Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Чи справді з України їдуть на заробітки більше, ніж з інших країн: порівнюємо грошові перекази

14 травня 2019, 07:52

Олександра Романюк

Світовий банк стверджує, що у всіх країнах, що розвиваються, приплив грошей від трудових мігрантів набагато більше, ніж від прямих інвестицій

/ Фото: Pixabay

Чи набуває трудова міграція українців надзвичайного розмаху, чи вона порівнянна із ситуацією в інших країнах світу? Часто доводиться чути і одне, і друге твердження. Нещодавно Світовий банк опублікував статистику грошових переказів по світу за 2018 рік. Ці дані дозволяють порівняти ситуацію в Україні з іншими країнами, принаймні в грошовому вираженні.

Обсяг грошових переказів по світу минулого року зріс на 9%, порівняно з 2017 роком, – до 689,4 млн доларів. У тому числі перекази до країн, що розвиваються, збільшилися на 9,6% і становили 529,3 млрд. Світовий банк зазначає, що основна маса грошових переказів взагалі робиться до країн з низьким і середнім рівнем доходу – 70% всіх грошових переказів по світу.

За сумами Україна – на 12-му місці в світі

Найбільші суми грошових переказів від приватних осіб минулого року отримали Індія (79 млрд доларів), Китай (67 млрд), Мексика (36 млрд), Філіппіни (34 млрд) і Єгипет (29 млрд). До України трудові мігранти переказали 2018 року 14,39 млрд доларів. Така сума дозволила нашій країні увійти до дюжини країн, які отримали найбільшу кількість грошей від трудових мігрантів. А також стати лідером за обсягом грошових переказів в своєму регіоні – Європі та Центральній Азії.

"Україна, найбільший одержувач грошових переказів в регіоні, отримала новий рекорд в розмірі 14 мільярдів доларів 2018 року, що на 19 відсотків більше, ніж 2017 року. Цей сплеск в Україні відображає переглянуту методологію оцінки вхідних грошових переказів, а також зростання попиту в сусідніх країнах на робочих-мігрантів", – йдеться в інформаційному повідомленні Світового банку.

Нагадаємо, на початку 2018 року НБУ оголосив, що рахуватиме не тільки гроші, які зайшли до України офіційними каналами (через банки і платіжні системи), але і спробує підрахувати суми, які потрапляють до країни за неофіційними каналами (віддаються через знайомих, через водіїв автобусів і т.д.). В результаті такого підрахунку суми переказів виявилися приблизно на 25% більше, ніж передані тільки офіційними каналами.

12-те місце серед 241 держави, де Світовий банк моніторив рух грошей через кордон, і лідерство в регіоні за сумами переказу служить аргументом того, що трудова міграція в Україні – явище масштабніше, ніж у багатьох інших країнах світу.

Скільки грошей отримувала Україна від трудових мігрантів, починаючи з 2005 року (в мільярдах доларів США):

Реклама

В тренді
В Україні завмер офіційний курс долара

За часткою в ВВП ми – в третій десятці

Однак Світовий банк відстежує і іншу статистику: відношення кількості переказаних до країни грошей з розміром її ВВП. За підсумками минулого року гроші, які зайшли до України як перекази від трудових мігрантів, в сумі становили 11,4% ВВП країни. І за цим показником Україна зайняла всього лише 25-те місце серед всіх країн.

Найбільший внесок у ВВП гроші трудових мігрантів привносять до економіки держави Тонга (35,2% ВВП), Киргизії (33,6%) і Таджикистану (31%). Більший відсоток, ніж у України, трудові мігранти дають в ВВП таких країнах, як Молдова (16,1), Косово (15,8), Грузія (12,2) і Єгипет (11,6). Трохи менше – показник в Боснії і Герцеговині (11%) і Сербії (9,1). Тож за цим показником Україна дійсно не унікальна ні в рамках Європи, ні в світі.

До речі, ситуація, коли обсяг прямих грошових інвестицій на порядок менше, ніж приплив грошей від трудових мігрантів, теж звичайна ситуація для країн, що розвиваються, підкреслюють в СБ.

"За винятком Китаю, грошові перекази до країн з низьким і середнім рівнем доходу (462 млрд доларів) були значно більше, ніж потоки прямих іноземних інвестицій 2018 року (344 млрд доларів) ", – йдеться в його інформаційному повідомленні.

Суми переказів можуть зменшитися через зростання українських зарплат?

За результатами першого кварталу 2019 року НБУ відзначає зменшення сум грошових переказів. Принаймні тих, які зроблені через системи переказу грошей. За даними НБУ, 2018 року за перший квартал таким чином до України потрапило 593 млн доларів. У першому кварталі 2019-го – тільки 531 млн. Стосовно ж загальної суми надходжень, включаючи перекази через банки, пошти, картки, а також неформальними шляхами, – за даними НБУ, за результатами першого кварталу вони також зменшилися, хоча і не набагато: наразі тільки на 0,6%.

В останньому інфляційному звіті НБУ прогнозує, що 2019 року приплив грошей від трудових мігрантів до України зменшиться.

"На тлі охолодження економіки ЄС і скорочення різниці в заробітних платах (в т. ч. завдяки стрімкому зростанню заробітних плат в Україні попередніми роками) інтенсивність трудової міграції знизиться, що також зумовить зниження темпів зростання переказів з-за кордону", – йдеться в інфляційному звіті за квітень.

У наступні кілька років, за прогнозами НБУ, суми "трудових" грошей зменшуватимуться ще більше.

"У 2019-2021 роках темпи зростання грошових переказів від трудових мігрантів значно сповільняться через зниження інтенсивності міграційних процесів внаслідок подальшої конвергенції заробітних плат і насичення ринку праці, а також охолодження економічної активності країн ЄС і Росії", – констатують в Нацбанку.

Тим часом, у Світовому банку прогнозують, що 2019 року грошові перекази до країн з низьким і середнім рівнем доходів зростуть ще більше – до 550 млрд доларів. І "трудові" гроші залишатимуться найбільшим джерелом фінансування цих країн. Мало того, СБ висловлює впевненість, що стримуючим фактором для ще більшого збільшень грошових переказів від трудових мігрантів є високий відсоток за послуги грошових переказів. Глобальною метою в рамках Цілі сталого розвитку в банку називають скорочення витрат на грошові перекази до 3% до 2030 року.

Нагадаємо, нещодавно сайт "Сьогодні" розповідав, хто їде заробляти до України з-за кордону.

Раніше "Сьогодні" розповідали, як інвестиції українських заробітчан помітні в їх рідних селах.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...