Староноворічний тест: перевір себе на знання традицій і отримай передбачення

Зимові свята в Україні не закінчуються. У ніч проти 14 січня ми вдруге зустрінемо Новий рік, тепер – за старим стилем. Цей день пов'язаний із безліччю традицій, обрядів та прикмет. Перевір, як добре ти їх знаєш, і отримай староноворічне передбачення, яке обов'язково здійсниться.
Почати святковий тест
1/10

Старий Новий рік – це Новий рік за старим стилем, тобто – старим календарем. Це за яким саме?

Юліанським
Правильно. У 1918 році в Україні перейшли зі застарілого за світовими стандартами юліанського календаря на більш точний – григоріанський. Але повністю до нього адаптуватися не змогли досі. Тому ми двічі відзначаємо Різдво – за новим календарем 25 грудня і за старим – 7 січня. А також двічі – Новий рік: 1 і 14 січня.
58%
Григоріанським
Ні. Григоріанський – це новий календар, сучасний. На нього в Україні перейшли зі застарілого, юліанського, в 1918 році. Але повністю до нього адаптуватися не змогли досі. Тому ми двічі відзначаємо Різдво – за новим календарем 25 грудня і за старим – 7 січня. А також двічі – Новий рік: 1 і 14 січня.
41%
Павлівським
Немає такого календаря. Є старий – юліанський і новий – григоріанський. В Україні на новий перейшли в 1918 році. Але повністю до нього адаптуватися не змогли досі. Тому ми двічі відзначаємо Різдво – за новим календарем 25 грудня і за старим – 7 січня. А також двічі – Новий рік: 1 і 14 січня.
1%
Далі
2/10

У якій із цих країн також святкують старий Новий рік?

В Італії
Ні, в Італії та Хорватії такої традиції немає. Зате є в Швейцарії. Там в німецькомовних кантонах 14 січня відзначають старий День Святого Сильвестра, тобто старий Новий рік. Крім того, старий календар ніяк не можуть забути в Сербії, Чорногорії, Північній Македонії, Уельсі. Там теж два Нових роки. Ну і знову за святкові столи 14 січня сідають у Білорусі, РФ, Грузії, Молдові та інших колишніх радянських республіках.
18%
У Швейцарії
Несподівано, так? У німецькомовних кантонах Швейцарії 14 січня відзначають старий день Святого Сильвестра, тобто старий Новий рік. Крім того, старий календар ніяк не можуть забути в Сербії, Чорногорії, Північній Македонії, Уельсі. Там теж два Нових роки. Ну і знову за святкові столи 14 січня сідають у Білорусі, РФ, Грузії, Молдові та інших колишніх радянських республіках. А ось в Італії та Хорватії такої традиції немає.
21%
У Хорватії
Ні, в Хорватії та Італії такої традиції немає. Зате є в Швейцарії. Там в німецькомовних кантонах 14 січня відзначають старий день Святого Сильвестра, тобто старий Новий рік. Крім того, старий календар ніяк не можуть забути в Сербії, Чорногорії, Північній Македонії, Уельсі. Там теж два Нових роки. Ну і знову за святкові столи 14 січня сідають у Білорусі, РФ, Грузії, Молдові та інших колишніх радянських республіках.
62%
Далі
3/10

На старий Новий рік на стіл заведено ставити щедру кутю. Її, на відміну від пісної, яку подають напередодні Різдва, заправляють...

Салом
Так, адже піст закінчився, значить, можна собі дозволити заправити кутю салом або м'ясом. Що щедрішою, тобто ситнішою, є кутя, то вдалішим буде рік. У тому числі у фінансовому плані.
35%
Квасом
Немає такої традиції. Щедру кутю на старий Новий рік заправляють салом або м'ясом. Вважається, що щедрішою, тобто ситнішо, є кутя, то вдалішим буде рік. У тому числі у фінансовому плані.
8%
Медом
Мед додають і в пісну кутю. А ось щедру можна заправити салом або м'ясом. Вважається, що щедрішою, тобто ситнішою, є кутя, то вдалішим буде рік. У тому числі у фінансовому плані.
58%
Далі
4/10

А що, за традицією, має бути головною стравою староноворічного святкового столу?

Качка
Ні, птицю і рибу на староноворічний стіл не ставлять. Вважається, що удача може від вас через це відлетіти чи відплисти. Гарна ідея – це порося. Раніше вважалося, що подати його до святкового столу означає притягнути урожайний і плідний рік.
25%
Риба
Ні, птицю і рибу на староноворічний стіл не ставлять. Вважається, що удача може від вас через це відлетіти чи відплисти. Гарна ідея – це порося. Раніше вважалося, що подати його до святкового столу означає притягнути урожайний і плідний рік.
12%
Порося
Так. Щоби урожай у новому році був хорошим, а худоба – плідною, раніше до старого Нового року готували порося. А ось птицю і рибу на староноворічний стіл краще не ставити. Вважається, що удача може від вас через це відлетіти чи відплисти.
63%
Далі
5/10

Важливо, хто стане першим гостем у домі після настання старого Нового року. Найкраще, якщо це буде...

Молода жінка
Ні, за народними прикметами, перша гостя-жінка – це на біду. Приймати літнього чоловіка – вже не так страшно, хоча і не особливо почесно. А ось гість-хлопець, молодий чоловік – це хороша прикмета, що знаменує вдалий рік.
5%
Молодий чоловік
Так. За народними прикметами, найвдаліше рік складеться для господарів, якщо їхнім першим гостем 14 січня стане хлопець, молодий чоловік. Приймати першим літнього чоловіка – теж можна, хоча і не так почесно. А ось жінка-гостя – це на біду, вважали раніше.
89%
Літній чоловік
Ні. Приймати першим у старому Новому році літнього чоловіка – можна, проте вважається не дуже почесним. Найкращий гість 14 січня – це хлопець, молодий чоловік. Це, кажуть, приносить удачу на весь рік. А ось гостя-жінка, за народними прикметами, – це на біду.
6%
Далі
6/10

13 січня в Україні щедрують (роблять це дівчата), а 14 січня – посівають (це місія хлопців). Гостям треба добре віддячити. Але в жодному разі не варто давати їм...

Гроші
Правильно. Вважається, що разом із грошима можна віддати благополуччя дому. Краще пригостити щедрувальників та посівальників солодощами, випічкою, горіхами, фруктами та іншими смаколиками.
64%
Солодощі
Солодощі, пироги, горіхи, фрукти та інші смаколики, які є в оселі – давайте на здоров'я. А ось гроші радять не давати гостям – вважається, що разом із ними можна віддати благополуччя дому.
7%
Пироги
Пироги, солодощі, горіхи, фрукти та інші смаколики, які є в оселі – давайте на здоров'я. А ось гроші радять не давати гостям – вважається, що разом із ними можна віддати благополуччя дому.
30%
Далі
7/10

Зі старим Новим роком пов'язано безліч народних прикмет. У тому числі тих, що стосуються погоди. Так, якщо 14 січня піде сніг...

Весна буде пізньою
Так, якщо 14 січня піде сніг, то весна, за прикметами, настане не скоро. Зима затягнеться і буде сніжною.
36%
Весна буде ранньою
Ні навпаки. За народними прикметами, якщо 14 січня піде сніг, то весна запізниться. Зима затягнеться і буде сніжною.
28%
Літо буде дощовим
Про зв'язок старого Нового року і літа ми не чули. Але, за народними прикметами, якщо 14 січня піде сніг, то весна настане не скоро. Зима затягнеться і буде сніжною.
36%
Далі
8/10

Під старий Новий рік прийнято ворожити. І головне ворожіння – це, звісно ж, на...

Майбутнього чоловіка
Звісно. Ворожіння – традиційна дівоча забава. Існує безліч способів цього дня дізнатися ім'я судженого, «побачити» його образ, дізнатися, звідки він родом. А також загадати дату майбутнього весілля.
93%
Майбутню дружину
Ні, ворожба – традиційна дівоча забава. Існує безліч способів цього дня дізнатися ім'я судженого, «побачити» його образ, дізнатися, звідки він родом. А також загадати дату майбутнього весілля.
3%
Нову роботу
Ні, у ніч проти 14 січня незаміжні дівчата ворожать на майбутнього чоловіка. Існує безліч способів цього дня дізнатися ім'я судженого, «побачити» його образ, дізнатися, звідки він родом. А також загадати дату майбутнього весілля.
5%
Далі
9/10

Існує цікавий спосіб ворожіння, в якому використовується предмет одягу. Який саме?

Панчоха
Так. Перед сном дівчата одягають нову панчоху на одну ногу і лягають у ліжко, примовляючи: «Суджений-ряджений, прийди мене роздягати». Чоловік, який зніме панчоху уві сні, і стане майбутнім чоловіком. Ось тільки де роздобути нові панчохи під час локдауну?
36%
Шкарпетка
Ні. Нам знадобиться панчоха. Нова. Перед сном дівчина вдягає її на ногу і примовляє: «Суджений-ряджений, прийди мене роздягати». Чоловік, котрий зніме панчоху уві сні, і стане майбутнім чоловіком. Ось тільки де роздобути нові панчохи під час локдауну?
52%
Шарф
Ні. Нам знадобиться панчоха. Нова. Перед сном дівчина вдягає її на ногу і примовляє: «Суджений-ряджений, прийди мене роздягати». Чоловік, котрий зніме панчоху уві сні, і стане майбутнім чоловіком. Ось тільки де роздобути нові панчохи під час локдауну?
12%
Далі
10/10

Щоби рік був мирним і спокійним, народні традиції рекомендують на старий Новий рік ...

Плакати
Ні. Для святкування старого Нового року потрібно зібратися всією сім'єю і попросити одне в одного пробачення за всі образи минулого року. Також можна вибачитися перед друзями і сусідами, якщо чимось їх образили. І з чистою совістю почати нове життя.
5%
Сміятися
Сміятися теж можна. Але головне – вибачатися. Для святкування старого Нового року потрібно зібратися всією сім'єю і попросити одне в одного пробачення за всі образи минулого року. Також можна вибачитися перед друзями і сусідами, якщо чимось їх образили. І з чистою совістю почати нове життя.
56%
Вибачатися
Так. Для святкування старого Нового року потрібно зібратися всією сім'єю і попросити одне в одного пробачення за всі образи минулого року. Також можна вибачитися перед друзями і сусідами, якщо чимось їх образили. І з чистою совістю почати нове життя.
39%
Далі

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти