Smart-спеціалізація: Одещина отримає до 200 тисяч євро від Євросоюзу

4 вересня 2018, 06:52

Дана Мітанова

Європейська платформа допоможе області з інвестиціями і людським потенціалом

Фото: Д. Мітанова

Фото: Д. Мітанова

Одеська область стала однією з трьох в Україні, які приєдналася до європейської платформі "Smart-спеціалізація". Як заявили в облдержадміністрації, участь в платформі допоможе збільшити інвестиційну привабливість регіону і вибрати найоптимальніші та конкурентоспроможні сфери для розвитку. "Сегодня" розпитала експертів, чого очікувати від проекту.

Крім Одеської, учасницями платформи також стали Харківська та Запорізька області.

"Ми досить довго боролися за участь, тому що спочатку замість Одеської області повинна була бути Дніпропетровська. Довелося підключити дуже великий ресурс, щоб вибрали Одесу, з клятвеними обіцянками, що ми краще за всіх працюватимемо", – розповіла нам радник голови ОДА з питань інвестицій, міжнародного та міжрегіонального співробітництва Дарина Антоненко.

ПРІОРИТЕТИ ТА ОБМІН. Офіційний сайт Єврокомісії свідчить, що "Smart-спеціалізація" (smart в перекладі з англійської "розумний") – це європейська методологія, яка об'єднує промисловий, освітній та інноваційний сектори, щоб допомогти регіонам визначити і вибрати низку пріоритетних областей для інвестицій, приділяючи особливу увагу їх перевагам.

Реклама

Платформа працює з 2012-го і сприяє обміну знаннями, збору даних і співпраці між більш ніж 180 регіонами ЄС і країн-сусідів.

За словами заступника губернатора Світлани Шаталової, підхід "Smart-спеціалізації" вимагає повністю змінити погляд на місцевий розвиток.

"З європейської сторони надаватимуться послуги за трьома напрямками: методологія, навчання і підтримка в реалізації. З нашого ж боку – це конкретні рішення, залученість місцевих експертів до аналітичної роботи і практичне втілення задуманих ідей", – пояснила "Сегодня" чиновниця, зазначаючи, що нове і інноваційне шукатимуть не тільки в сфері підприємництва, а й у розвитку людського потенціалу.

ЄС вже надав план розвитку пілотних регіонів-учасників "розумної платформи" на 2018-2020 роки, який складається з декількох етапів. Наприклад, в рамках першого організовують робочі контакти з представниками профільних директоратів Європейської комісії.

А ось наступний етап включатиме регулярну взаємодію з місцевими "стейкхолдерами", так званими зацікавленими особами, і аналітичну роботу. Конкретні сфери, в які плануються вкладення, визначать пізніше.

Реклама

До слова, на залучення зовнішніх експертів Європейський фонд регіонального розвитку виділив пілотним регіонам по 200 000 євро.

БЕЗ КОНКРЕТИКИ. Представник агентства "Спільні зусилля" Назарій Атаманчук каже, що смарт-спеціалізація є наступним етапом децентралізаційних процесів.

"Я б навіть сказав, що першим етапом була децентралізація політична, а смарт-спеціалізація – це децентралізація економічна. При смарт-спеціалізації є можливість визначити свою господарську ідентичність, при якій всі стейкхолдери регіону починають брати на себе ролі відповідальних осіб, – пояснює експерт. – Кожен починає розуміти, хто що повинен робити, щоб територія розвивалася і умови життя підвищувалися, і хто за що відповідає".

Директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін вважає, що тільки після затвердження офіційної стратегії можна буде говорити про конкретні проекти.

"Наразі їх немає. Є бажання, є гасла про те, що це дозволить залучити інвестиції, але без спеціальної стратегії, яка базується на вивченні ринку, можливостей, якими володіє Одеський регіон, ресурсів, необхідних для реалізації цих можливостей, про що-небудь говорити поки рано", – зазначає фахівець.

Втім, наші співрозмовники виявилися єдині в тому, що у такого проекту немає мінусів.

"Тому що це буде фінансування ззовні", – говорить фінансовий експерт Ігор Шевченко.

Реклама

Як повідомлялося, Єврокомісія виділить 32,5 млн євро на регіональний розвиток України.

Нагадаємо, Єврокомісія наразі не затвердила макрофінансову допомогу для України.

Раніше в Єврокомісії відповіли на відмову Росії постачати газ Україні.

Також в Єврокомісії заявили про ризик торгової війни через мита США.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти