Перший зодчий Харкова: москвич Андрій Тон розробляв генплан міста і проектував церкви

17 квітня 2017, 06:40

Макаренко Ганна Макаренко Ганна

Побачити в Харкові можна і яскравий приклад міської садиби, в якій жили і гостювали дворяни, колишні будівлі готелів для заїжджих купців і корпуси духовної семінарії

Архітектор Андрій Тон був видатним майстром класицизму і церковних будівель. Зодчий народився в 1800-му в Москві і був молодшим з трьох братів, які згодом стали архітекторами. Закінчивши Петербурзьку академію мистецтв, половину життя Тон присвятив Харкову, адже викладав він в Харківському університеті, а в 1837-му став першим міським архітектором і брав участь в розробці генплану міста. За проектами архітектора звели і реконструювали безліч будівель і церков. Дивно, але, незважаючи на гоніння радянської влади і обстріли німців під час війни, кілька його храмів уціліли і до наших днів. Андрій Тон також завершив будівництво дзвіниці Успенського собору, спроектував будівлю драматичного театру на вул. Сумській (нині – театр ім. Шевченка). Побачити в Харкові можна і яскравий приклад міської садиби, в якій жили і гостювали дворяни, колишні будівлі готелів для заїжджих купців і корпуси духовної семінарії.

Реклама

ХРАМ. ПЕРЕЖИВ ОБСТРІЛ І ЗБЕРІГ БОЄПРИПАСИ

1_75
У Молодіжному парку зберігся православний храм Усікновення глави Іоанна Предтечі, побудований за проектом Андрія Тона в 1845-м. Церква була закладена як цвинтарна, оскільки раніше на території парку знаходився цвинтар. У радянські роки храм закрили і перетворили на склад боєприпасів. Знаючи про це, німецькі війська в 1941-му влаштували масовий обстріл церкви, але лише один снаряд влучив в її кут. Після звільнення міста в храмі відновилися богослужіння, а художники ночами розписували його стіни – вдень не можна було малювати через заборону влади.
Адреса: вул. Алчевських, 50-а
Старт

ЗНІМНІ КВАРТИРИ НА КОЛИШНІЙ СТАРОМОСКОВСЬКІЙ

2_58
У 1838-мунаМосковськомупросп.,36,за проектомТоназвелижитловудвоповерхівку.ТодіпроспектіменуваливулицеюСтаромосковською.За деякимиданими,будинокбувприбутковим,пізнішевбудівлівідреставрувалифасадізробилинадбудову.
Адреса:просп.Московський,36
Відстань:2900 м

Реклама

АПАРТАМЕНТИ ДЛЯ КУПЦІВ І ПЕЛЬМЕННА

3.1
Найстарішізі збереженихбудинківнавул.Кооперативній такожспроектувавАндрійТон.Будинкипідномерами24і26в1840-мпобудувалиякзаїжджібудинки,вякихзупинялисякупці.Тодінавулицівеласяжваваторгівля.Такожу дворіпершогобудинкупрацювалифотостудіяДарреідрукарняЗільберберга,ав другомубудинкувжеблизькотридцятироківрозташовується"Пельменна".
Адреса:вул.Кооперативна,26
Відстань:3850м

ЦЕРКВА. "ВИРОСЛА" В КАМЕНІ І ПРИХИСТИЛА ЗАВОД

В тренді
Як виїхати із "червоного" Прикарпаття після 7 березня? Список станцій і поїздів

4_34
КуполаТроїцькоїцерквивисочіливмістіщена початкуXVIIIстоліття.Тодівонабуладерев'яною,пізнішезамістьнеїзвеликам'яну.Незабаромхрамвиявивсямалийдляприхожан,йоготакожчастозатоплювало.У 1860-мунайогомісціпобудувалинову церквуза проектомТона.Післяреволюції 1917 рокувбудівліхрамурозташовувавсяхлібозавод.
Адреса:пров.Троїцький,3
Відстань:4400 м

В МІСЬКІЙ САДИБІ — КАБІНЕТИ ВОЄНКОМІВ

Реклама

5_32
БудівлявійськкоматунаПолтавському Шляху-колишняміськасадибаПавлових.Будинок звелив 1832-му.Першийповерхбудівліпризначавсядляжитла,адругийбувпараднимзвітальнею і їдальнею.У 1920-хвбудинкувідкрилиготель.
Адреса:вул.ПолтавськийШлях,13/15
Відстань:5500 м

НА МІСЦІ СЕМІНАРІЇ ВІДРОДЖУЮТЬ ХРАМ

__6_
УXIXстоліттінабазіХарківськогоколегіумувиникладуховнасемінарія.У 1851-мувонапереїхалавнову будівлюнаХолодній Горі,побудовануза проектомТона.Урадянськірокитутрозташовуваласяшколачервонихстаршин,факультетінститутульотчиків.Заразводномукорпусізнаходитьсяапеляційнийадмінсуд,ав другому-храм.
Адреса:вул.Семінарська,46
Відстань:8100м

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти