Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Випускники шкіл та ВНЗ "ДНР" залишилися ні з чим

22 травня 2015, 08:22

Зайцев Василій, Станіслав Донець

Замість атестатів і дипломів молодим людям видадуть недійсні папірці, а в Росії їх чекають тільки як емігрантів

ДонНУ. Фото: Соцмережі

ДонНУ. Фото: Соцмережі

У травні закінчується навчальний рік у школах і вишах України. Для випускників та абітурієнтів Донецька та інших міст Донбасу, підконтрольних бойовикам, настав момент одкровення: шкільні атестати та вузівські дипломи, звичайно, видадуть, але що з ними робити – незрозуміло.

У школах Донецька Сегодня.иа розповіли, що поки не знають, як будуть виглядати атестати випускників, які навчалися на підконтрольних бойовикам територіях. "Нам їх привезуть через кілька днів. Поки ж всі 11-класники будуть здавати єдиний державний іспит, – поділилися вчителі однієї зі шкіл Донецька. – Прислали нам форму для табелів на звичайному аркуші паперу, туди будуть вписані предмети і оцінки за них. Потім завіримо печатками".

Міністерство освіти України вже заявило, що не вважає дійсними атестати про середню освіту, видані на територіях так званих "ДНР" і "ЛНР". Кілька тисяч учнів випускних класів Донецької та Луганської областей оформили екстернат на підконтрольних владі територіях і отримають дійсні атестати України, з якими відкрито шлях до будь-якого вишу. Ті ж, хто залишився в окупованих районах Донбасу, мають шанс зіграти в захоплюючу, але виснажливу гру під умовною назвою "Спробуй вступи".

Отже, ще взимку провідні виші Російської Федерації заявили про те, що не будуть розглядати абітурієнтів з "ДНР-ЛНР" як своїх потенційних студентів, незважаючи на дружні відносини і наукові зв'язки з ВНЗ донбаського регіоні. Дружити одне, а приймати в свої ряди студентів з невідомим папірцем із написом "атестат" – інше. Російські ректори вишів відсилали "міністерства освіти республік" у Міносвіти РФ, де висловилися приблизно так само. "Дипломи російського зразка видаються тільки студентам, які освоїли освітні програми у відповідності з федеральними державними освітніми стандартами і пройшли державну підсумкову атестацію", – резюмували в російському відомстві.

Була зима, і здавалося, часу придумати, як бути з випускниками шкіл, предостатньо. Однак настав травень. Так званий "міністр освіти "ДНР" Костенок Ігор був заарештований за розкрадання гуманітарки (так повідомили представники бойовиків), а Лариса Полякова, що зайняла його місце, повідомила днями, що проблема вирішена. "У відповідності з федеральним законом громадяни "ДНР", які є співвітчизниками, можуть вступати із виданими "ДНР" атестатом і претендувати на бюджет у вишах Росії. Тобто, наші атестати визнали", – заявила міністр освіти і науки "ДНР".

__11

Фото: Соцмережі

Крикнути "ура!" сотням випускників шкіл "ДНР" заважає один нюанс. Для вступу в російський ВНЗ необхідно підтвердження статусу співвітчизника. Сегодня.иа дізналася, що ж це за процедура.

"Співвітчизниками є особи, що народилися в одній державі, які проживають або проживали в ній і володіють ознаками спільності мови, історії, культурної спадщини, традицій і звичаїв, а також нащадки зазначених осіб по прямій низхідній лінії, – йдеться у документі "Державна програма зі сприяння добровільному переселенню в Російську Федерацію співвітчизників, що проживають за кордоном", текст якої розміщено на офіційному порталі міграційної служби РФ.

Реклама

Припустимо, як нащадки осіб, народжених в СРСР, випускники підпадають під дію цієї програми. Далі починається найцікавіше.

"Щоб стати учасником Державної програми, необхідно відповідати наступним умовам: 1) досягнення 18-річного віку; 2) володіння дієздатністю; 3) відповідність вимогам, установленим Державною програмою і регіональною програмою суб'єкта Російської Федерації, обраного співвітчизником для переселення; 4) володіння російською мовою (усною та письмовою) на рівні, достатньому для швидкої адаптації серед спільноти", – свідчить та ж держпрограма.

Чи багато випускників шкіл досягли до кінця школи 18 років? М'яко кажучи, далеко не всі.

Щоб не втомлювати перерахуванням інших норм держпрограми "Співвітчизник", зазначимо, що крім цієї норми, від охочих вступити до російських вишів потрібно:

- прибути в Росію, але не в Москву, Санкт-Петербург чи Сочі, а в регіон, який бере участь у програмі. Пріоритетні регіони: Сибірський і Далекосхідний, Приволзький і Уральський, Центральний і Північно-Західний, Північний і Північно-Кавказький федеральні округу;

- пройти реєстрацію в уповноваженому органі суб'єкта РФ з реалізації регіональної програми переселення, а також у територіальному органі ФМС Росії;

- приступити до процедури оформлення дозволу на тимчасове проживання, паспорта та інших документів.

Витрати на поїздки обіцяють компенсувати. Повернення додому раніше встановленого строку тягне за собою повернення всіх компенсацій.

Реклама

Це лише найменша частина вимог до підтвердження статусу співвітчизника. Можливо, до кінця проходження всіх процедур випускник і відзначить своє повноліття.

Так що це не вихід, це спроба влади ДНР зробити хорошу міну при поганій грі. Найбільш безпрограшний варіант – вступати з папірцем-атестатом у ВНЗ "ДНР", у цьому році зарахування абітурієнтів у них буде проходити без іспитів.

Студенти останніх курсів вишів також у розпачі. "Ходить досить багато думок щодо дипломів, які будуть видавати в Донецьку, – розповідає студент "національного університету "ДНР" Сергій. – Навіть самі викладачі не знають. Одні кажуть що російські, інші – що "ДНРівські" дипломи будуть, а треті кажуть, що будуть дипломи і "ДНР", і російські. Мій науковий керівник каже, що диплом отримаю "ДНРівський", а потім, при бажанні можу також захиститися і в Росії. Начебто, мені навіть необов'язково треба буде виїжджати у Ростов. Якщо захочу – можна захиститися по Скайпу. Однак як це все відбуватиметься детально – ані я, ані викладачі не знаємо".

61331

Луганський національний університет ім. Тараса Шевченка після обстрілу в 2014 році. Фото: Соцмережі

У Луганську не краще. "Влада" так званої "ЛНР" обіцяла випускникам шкіл і вишів окупованого регіону атестати і дипломи російського зразка, тепер пропонують покладатися тільки на власні сили: для отримання атестата російського зразка вони повинні здати всі іспити на території РФ.

"Перед проведенням пробного ЄДІ з російської мови дітям повідомили, що для одержання атестата російського зразка всі охочі повинні в термін до 20 травня здати на території РФ контрольні з усіх предметів шкільного курсу. І це повідомили 13 (!!!) травня. Як "уряд "ЛНР" уявляє собі за 7 днів здати 13-14 предметів, у тому числі історію Росії (якої в нашій програмі взагалі немає), суспільствознавство, географію Росії і т. д.?, – обурюється матір одного з випускників Луганська в соцмережах. – Чому не можна було про це повідомити за кілька місяців, щоб діти мали можливість підготуватися?".

Студенти кажуть, що їм запропонували самостійно виїхати в Росію і вступити там знову у ВНЗ, здавши академічну різницю в 20-30 предметів, причому не безкоштовно і за великим конкурсом. Згодних на це майже не знайшлося.

Всі подробиці в спецтемі Жизнь на Донбассе

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...