Реставрація символу Одеси: стародавні знахідки і мрії про амфітеатр

20 червня 2017, 13:52

Валерія Сєрова

Археологи припускають, що їх чекають нові знахідки

Реклама

В Одесі під час реставрації комплексу Воронцовського палацу і його родзинки – колонади (Бельведер) – виявили частину амфори V століття, ступені амфітеатру і фундамент іншої будівлі. Археологи припускають, що це ще не всі знахідки. "Сегодня" побувала на розкопках.

Територію біля колонади огородили парканом, а навколо самої конструкції викопали рови, оголивши таким чином її фундамент. За словами реставратора Анатолія Ізотова, який керує процесом, роботи почалися з досліджень конструкції Бельведер, в тому числі їх перевірки на вміст вологи. "Показник вологості в нижній частині конструкції зашкалював в кілька разів, тому виникла необхідність очистити її від штукатурних шарів бетону, якими її покривали в радянські часи", – пояснив Ізотов.

Коли верхній бетонний цоколь зняли, виявилося, що під ним залишилися частини первинних конструкцій. Потім почали відкривати фундамент і наткнулися на фрагменти сходів. Вони знаходяться з боку Воронцовського палацу і нагадують амфітеатр. "Місцеві мені розповідали, що на цих щаблях грав оркестр для самого Воронцова", – говорить Ізотов, додаючи, що в його планах – відновити ступені. Але для цього потрібно визначити, з якого матеріалу їх робили, щоб знайти кар'єр, де його добували.

Крім того, копаючи вглиб, дослідники виявили три шари асфальту, які з'явилися тут в різні періоди, а між ними – шари піску, ґрунту та будівельного сміття, серед якого виявилися осколки грецької амфори V століття. Проте фахівці не поспішають заявляти про гучні відкриття, оскільки неможливо з'ясувати походження артефакту.

Реклама

"Тут був Орловський флігель (частина Воронцовського комплексу. – Авт.), після його руйнування уламками будівлі могли засипати територію біля колонади. Ми знаходимо тут багато предметів побуту та інтер'єру, можливо, фрагменти амфор були серед цього сміття", – вважає Ізотов. До слова, в процесі розкопок дослідники натрапили і на фундамент особняка Куликівського, який перебував тут ще до будівництва колонади.

Реставратори не збираються ховати виявлені знахідки навіть під прозорим куполом, як це робиться в багатьох схожих випадках. "Під склом матеріал сохне і руйнується. Ми зріжемо частину грунту, який досипали вже в пізні періоди, знімемо штукатурку і облицювання радянського періоду, і люди зможуть побачити колонаду такою, якою вона була раніше, – каже Ізотов. – А на знайдених нами щаблях можна буде слухати музику: поставити рояль або запрошувати музикантів".

Через дощі розкопані ділянки вночі довелося перекрити дерев'яними брусами, обтягнутими плівкою. Але нам дозволили пробратися під поліетилен і своїми очима подивитися на розкопки. Для цього довелося пройти по тоненьких дерев'яних перекриттях і, намагаючись не обрушити стінки ями ще більше, зістрибнути вниз. Глибина виритого простору – трохи більше метра, приблизно стільки ж і в ширину. Незважаючи на незручності, у нас виникає відчуття дитячого захвату від можливості доторкнутися до історії, відчути себе археологом і спробувати знайти скарб прямо у себе під ногами. Маляр-штукатур Руслан, який не перший рік виконує роботи на колонаді, розповів нам, що тут кожен день знаходять артефакти: шматки металу, кістки, гільзи і навіть патрони з порохом. Вибравшись назовні, піднімаємося сходами Бельведер на оглядовий майданчик, де Руслан показав нам тріщини в кам'яних плитах на підлозі.

В тренді
Харківський "слуга народу" Тимчук влаштував бійку на вулиці – ЗМІ (фото, відео)

"Тріщини в такому товстому камені просто так не з'являться, тому ми думаємо, що під колонадою є цокольне приміщення, його ще належить знайти", – розповів він нам.

Дослідники хочуть закінчити всі роботи до зими, а поки збираються встановити навіси над місцем розкопок, щоб працювати було комфортніше, і продумують план відновлення покрівлі.

Реклама

За словами краєзнавця Олега Губаря, знахідки реставраторів цікаві тим, що фундамент будинку Куликівського – це частина періоду в історії Одеси, коли Приморський бульвар в сучасному розумінні ще не існував. "Там були два будинки і військове містечко. Це частина історії допушкінського періоду – Одеса Ланжерона і Рішельє", – пояснив нам Губар. Саме в будинку Куликівського і жив граф Воронцов до того, як обзавівся власним будинком.

Тим часом почалися реставраційні роботи і в самому Воронцовському палаці. Зараз там намагаються з'ясувати кордони фундаменту і його стан. За словами реставраторів, поки фундамент не підготують, не зроблять його гідроізоляцію і не відновлять покрівлю, приступати до внутрішніх робіт немає сенсу. Фахівці відзначають, що закінчити всі роботи в палаці в 2018 році не вийде, тому що професійних реставраторів в країні не вистачає, а робити все на швидку руку, аби закінчити в строк, архітектори не хочуть.

Незважаючи на те, що повноцінні роботи толком не почалися, Воронцовський палац вже підносить сюрпризи. Дослідники з'ясували, що цокольне приміщення будівлі, в якому нам вдалося побувати, не єдине у всьому комплексі. Навколо палацу є ще одна підземна галерея: вхід в неї і хочуть знайти. Припускають, що ця галерея півколом оперізувала будівлю з боку моря. Недалеко від сходів з левами вирили рів, в якому, за словами робітників, вже видно щілину ймовірного входу.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти