Яким буде вільний Донбас: побоювання експертів і мрії простих людей

Політологи впевнені: потрібно буде повернути не тільки території, а й мізки людей

Українські політики і керівництво країни все більше стали говорити про повернення захопленого бойовиками Донбасу. "Моє завдання, і я твердо в це вірю, – повернення українського суверенітету на Донбас уже в 2016 році", – заявив днями президент України Петро Порошенко. Сайт Сегодня.ua з'ясував, яким бачать Донбас після війни експерти і жителі регіону, а також що чекає країну і мирних жителів на шляху до миру.

"Буде непросто"

Реклама

За словами політолога Ярослава Макітри, говорити про реальні терміни повернення української влади на Донбас, поки ще рано. Тим більше, що в цьому військово-політичному рівнянні надто багато невідомих, і прогнозувати ситуацію вкрай складно.

"Зараз говорити, що до кінця року буде встановлено повний контроль України над Донбасом – рано. Поки що видимих підстав для цього немає. Звичайно, є проблема, що потім робити з тими людьми, які брали участь у бойових діях і тими, хто подався пропаганді . Грубо кажучи, є проблема з проведенням своєрідної фільтрації – виявити тих, хто причетний до злочинів", – розповідає Макітра.

За словами експерта, одним із першорядних і разом з тим складних завдань перед українським керівництвом – повернути не тільки території, а й мізки людей. "Ментальне повернення місцевих жителів в Україну – проблема, на це піде не один рік", – підкреслив Макітра.

Реклама

Разом з тим силовий варіант вирішення конфлікту може призвести тільки до обтяжливих наслідків, розповів політолог Кость Бондаренко. "Якщо Україна спробує повернути Донбас військовою силою, це буде сприяти тільки втраті Донбасу. Тут діє принцип "насильно милим не будеш". Після загибелі тисяч мирних жителів, тисяч військових з обох сторін, зараз складно говорити про просту інтеграцію Донбасу", – розповів Бондаренко.

8642_big

Все, що залишилося від Донецького аеропорту після тривалих і активних бойових дій (Лютий 2015). Фото: zyalt.livejournal.com

Реклама

А ось політолог Володимир Фесенко говорить, що прагнення України повернутися на Донбас цьогоріч пов'язано не тільки з реалізацією Мінських угод, а й активізацією західних партнерів, які також наполягають на якнайшвидшому вирішенні конфлікту. "Є дуже слабкий натяк на те, хоч і малоймовірний, що піде на певні поступки Росія. Шанс є, але немає гарантій, що цього року Донбас буде повністю в складі України", – розповідає Фесенко.

За його словами, після повернення Донбасу законної територіальної цілісності, виникне маса проблем – відновлення інфраструктури, економічні питання, наслідки війни – загиблі, понівечені люди, зруйновані будинки. "Євросоюз допомагатиме, але це буде не швидкий процес. Але найголовніша проблема – психологічна реінтеграція регіону. Треба буде повністю взяти контроль під кордон і дуже делікатно вирішувати проблему людей, які брали участь у сепаратистських рухах. Але не треба боятися. Навіть якщо не буде повного суверенітету – нічого страшного. Тут треба працювати з тактики step by step – покроково впливати на ситуацію, міняти кадри. Не треба боятися, що в місцевих органах самоврядування будуть дуже багато людей, які так чи інакше були пов'язані з сепаратистським рухом. В цьому нічого трагічного. Головне – щоб регіон повертався в Україну. Цю проблему за рік не вирішити", – заявив Фесенко.

Проте, не дивлячись на складнощі з реінтеграцією Донбасу, експерти відзначають, що в цьому процесі будуть присутні вагомі позитивні моменти. Приміром, відновлення інфраструктури, а тим більше повернення пенсій і соціальних виплат буде серйозним стимулом для повернення територій, що не контролюються, в українську юрисдикцію. Але й тут головне – не дати корупціонерам "нагрітися" на людському горі. "Економічна складова дуже важлива. Їй можна вирішити багато питань. Але, основна проблема в тому, яким способом ці гроші будуть освоюватися. Якщо будуть механізми контролю за цими грошима – не буде розкрадання в Києві та на місцях", – відзначає Макітра.

На його думку, коли Донбас почне повертатися під контроль України, виникне соціальний ефект, який спостерігався на початку 2014 року – коли місцеві жителі покидали свої території, боячись влади т.зв. "ДНР".

4588_lb

Бомбосховище на шахті під час активних обстрілів Донецька. Фото: А.Уманець

"Якщо контроль буде повернуто, увійдуть українські ЗМІ, покращиться рівень життя – це все поліпшить процес повернення на Україну. Тим більше, що цей процес викличе не тільки повернення багатьох тимчасових переселенців, а й відбудеться відтік бойовиків і співчуваючих їм з цієї території, що також сприятливо відіб'ється на відіб'ється на поверненні Донбасу", – резюмував Макітра.

Так чи інакше, повернення Донбасу в Україні може позитивно позначитися не тільки на місцевих жителях, а й на українцях які живуть фактично на іншому кінці країни. "Донбас – промисловий регіон, який необхідно відновити і модифікувати. Відповідно тоді можна і говорити, що запрацює і українська економіка. Рішення проблеми Донбасу – рішення українських відносин на сході. М'яко кажучи, зараз у нас неоднозначні відносини з Росією, вона вважається агресором, але не варто забувати, що Росія була найпотужнішим економічним партнером, – пояснює Кость Бондаренко. – Якщо говорити відверто, то за великим рахунком наші товари нікому крім Росії не потрібні. Тому вирішення питання Донбасу поведе за собою і вирішення економічних проблем".

Експерти відзначають, що у відновлення зруйнованих міст ляже не тільки на плечі української економіки. Так за словами Володимира Фесенка, Захід ще позаторік запевнив, що не відмовить у допомозі. "Звичайно, головний позитивний варіант при поверненні Донбасу – закінчення війни. Тим більше, що ще в 2014 році були домовленості про фонд "донорів", але він не реалізований, бо триває війна. Хто вкладатиме гроші, коли все руйнується? Як тільки припиняється війна – будуть інвестиції. У Європі та США чудово розуміють, що фінансова допомога – одна з гарантій відновлення миру на Україні", – підкреслив Фесенко.

"Хочеться, щоб ми перестали бути гостями у власній країні"

А от жителів Донбасу хвилюють куди більш побутові питання, з якими вони можуть зіткнутися після повернення непідконтрольних територій. За словами донеччан, їх більше цікавить, наприклад, що буде з оплаченими в банках т.зв. "ДНР" комунальними рахунками або трудовим стажем тих, хто працював на непідконтрольних територіях.

cynf7jzu0aas8wi

Фото: Соцмережі

"Українська влада толком не пояснила, що робити з квартплатою людям, які тут залишилися жити. Зате дуже добре пояснили нам це в "ДНР", мовляв, не будете платити – можуть відібрати квартиру. Природно, багато платять, – каже пенсіонерка Анастасія Приходько. – Якщо навіть навскидку взяти, що за комунальні послуги потрібно віддати 700 гривень, то за два роки вже виходить більше 16000. Це моя річна пенсія, де я її знайду? Взагалі, у нас тут такі чутки ходять, що страшно навіть говорити. Наприклад, що квартплата за однокімнатну квартиру буде з поверненням України мало не п'ять тисяч, що пенсію ніхто не буде платити. Багато чого говорять і чим лякають один одного"

"Як і багато ми з чоловіком і донькою виїхали з-під обстрілу влітку 2014-го, але через чотири місяці, коли закінчилися гроші, повернулися додому в Донецьк. Чоловік знову влаштувався на роботу водієм маршрутки, я повернулася в школу. А що нам залишається робити – жити якось треба, – ділиться своїм баченням донеччанка Наталія Скороходова. – З одного боку тут багато хто вже хочуть миру, щоб все було як раніше, але як це буде – ніхто не говорить. Наприклад, мені до вислуги залишалося п'ять років, і як буде враховуватися те, що я працювала останні два роки вчителем – незрозуміло. Але ж хтось повинен був навчати дітей, хтось повинен був працювати в лікарнях і лікувати людей, хтось повинен був відкривати засувку, щоб місто було з водою і теплом".

cqobzftuwaase3k_01

Фото: Соцмережі

За словами вчительки, що не менше питань будуть задавати і батьки учнів. "Шкільна програма серйозно змінилася, наприклад, у нас в школі діти не вчать "Історію України" (предмет за наказом бойовиків замінений на "Історію Вітчизни", – Авт.). Відповідно незрозуміло, як потім буде визнаний перехід учня з одного класу до іншого без оцінки з цього предмету. До того ж, дітям потім вступати до ВНЗ, а без цього предмета буде непросто. Вдобавок російські підручники, які роздали зараз в школах, відрізняються від українських. Я навіть не уявляю, скільки труднощів чекає нас попереду", – зазначає Наталія Скороходова.

Втім, багато донеччан сходяться в одному – всім потрібен мир. "Я не думаю, що якісь побутові питання важливіші за мир, і що багато турбуватимуться, якщо в один прекрасний день почують, що "ДНР" або "ЛНР" більше немає. Якщо взяти Слов'янськ або Маріуполь, то там якихось серйозних складнощів в життя людей після звільнення не було, а зараз там переважна більшість жителів серйозно бояться повернення "ДНР", – говорить донеччанин Дмитро. – У Донецьку серед моїх знайомих багато хто чекає, поки тут знову будуть майоріти українські прапори. Так само я знаю безліч людей, які підтримують "ДНР" тільки на словах, а коли "приймуть" зайвого – на бойовиків таку бочку котять, що аж страшно за них. Люди бояться і втомилися. Хочеться, щоб ми перестали бути гостями у власній країні".

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Говорить президент України
Більше заяв Зеленського
ЗСУ: головне
Докладніше
Допомога під час війни
Більше новин
Love is...💙💛
Подорожуй Україною
У пошуках роботи
Знайти своє місце!
🏠 Квартирне питання
Новини нерухомості
"Разом нас багато"
Нас не подолати
🚘 Актуалка для автовласників
Що ще нового?
Кулінарний майстер-клас
Що приготувати?
⚽ Фан-сектор
Вболівай за футбол!
Be in Techno Trends
Слідкуй за новинами
⭐ Срачi прибули
Більше скандалів
🔮 Прогнози та гороскопи
Що ще кажуть зірки?
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
Рейтинг популярності
Наші спортсмени в Instagram
1
Василь Ломаченко Василь Ломаченко
2157К
2
Олександр Усик Олександр Усик
1698К
3
Олександр Зінченко Олександр Зінченко
1660К
4
Андрій Шевченко Андрій Шевченко
1150К
5
Володимир Кличко Володимир Кличко
1021К
6
Еліна Світоліна Еліна Світоліна
871К
7
Андрій Лунін Андрій Лунін
658К
8
Віталій Кличко Віталій Кличко
515К
9
Дар'я Білодід Дар'я Білодід
496К
10
Юлія Герасимова Юлія Герасимова
449К
У кого найбільший прогрес
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,36
56,30
52,58
25,53
57,49
54,99
52,01
24,98
58,05
57,59
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,54
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

63525.39

Binance Coin (BNB)

579.72

Dogecoin (DOGE)

0.12

Litecoin (LTC)

72.48

Theta (THETA)

1.49

Haute Couture
Розклад Fashion Weeks

Париж. Франція

3 – 7 липня

Париж. Франція

Маямі. США

14 – 21 липня

Маямі. США

Нью-Йорк. США

9 – 14 вересня

Нью-Йорк. США

Лондон. Англія

16 – 20 вересня

Лондон. Англія

Мілан. Італія

20 – 26 вересня

Мілан. Італія
Подробиці з модних показів
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Love is... 💙💛
За що ми любимо Вінницю
Водонапірна вежа

Водонапірна вежа

Фонтан «Roshen»

Фонтан «Roshen»

Вареники з вишнею

Вареники з вишнею

Double-decker

Double-decker

Готель «Савой»

Готель «Савой»

Вiдвiдати мiсто після перемоги

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти