Дмитро Шпенов

народний депутат України

Заборона експорту брухту захистить українську промисловість

14 липня 2021 13:49

З січня по травень 2021 року експорт брухту з України збільшився майже в 9 разів, у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року. З країни було вивезено 143 тис. т металургійної сировини, і це з урахуванням мита в 58 євро/т. Якщо заготівельники брухту продовжать вивозити брухт у тому ж темпі, то українська промисловість вже до кінця року може зіткнутися з гострим браком сировини. Прогнозований дефіцит може перевищити 0,5 млн т.

Реклама

Якщо це станеться, металургійним комбінатам доведеться скорочувати виробництво і працівників. За оцінкою експертів, дефіцит брухту може коштувати, українській економіці 0,4% ВВП і втрати 25 тис. робочих місць. Виробництво промислової продукції знизиться на 5,6%, виробництво сталі – на 9,5%. Загальний обсяг валютних надходжень зменшиться на 1,4 млрд грн.

За виробничим ланцюжком криза відіб'ється на суміжних галузях. Прогнозоване падіння обсягів виробництва в металопереробній та машинобудівній галузях складе 3,8%. Вочевидь, що рішення продовжити мито на експорт брухту не спрацювало. У всьому світі акценти зміщуються в бік встановлення заборони на експорт цієї сировини, яка в умовах наростаючої декарбонізації стала стратегічно важливою для всіх країн.

Підігрівають ситуацію і постійно зростаючі ціни на лом. За рік середня світова ціна на нього виросла майже вдвічі – до 468 дол/т. Це найвищий показник за останнє десятиліття. Ось чому заготівельникам брухту вигідно поставляти лом на зовнішні ринки навіть зі сплатою мита у 58 євро/т. За таких умов експортери брухту почали експортувати більше, ніж в 2014-2015 рр., коли мита взагалі не було.

В тренді
На Буковині наречений влаштував стрілянину з вікна весільного авто. Подробиці скандалу
У Чернівецькій області поліція оголосила про підозру чоловіку, що стріляв на весіллі. Фото: колаж "Сьогодні"

Щоб не допустити кризи у вітчизняній металургії, яка може перерости в загальну економічну кризу, уряд повинен вжити рішучих заходів щодо захисту цієї стратегічно важливої галузі. Виходом із ситуації може стати введення тимчасової заборони на експорт брухту. Такі плани обговорюють сьогодні керівництво ЄС та країн ЄАЕС.

Реклама

Важливо відзначити, що тимчасовий мораторій на експорт брухту допоможе українським промисловцям в досягненні цілей екомодернізаціі виробництва. Використання брухту дозволяє скоротити викиди СО2 в металургії на 60%, заощадити 1,4 т залізної руди та 740 кг вугілля на кожній тонні брухту. Якщо не ввести тимчасову заборону на експорт брухту, то Україна буде "спонсорувати" декарбонізація в інших країнах, втрачаючи при цьому робочі місця, податкові та валютні надходження.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти