Цікава прогулянка по Харкову: архітектурні шедеври Юлія Цауне

4 березня 2017, 12:15

Максим Іванов Максим Іванов

Латиш спроектував вокзал і будинок з солярієм на даху

Відомий архітектор латиського походження Юлій Цауне спроектував щонайменше три десятка харківських будинків, 17 з яких сьогодні є пам'ятками архітектури. Деякі з них, на жаль, до наших днів не збереглися. Один з найвідоміших прикладів таких шедеврів – залізничний вокзал довоєнного часу, перебудову і модернізацію якого в 1896-1901 роках завершував Цауне. Будівля вокзалу була однією з найбільших в Російській імперії. Роботи випускника Санкт-Петербурзької академії мистецтв переважно виконані в стилі модерн, але нерідко можна зустріти і будинки з нотками середньовічної архітектури. Недарма багато будинків Юлія Цауне нагадують замки.

Реклама

ЧОЛОВІЧА ГІМНАЗІЯ. ГРОШІ ДАВ КУПЕЦЬ КАБАНОВ

_60_01

ЮлійЦаунебувне тількивидатнимархітектором,а йпедагогом.Можливо томувйогопортфоліознайшлосямісцевідразудекільком проектамнавчальнихзакладів.Однезних-триповерхова будівлядляприватної чоловічоїгімназії,якузвелив 1913-му навул.Чернишевській,60.Заснувалицюгімназіювикладачі,акоштинабудівництвобудівлівиділивкупецьІванКабанов.ЗаразтутрозташовуютьсяфілфакібіофакНаціональногопедагогічногоуніверситету ім.Сковороди.

БУДИНОК АЛАДЬЇНИХ. ДЛЯ МІНІСТЕРСТВ І ЗНАТІ

_44

Реклама

Шикарнатриповерхова будівлянавул.Сумській,44,відома як БудинокАладьїних,-одназкращихробітЦауне.Зодчийвиконавйоговстиліеклектикизрисамикласикиімодерну.Спочаткуцейбудинокналежавмісцевому купцевіАладьїну.Спорудуприкрашаютьчисленніскульптуривантичномустилі,підкарнизомранішебулабалюстрада,анадаху-солярійзвежею,дерозташовувалосякафе.В"столичні"рокиХарковатутрозміщувалисядипломатичнімісіїрізнихкраїніміністерства.

ПАМ'ЯТНИК АРХІТЕКТУРИ. СТАРОВИНА І ПЛАСТИК

___3_02

Пам'ятникархітектуриу виконанніЦаунеможназустрітиінавул.Багалія.Триповерхова будівлячервоногокольорупід№18примітновеликимкількістьдекоративнихелементів.Наприклад,фасадприкрашаютьнапівколони,аголовнийвхідвиконанийу виглядігабаритногопорталу,щозовнінадає будівлімасивностіізначущості.Мабуть,лишесучасніпластиковівікназлегказмащуютьвраженнявідвеличіцієї будівлі.Ранішеспорудабула житловою,заразжетутрозташовуютьсяофіси.

БУДИНОК-ЗАМОК. ПРИБУТКОВИЙ БУДИНОК ПОТЕБНІ

Реклама

_3_07

В тренді
Це було кожну прокляту ніч: постраждала розповіла про львівського проповідника-педофіла

Щеодинраритетзі спадщиниЮліяЦауне-будинок-замокнавул.Дівочій,3,якийпобудувалив 1903-му.Уційроботіархітектортакожпоєднувавкількастилів-еклектику,неоренесансінеобароко.Побудувалибудинокна замовленнялітературознавцяОлександраПотебні,якомупотрібенбувприбутковий будинок,щобздаватиквартири.Орендарями,якправило,булимолодіфахівцізсім'ями.

Забільшніж110роківзмоментуспорудженнязамокістотнозмінився на краще:сучаснівікнаідвері,балконита оздоблення фасадуне додаютьйомуавтентичності.Алевтручаннямешканців будинку незаважаєйомуяк і ранішевиглядативелично.Цейбудинок-замокдосихпірзалишаєтьсяоднимзсимволівархітектурної спадщинипочаткуХХстоліття.До речі,сусіднійзнимбудинокпідномером5такожзаслуговує на увагу.Йоговиконавтойжезодчийітежв"замковому"стилі.

ЖІНОЧА ГІМНАЗІЯ. НАДБУДОВА І ОФІЦЕРИ

_4_03

УпровулкуМар'яненка,4,височить4-поверховийбудинокзкрасивимфасадом,вякомудореволюціїрозташовуваласяВознесенськажіночагімназія.Спочатку будівля була2-поверховою.На початкуминулогостоліттянавчальнийзакладвирішилирозширювати,аджетамнавчалосяпонад400ученицьікласівпросто невистачало.Длярозробкипроектунадбудовидля2-поверхової будівлігімназіїзапросилиЮліяЦауне.ПісляреволюціїбудинокставпритулкомдляофіцерівЧервоноїармії,азаразприміщенняздаютьпідофіси.

Реклама

БУДІВЛЯ ДЛЯ ВЧЕНИХ. З ПОДАРУНКОМ ВІД МАРІЇ КЮРІ

_53

Нинішню будівлюфармацевтичного університетунавул.Пушкінській,53,такожспроектувавЮлійЦауне.Їїпобудувалив 1911 роцідляєвангельськоїхристиянськоїгромади,тутрозміщувалисяпритулкидлясирітілюдейзобмеженимиможливостями.За радянськоївладивцьомубудинкузаснувалидержавнийрентгено-радіологічнийінститут.ПершізапасирадіюдляроботитутешнідослідникиотрималивідлауреатаНобелівськоїпреміїу фізицііхіміїМаріїКюрі.На початку 2000-хбудівлювідремонтували.

ОСОБНЯК. ВІД ЛІКАРНІ ДО КОНСУЛЬСТВА ТУРЕЧЧИНИ

_57

Досихпірнемаєточноїінформації,хтожспроектувавдвоповерховийнаріжний будинокнавул.Пушкінській,57.Однізапевняють,щойоготворцембувЮлійЦауне,інші-МихайлоПіскунов.Якбитамне було,алевцьомуособнякупочаткуминулогостоліттяпомітний характернийпочеркЮліяСеменовича:вінвиконанийвстилімодерн,алезрисамисередньовічної споруди.Донедавньогочасутутрозташовуваласяміськаклінічнадитячалікарня№23,адвароки томуурочистовідкрили ПочеснеконсульствоТуреччинивХаркові.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти