Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Покров 2016: у чому суть свята і які ікони не побачиш в храмах

14 жовтня 2016, 08:48

Олександр Литвин

Чому Покрову так люблять в Україні і як українці зображують Божу Матір на іконах

Православний світ 14 жовтня відзначає свято Покрова Пресвятої Богородиці. Цього дня згадують події середини десятого століття, коли святому Андрію Юродивому і його учневі Епіфанію в Влахернському храмі явилася Божа Матір. Згідно з переказами, сталося це тієї миті, коли ворожі війська наближалися до Константинополю – місцеві жителі зібралися в храмі і молилися Богу за спасіння. Андрій Юродивий та його учень побачили Божу Матір в оточенні апостолів, вона прихилила коліна і приєдналася до молитви. Після Божа Матір зняла з себе покривало і розпростерла над віруючими. З того моменту пройшло багато століть: Покрову Пресвятої Богородиці на іконах зображують по-різному, а українські іконописці розробили власні канони. У музеї Києво-Печерської лаври зберігається 16 ікон із зображенням Покрови, кожна з них – унікальна.

Покрова в Україні

"Це свято з'явилося таким чином: на Константинополь висувалися війська. За одними даними, це були болгари з російськими військами – Аскольд і Дір йшли війною на Константинополь. Пояс Божої Матері перебував у Влахернському храмі. І люди, знаючи, що йде велика біда, зібралися на молитву і звернулися до Божої матері з великим проханням", – розповідає намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври митрополит Павло.

За переказами, після того, як Божа Мати зняла з себе покривало і накрила ним віруючих, з неба на кораблі ворожих військ посипалася сірка. Аскольд і Дір прийняли таїнство Християнства. У Греції свято Покрови почали відзначати тільки в нашому в століття, тоді як для українців це улюблене свято вже багато століть.

"Божа Матір з'явилася як заступниця істинних християн, покривала і покриватиме своїх дітей", – розповідає митрополит.

279143811

Реклама

Митрополит Павло. Фото: Данило Павлов

"Для того, щоб Покров був для нас рятівним, ми повинні нести гідний плід свого життя. А життя починається з покаяння. Ми повинні любити один одного, повинні своїми працями прикрашати землю. Іоанн Богослов в своєму Євангелії сказав: "Бог є любов". І людина, яка знаходиться в любові, відчуває материнську любов і ласку", – зазначає намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври.

14 жовтня, розповідає митрополит, у Пресвятої Богородиці українці просять миру, але, як і до власної мами, до Пресвятої Богородиці можна звертатися з усіма проханнями. "Ми до мами приходимо з усіма проханнями. І так і до Божої Матері – людина просить те, що їй потрібно. Сьогодні вся Україна, наша Церква, просить благословенного миру для нашої землі. Ми знаємо, що якщо немає миру, то немає і благополуччя, розвитку, немає життя і надії на майбутнє. Ми кожну літургію, а особливо великі свята, читали і читаємо молитви про Україну, про той мир", – говорить намісник Лаври.

Ікони Покрови в Україні

"Згідно з українськими легендами, культ покриви пресвятої Богородиці пов'язаний з Успенським собором Києво-Печерської лаври. В Україні зберігається найдавніша ікона Покрови, датована 13 століттям. Вона знаходиться в національному художньому музеї. В нашій же колекції є ікони 18-19 століть. Вони дуже різноманітні . Вони розповідають про традиції, які були на наших землях", – розповідає заввідділу вивчення мистецької спадщини музей Києво-Печерської Лаври Ірина Шульц.

Найчастіше на іконах Покрови Пресвятої Богородиці Божу Матір зображують в храмі. Але є й інші варіанти. Так, на іконах "козацької Покрови" під покровом зображені і царі, і миряни, і священики. Такі ікони були дуже поширені в Україні. Свято Покрови, зазначає мистецтвознавець, для українського козацтва було особливим днем. Головним храмом для козаків був храм Покрови Пресвятої Богородиці і саме на Покрову вибирали нового отамана Запорізької Січі. На окремих іконах можна зустріти історичних особистостей – Богдана Хмельницького, Івана Мазепу.

rsn_9137

Реклама

Козацька ікона. Фото: Данило Павлов

Традиційно на іконах Покрови зображують автора пісень, присвячених прославлянню Богородиці, Романа Сладкопєвца, хоча він і жив за кілька століть до явища в Влахернському храмі. Також, розповідає Ірина Шульц, на іконах зображуються св. Андрій і його учень Єпіфаній і миряни.

Візантійські ікони (їх мистецтвознавці також називають російськими) мають свої відмінності, які легко можна помітити неозброєним оком. "Ця ікона російська, з регіону Стародуб'я. Зараз це Росія, але раніше це були українські землі, там стояв стародубський полк", – розповідає про ікону Ірина Шульц.

05

Візантійська ікона. Фото: Данило Павлов

Є й інший сюжет, в музеї є ікона, на якій народний майстер зобразив, як Богородиця захищає всю землю. Не в храмі, а на землі. "Там на землі є Дерево Життя, яке завжди ростиме як знак миру, благополуччя. Я нещодавно прочитала на розписах в Трапезному храмі сюжет вознесіння Богородиці. Там було написано "Пресвята Богородице допомагай нам". Богородиця завжди на нашій землі допомагатиме всім, хто живе", – пояснює мистецтвознавець.

Покрову зображували не тільки на іконах (хоча цей спосіб є найпоширенішим). Так, в музеї зберігається повітря (один з тканих покривів для священних судин) із зображенням Покрови. До храмів музейні ікони Покрови відносять дуже рідко і в супроводі охорони, побачити їх можна тільки на виставках.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...