Цікава прогулянка: таємниці особняків Харкова

14 травня 2017, 13:06

Макаренко Ганна Макаренко Ганна

Архітектор з польським корінням Здіслав Харманський спроектував іподром, лікарню і будівлю в стилі модерн для російсько-американської фабрики калош

Один з яскравих архітекторів Харкова польського походження Здіслав Харманський оселився в нашому місті в 1890-му. У різні роки зодчий працював на посаді молодшого інженера при Харківському губернському правлінні, був губернським земським інженером, завідував техвідділом Міської управи, а також викладав архітектурне креслення в Технологічному інституті. Харманський брав участь в розробці "Правил забудови міста Харкова", які після широкого обговорення були затверджені міською думою і діяли до революції 1917 року. Він також очолював комісію по влаштуванню міської каналізації.

У проектах Харманський тяжів до модерну, виконуючи багато приватних замовлень. До наших днів збереглися трибуни іподрому, будівля колишньої лікарні відомого хірурга з багатим внутрішнім декором. А недавно реконструювали справжню архітектурну перлину міста, збудовану за його проектом на Полтавському Шляху
.

Реклама

СТОРІЧНІ ТРИБУНИ І ПРИМІЩЕННЯ ДЛЯ СТАВОК

1__1_03
На початкуXXстоліттявХарковісталипопулярнимискачкиітоталізаторнаних.За проектомХарманскогонаіподроміпобудувалидерев'янітрибуни,апізніше-капітальна будівлядляглядачіврисистихперегонів.Дерев'яніконструкціїне вціліли,адруга спорудана600місцьвстиліромантичногомодернузберегласядонашихднів.Уцентрідвоповерхової будівлі-великийзал,деробилиставки.
Старт
Пл.1-гоТравня,2

ПАМ'ЯТНИК АРХІТЕКТУРИ. ВИДАВНИЦТВО І ОСОБНЯК

2__08

Реклама

Прибутковий будинок,спроектованийХарманським,побудувалив 1903-му.Пізнішеособняк,якийзаразє пам'яткоюархітектури,надбудувализа проектоміншогоархітектора.Післявійнитутпрацювалокнижково-журнально-газетневидавництво"Прапор",заразжевиготовляютьпідручникидлявузів.УвидавництвіпрацювавілюстраторомОлександрІвахненко-авторпершихпоштовихмарокнезалежноїУкраїни.
2700 м
Вул.Садова,11

БУДИНОК З ЛІКАРНЕЮ. СТАВ СХОВИЩЕМ КНИГ

3__07
БудівляХарківськоїнауковоїмедбібліотеки-колишнійжитловий будинокіприватналікарнязасновникавітчизняноїщелепно-лицевої хірургіїістоматологіїМойсеяФабриканта.Будівлюна його замовленняспроектувавХарманський,побудувалибудинокв1900-му.Фабрикантприймавхворихнапершомуповерсі,надругомубувстаціонар,анатретьомужиласім'ялікаря.У будівлізбереглисямармурові сходи,куваннянаперилахіліпнина.
3200 м
Пл.Поезії,5

В тренді
Як виїхати із "червоного" Прикарпаття після 7 березня? Список станцій і поїздів

КОЛИШНЯ РОЗКІШ. БАГАТО КІМНАТ І ДИВАН У ЛІФТІ

4__06
Побудованав1912-мужитловебудівля належалапрофесору-хірургаЦукермануіще12пайовикам.Будинокза проектомХарманськогобувдужекомфортним:вньомубулаканалізація,паровеопалення,телефон,квартиризтрьох-шестикімнат.Уліфтівисілодзеркалоістоявшкірянийдиванчик.Післяреволюціїрозкішніапартаментиперетворилина комуналки,апіслявійнибудинокперебудували.
3256м
Вул.Пушкінська,20

Реклама

РЕМІСНИЧЕ УЧИЛИЩЕ. ДАХ ДЛЯ ЗНАНЬ

5__06
На початкуXXстоліттяза проектомархітекторазвелибудівлюжіночогоремісничогоучилища.Втічасипрофесійнінавчальні закладирозташовувалисяпереважноворендованихприміщенняхілише деякімаливласний дах.Навчаннябуло,якправило,платним,ітривалодва-три роки.Заразбудівлюзаймаєстоматологічнаполіклініка№6.
4356м
Пр-тМосковський,37

ДРУГЕ ЖИТТЯ. ПІСЛЯ ВОГНЮ І РУЙНУВАНЬ

6__2_02
Розкішний будиноквстилімодернза проектомХарманськогозвелив 1901-му дляРосійсько-американськоїгумовоїмануфактури"Трикутник".Цепідприємствозосновним великимзаводомвСанкт-Петербурзізабезпечувалокалошамиішинамипів-Європи.Будинокбувприбутковим,алепісляреволюціїпоступовозанепав,ав1985-музгорів.Довгірокибудівляруйнувалася,іздавалося,щоврятуватиїї неможливо,аленедавноархітектурнийпам'ятникреставрували.
6656м
Вул.Полтавський Шлях,35

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти