Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Губернатор Харківської області Райнін: "Мир регіону дорого коштує"

18 вересня 2015, 06:00

Максим Іванов

Ігор Райнін розповів нам, якою він бачить область через п'ять років, що його команда робить для залучення іноземних інвесторів, коли на Харківщині вдасться перемогти корупцію і яке майбутнє «Металіста»

Ігор Райнін. Фото: М.Зайцева

Ігор Райнін. Фото: М.Зайцева

- Ігоре Львовичу, ви зробили кар'єру від техніка-наладчика газового обладнання до губернатора. Працюючи техніком, вже тоді бачили себе керівником області?
- Природно, я не ставив мету бути колись губернатором. Не було якихось амбіційних кар'єрних устремлінь. Було бажання працювати, як у кожної людини, закінчив школу і вступив до вузу. Я рано почав трудитися, вже в 17 років. У мене в цілому життя було самостійне, хоча це не було викликано гострою необхідністю, швидше – моїм характером. До слова, в моїй групі в ХАІ лише шестеро з 35-40 осіб пройшли весь курс до кінця. Так влаштований цей вуз, його можна закінчити тільки через працю, і його закінчили лише ті, хто готовий був докласти масу зусиль.

- З якими труднощами зіткнулися після призначення главою ХОДА?
- Переді мною були чіткі завдання: знизити градус напруження, підвищити обороноздатність, почати реформи і боротися з корупцією. У кожній сфері життєдіяльності регіону була досить непроста ситуація.

- Які проміжні підсумки можете підвести за вісім місяців губернаторства? Є що записати в свої досягнення?
- Я не буду говорити "мої" досягнення. Це досягнення всього регіону і моєї команди. По-перше, Харків в лютому та вересні – це дві різні ситуації в плані спокою. Ми провели без ексцесів всі масові свята, зміцнили обороноздатність, зараз голими руками Харків не взяти. Ми маємо високу ступінь довіри з боку іноземних партнерів. На початку вересня в Харкові пройшов економічний форум, і посли провідних країн світу відзначили високий рівень довіри до нас. Нам є чим пишатися: це і електронний уряд, і офіс Харківської області у Вашингтоні, який буде відкритий у вересні.

- Навіщо Харківській області свій офіс у Вашингтоні? Чим він допоможе харків'янам?
- Ми розуміємо, що ресурси Сполучених Штатів великі. Там є інвестори, які готові не тільки розширюватися на території США, але і відкрити свій бізнес на будь-якій іншій території, у тому числі і в Україні. Ми налагоджуємо зв'язки для того, щоб у Вашингтоні з'явилися лобісти, які представлятимуть інтереси Харківської області в різних бізнес-структурах США. Допомогою роботи офісу в Вашингтоні ми будемо розробляти нові європейські та азіатські ринки. Також зазначу, що в рамках офісу Харківської області у Вашингтоні буде організована, зокрема робота з гуманітарною допомогою, налагоджені торговельні місії, співпраця з американськими компаніями у сфері енергозбереження. Ми розраховуємо і на більш щільне співробітництво харківських вищих навчальних закладів з університетам США. Важливо, що фінансуватися робота офісу буде не за рахунок бюджету, а за рахунок особистих коштів людей, небайдужих до долі України.

- Зараз в країні зроблено акцент на боротьбі з корупцією. Скільки чиновників Харківщини було викрито?
- Харківська область лідирує в Україні по боротьбі з корупцією. Починаючи з 3 лютого (з дати призначення губернатором. – Авт.), було відкрито 600 кримінальних і адміністративних проваджень. Ми поки боремося з фактами, а не з системою. Я сподіваюся, що незабаром запрацює Антикорупційне бюро, і ми разом зможемо міняти систему.

- Були серед викриттів несподіванки? Може бути, траплялися люди, з якими ви тісно співпрацювали або навіть дружили?
- На держслужбі у мене друзів немає. Всі, хто буде красти, будуть покарані незалежно від того, чи це співробітники ХОДА або люди, які працюють в територіальних органах влади. Я поки не бачу в своїй команді людей, в яких я б сумнівався. Але якщо побачу, буду першим, хто попросить правоохоронців розібратися.

- Які, на ваш погляд, головні проблеми регіону?
- Війна. Потрібно розуміти, в яких умовах ми живемо і працюємо. Ми відігнали війну від Харкова, це сприймається як належне. Але мир в Харківській області дорого коштує. Моя команда добре розуміє ціну цього миру, і ми готові йти на будь-які способи, непопулярні, навіть жорсткі, які, може, і негативно впливатимуть на рейтинг влади, але вони збережуть мир у регіоні. Багато політичних сил напередодні виборів займаються дурницями, грають з вогнем. Ми бачили, до чого це призводить, 31 серпня під Верховною Радою.

134a7607_1__

Під тиском. Головною проблемою регіону є війна. Фото: М.Зайцева

- А що вдалося зробити для економіки регіону?
- Почну з того, що бачать люди. У нас немає ажіотажу ні по одній групі продовольчих товарів, і ціни на продукти в Харківській області нижчі, ніж в цілому по країні. Інформація про те, що ціни на хліб у нас вищі, ніж в інших регіонах, не відповідає дійсності – це чорний піар напередодні виборів. Другий момент: нам вдалося зібрати величезний урожай. 4,5 мільйонів тонн зернових – це абсолютний рекорд за всі часи існування Харківської області. Ще один момент – консорціум. Ми відкрили кластер агротехніки на базі чотирьох областей України. Близько 100 мільйонів гривень лише за цей рік ми інвестували в енергоефективність, у підвищення її рівня.

- Харківська область не втратила привабливості для іноземних партнерів та інвесторів у зв'язку з бойовими діями на Донбасі?
- На форумі, який пройшов у Харкові, ми підписали конкретні договори, а також доповнення до угоди про співпрацю з американською торговельною палатою. Також ми будемо співпрацювати з канадською та австралійською торговими палатами – світовими лідерами в економіці.

- Якою ви бачите Харківську область через п'ять років?
- По-перше, це мирна область. Безумовно, ми займаємося тим, щоб через п'ять років видозмінити саму структуру харківської економіки. Частина підприємств області почне стабільно працювати. Для цього їм необхідна модернізація промислових потужностей і, звичайно, ринки збуту. Ми зараз активно працюємо з органами управління цих підприємств: з Укроборонпромом, Мінекономрозвитку. Потрібно провести повну диверсифікацію ринку. Раніше у нас був стратегічний партнер – Росія. Зрозуміло, війна несе складності для харківської економіки. По-друге, це область з реанімованим промисловим комплексом. По-третє, я б дуже хотів бачити, щоб Харківська область була зразком демократичних європейських принципів.

Реклама

- Що ви розумієте під цим визначенням?
- Хорошим тестом буде проведення місцевих виборів, я б хотів, щоб і політики, і люди були відповідальними. Найпростіший приклад – це підкуп виборців. Людина, яка пропонує гречку, вже дає зрозуміти, що не буде працювати на благо людей, вона просто купує голос. Людина, яка свій голос продала, також не може розраховувати на позитивну ситуацію. У поняття демократичних принципів я вкладаю і відповідальність за свободу слова. Свобода слова – це не говорити, що захочеться, а інформувати людей про справжні події. Я хочу, щоб засоби масової інформації не були дезінформаторами. Іноді на сайтах я читаю, що "танки йдуть на Харків", і ми витрачаємо багато зусиль разом з прес-службою, щоб пояснити, що танки не йдуть на Харків. А адже комусь просто захотілося, щоб на їхній сайт зайвий раз "клікнули", про ефект таких "новин" вони не замислюються. Я також вкладаю в це поняття те, що якщо медицина державою оголошена безкоштовною, то держава повинна забезпечити таку медицину. Що викладачі у вузах, які отримують зарплату з держбюджету, повинні бути патріотичними і розповідати першокурсникам на першій лекції про Україну.

- Ви і мер Харкова Геннадій Кернес представляєте протилежні політсили. Як відбуваються особисті зустрічі з мером, чи можна назвати ваші взаємини теплими?

- Мої взаємини з Геннадієм Кернесом не теплі і не холодні. Вони робочі. Що ж стосується наших політичних поглядів – вони різні в силу багатьох моментів. Місто Харків – це півтора мільйона людей, це половина всього населення регіону. Там, де потрібно щось обговорити з Кернесом, ми обговорюємо. Там, де потрібно видати доручення міськраді або меру, ми видаємо доручення. У ситуації, коли міськрада не визнавала Росію агресором, я звернувся з вимогою визнати. Мені важливо, щоб Харків був частиною області, а не окремою одиницею.

- Нещодавно ваше ім'я опинилося в центрі скандалу. Хакери нібито зламали вашу особисту пошту і поширили інформацію про те, що Ігор Райнін є співробітником СБУ з позивним "Авіатор". Ваші коментарі?
- Дивіться: спочатку Райнін був "агентом СБУ", потім "з'ясувалося", що Яценюк воював у Чечні... Мені, як регіональному керівникові, це навіть лестить. Якщо проросійські сили запускають стільки дезінформації про мене, значить, я їм незручний. Значить, ми тут щось робимо. Але неправильно, коли наша преса починає обговорювати "вкидання" російських спецслужб. Очевидно, що це робиться, щоб в тих головах, які не хочуть думати, поселити невпевненість, очорнити владу. Радує, що це робиться так тупо і безграмотно.

- Ви контактуєте з бізнесменом Олександром Ярославським, який нещодавно сказав, що хотів би повернути собі ФК "Металіст". Якась робота ведеться в цьому напрямку?
- Я б розділяв два поняття. Є футбольний клуб "Металіст", який належить конкретному власнику, це приватна власність. А є бренд "Металіст", який дуже важливий для Харкова й для всієї України. Тут питання дуже тонке, і я не вважаю правильним взяти і націоналізувати це підприємство. Але й не вважаю правильною безвідповідальну позицію власника клубу Сергія Курченка. Ми дійсно шукаємо можливого власника клубу, але для цього нинішній власник повинен захотіти його продати. Наскільки мені відомо, у Курченка немає бажання ні продавати, ні фінансувати клуб. Тобто, він займається прямим шкідництвом. Напевно, таким чином він хоче насолити харків'янам і українцям за те, що його оголосили в розшук. Де-юре тут позиція зрозуміла. Де-факто ми будемо обговорювати подальші дії.

___1__

На футболі. Глава ХОДА: "Металіст" не можна націоналізувати. Фото: М.Зайцева

- Уболівальники також побоюються, що базу клубу у Високому будуть використовувати не за футбольним призначенням...
- База "Металіста" – теж приватна власність. Але драматизувати не варто, ми не дозволимо подібного зробити. Так, ми не можемо розглядати питання клубу у винятково юридичній площині, тому що є ще бренд "Металіста". Все, що можна буде зробити в рамках законодавства, буде зроблено.

В тренді
На Донбасі бойовики влаштували дев'ять обстрілів: в хід пішла заборонена зброя
Фото: "Сьогодні"

- Правоохоронцям надходила інформація про підготовлюваний на вас замах. Посилили охорону після цього?
- Моє життя не змінилося, цього й не могло статися у зв'язку з моїм характером. У ті дні ми навіть не міняли ніяких планів, графіків. Слідство проходить і, наскільки мені відомо, цю справу об'єднали з уже згаданими інформаційними вкиданнями проти мене. Будівлю ХОДА охороняють бійці Нацгвардії, оскільки ми не можемо бути безвідповідальними, пам'ятаючи про те, що тут відбувалося минулої весни. У мене звичайне життя. Так, мені належить охорона у зв'язку з розслідуванням у кримінальному провадженні, але я скажу вам чесно: за півтора місяці я скористався нею лише два рази.

- Ви досі не обзавелися власним автомобілем?
- Поки що ні, хоча у мене є автомобіль, який я можу використовувати у власних цілях. У мене немає якихось переваг в авто, але є мрія, щоб в Україні з'явився конкурентоспроможний автомобільний завод, який би випускав добротні авто хоча б в середньому ціновому сегменті.

- Так чому б не налагодити виробництво хороших автомобілів у Харкові?
- У Харкові немає достатньої бази для виробництва легкових авто. Інша справа – Україна в цілому. Я вважаю, що в країні є база для того, щоб малолітражні автомобілі середнього класу були конкурентними як за ціною, так і за якістю. Ми бачимо на дорогах велику кількість подібних китайських машин, і я далекий від думки, що Україна не в змозі випускати такого плану автомобілі. Це був би серйозний ринок. До речі, я піднімав в Кабміні питання розвитку машинобудування і запропонував почати підготовку серйозної програми з відновлення машинобудівного комплексу на Східній Україні. Я запропонував конкретний алгоритм дій, прем'єр-міністр повністю підтримав цю ініціативу і дав відповідне доручення Мінекономрозвитку, з яким ми тепер разом працюємо в цьому напрямку.

- У якому районі міста ви живете? І в яких місцях вас можуть зустріти харків'яни?
- Можу сказати, що мене точно не зустрінеш в клубах, ресторанах або на якихось світських заходах. Ми починаємо робочий день о 7:15-7:30, і я намагаюся, щоб пізніше 22:00 люди не залишалися на роботі. Ми часто відвідуємо райони області, різні масові заходи, там мене і можна зустріти. А живу я на Нових Будинках.

Реклама

- Чи правда, що ваші дружина і син живуть в Європі?
- Ні це не правда. Багато хто хоче щось придумати, нафантазувати, але мої рідні не є об'єктом громадського і політичного життя. Якби ви побачили мою сім'ю в політичних проектах, тоді, напевно, було б правильно говорити про це. Але ніколи членів моєї сім'ї ви не побачите в політпартіях, оскільки у нас я займаюся політикою. Дружина робить багато для армії, але не піарить цю діяльність. Як, до слова, і члени моєї команди, які також надають велику допомогу армії, але роблять це тихо. Наприклад, у нас у вищому керівництві ХОДА є людина, яка з першого дня військового конфлікту здає кров, але про це ніхто не знає. Тому що це від душі.

- Півтора місяці тому ви відзначили день народження. Як провели цей день?
- У мене була відпустка. Але провів я його в Києві, лобіюючи інтереси Харківської області. 6 серпня, в мій день народження, у нас була робоча зустріч з прем'єр-міністром, ряд інших зустрічей з керівництвом міністерств і відомств, навіть з журналістами. Такий режим роботи – зараз необхідність. Щоб зберігати мир і стабільність в Харківській області, потрібно багато працювати. Я повернувся в регіон з престижної посади в Адміністрації президента. У Києві була набагато більш спокійна обстановка, ніж у Харкові. Можу сказати, що зараз – час, коли не все вимірюється грошима і амбіціями.

_2_1__

Київ-Харків. Повернувся в регіон з престижної посади в АП. Фото: М.Зайцева

- Адміністрація президента надає вам сприяння в роботі? Допомагає глава АП Борис Ложкін?
- Безумовно. З Борисом Ложкіним ми перебуваємо в постійному робочому контакті. Адже ми прагнемо до того, щоб Харківська область була в авангарді системних перетворень, що відбуваються в країні. Також часто спілкуємося про хід впровадження реформ в Україні та Харківській області. Не секрет, що Борис Ложкін є "драйвером" реформ в Україні. Саме з його ініціативи в нашу країну прийшов "спецназ реформ" – Ека Згуладзе, Давид Сакварелідзе, Наталія Яресько, Айварас Абромавічус...

- У багатьох чиновників є сторінки в соцмережах, але не у вас. Чому?
- Це не пов'язано з якоюсь принциповою позицією. Ми досить активно спілкуємося з пресою, щоб інформувати людей і розуміти, які проблеми відчувають люди. Я присутній в ЗМІ набагато частіше, ніж інші глави обладміністрацій. Мало того, аналіз показав, що моя присутність у ЗМІ – більше, ніж у всіх голів ОДА разом узятих без урахування губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі. Тому говорити про те, що є якийсь дефіцит інформації, не доводиться. Що стосується соцмереж – як ви вважаєте, для чого вони створені?

- У першу чергу, для спілкування.
- Абсолютно вірно. А у нас, крім цього, там мати, плітки, відверта брехня і багато іншого. Для спілкування з людьми або ЗМІ у мене є прес-служба. Спілкування в "Фейсбуці" вимагає часу чи поручництва комусь вести свою сторінку. Я не вважаю правильним доручати комусь, а часу у мене на це поки немає. Але в майбутньому я все ж планую завести аккаунт в соцмережі.

Два дипломи і чотири мови

Ім'я: Ігор Райнін

Народився 6 серпня 1973 року в Харкові

Кар'єра:
1990 – технік-наладчик газового обладнання
кооперативу
1998 – гендиректор навчально-науково-виробничого центру
2001 – перший замначальника головного управління економіки ХОДА
2010 – гендиректор Національного наукового центру "Інститут метрології"
2014 – перший заступник голови ХОДА, заступник голови Адміністрації президента України
2015 – голова ХОДА

Ігор Райнін здобув дві вищі освіти, закінчивши Харківський авіаційний інститут за спеціальністю інженер-механік і Харківську філію академії держуправління, в якому отримав диплом магістра. Політична кар'єра нинішнього губернатора пов'язана з двома помітними в українській владі партіями: ВО "Батьківщина", яку він раніше представляв в якості депутата облради, а також Блоком Петра Порошенка, який він представляє тепер. До слова, він же очолює обласну організацію пропрезидентської партії "Солідарність".

Крім того, губернатор є заслуженим економістом України, кандидатом наук з державного управління. Володіє чотирма мовами.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...