Шляхи віри: чи повинен християнин слухати внутрішній голос

Про душу-християнці, правильну реакцію на голоси і про те, хто за ними стоїть

Сьогодні ми так часто чуємо фразу: "Прислухайтеся до свого внутрішнього голосу – він завжди каже правду". Голос – це, звичайно, добре, але людина молитовний обов'язково замислиться – яка причина цього голосу. Інтуїція? Моє его? А може, прояв Духа Святого? Особливо якщо голос почуєш під час молитви або літургії. Але ж і у бісів голосок є, послухай його – пиши пропало. Словом, одна плутанина. Про природу внутрішнього голосу ми вирішили розпитати ченця з багаторічним "стажем" і молитовника, намісника Києво-Печерської лаври митрополита Павла .

Владика , що таке внутрішній голос і чи потрібно його слухати?

Реклама

Дійсно, голос є всередині, тому що наша душа за своєю природою – християнка, вона носить образ Христа. І голос завжди є в душі, тому що ми чуємо голос Божий. Господь звертається до нас під час нашої молитви, ми можемо відчути відповіді від Спасителя, в яких ми потребуємо зараз. Я думаю, найбільше християнин повинен чути голос покаяння. Однак частіше ми приваблювались і зваблювались внутрішніми голосами, коли ворог роду людського починає бентежити душу, та чинить опір і обурюється. Але ми повинні пам'ятати, що людина – найбільше Боже творіння, яке через непослух і слухання голосу диявольського звабилося і зіпсуте пристрастями і пороками.

Як реагувати , якщо всередині себе раптом чуєш голос ?

І в чернечому світі, і в мирському слухатися цього голосу я б не радив. Диявол усіляким чином приваблює людину. Він спочатку приходить в думках, народжує ілюзії у вигляді цілих уявлень того, що нібито буде, якщо послухатися голосу. В цьому плані дуже показовою є історія прп. Ісаакія Печерського, який, коли став ченцем, вів дуже жорсткий спосіб життя. Він зачинив себе в дуже малій келії. Його їжа була – одна просфора через день і вода в дуже незначній кількості. Це приносив йому прп. Антоній і подавав через такий вузьке отвір, що ледве рука проходила. Він ніколи не лягав; сидячи, ненадовго засинав. І так він провів сім років, не виходячи з келії, майже в цілодобовій молитві. Одного разу, коли настав вечір і він зазвичай став класти поклони і читати молитву – раптово в печері засяяв яскраве світло, нестерпне для очей, і прийшли до нього два біса в образі прекрасних юнаків, їх обличчя сяяли, і вони сказали йому: "Ісаакій, ми ангели, а ось іде до тебе Христос з іншими ангелами". Ісаакій побачив безліч бісів, але їхні обличчя світилися, як сонце. І один сказав святому: "Ісаакій, це Христос, припади і поклонися йому". Ісаакій, не зрозумівши дій бісівських, забувши, що треба захистити себе хресним знаменням, вклонився йому, як Христу. У той же момент біси взяли своє справжнє обличчя і закричали: "Ти наш, Ісакій!" і вдарили в тимпани і гуслі, стали з ним танцювати і співати багато годин. На наступний день, коли прп. Антоній за звичаєм підійшов до вікна, йому ніхто не відповів. Подумавши, що він помер, той послав за братією з прп. Феодосієм. Вони відкопали його і винесли з печери, він був ще живий, але нерухомий – не міг ні встати, ні повернутися. Прп. Феодосій, зрозумівши, що це бісівське дію, переніс Ісаакія в свою келію, творив молитву день і ніч. Упродовж двох років Ісаакій не їв хліба, не пив води. Тільки на третьому році він почав чути, говорити і потихеньку ходити. Поступово, дивлячись на інших, почав їсти хліб. І розуміючи, що диявол спокусив його, коли він був в затворі, почав вести суворе чернече життя, але з братією в монастирі. Біси не наважувались нападати на Ісакія, оскільки втратили владу над ним. Так преподобний спочатку був переможений ворогом, а потім здобув над ним перемогу і отримав Царство Небесне. Нам треба пам'ятати цю історію і розуміти, що біси є нам в різних образах, часом дуже благочестивих. Але в разі спокус різного роду – осіняйте себе хресним знаменням, творіть молитву, і тоді всі мани зникають.

Реклама

Тобто якщо перед прийняттям рішення здалося , що почула голос : " туди ходи , то зроби " – краще його не слухати?

Якщо якийсь голос диктує вам, що робити, – це голос диявола, йому вірити не можна. У моїй практиці був такий момент. У 1990 році привели до мене дівчину років 19, яка раптом починала говорити іншим нелюдським голосом, низьким таким, від якого мурашки по шкірі. Я її кроплю святою водою, а вона каже, причому рота не розкриває, а голос зсередини неї йде: "Ти мене дістав! Ти мені всю шкуру спалив! Навіщо в очі ллєш вогонь? Я ж не можу бачити і чути!" Попросив батьків, щоб її приводили на богослужіння якомога частіше, але перед тим завели до мене. Підвели її, я і кажу "голосу", що в ній сидить: "Замовкни на час літургії, я тобі забороняю ім'ям Ісуса Христа!". - "Домовилися", – відповідає голос. І дійсно, під час літургії вона спокійно стояла, молилася. Як тільки закінчилася літургія, голос всередині неї знову починає всякі неподобства говорити. Я йому: "Ми з тобою домовилися!", а "голос" відповідає: "Ми з тобою домовилися тільки на час літургії!" Пізніше з'ясувалося, що в другому або третьому класі у дівчинки раптом зник шкільний одяг, точніше, фартух. Пізніше його знайшли повішеним на білизняний мотузці. Батьки здивувалися, але особливого значення не надали. Дитина стала носити фартух і стала одержимою. Фартух той взяла жінка, з якою батько незаконно зустрічався. Вона або сама носила в собі духа злоби, або віднесла комусь для "доброї справи". Той, хто носить в собі духа злоби, не може носити це в собі – він повинен виливати цю гидоту на інших. Я кажу, що таких людей, крім пекла, нічого не може чекати. Це дуже тяжкий гріх .

А голос цей може піти або буде мучити людину все життя ? Чим його вигнати можна?

Реклама

Тільки постом , молитвою і покаянням ! Святі отці кажуть : тримай розум в пеклі , а серце нехай горить до Бога , тоді ти врятуєшся . Завжди потрібно бути уважним , не піддаватися голосам .

Навіть якщо почуєш цей внутрішній голос на богослужінні ? А раптом це Святий Дух?

Чесно собі скажемо – ніхто з нас не обдарований настільки благодаттю Святого Духа, щоб Його чути. А ось якщо ми починаємо думати, що чуємо Святого Духа – то тим самим пробуджуємо в собі біса гордині. Тому внутрішні голоси ми не повинні приймати взагалі, не повинні вступати з ними в розмову, ми не повинні з ними спілкуватися. Голос може бути в розумі, особливо коли ми читаємо молитви або стоїмо на літургії. Він раптом "допомагає" нам вирішувати якісь побутові питання, що відповісти сусідові і так далі. Цей голос – для того, щоб відвернути людину від правди, від істини, відвернути від самого Бога .

БІСНУВАТІ, КЛИКУШІ І ШИЛО

"Будь голос, що б він не говорив – добре чи погане – краще відносити до голосу від диявола, і не приймати, бо не настільки ми гідні, щоб Господь Сам говорив з нами, – пояснює митрополит Павло. - Я пам'ятаю свою першу сповідь. Це був 1988 рік перша седмиця Великого посту, субота. Раптом одна жінка як зареве, та таким огидним голосом. Під час кадіння підходжу до неї і тихо кажу: "Осіню хрестом!". Вона мені цим страшним голосом відповідає: "Вибачте! Це я так, щоб ніхто до мене не підходив і все мене боялися!". Таких в народі називають кликушами, коли людина цілком здорова, але починає таким чином звертати на себе увагу. Зазвичай в монастирях дуже багато таких прикладів. Наприклад, при винесенні мощей Амфілохія Почаївського, який ганяв цих бісів, так кричить половина присутніх причому неприродно. Відразу ясно, що це не біснуваті, а просто лукаві люди від світу цього. Народ всякий приходить. Якось ще в Московській семінарії до старця архімандрита Опанасу жінка приходила, і все кричала під час богослужіння. Він якось каже їй: "Мені привезли ікону одну святу, зараз я тобі винесу!". Взяв піднос з вівтаря, підходить до неї, а вона кричить, то на підлогу падає. Шуму стільки! Так він цим підносом по спині їй, і вона тут же: "Все зрозуміла! Йду-йду! Зрозуміла!"- і ніколи більше її не було. Ченці взагалі знають, як з такими справлятися. Можуть, якщо хто кричати починає сильно, підійти і вколоти злегка шилом – все, крикунів наче й не було! Ми знаємо, під час життя Христа Спасителя теж багато було біснуватих, але ті, які були такими в дійсності, ті і жили не так, як всі, хто в гробах, хто в пустелі. Згадайте, як Христос виганяв з людини бісів і дозволив їм перейти в гурт свиней – звідти фраза: "Ім'я нам легіон". Як казав покійний митрополит Володимир: "Серденько, ми всі хворі, але не всі добре обстежені".

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Говорить президент України
Більше заяв Зеленського
ЗСУ: головне
Докладніше
Допомога під час війни
Більше новин
Love is...💙💛
Подорожуй Україною
У пошуках роботи
Знайти своє місце!
🏠 Квартирне питання
Новини нерухомості
"Разом нас багато"
Нас не подолати
🚘 Актуалка для автовласників
Що ще нового?
Кулінарний майстер-клас
Що приготувати?
⚽ Фан-сектор
Вболівай за футбол!
Be in Techno Trends
Слідкуй за новинами
⭐ Срачi прибули
Більше скандалів
🔮 Прогнози та гороскопи
Що ще кажуть зірки?
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
Рейтинг популярності
Наші спортсмени в Instagram
1
Василь Ломаченко Василь Ломаченко
2157К
2
Олександр Усик Олександр Усик
1698К
3
Олександр Зінченко Олександр Зінченко
1660К
4
Андрій Шевченко Андрій Шевченко
1150К
5
Володимир Кличко Володимир Кличко
1021К
6
Еліна Світоліна Еліна Світоліна
871К
7
Андрій Лунін Андрій Лунін
658К
8
Віталій Кличко Віталій Кличко
515К
9
Дар'я Білодід Дар'я Білодід
496К
10
Юлія Герасимова Юлія Герасимова
449К
У кого найбільший прогрес
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,54
49,56
27,55
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,30
52,66
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66958.37

Binance Coin (BNB)

609.03

Dogecoin (DOGE)

0.14

Litecoin (LTC)

80

Theta (THETA)

1.75

Haute Couture
Розклад Fashion Weeks

Париж. Франція

3 – 7 липня

Париж. Франція

Маямі. США

14 – 21 липня

Маямі. США

Нью-Йорк. США

9 – 14 вересня

Нью-Йорк. США

Лондон. Англія

16 – 20 вересня

Лондон. Англія

Мілан. Італія

20 – 26 вересня

Мілан. Італія
Подробиці з модних показів
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Love is... 💙💛
За що ми любимо Вінницю
Водонапірна вежа

Водонапірна вежа

Фонтан «Roshen»

Фонтан «Roshen»

Вареники з вишнею

Вареники з вишнею

Double-decker

Double-decker

Готель «Савой»

Готель «Савой»

Вiдвiдати мiсто після перемоги

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти