Замінники замість ліків – як не помилитися

На що звертати увагу, обираючи ліки, щоб не завдати шкоди організму під час лікування

Коли йдеться про ліки, правильність вибору набуває надзвичайної важливості. Дійсно, це ж не фасон брюк чи смак піци – помилки з ліками значно критичніші. Водночас цей вибір дуже непростий і має чимало підводних каменів. Дослідивши це, спробуємо обійти всі перешкоди.

Промовисті цифри

За статистикою, до 26% коштів на покупку ліків українці витрачають на препарати із сумнівною недоведеною ефективністю. І це, згодьтеся, зовсім немало. Чому так відбувається? Тому що, по-перше, такі ліки широко представлені на нашому ринку, по-друге, тому що багато хто з нас займається самолікуванням та віддає перевагу візиту до лікаря порадам провізорам, які можуть запропонувати придбати не ліки, а комерційно привабливі замінники – БАДи.

Важливі нюанси

Зорієнтуватися у морі продукції сучасної фармації непросто. Адже окрім оригінальних лікарських засобів, є препарати, начебто копії, але які не є лікарськими засобами, а зареєстровані як БАДи. Що їх відрізняє?

Оригінальний препарат, лікарський засіб, пройшов повний курс доклінічних і клінічних досліджень ефективності та безпеки та отримав відповідне реєстраційне посвідчення. Що ж до так званих копій, БАДи не проходять досліджень ефективності та безпечності. Вони можуть містити навіть ту саму речовину що й оригінальний лікарський засіб, однак ніхто не регламентує і не вимагає, щоб ця діюча речовина була відповідної якості та ефективності. Окрім того, БАДи не мають підтвердженої лікувальної дії, лише можуть сприяти функціонально і бути доповненнями до харчування – не лікувати.

Сумнівна пропозиція

Тому існує серйозна проблема – продаж аптеками та фармацевтами ліків, що насправді не є ліками. Зокрема, деякі аптечні мережі рекомендують купувати замість відомих лікарських препаратів замінники, у деяких існує практика створення та просування провізорами власних торгових марок, навіть ціною відмови продати препарат споживачеві під приводом "вже заброньовано". Але це, власне, не ліки, а БАДи, до яких вимоги щодо циклу досліджень та реєстрації перед запуском у масове виробництво відсутні, а вимоги до виробництва значно нижчі, у порівнянні з лікарськими засобами, на що вже звернув увагу АМКУ і почав розслідування недоброчесної конкуренції.

Але, знов-таки, вони мають ціну, яка беззастережно підкупає. Для аптек така практика вигідніша – вище прибуток. Але чи вигідно це пацієнтам, які приходять за відомими ліками, а отримують препарати з недоказовою дією? Чи не час тут згадати приказку про те, що скупий платить двічі?

У чому ризики замінників?

По-перше, оскільки це не ліки, вони повноцінно не працюють – тобто не мають доведеного лікувального ефекту.

По-друге, не надавши необхідної дії, вони цілком можуть нашкодити, як не прямо, то опосередковано – ви втратите дорогоцінний час, і в деяких випадках наслідки для здоров’я можуть бути дуже серйозними.

І третє, це втрати економічні, людина витрачає зайві кошти, не отримуючи потрібної дії.

Важливо розуміти, що таке лікарський засіб, а що – його замінник.

Лікарські засоби

Замінники

Зазвичай відомі бренди зі сталою репутацією

Зазвичай невідомі препарати або препарати, які мімікрують під відомі бренди

Засоби, що мають певну лікарську форму і застосовуються для профілактики, лікування та діагностики захворювання

Засоби, які містять невизначений набір із біологічно активних речовин

Обов'язково підлягають клінічним випробуванням для точного визначення впливу на організм

Не проводяться дослідження, що унеможливлює досконале розуміння їхнього впливу на організм людини

Мають чітке дозування

Мають невизначену кількість активних речовин

Мають гарантовано підтверджений клінічними дослідженнями лікувальний результат

Не мають клінічних досліджень ефективності

Мають доведену лікувальну дію

Не мають лікувальної дії, застосовуються виключно для профілактики

Сила бренду

Але є й гарні новини: українці довіряють брендам. Зокрема й брендам фармації – 69% опитаних зазначили вплив бренду під час вибору товару, а 45% готові рушити до іншої аптеки в пошуках потрібного препарату. Це стосується як іноземних брендів, так і вітчизняних, які мають гарну репутацію, перевірену часом, і щоразу підтверджують її високою якістю продукції та застосуванням інновацій. Наприклад, люди готові шукати такі загально відомі та популярні препарати, як ентеросорбент останнього покоління Атоксіл, лікарський засіб із перевіреною клінічною ефективністю та безпекою, і який, до речі, також має так звані замінники.

Готовності купувати бренди в першу чергу, сприяє доведена ефективність та широкий спектр дії. Той же Атоксіл не лише пройшов усі необхідні клінічні дослідження, в яких доказав високу ефективність та безпечність, але й здобув підтверджену часом бездоганну репутацію, 16 років дієво лікуючі кишкові інфекції, харчові отруєння та інтоксикації різного походження, у мільйонів пацієнтів в Україні на поза її межами.

Тож немає сенсу приймати та купувати ліки, з приводу яких ви маєте бодай найменші сумніви.

Користуйтеся перевіреними лікарськими препаратами із підтвердженою часом репутацією.

Як не помилитися при виборі препаратів:

  • купуйте перевірені часом препарати відомих брендів;
  • не змінюйте препарати, якщо їхня позитивна дія на організм вже підтверджена власним досвідом та лікарем не призначені інші ліки;
  • якщо пропонують заміну, порадьтеся спочатку із вашим лікарем, перед тим, як погодитися, поцікавтесь у фармацевта, чи є запропонований замінник лікарським засобом чи БАДом, пам'ятайте що лише лікарський засіб, не БАД, має доведену лікувальну дію;
  • якщо виникли сумніви, перевіряйте наявність державної реєстрації препарату у Державному реєстрі лікарських засобів України за цим посиланням: http://www.drlz.com.ua/
  • якщо вам відмовили в продажі препаратів, можете звернутися до Управління захисту прав споживачів: dpss.gov.ua/zahist-prav-spozhivachiv, тел 050 230 04 28.
Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама
У тренді
Тести
Більше тестів
Лайфхаки для життя
Більше лайфхаків
Пряма трансляція
Щоденник незалежності 🇺🇦
Короновірус за тиждень

34 649

захворіло за тиждень в Україні

+68%

Погода
Прогноз на сьогодні
Дізнатися
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.71

Євро (€)

31.27

Російський рубль (₽)

0.36

Комаровський в темі
Чи можна заразитися COVID-19 після щеплення
Запитай у лікаря
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Битва супертяжів
25 вересня
До бою Усик - Джошуа
Новини боксу
Ніколь Кідман для американського Harper's Bazaar
ТОП-5 фавориток редакції
"Міс Україна-2021"
@saraednswel
@saraednswel
@liza__miroshka
@liza__miroshka
@____rudi_____
@____rudi_____
@martareznichenko
@martareznichenko
@kris_trump
@kris_trump
1/2
Осінь у великому місті
Головні концерти жовтня
Хочу співати і танцювати
Ідея для відпустки в Україні
Куди поїхати у подорож на авто
Топ-4 напрямки

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти