Переселенці з Донбасу, залишившись без грошей і речей, живуть лише за рахунок гуманітарної допомоги

8 серпня 2014, 21:26

Людмила Єрмишина , Олександр Панков

Представник Верховного комісара ООН, посли Швеції і Швейцарії, а також керівник Держслужби з НС України доставили біженцям медичні препарати, іграшки та продукти

У Ялті Донецької області знаходяться десятки дітей, чиї родини були змушені покинути домівки. Фото AFP

У Ялті Донецької області знаходяться десятки дітей, чиї родини були змушені покинути домівки. Фото AFP

Сьогодні на Мелітопольський аеродром прибув вантаж з гуманітарною допомогою для переселенців з Донецької та Луганської областей, які були змушені виїхати зі своїх будинків і розселитися в населених пунктах Першотравневого, Новоазовського району, в Маріуполі і Волновасі.

Від донорів по лінії ООН були зібрані набори для дітей, іграшки, кухонний інвентар, постільна білизна, матраци, рушники; від донорів ЮНІСЕФ – медичні препарати; від Держслужби України з НС – консерви, макарони, м'ясні консерви, крупи, солодощі. Всього цього дня переселенцям, які поспіхом покидали свої будинки тільки з найбільш необхідними речами і документами, доставили більше п'яти тонн вантажу.

Везла гуманітарку делегація у складі: представник Верховного комісара ООН у справах біженців у республіках Білорусь, Україна та Молдова Олдріх Андрисек, посол Швеції Андреас фон Бекерат, посол Швейцарії Крістіан Шьоненбергер, голова Державної служби України з НС Сергій Бочковський, народна артистка України Руслана.

Реклама

"У селищах і селах Першотравневого району розмістилося більше семи тисяч тільки зареєстрованих переселенців, з них – дві з половиною тисячі дітей, – коротко розповів голова райдержадміністрації Борис Тріма. – Часто цим людям не вистачає не тільки найнеобхіднішого одягу, кухонного посуду, але у них немає грошей на їжу. Районна влада та місцеві жителі допомагають всім, чим можуть. Ми організували штаб, який намагається вирішити всі проблеми переселенців – від психологічної та соціальної допомоги до збору продуктів харчування. І вже зараз ми думаємо, як забезпечити цих людей житлом восени, а їхніх дітей відправити на навчання в наші школи".

У гостях у переселенців – на базах відпочинку Ялти і Юр'ївки

Після зустрічі на трасі колона машин вирушила на бази відпочинку в селище Ялту і село Юр'ївку Першотравневого району, щоб делегація своїми очима побачила, в яких умовах живуть переселенці і якої допомоги вони потребують.

У Ялті на базі відпочинку "Автомобіліст" машину зустрічали десятки жінок з дітьми різного віку. Були навіть ті, які тримали на руках немовлят. Тут Ялтинська селищна рада розмістила 160 дорослих і 85 дітей. "Всього ж у селище приїхало більше двох тисяч жителів міст Донецька, Горлівки, Сніжного та інших, – розповів Ялтинський селищний голова Дмитро Черниця. – І люди продовжують приїжджати! Ми їм допомагаємо, чим можемо, і все одно цього недостатньо".

Реклама

А тим часом машини оточили жінки і діти, які з радістю брали в руки речі з гуманітарного вантажу.

"Ми вдячні за будь-яку допомогу, – розповіли члени сім'ї Толмачових – матір двох дітей і їхня бабуся. – Вкрай важко опинитися далеко від дому без побутових зручностей, без елементарного посуду – тих же тарілок і каструль". До речі, чоловіки родини залишилися в зоні АТО – місті Лутугине Луганської області – вони працюють у держслужбі з НС і розуміють, що, крім них, там зараз нема кому виконувати обов'язок служби – рятувати людей і об'єкти в місті.

Багато хто з переселенців запитували, коли ж в Україну прийде мир. Люди зі сльозами на очах розповідали, що їхні будинки зруйновані, і вони тепер не знають, куди повертатися.

Наступна база "Червоні вітрила" знаходиться в селі Юр'ївка – за десять кілометрів від Ялти. На ній оселилися співробітники Донецького заводу хімічних виробів, розташованого в зоні активних бойових дій. Тут розмістилося триста чоловік, п'ятдесят з яких – діти.

Реклама

Сама база розташована на схилі біля моря – у зсувній зоні, і жити в її будиночках небезпечно. Питну воду людям доводиться купувати і привозити, їжу готувати на електроплитах.

У переселенців стан справ – важкий: з травня вони не отримували зарплату. Коли Олдріх Андрисек попросив переселенців, які його оточили, підняти руку тих, хто має на картці або на будь-якому рахунку п'ять тисяч гривень, на обличчях людей з'явилося здивування – для всіх це була фантастична сума. "У нас взагалі немає грошей, – сказала одна з жінок Ольга. – Виживаємо тільки завдяки гуманітарній допомозі місцевих жителів".

Тут же на території бази розбили намети ті, кому не вистачило місць в будиночках. Деякі з переселенців вимушені ночувати в автомобілях.

У Маріуполі в школі-інтернаті №2 роздали гуманітарку і вручили орден вдові героя-льотчика

Наступним пунктом у програмі делегації було відвідування гуртожитку школи-інтернату №2 в Маріуполі, де вже три тижні проживають біженці з різних міст.

В тренді
У Карпатах вдарив червневий мороз: з'явилося фото засніженої вершини

За словами міського голови Юрія Хотлубея, в гуртожитку зупинилося понад 200 осіб, з них 105 – діти. Переважно, це жителі Донецька і прилеглих районів. Їм безкоштовно надається житло, триразове гаряче харчування.
Голова Державної служби України з НС Сергій Бочковський вручив орден третього ступеня "За мужність" вдові пілота Олександра Лисиченка, який загинув під Чугуєвим, з честю виконавши свій обов'язок. Його родині пообіцяли вирішити питання з житлом, а син Вадим може піти навчатися або на пілота, або у ВУЗ Держслужби з НС.

Представник Верховного комісара ООН у справах біженців Олдріх Андрісек розповів, що три роки працює в Україні, але в Маріуполі побував уперше. Головною метою поїздки було не стільки доставка гуманітарної допомоги, скільки бажання побачити, чого потребують люди. "Треба щільно працювати, – підбив підсумок побаченого Олдріх Андрисек. – Ми відкрили офіс, шість моїх колег будуть постійно займатися цими питаннями. Потрібно ретельно вивчити потреби, і завозити адресну допомогу, яка буде дійсно потрібна людям".

Він зазначив, що біженцям надають величезну допомогу неурядові організації і прості люди: "Це феноменальна допомога, яка дозволяє вижити десяткам тисяч людей, які залишилися без доходів. Якби не ця допомога, тут би була справді криза".

"Звичайно, мені дуже сумно, – розповів про свої враження після поїздки посол Швеції Андреас фон Бекерат. – Для людей, вимушених покинути свій будинок, це трагедія, це жахливо".

Як живуть переселенці в Маріуполі

У дворі інтернату на мотузках сушиться білизна, біля ганку – кілька колясок. Біля їдальні про щось розмовляють жінки різного віку, одна гойдає на руках немовля. Під деревами маленька дівчинка грається з кішкою, старші хлопці шумно вибігають на ганок. Діти сприймають світ по-своєму, на їхніх обличчях ще можна помітити посмішки. А очі дорослих відразу ж говорять, як важко у них на душі – розповідаючи про пережите, вони не можуть стримати сліз.

Ольга, яка приїхала до Маріуполя з Краснодона день тому, позбулася будинку – його знищив снаряд. "Чоловік – інвалід, живе у родичів і не перенесе дороги. Де зараз він і рідні, що залишилися вдома, я не знаю. Зв'язку немає. Я навіть не можу повідомити їм, що жива!",- каже Ольга.

Напередодні її від'їзду в місті стало особливо небезпечно – бої йшли в житлових кварталах. Багато, хто наважився покинути будинки, чотири дні чекали на автобус і зуміли вибратися із зони АТО.

На умови проживання Ольга не скаржаться. В її кімнаті – дванадцять чоловік, в інших є і більше. Якщо заглянути у відчинені двері кімнат, то можна побачити ліжка, що стоять рядами, речей – зовсім мало, видно, що в дорогу брали тільки найнеобхідніше. "Тіснота – не проблема, але погано, що діти, які застудилися, часто заражають сусідів по кімнаті, добре б їх переводити в окремі кімнати, – висловила думку Ольга. – Годують добре. Сьогодні була каша, овочевий салат, печиво, компот і навіть мед. Учора дітям давали соки. Вода – холодна і гаряча, є, де випрати одяг. Душові – чудові, видно, недавно відремонтовані, не у кожного такі будинки".

Про що б не говорили переселенці, вони постійно повертаються до спогадів, що твориться зараз в їхніх рідних містах. Літня жінка з Мар'їнського району, ледь не плачучи, згадувала, як сиділа в підвалі з двома онуками – вона їхній опікун. Як її чоловік, скориставшись тимчасовим затишшям, навідався додому, щоб взяти їжу для дітей, і ледь не загинув... У всіх – одне бажання: щоб це скоріше закінчилося.

На допомогу приходить Гуманітарний штаб при фонді Ріната Ахметова

У цій зустрічі дипломатів і керівника Держслужби України, радників губернатора Донецької області, мера Маріуполя з переселенцями брала участь і представник Гуманітарного штабу при Фонді Ріната Ахметова Ірина Соболь.

"З кінця травня наш Фонд вивіз із зони активної фази АТО більше 20 тисяч чоловік, 12 тисяч – це діти, – розповіла вона. – Ми не тільки евакуюємо людей, але і, за необхідності, тимчасовим житлом забезпечуємо. Крім Маріуполя і прилеглих районів, розселяємо в Запорізькій, Одеській, Харківській, Дніпропетровській областях, в Бердянську, Святогірську. Звичайно, більшість людей хочуть залишатися ближче до дому в сподіванні, що бойові дії скоро закінчаться.

Наша робота триває. Гуманітарний штаб, створений при фонді, об'єднує зусилля також підприємств групи СКМ, ФК "Шахтар". "Метінвест" багато робить, зокрема, для Маріуполя. Для зв'язку з Гуманітарним штабом створена цільова "гаряча лінія" – для переселенців та бажаючих виїхати з небезпечних районів. Номери телефонів: 095-199-74-81, 050-620-29-15, 063-117-89-01. Територіально штаб також знаходиться в Маріуполі. Ми вже активно працюємо з міжнародними організаціями, облдержадміністраціями, з громадськими організаціями та окремими волонтерами. Консолідація зусиль дуже сильна".

Допомога благодійників у цих обставинах вкрай важлива, зазначає також і представник ООН. Без підтримки волонтерів, підприємств та благодійних фондів – переселенцям буквально не вижити.

"Це феноменальна допомога, яка досі тримає десятки тисяч людей, які без доходів, без пенсій, без зарплат – яка тримає їх живими. Якби не було неурядових організацій, я не знаю, що б ми робили", – підкреслив Олдріх Андрисек.

Всі подробиці в спецтемі Відновлення Донбасу

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти