Цікава прогулянка по Одесі: будинок-загадка, леви і училище для бідних євреїв

3 грудня 2016, 14:16

Поліна Мординська

У будинках з рисами еклектики мешкали авіатор Сергій Уточкін і племінник Івана Айвазовського

Яскрава жовто-рожева будівля на розі Сабанеєвого мосту і вулиці

Яскрава жовто-рожева будівля на розі Сабанеєвого мосту і вулиці

Ми продовжуємо знайомитися з архітектурними стилями старої Одеси, а саме з еклектикою, яка об'єднує риси різних напрямків та епох. Завдяки цьому поєднанню в багатонаціональній Південній Пальмірі колонади античної Греції злилися воєдино з італійським ренесансом, французьким класицизмом і англійським романтизмом, причому деякі архітектори додавали також елементи, які пізніше назвуть рисами модерну.

У другій половині XIX століття, коли еклектика була особливо популярна, Одеса активно розвивалася. У місто приїжджали тисячі шукачів щастя, яким потрібно було десь жити. Якраз на цей період припадає пік будівництва дохідних будинків, саме їх ми і відвідаємо в сьогоднішній прогулянці
.

БУДИНОК-ЗАГАДКА З ТРИКУТНИМ БАЛКОНОМ

1_37

Реклама

Яскрава жовто-рожева будівля на розі Сабанеєвого мосту і вулиці Гоголя – одна з найзагадковіших пам'яток архітектури Одеси. Історики точно сходяться лише в одному: цей прибутковий будинок побудували в 1880-х за проектом архітектора Пауля Клейна, а на початку ХХ століття його реконструював Бруно Бауер. А ось хто ж володів цим химерним будинком, думки розходяться: домовласниками різні дослідники називають те сім'ю Тработі, то Заблудовський. За словами краєзнавця Юрія Парамонова, іншої достовірної інформації не збереглося. Міська легенда свідчить, що в 1915-му тут мешкав одеський авіатор Сергій Уточкін. Зверніть увагу, що один з балконів має нетрадиційну трикутну форму, а у дворі цього будинку є ще один внутрішній дворик.
Адреса: вул. Гоголя, 14
Відстань: Старт

ПЛЕМІННИК АЙВАЗОВСЬКОГО І ВІКНО ЗАМІСТЬ КОЛОН

2_33

Цей будинок ніжно-рожевого кольору спроектував польський архітектор Фелікс Гонсіоровський для пані Матильди Санц в 1870-80 роках. Перший поверх обрамляє лише рельєфна кладка – руст, а вздовж вікон другого і третього поверху в кутовій частині будівлі витягнулися декоративні колони в грецькому стилі. В іншому ж оздоблення будинку мадам Санц стримане і свідчить про те, що вже тоді зодчі починали відмовлятися від зайвої ліпнини. Втім, судячи з листівок кінця позаминулого століття, на третьому поверсі замість вікна була маленька колонада з витонченою скульптурою.

На початку ХХ століття тут жив племінник художника-мариніста Івана Айвазовського – архітектор Демосфен Мазиров. Якийсь час проживав в будинку і авіатор Уточкін.
Адреса: вул. Гаванна, 2
Відстань: 160 м

Реклама

ГРУШІ, ЛЕВИ І РОСЛИНИ НА БУДИНКУ РЕСТОРАТОРА

3_17

Перший господар цього прибуткового будинку – одеський купець I гільдії Микола Короне. Торговець також володів фешенебельним рестораном у Олександрівського парку, ймовірно, тому виступаючу частину фасаду другого і третього поверху прикрашають ліпні фрукти. До того ж, крім груш, архітектурні деталі будови обрамляють декоративні щити, гілки рослин, геометричні візерунки, квіти і химерні леви. Причому це пишне гротескно-барокове оздоблення поєднується з класичними елементами. До нашого часу збереглися навіть ковані огорожі лоджії в лівій частині будівлі.
Адреса: вул. Канатна, 7
Відстань: 1680 м

УЧИЛИЩЕ ДЛЯ БІДНИХ ЄВРЕЇВ ПЕРЕТВОРИЛИ В БАНК

Реклама

4_15

Стилізоване під готичний замок будівля на перетині вулиць Базарної і Канатної з декоративними щитами і навчальним приладдям на них побудували за проектом архітектора Маврикія Рейнгерца в 1890-е. До революції 1917-го тут розташовувалося єврейське училище для бідних хлопчиків. Навчальний заклад належало товариству "Труд", де і працювали випускники навчального закладу. До сих пір в місті можна зустріти сходи, балконні огорожі та декоративні елементи з клеймом суспільства. Спочатку будівля була двоповерховою, а її фасад обрамляла коричнева цегла. Уже в наш час будівлю реконструювали і добудували поверх.
Адреса: вул. Базарна, 17
Відстань: 2750 м

РІЗНІ МЕШКАНЦІ І МОЗАЇКИ В ПАРАДНИХ

5.1_01

Цей прибутковий будинок спроектував для подружжя черкеського архітектор Лев Влодек в кінці XIX початку XX століття. Постмодерні риси зовнішнього вигляду будівлі поєднуються з класичними декоративними елементами. У будинку були квартири як для багатих мешканців, так і людей із середнім достатком. Тут жили купець II гільдії Мойша Ісакович, зубний лікар Голда Вайсман, а Давид Гайсинський тримав в будівлі фізико-механічну майстерню. Якщо буде можливість зазирнути в один з під'їздів будинку, не пропустіть нагоду подивитися на ажурні перила і мозаїки міжповерхових майданчиків.
Адреса: вул. Базарна, 49
Відстань: 3400 м

СТАРШИЙ БРАТ БУДИНКУ З ОДНІЄЮ СТІНОЮ ВІД КЛІМОВА

6_10

Будівлю на перетині вулиць Пушкінської та Великій Арнаутській побудували за проектом архітектора Дмитра Климова, який також спроектував будинок Рафаловича, більш відомий як "будинок з однією стіною" у Воронцовському провулку. Більш раннє творіння Климова прикрашено набагато багатший за свого знаменитого "молодшого брата". Перший поверх традиційно викладений рельєфною геометричною кладкою, а над ним – колони з хитромудрим рослинним візерунком. Схожі ліпні орнаменти є і між вікнами. Дах облямований кованими поручнями, а на стелі над сходами збереглися візерунки-розписи.
Адреса: вул. Велика Арнаутська, 32
Відстань: 4020 м

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти