У Харкові спелестологи розчищають унікальні підземні галереї

26 березня 2014 12:32

Макаренко Ганна Макаренко Ганна

За перший цього року робочий вихід ентузіасти підняли з-під землі 75 мішків зі сміттям

Реклама

З приходом весни у харківських спелестологів, які вивчають рукотворні підземні споруди, розпочався польовий сезон. Днями вони здійснили робочий спуск в катакомби в районі Успенського собору і продовжили розчищення унікальних підземних галерей, яку почали ще в минулому році. Про таємниці підземного міста "Сегодня" розповів член правління благодійного фонду сприяння історико-культурним дослідженням "Діти підземелля" Ігор Денисенко.

Спелестологам вже вдалося розчистити 82 метри галерей, які проходять під вул. Квітки-Основ'яненка. "Вони унікальні тим, що побудовані в кінці XVIII століття і добре збереглися. Крім того, галереї мають найбільші лінійні розміри серед старовинних підземних споруд нашого міста: ширина – 2,13 м, а висота – 2,25 м. Швидше за все, вони з'єднували п'ять підвалів купецьких будинків в районі колишнього гостинного двору і підвал Успенського собору, – каже Денисенко. – Ми вважаємо, що підземні ходи були побудовані одночасно з гостиним двором в самому кінці XVIII століття, перше їх призначення – комунікаційне, друге – сховище. У тій частині, яку ми зараз розчищаємо, знаходився винний льох пана Жевержеева – харківського підприємця XIX століття". Під час Великої Вітчизняної війни підземелля використовувалися як бомбосховища: в 1941-му – для мирних жителів навколишніх будинків, а в 1942-1943 роках – для військових підрозділів. Стіни тунелів обкладені міцним червоним цеглою на вапняному розчині, завдяки якому склепіння протрималися більше 200 років, при цьому самі стіни тонше цегли.

Всі виходи з галерей завалені. Дослідники припускають: це сталося із-за попадання бомб під час війни або із-за пориву водопроводу. У розчищенні підземель беруть участь десяток городян, серед яких не тільки "озброєні" саперними лопатами, ломами, кирками і мішками члени організації "Діти підземелля", а також історики, археологи, геологи, підприємці, студенти. За перший у цьому році робочий вихід ентузіасти підняли з-під землі 75 мішків зі сміттям. Тепер по одній з галерей можна пройтися в повний зріст, в інших-поки тільки пригнувшись. Можливо, артефакти, знайдені під час розчищення, допоможуть більше дізнатися про історію підземель, але поки спелестологи можуть похвалитися знахідками лише першої половини XX століття: пляшками, посудом, кістками тварин. "На жаль, частина знахідок може бути втрачена, адже коли підземелля використовувалися у якості бомбосховищ, в них перебувало досить багато людей", – зазначив Денисенко.

Не пропусти!
Росія – Данія: відео голів та огляд розгрому збірної РФ на Євро-2020
20-річний Міккель Дамсгор забив Росії

На квітень спелестологи запланували ще два спуски для розчищення, припускаючи, що вся система підземних галерей була довжиною від 250 до 300 м. В цих коридорах дослідники мріють відкрити музей, але ідея вимагає значних фінансових витрат. "Для цього потрібно оформити дозвільні документи, розробити проект, обладнати другий вихід, спеціальні вентиляції і протипожежні заходи, потрібно сприяння влади та допомога меценатів. Ми в міру сил намагаємося їх знайти і зберегти пам'ять про нашому унікальному культурну спадщину. В галереях можна розмістити різні експонати, і такий екскурсійний об'єкт буде дуже привабливим", – упевнений Денисенко. Тим часом дослідники не тільки розчищають, але і підтримують стан вже досліджених катакомб. Все їм відомо про майже 600 метрах дореволюційних підземних тунелів, які збереглися під Харковом.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти