Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Прогулянка по Одесі: вулиця "рогатих" і поета

23 травня 2015, 07:53

Сегедський Родіон

Пушкінська вже майже 200 років пов'язує Привокзальну площу з центром Одеси

Біля перетину з Базарною увагу привертає так званий будинок з ангелом. Фото: Сегодня

Біля перетину з Базарною увагу привертає так званий будинок з ангелом. Фото: Сегодня

В історії міста Пушкінська відіграє чималу роль. Так, в день народження Одеси, в 1849-му, імператор Микола I вирішив ознаменувати свято якимось особливим церковно-цивільним торжеством і повелів провести хресний хід в пам'ять про великих градоначальників по вулиці Пушкінській в напрямку до Дюка. А через 100 років по цій вулиці почали ходити перші міські тролейбуси. Міська влада порахувала, що економніше буде пустити в місті "рогатих", ніж проводити масштабну реконструкцію трамваїв. Проект одеського тролейбуса підготував харківський "Діпромісто" в 1940 році. Тоді з семи створених маршрутів до 1947 року планували проходити три саме по Пушкінській вулиці.

Друк і гумовий "трикутник"

1dom_32_1__

Сьогодні ми продовжимо наш шлях від кварталу між вулицями Єврейська і Троїцька. Перше адміністративна будівля на нашому шляху, на яку варто звернути увагу, була побудована в 1910 році і належала одеському відділенню Російсько-американської гумової мануфактури "Трикутник". Сама мануфактура розміщувалася в Санкт-Петербурзі – тамтешній завод виробляв калоші, гумові труби, пневматичні шини, м'ячі та іграшки, прогумовані матерії і непромокальний одяг, оболонки для аеростатів. Після війни в одеському відділенні "Трикутника" розміщувалося книжкове видавництво і редакції газет "Більшовицький прапор" та "Чорноморська комуна".

Орел-Аквіла тютюнового магната

2dom_37_1_1__

На розі з Троїцькою можна побачити одну з останніх будівель дореволюційної Одеси – прибутковий будинок тютюнового фабриканта Асвадурова, побудований в 1914 році. Його фірма "Сини Ісаака Асвадурова" була заснована в 1886 році і так полюбилася споживачам, що в 1888 році на Лондонській та Брюссельській всесвітніх виставках була нагороджена великими золотими медалями за тютюнові вироби та почесним дипломом за цигарки. На будинку красується барельєф із зображенням орла аквіли – подібні використовувалися як знак легіону в давньоримській армії. Пізніше в будівлі розміщувався профспілка залізничників, редакція газети "Чорноморський гудок", а в 1950-ті – міськвиконком.

Реклама

Невдалий замах на царя

3dom_47_1__

Якщо минути перетин з Успенською і перейти на непарну сторону Пушкінської, ви опинитеся біля будівлі спортшколи. Це місце знамените тим, що в березні 1880-го тут планували замах на царя Олександра ІІ. По шляху проходження царя в Одесі, від вокзалу до пристані, передбачалося зробити підкоп, закласти туди динаміт і підірвати проїжджаючу карету. У будинку була найнята лавка, з якої ночами вівся підкоп. Ближче до травня пішов слух про відміну поїздки, і роботи згорнули, а коли знову надійшли відомості, що цар-таки збирається в Лівадію через Одесу, виконати задумане не встигли, і цар благополучно проїхав на пристань по Пушкінській.

"Будинок з ангелом" для дітей

В тренді
З'явилося відео початку пожежі в одеському коледжі, зняте студентом

4dom_51_1__

Біля перетину з Базарною увагу привертає так званий будинок з ангелом. Це сучасна архітектурна будова з фігурою золотого херувима на розі виділяється на тлі старовинних особняків і належить дитячому реабілітаційному центру Бориса Литвака, відкритому в 1996 році. Засновник центру, почесний громадянин Одеси, пішов з життя в минулому році і похований на Другому християнському кладовищі Одеси. За його наполяганням, всі види допомоги тут, включаючи лікування, психолого-педагогічну корекцію, навчання, проживання та харчування в пансіонаті під час проходження курсу лікування, абсолютно безкоштовні.

Реклама

Будинок Каришковського і Хаджі-Хічінова

5dom_57_1__

Відразу за перетином з Базарною вулицею – на непарній стороні Пушкінської розташувався прибутковий будинок Хаджи-Хічінова, побудований в 1910 році за проектом архітектора Мінкуса. Одеський краєзнавець Юрій Парамонов пише у своєму блозі, що в перші повоєнні роки в ньому розміщувалася окружна торгово-заготівельна база військторгу. Крім того, тут проживав відомий історик і археолог Петро Осипович Каришковський-Ікар, про що свідчить меморіальна дошка. Наукова діяльність професора не обмежувалася тільки Одесою, він брав участь у багатьох всесоюзних, республіканських сесіях, симпозіумах, був членом редколегії українського журналу "Археологія" і досконало володів багатьма мовами: німецькою, італійською, румунською, чеською, болгарською, сербською, латинською та давньогрецькою. Правда, увічнили ім'я професора Каришковського далеко від його рідного будинку – на честь вченого назвали вулицю в Одесі, яка знаходиться в районі Балтської дороги.

Перший мундштук з фільтром і ЦУМ

6_1___09

Закінчується Пушкінська, впираючись у Пантелеймонівську вулицю і Привокзальну площу. А за квартал до неї, на розі з Малою Арнаутською, де, згідно з Ільфом і Петровим, "робиться вся контрабанда в Одесі", зараз височіє Центральний універмаг 1959 року споруди. А ще раніше тут розташовувалася друга на Пушкінській тютюнова фабрика братів Попових, зруйнована під час війни бомбою. За даними істориків, вінцем творіння Попових стали цигарки Salve з мундштуком, забезпеченим фільтруючим патроном, які раніше не випускалися. У роки радянської влади фабрика носила різні назви і після війни розміщувалася на вулиці Тираспольській.

 

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...