"Синку, йди на ручки": історії дам, які тренують чоловіків

27 вересня 2018, 11:38

Олена Павлова , Катерина Макаревська

На чужому полі: жінки очолюють чоловічі футбольні клуби і брутальні команди з американського футболу

Полянська: "Потрібно бути авторитетом. Хлопці повинні тебе за щось поважати. Це важко, особливо для жінки"

Полянська: "Потрібно бути авторитетом. Хлопці повинні тебе за щось поважати. Це важко, особливо для жінки"

Майже 20 років тому, в 1999-м, італійська преса заклювала Кароліну Мораче, яку епатажний Лучано Гаучі ризикнув покликати головним тренером футбольного клубу "Вітербезе". Це був лише третій італійський дивізіон, а Мораче прийшла не з вулиці – зірка збірної забила більше 500 голів. Але тодішнє суспільство відривало саму можливість жінки на такому посту і всього після двох тижнів роботи і фіаско від "Кротоні" 2: 5 Кароліна не витримала тиску і подала у відставку. Але не футболом єдиним. Жінка на чолі чоловічої команди практично у будь-якому виді спорту – швидше виняток з правил.

Реклама

А вже в кінці 2000-х Сіссі Райт взялася за напівлюбительський колектив сьомого німецького дивізіону "Ехінг" і відразу піднялася в лігу вище. І пішло-поїхало ... В Україні дзюдоїстів топ-рівня готує Анна Каштанова. Її вихованець Богдан Ядов виграв Кубок Європи. А чоловічу збірну з біатлону недавно очолювала Надія Бєлова – при ній Сергій Семенов взяв "бронзу" чемпіонату світу і Малий кришталевий глобус.

Кошта: аматори дали тільки личком світити0003_39

У 2014-му португалка Хелена Кошта стала першою жінкою на чолі французького футбольного профіклуба – "Клермона" з 2-ї ліги. Але пропрацювавши 49 днів і так і не вийшовши ні на один матч, пішла. Звинуватила керівництво в "аматорстві" і "неповазі". Нових гравців підписували у неї за спиною, а на її спроби розібратися радник президента клубу Клода Мічі Олів'є Шаванон відповів: "Ви стомлюєте мене своїми листами". Колеги-чоловіки дали їй зрозуміти: вона була просто личком для піару без права на голос. На зміну взяли ще одне жіноче обличчя – Корін Дьякр.

Уелтер і Сміт: перші у великому царстві

0004_45

Дами підбираються і до брутального американського футболу. У 2015-му Дженніфер Уелтер взяли інтерном в НФЛ: 2-разова чемпіонка світу з досвідом гри в чоловічий "Техас Революшн" і з PhD по психології спорту тренувала лайнбекерів в "Арізона Кардіналс". "Моя мета проста: бути першою, а не останньою", – писала вона в своїй книзі "Грай по-великому". І два роки тому НФЛ таки взяла жінку на повноцінну роботу: Кетрін Сміт – молодшим фахівцем в "Баффало Біллз".

Мама Тарасова: з плеядою "синочків"

Реклама

0005_40

У фігурному катанні нікого не здивуєш жінкою біля бортика, але з чоловіками все ж частіше працюють чоловіки. Досягла успіху в цьому і російська легенда Тетяна Тарасова, яка почала тренерську кар'єру ще в 19 років. Її вихованці Ілля Кулик і Олексій Ягудін виграли дві Олімпіади поспіль: 1998 і 2002. Працювала і з чемпіоном ОІ Еван Лайсачек, призером Ігор Денисом Теном, чемпіоном світу Брайаном Жубером ... За словами Ягудіна, була жорстким тренером, але могла і пожаліти: "Алешенька, сыночек, иди на ручки".

Уеллс: щит від Тетчер і експерт зі швидкості

0006_35

Закінчивши кар'єру спринтерші, чемпіонка Шотландії Марго Уеллс взялася за свого чоловіка Аллана Уеллса. І дотренувала його до олімпійського "золота" Москви-1980 року на 100 м! Напередодні Ігор допомогла впоратися з наслідками травми спини і тиском Маргарет Тетчер, яка закликає бойкотувати змагання через участь СРСР у військових діях в Афганістані – пара тоді відмовилася від спілкування зі ЗМІ. Уеллс працювала і з гравцями в регбі, і хокеїстами на траві. А також відкрила "Школу швидкості", де навчає, як зробити спортсмена швидшим.

Смілива Моресмо: не зупинив і живіт

0007_38

Реклама

Чотири роки тому французька екс-перша ракетка світу Амелі Моресмо розпочала співпрацю з Енді Марреєм. Вперше жінка стала основним тренером гравця ATP топ-рівня. Багато жартували над шотландцем, мовляв, вона ж не зможе заходити в роздягальню (як ніби чоловіки до жінок можуть), а латвієць Ернест Гулбіс зробив вигляд, що теж шукає тренера: "Не можу вибрати між Шараповою і Іванович". "Її втоптували в багнюку щоразу, як я програвав, чого ніколи не відчували мої колишні тренери, – захищав наставницю Енді. – Кажуть, це було сміливо, вибрати Амелі, але якщо хто і сміливий, то це вона. Її компетентність завжди ставили під сумнів. Мені було соромно ". З тих пір Маррей впевнено називає себе феміністом. До речі, першим його тренером теж була жінка – мама Джуді. Амелі довела Енді до двох фіналів на "шоломах" і 2-го рядка рейтингу (з №8). Продовжувала тренувати навіть під час вагітності. Але через два роки дует розпався: не змогла миритися з непростим характером британця, хоча розійшлися без образ. А в 2019 році Амелі очолить збірну Франції в Кубку Девіса. До цього чоловічі команди жінкам довіряли тільки в Іспанії – Галі Леон Гарсії і Кончиті Мартінес.

Тамара Токмачова: "Допомогають лонжі"

0001_42

І в Україні є наставниці, які беруть під своє крило спортсменів чоловіків. Яскравий тому приклад – Тамара Токмачова, яка рулить українськими стрибками у воду ось уже майже тридцять років. Спочатку, в 1990-х, просто тренером, а з 2005-го і до цього дня – головним коучем збірної. За цей час українці настрибали на чотири чоловічі медалі чемпіонату світу (якщо вважати і мікст) і олімпійську "бронзу" в Пекіні-2008, яка на рахунку Іллі Кваші та Олексія Пригорова в синхроні з 3-метрового трампліну. "Підготовка жінок і чоловіків серед спортсменів високого класу істотно відрізняється обсягом навантаження, – ділиться з нами особливостями роботи з чоловіками Тамара Володимирівна. – Маються на увазі навантаження в тренажерних залах, робота з вагою. Також у чоловіків коефіцієнт складності виконуваних стрибків вищий – це означає, що і напруженість теж більше. Ну, а взагалі все залежить від характеру спортсмена і багатьох інших якостей. Однозначно відповісти на питання про відмінності між роботою з хлопцем і дівчиною не можна. На цю тему можна говорити дуже довго". 

"Якщо чоловік-спортсмен налаштований на результат, проблем немає, – продовжила Токмачова. – А тренер допомагає йому отримати цей найвищий результат і досягти піку форми. Чи є складнощі з тим, щоб показати якісь технічні моменти? Ні, з цим допомагають спеціальні пристрою: відеоповтори, лонжі на трампліні і батуті і інші пристосування. В Україні тренерів жінок більше, ніж чоловіків. У світі – навпаки. Де я набиралася знань і методик для роботи тренером? Аналізувала і вчилася на досвіді країн-лідерів: Китаю, Росії, Великої Британії. Займалася спортом з семирічного віку, тому кар'єра тренера – це наслідок стилю життя і цінностей. Не можу сказати за чоловіків, легше їм заробити довіру і авторитет у цій сфері, ніж жінкам, але, на мій погляд, стать не важлива в досягненні і завоюванні поваги оточуючих. Перш за все це залежить від професійних навичок".

оверие и авторитет в этой сфере, чем женщинам, но, на мой взгляд, пол не важен в достиже­­нии и за­­воевании уважения окружающих. Преж­­де всего это зависит от профессиональных на­­выков".

Світлана Полянська: "Хочу в Першу лігу"

Реклама

0002_49

Незважаючи на те, що в дорослому баскетболі жінку-наставницю в Україні не зустрінеш, в дитячо-юнацькому чарівних тренерів значно більше. Причому успішних. Так, минулорічний чемпіонат серед хлопчиків 2005 року народження виграла харківська команда на чолі зі Світланою Полянською. 

 Я вчилася в Білгородському держуніверситеті, де виступала за жіночу команду, – почала розмову Світлана. – На другому курсі, працюючи в ДЮСШ №5, я набрала групу хлопчиків. Так що перші спроби в тренерстві були якраз з юнацькою командою. Думаю, тому в подальшому я продовжила займатися з хлопчиками. Після університету повернулася до Харкова, грала за ХАІ. А завершивши кар'єру гравця, продовжила тренерську діяльність. Ну, така, може бути, потішна причина: народився у мене перший син, і потім вже не було варіантів, крім як залучити свою дитину і набрати хлопчачу команду 2001 року народження. А незабаром з'явився і другий син, так що паралельно з власними дітьми треную ще й команди. Працюю в ДЮСШ №7. Там існує тільки чоловіче відділення баскетболу. Команда-2001 три роки була в призах BЮБЛ – два сезони треті і один раз другі. А хлопці з команди-2005 в минулому році в Україні стали другими, а в цьому – першими. Вже є гравці збірної України. Сергій Мельник виступав на чемпіонаті Європи (U-16), зараз – у Вищій лізі за "Черкаські Мавпи". Також у збірній України Артем Михайлов (при цьому зарплата тренера – менше 7000 гривень. – Авт.). 

Важко набрати дівочу команду одного віку, тому що багато зосереджуються на танцях або гімнастиці, а хлопчики більш ігрові та маневрені, вони мобільніші, і мені працювати з ними цікавіше.

—  Не подумували взяти команду старших і на більш серйозному рівні?
—  Подумую. В цьому році закінчила школу моя команда 2001 року. Це юнаки 17-18 років. Ось ДЮСШ вони закінчили, а далі просування немає. Вірніше, вони були притягнуті до "Політехніку" у Першій лізі, але зараз цієї команди немає. Я б хотіла, коли діти закінчують 11 клас, зберігати свою команду і пробувати сили, наприклад, в Першій лізі. Але потрібні гроші, спонсори. А ми виїжджаємо на змагання повністю за рахунок батьків. У Першій лізі, крім спортивної стипендії, хлопцям треба б заплатити ще хоча б 1000-2000 зарплати. У мене такої можливості немає. Передаю іншим тренерам в інші команди. Коли віддавала хлопців в "Політехніку", були пропозиції від Валентина Кулібаби, але там свої тренери з власною системою. Не можу зі своєю залізти в чужий город.

 Це не через те, що ви – дівчина, а всі інші наставники там чоловіки?
 — Звичайно, через це. Поки у нас такий менталітет в області баскетболу, що немає жінок-тренерів чоловічих команд.

— Жінка могла б успішно тренувати чоловічу команду, якби не такі застарілі погляди?
— 
Першої ліги – так. Можливо, для Вищої або Суперліги потрібен більший досвід роботи. Але трохи рухаємося, з чемпіонами України збираємося на міжнародні турніри – у жовтні в Литву, потім під Новий рік – до Бельгії.

— Як утримати хлопців у баскетболі і довести до випуску?
— 
Для дітей потрібно бути авторитетом. Вони повинні тебе за щось поважати і цінувати. Це важко, особливо для жінок. Але я над цим працюю щодня. Нинішні діти бачили мої старші команди, бачили, що вони були призерами чемпіонату України, що вже грають у Вищій лізі, і я вже заробляю собі авторитет в їх очах. Дуже часто мої випускники приходять до мене на тренування, показують свою майстерність.

Хеммон: перший тренер НБА під захистом Гасоля

0008_31

Стереотипи у баскетболі ламає Беккі Хеммон. У 2014 році зірку жіночої НБА в штаб запросив тренер "Сан-Антоніо Сперс" Грегг Попович. До неї в найсильнішій Лізі жінки-коучі були лише стажерами, відеокоординаторами. Попович: "Упевнений в її баскетбольному інтелекті, етиці та вмінні контактувати з людьми. Спілкування в її присутності стало м'якшим. Мова чистіше. Чоловіки поводяться пристойно поруч з жінкою". Беккі керувала "Сперс" в Літній лізі, а в 2017-му підміняла Поповича півматчу в передсезонці. "Я в НБА 17 років і грав під керівництвом найгостріших умів – Філа Джексона і Грегга Поповича. Запевняю вас, Хеммон може бути тренером в НБА", – вважає По Гасоль.

Сігал для всіх: "ответочка" тренеру

0009_29

Коли Жустін Сігал було 13, тренер сказав, що їй не місце в бейсболі, тому що бейсбол – спорт для чоловіків. Але Жустін довела йому зворотне. Вона стала першою жінкою, яка тренувала в профіклубі – в "Броктон Рокс", консультувала численні інші клуби, а потім була запрошена на роботу в MLB і проводила двотижневі збори для "Окленд Атлетікс" 2015 року. Сігал заснувала організацію "Бейсбол для всіх", яка допомагає дівчаткам отримувати такі ж можливості для реалізації в бейсболі, як і хлопчикам.

Полгар: і за королев, і за королів

0010_32

Жінка, що тренує чоловіків, рідкість навіть для шахів. У 2015-му легендарна гросмейстер, угорка Юдіт Полгар, була обрана капітаном і головним тренером чоловічої збірної своєї країни. Юдіт сама вісім разів представляла Угорщину в складі чоловічої команди на Олімпіаді з шахів і обігравала Карпова і Каспарова. Полгар також створює програми для навчання шахам у школі.

.

Кірнан і Брейд: уроки катання зірок НХЛЛ

0011_30

Ніколь Кірнан в 2013-му стала першою жінкою головним тренером у чоловічому хокейному профіклубі. Privateers – один з найсильніших в Американській федеральнійї лізі. А 2016 року "Арізона Койотіс" зробила Дон Брейдіпершою жінкою-коучем НХЛ, призначивши її тренером з катання на постійній основі. До цього Дон консультувала "Койотів", а також "Торонто", "Анахайм", "Баффало". Брейді: "Неймовірна гордість, адже отримала таку повагу".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти