Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

"Прийти можуть до кожного": інтерв'ю з телеведучою Гульнарою Бекіровою про долю кримських татар

18 травня 2018, 07:24

Олександр Куриленко

За словами Бекірової, на окупованому Росією півострові чітко помітна тенденція до витіснення корінного народу

Депортовані кримські татари. Фото: архів

Депортовані кримські татари. Фото: архів

18 травня в Україні – День пам'яті жертв депортації кримських татар. Саме в цей день в 1944 році за рішенням Державного комітету оборони СРСР кримських татар примусово вивозили з півострова в Узбекистан, сусідні з ним райони Казахстану, Таджикистану, а також деякі регіони РРФСР.

В інтерв'ю сайту "Сегодня" історик і телеведуча Гульнара Бекирова розповіла про те, як в різні часи відбувалися репресії проти кримськотатарського народу, чому кримські татари не змогли повернутися на батьківщину після смерті Йосипа Сталіна, яку тактику тепер використовує російський окупаційний режим в Криму.

У чому була, на Ваш погляд, причина депортації кримських татар з Криму?

 - Причина, на мій погляд, корениться в природі тоталітарного сталінського режиму. Як відомо, до числа родових рис тоталітарних режимів відносяться масові репресії і терор держави, диктат єдиної партії та ідеології, зневага до прав особистості і цілих народів.

Не виняток і сталінський режим. Він постійно шукав і знаходив винних. У різні періоди вони були різними – "кулаки", "націоналісти", "шкідники" на виробництві, уявні шпигуни, з кінця 1930-х це були вже і представники різних національностей. На них можна було списати невдачі в сільському господарстві і в економічному розвитку, на них можна було звалити поразки у війні.

А приводи для виправдання такої політики перебували завжди – і вони були часом навіть фантасмагоричні. Стосовно до депортації кримських татар вони були сформульовані в Постанові ДКО №5859сс (гриф "цілком таємно") "Про кримських татар" від 11 травня 1944 року. Постанова Державного Комітету Оборони звинувачувало "багатьох кримських татар" в зраді Батьківщині, дезертирстві з частин Червоної Армії, "звірячі розправи стосовно радянським партизанам", створення "татарських національних комітетів", використанні німцями "для цілей закидання в тил Червоної Армії шпигунів і диверсантів "та інша-прочая радянська страшилка того часу. Так кримські татари стали ще одним з народів СРСР, які зазнали тотальної депортації в роки Другої світової війни з місць історичного проживання.

Депортували чи представників інших етносів Криму, яких і як це намагалися обґрунтувати?

 - Депортації в СРСР торкнулися понад 6 мільйонів громадян різних національностей. Розпочавшись як акції переслідування неугодних класів (кулаки, козаки), отримавши продовження в зачистки "прикордонних" і "прифронтових" районів від громадян "інонаціональними" (поляки, німці, корейці, китайці, курди, іранці, греки, турки), радянські депортації виявилися , в кінці кінців, інструментом репресій проти "своїх" народів.

Депортації народів здійснювалися державою або в якості превентивного акту, попереджувального, з точки зору режиму, можливе "зрада" (як це трапилося з виселенням в 1941-1942 років радянських німців, фінів, румун – на думку влади, потенційних колаборантів фашистських військ), або як акт відплати за "зраду Батьківщині" (депортації 1943-1944 рр. – карачаївців, калмиків, чеченців, інгушів, балкарців, кримських татар та ін.). Зрозуміло, самі депортовані народи здійснювану проти них нелюдську акцію сприймали як несправедливу (в кращому випадку, помилкову).

Чим схожа і чим відрізняється політика СРСР по відношенню до кримськотатарського народу і політика Російської імперії в ХІХ столітті?

Реклама

 - Подібність в наявності, хоча це різні історичні епохи. В середині XIX століття в статті "Історична доля кримських татар", написаній незабаром вимушеної масової еміграції кримських татар, коли Крим спорожнів, краєзнавець Феоктист Хартахай ставив крапку в історії кримських татар в Криму: "За кримськими татарами збережеться тепер тільки їх історичне значення, втім, важливе для нас ". Кримські татари були змушені до масового, сотнями тисяч людей, виходу з Криму, стоїчно терпіли вони і свою гірку життя в Криму – безземелля, знущання російських чиновників.

Як результат: за приєднання Криму до Росії кримські татари складали переважну більшість населення півострова, а через півтора століття їх налічувалося в Криму лише чверть населення. Те, що не вдалося царського режиму, довершив радянський режим – в 1944 році Крим був повністю "очищений" від його корінного народу. Як тоді сподівалися радянська влада, – назавжди.

Куди вивозили людей? В яких умовах, яка була смертність в дорозі і на місці?

 - За даними відділу спецпоселень НКВС СРСР, в листопаді 1944 р. в місцях виселення опинилися 193 865 кримських татар, з них в Узбекистані – 151 136, в Марійській АРСР – 8 597, в Казахської РСР – 4286, інші були розподілені "для використання на роботах" в Молотовську (10 555), Кемеровській (6 743), Горьківській (5 095), Свердловській (3 594), Іванівській (2 800), Ярославській (1 059) областях РРФСР. Основна частина кримських татар було депортовано в Узбекистан. Спецпереселенці перебували на обліку і були зобов'язані реєструватися в комендатурах – адміністративних органах влади в місцях спецпоселень. Багато сімей в процесі депортації були розділені, що значною мірою ускладнило перші роки життя на новому місці. Переїзд в інший, навіть сусідній, район дозволявся тільки при наявності "виклику" від близьких родичів. Несанкціонований виїзд за межі місця поселення в перший раз карали п'ятиденним арештом, а повторне порушення розглядалося як "втеча з місця заслання" і каралося 20-ма роками ув'язнення.

Побут депортованих був тяжким, смертність – високою. За даними Відділу спецпоселень Узбецької РСР, в перші півтора року після депортації в Узбекистані померло близько 30 000 кримських татар, що склало приблизно 20%. Згідно з підрахунками національного руху, ця цифра в два рази вище.

Як радянська пропаганда пояснювала депортацію кримських татар?

В тренді
На Одесу насувається підступна "Зехра": чого чекати

 - Пропагандистська машина в СРСР – то небагато, що працювало справно. Для того, щоб виправдати злочинні дії влади використовувалися цілі професійні цеху – письменників і істориків. Масовими, мільйонними тиражами видавалися псевдонаукові історичні праці, твори художньої літератури, підручники для шкіл і вузів. У них кримські татари фігурували як "вороги", "зрадники", "зрадники", зустрічалося мені в офіційні документи стосовно до представників репресованих етносів і вираз "негідні нації". Ці негативні етнічні стереотипи, на жаль, і сьогодні живучі.

Відомо, що в СРСР було депортовано різні народи, після смерті Сталіна деякі були реабілітовані, відновлені національні республіки, дозволено повернення, але деяким народам цього не дозволили, в тому числі і кримським татарам. Чому?

 - У 1956 році при вирішенні проблем депортованих народів керівництво СРСР застосувало диференційований принцип, в результаті чого одним з них милостиво дозволили повернутися на історичну батьківщину, а іншим в такому праві було відмовлено. Практично не реабілітовані народи (кримські татари, німці, турки-месхетинці та деякі інші) – тобто ті, кому не дозволили повернутися в місця колишнього проживання – в повній мірі відчули на собі жорстокість і обман влади. Чому так сталося? Досі немає ясності в кожному конкретному випадку. В даному випадку відомо, що проти повернення кримських татар виступало компартійне керівництво радянської України (в 1954 році Крим був переданий до складу України) і Кримської області, в той же час влада Узбекистану, де знаходилася основна маса кримських татар, не заперечували проти перебування їх в цій республіці.

Реклама

Як депортація вплинула на національну свідомість кримських татар?

 - Дванадцять років, проведених кримськими татарами в умовах спецпоселень, а потім і десятиліття боротьби за повернення на свою батьківщину, були і залишаються тими факторами національної самосвідомості, які і понині консолідують і цементують кримськотатарський етнос. Саме в цей час відбувався процес осмислення кримськими татарами причин спіткало їх нещастя, закладався фундамент майбутньої активності кримськотатарського національного руху і його безкомпромісної опозиційності комуністичному режиму.

32104896_371855263328335_1762122225671995392_n

Гульнара Бекірова. Фото: facebook.com/gulnara.bekirova.79

Чи можна вважати, що в період кінця 1980-х років і до 2014 року завершився процес повернення кримськотатарського народу до Криму?

 - Думаю, правильніше сказати, що значна частина кримськотатарського народу в цей період – завдяки власним зусиллям – повернулася на історичну батьківщину. Однак багато з причин економічного характеру і іншим обставинам не змогли це зробити до сих пір.

Як би Ви описали нинішню політику окупаційного режиму по відношенню до кримських татар?

 - Спочатку здавалося, що це класична політика "батога і пряника", коли політична лояльність оплачується "пряником", а прояви інакомислення караються батогом. Однак у міру того, як відбуваються нові обшуки, затримання, арешти в Криму стає зрозуміло, що ніхто не застрахований, прийти можуть до кожного. На жаль, вже очевидна тенденція до витіснення корінного народу з Криму ...

На Ваш погляд, чи може Кремль створити "клон і/або клони" Меджлісу в Криму для управління кримськотатарським народом і репрезентації його перед зовнішнім світом?

 - Такі спроби вже неодноразово робилися і будуть ще робитися. Поки вони успіхом не увінчалися, так само як і спроби "призначити" нового національного лідера.

Нагадаємо, в лютому 2018 року сайт "Сегодня" поспілкувався з живуть зараз у Великобританії головою уряду Чеченської Республіки Ічкерія (ЧРІ) у вигнанні Ахмедом Закаєвим, який розповів про операцію "Сочевиця" – насильницьку депортацію радянською владою чеченців та інгушів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...