислових гігантів типу Донецького металургійного заводу мені здається сумною".

У разі відновлення контролю української влади над територією Донбасу, у регіону з'явиться шанс на повернення до нормального життя. "Ви ж розумієте, що відновлення Донбасу стане чимось на зразок Євро-2012 – проектом, на якому будуть відмиватися мільйони і мільярди гривень і доларів. Щось піде на відновлення, щось комусь в кишеню, звісно, але справа худо-бідно буде рухатися. Будівлі відновлять, налагодять роботу підприємств, однак про повернення на довоєнний рівень виробництва не доведеться навіть мріяти. У складі України Донбас буде дотаційним регіоном, але основні витрати понесуть інвестори. І то – швидше за все, вони вимагатимуть гарантій держави для своїх інвестицій, – говорить економіст Лариса Бурдюкова. – Можливо, основний інтерес інвестори виявлять до відновлення аеропорту, інфраструктури, тоді як постраждалими від обстрілів будинками будуть займатися всі так само гуманітарні місії і місцева влада".

12650827_1699352270279203_4357767693413529434_n

Реклама

Фото: Соцмережі

"Росія не візьме на себе економіку ДНР"

Донецькі вчені говорять про те, що розвиток Донбасу можливо тільки з урахуванням цілісності економіки регіону, а такі квазіобразованія як самопроголошені "ДНР" та "ЛНР" не в змозі розвинути власну економіку, та й від Росії допомоги чекати не доводиться.

"Розвиток Донбасу можливо тільки за умови виходу з військово-політичної кризи. Дуже важливо враховувати і території! Економіка, яка функціонувала з XIX століття як цілісна, при поділі повноцінно працювати не зможе. Експортний характер економіки Донбасу зорієнтований на зовнішній ринок. А коли ми маємо протистояння, маємо і неповноцінність функціонування, – розповів Сегодня.ua доктор економічних наук Юрій Макогон. – Розвитку донбаських територій заважає блокада. Наприклад, важка індустрія, вугільна промисловість, металургія не можуть обійтися без залізниці..."

Також, за словами Макогона, неможливим буде існування територій без відновлення банківської системи. "Це все не тільки завдає шкоди економіці, а й перешкоджає інвестиціям. А без інвестицій відновити економіку навіть до колишнього рівня – неможливо", – стверджує Макогон.

Реклама

Перспектив для "республік" донецький економіст не бачить. "При "ДНР" не буде розвитку ніякого. Росія на себе не візьме повноцінно всю економіку окупованих територій. Просто буде загасання – і все, – прогнозує експерт. – Малий бізнес може якось пристосуватися, але вугільна промисловість і металургія немає розвиватимуться. Шахта, що дає вугілля, на тій території, а теплова станція – на цій. на території, розділеної лінією протистояння, створення нормальної економіки неможливо. Що стосується міжнародних інвестицій, про це в "ДНР" можна забути. Хто буде вкладатися в державу, в якому немає законів?"

Далі економіст призводить показові цифри: Росія і інші країни СНД зможе купувати максимум 40% продукції, виробленої на територіях, підконтрольних "ДНР". Втім, проблеми зі збутом продукції є і у підконтрольних Києву підприємств. "Більше з непідконтрольних територій ніхто не візьме. В Україні сьогодні металургійні підприємства, вугільна промисловість, коксохімія – завантажені на 50%, в окремих випадках, максимум до 70%. Машинобудування впало вдвічі", – констатує Макогон. І резюмує: якщо в 2016-му році всі проблеми Донбасу вирішаться, то у регіону і країни в цілому є всі підстави в 2017-2018 році почати зростання економіки.

12654535_1699352316945865_4636407790511920874_n

Фото: Соцмережі

"При поверненні контролю України в відновлення Донбасу будуть вкладатися ті корпорації, активи якого перебувають на цій території. У держави грошей немає, дай Бог, щоб хоч якось спробували відновити елементи інфраструктури, хоча б той же аеропорт", – говорить Макогон.

В тренді
У Харкові в ДТП загинув майор поліції: що про нього відомо (фото)
Реклама

"Після того як викинуть останнього бойовика почнеться нова війна – ментальна"

Жителям Донбасса, далеким від політики, давно зрозуміло, що невизнані республіки не в змозі жити і розвиватися самостійно.

"Я зі страхом дивлюся на те, як радіють деякі російської допомоги, і постійно думаю: а що Росія вимагатиме взамін? Ніколи не було так, щоб просто роздавали гроші людям. Чим розплачуватися будемо: землею, підприємствами, людьми? Борги треба віддавати, – говорить донеччанин Ілля Маковкін. – Я бачу взаємозв'язок між вивезеними в Росію підприємствами і завезенням сюди грошей. Якщо все залишиться як і раніше, то років через два-три, коли з Донецька вже нічого буде взяти, всі ці "деенери" і шанувальники "матінки Росії" випаруються, бо не буде грошових надходжень. і донеччани залишаться дуже надовго біля розбитого корита. А значить, почнеться розгул криміналу, дефіцит товарів першої необхідності та інші "принади" життя на непідконтрольних територіях. Тоді вже беззаперечно Україна повинна буде ввести сюди війська і повернути міста під свою юрисдикцію".

Цікаво, що практично ніхто з опитаних донеччан не бачить Донецьк в складі так званої "ДНР" через кілька років. Люди переконані, що Україна поверне контроль над усім Донбасом і це лише питання часу.

cgmgxc8usaaxyx6

Фото: Соцмережі

"Можна сказати, що як тільки буде викинутий останній бойовик, почнеться нова війна – ментальна. З жертвами і прокльонами. Тому що мізки у людей грунтовно промиті. І сприймати українську армію як визволителів зможуть далеко не всі. Буде своєрідна війна на тему "Хто більше патріот", служби безпеки почнуть зачистки і допити "Чому не поїхав з окупованої території? Ти колаборант, пособник окупантів?". І так далі, і тому подібне. Якщо цього не буде, якщо буде проявлено розуміння ситуації – два роки війни, блокада, зомбування з кого завгодно зроблять ментально хвору людини – то можна буде пройти цей період безболісно. А нормалізація життя, повернення звичних зручностей поверне донеччанам спокій і здатність тверезо оцінювати ситуацію", – розповіла донеччанка Олена Пастушенко, викладач.

"В "республіках" залишаться тільки бойовики і пенсіонери"

Для політологів картина недалекого майбутнього т.зв. "ДНР" приблизно ясна. "Якщо повертається Україна, то верхівка "ДНР" та військові злочинці втікають. Починається просте звичайне життя, відновлюють роботу підприємства, які ще не були вивезені в Росію. Можливі не тільки приватні інвестиції, а й пряма допомога Заходу, – поділився з Сегодня.ua політолог Олександр Палій. – Наприклад, Німеччина сказала, що збере 1 мільярд євро тільки на відновлення критичної інфраструктури: котельні, садки, школи, лікарні – то без чого неможливе нормальне життя. Ця сума – досить вагома "копійка" до річного бюджету України, який становить 500 млрд. гривень".

casdee7xeaeawqn

Фото: Соцмережі

Якщо залишиться т.зв. "ДНР", то, за словами політолога, ніякого бізнесу не буде, вся інфраструктура буде руйнуватися, і дійде до того, що там залишаться тільки бойовики, пенсіонери і ті, хто не знайшов грошей і можливостей покинути ту територію. "Це буде соціальна діра, абсолютно непродуктивна, нездатна нічого робити. Коли звідти вимиються кадри, все буде складно відновити. Добре жити на окупованих територіях зможе дуже маленька верхівка бойовиків. Це буде щось на зразок найбідніших африканських країн, як Сьєрра-Леоне, тільки без алмазів. Навіть Плотницкий вже назвав "ЛНР" банановою республікою", – підсумував Палій.

Військові експерти вважають, що дуже скоро регіон втратить свою корисність для Росії. "Я вже говорив, що Донбас перетворився на великий випробувальний полігон для російської армії. Думаю, що ні через п'ять років, а набагато раніше необхідність в ньому відпаде. Бойовики-"ополченці" зрозуміють, що грошей більше не буде – і розчиняться на просторах Євразії. Кадрові військові з Росії зроблять вигляд, що нікуди не виїжджали. Гумконвоїв, російських пенсій більше не буде. Обдуренное населення все голосніше заговорить на тему "Неважливо, хто переможе – аби був мир!", хтось прозріє, а хтось зачаїться. Українським військовим потрібно максимум тиждень, щоб зайняти Донецьк та інші окуповані міста. Потім насамперед потрібно зняти блокаду, почати відновлення хоча б залізничного сполучення (для гуманітарної допомоги) і телемовлення. Потім – вибори. Тих, хто працював на окупованій території – лікарі, вчителі, продавці – не чіпати і ні в чому їх не звинувачувати. Обов'язково відновлення правоохоронної і судової системи – для бойовиків, які будуть виявлені в процесі зачистки. Вони повинні понести покарання, якщо брали участь в бойових діях. Суди повинні бути відкритими", – розповів військовий експерт Георгій Салманішвілі.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти