Червоний терор в Києві: як починалися 100 років гонінь духу

"Апокаліпсис" в Києві, влаштований бандою Муравйова, і розстріл архієрея

З вбивства київського митрополита Володимира Богоявленського, вчиненого 25 січня (7 лютого за н. Ст.) 1918 року, і захоплення Києва військами Червоної армії почався новий етап в історії Православної Церкви – період найсильніших гонінь на віру, репресій і знищення духовенства "як класу" . Страта київського митрополита Володимира серед єпископату була першою. Згодом страти і репресії проти ієрархів, духовенства і віруючих, вже прикриваються видимістю "соціалістичної законності" і судових рішень, стали масовими.

"Сегодня" поспілкувалася з істориком, директором Міжнародного інституту афонського спадщини Сергієм Шумило, який займався темою червоного терору в Києві і шукав загальноісторичні причини вбивства митрополита Володимира
.

Вбили від 2500 до 5000 людей за три дні

Сергій Вікторович, поглиблено вивчаючи історію 1918 року, ви знайшли пояснення тому, звідки з'явилася дика агресія до церкви? Відчуття, що інопланетяни прилетіли з Марса і розстріляли митрополита Володимира ...

Реклама

Цікаве питання, але дійсно створюється таке враження. До сих пір не названі прямі винуватці і виконавці цього злочину. Коли я добрався до архівів і став читати слідчі справи, то кілька ночей не міг спати – настільки мене вразили свідчення очевидців. Ви тільки уявіть, що в цей же час, коли розстріляли митрополита Володимира, в Києві за три дні було вбито від 2500 до 5000 осіб! Точну цифру назвати ніхто не може до цих пір! Людину могли розстріляти просто за те, що у нього були чисті руки або він носив пенсне! У цій бійні вбивство митрополита було одним зі штрихів, залишилося нерозкритим і породило чимало чуток і міфів!

Є думка, що це взагалі "заслуга" лаврської братії, яка "здала" свого митрополита ...

Версій безліч, серед них є і така. Є й ті, хто перекладав вину на прихильників українського руху і церковної автокефалії. Самі більшовики намагалися перекласти провину на невідомих грабіжників-кримінальників і анархістів. Уже після вигнання з Києва більшовиків за фактом вбивства свщмч. Володимира кілька разів створювалися слідчі комісії, але до кінця справу так доведено і не було. За радянської влади наслідок припинилося зовсім, розстріли духовенства та архієреїв вже знайшли зовнішню форму "законності", а їх масовість і регулярність затьмарили собою всі попередні злочини перших років революції.

Реклама

Взагалі при аналізі будь-якої події не можна розглядати її у відриві від історичного контексту. Тому і сам факт вбивства митр. Володимира неможливо відокремити від Жовтневого перевороту 1917 року і збройного захоплення Києва більшовицькими військами Муравйова в лютому 1918 року. Почнемо з того, що в січні 1918 року Червона армія ( РККА ) на стадії створення представляла собою часто розрізнені добровольчі загони, угруповання і банди .

Так, я читала, що в рядах більшовиків були злочинці ...

Так, як при будь-якої революції, до ідеалістів "примикає" і кримінальний елемент. У Червоній армії були не тільки більшовики, але і есери, анархісти, безпартійні солдати і матроси, дезертири. Відомо чимало випадків, коли цілі банди кримінальників, щоб легітимізувати своє становище, примикали до РККА, щоб легально здійснювати під її прапорами погроми, грабежі і вбивства. Уявіть, які перспективи відкривалися перед авантюристами всіх мастей і що привернуло багатьох з них до лав Червоної армії! Одним з таких авантюристів був колишній селянин Костромської губернії Михайло Муравйов. Ставши в Першу світову капітаном, він під час Лютневої революції вислужився перед Тимчасовим урядом і отримав звання підполковника. Будучи лівим есером, він в ході Жовтневого перевороту швидко зметикував, куди віє вітер, і тут же запропонував більшовикам свої послуги, швидко зробивши блискучу кар'єру.
Уже в грудні 1917-го він більшовиками призначений начальником штабу наркома по боротьбі з контрреволюцією на півдні Росії, а в січні 1918 року – командувачем групою військ на Київському напрямку.

Реклама

lavr-174

Наслідки. Головна святиня Києва перебувала в запустінні

Муравйов славився жорстокістю

Це все добре, але через багато років навіть самі більшовики будуть із соромом називати його підрозділ "муравйовськими бандами" ...

Нічого дивного! Прославившись небувалою жорстокістю під час військових операцій на сході України (і зокрема під Крутами), Муравйов на чолі своєї революційної армії, цих "муравйовських банд", 5-8 лютого (за новим стилем) 1918 року захоплює Київ. Хоча тут він "панує" трохи більше трьох тижнів, але, за численними спогадами очевидців, цей період для киян нагадував сцени з апокаліпсису. У перші три дні Муравйов віддав місто на повне розграбування червоноармійцям. Збереглося безліч свідчень про кошмари, що творяться бандами Муравйова.

Звичайно, тепер знайдеться безліч супротивників "совка", які зберуть свідчення білогвардійців або націоналістів, але чи створять вони повноту картини, про яку ви говорили?

Давайте тоді звернемося до свідчень самих більшовиків. Наприклад, візьмемо опису лютневих подій в Києві члена комітету Першої революційної армії Юхима Лапідуса: " Солдати і червоногвардійці приводили часто заарештованих в штаб Муравйова та Єгорова для розбору винності. Муравйов, а за ним і Єгоров ( командувач Першою армією ) неодноразово говорили: " На яку ... мати ви їх сюди водите, не знаєте, де " штаб Духоніна "? Туди і відправляти всіх без допитів! "

В "штаб Духоніна" без питань

— Що таке "штаб Духоніна"?

Так називалося більш-менш затишне місце, і навіть де попало, де розстрілювали винних і невинних, хто тільки потрапляв до рук. Інакше кажучи, в "штаб Духоніна" означало "розстріляти". Частина мало свідомих червоногвардійців і солдатів користувалася безкарністю і навіть заохоченням командування, і розстрілювали всіх зустрічних ... Муравйов, роз'їжджаючи на автомобілі, звертався до революційних військ з гарячими закликами: "Головне – будьте нещадні, нікому пощади не давайте!" Грабежі дійшли до неймовірних розмірів, грабувати почали всі, що заохочувалося самим Муравйовим, який часто повторював: "Все – ваше, беріть все".

Або ось голова комітету Першої революційної армії С. Коптєлов повідомляв: " Почався розстріл в Києві ... Муравйовський порядок розстрілу був такий. Ведуть червоногвардійці 4 або 5 осіб ( водили різну кількість ) на відкрите місце, розстрілюють, і тут же знімають з убитих чоботи, вивертають кишені. Лежить осіб 30 розстріляних, і всі роззуті і роздягнені. Розстріли стали переходити в особисті інтереси: вб'є, зніме годинник, або на зразок того " .

Безпрецедентне вбивство

Інший очевидець, член Київського штабу Червоної гвардії І. Тягай, свідчив:"Терор проводився по всій жорстокості, яка тільки може бути. Деякі вулиці були завалені трупами убитих гайдамаків, офіцерів, Вільних козаків, а також і випадкових перехожих. Кілька днів вони залишалися неприбраними ... Розстріли проводили п'яні матроси та солдати армії Ремнєва за наказом п'яних начальників ... Штаб займався виключно грабежами і пияцтвом".

У світлі всіх цих подій вбивство митрополита Володимира Богоявленського, грабіж і наруга над тілом убитого вписуються в картину " київського апокаліпсису " лютого 1918 року. Однак щодо ієрархів церкви це був перший випадок. І в цьому скоєний злочин булі безпрецедентним .

--_03

Верхня Лавра. У 1918-му тут була келія митрополита Володимира

Версії вбивства: помста за "Арсенал"

Сергій Вікторович, а чи відомо, хто саме розстрілював митрополита Володимира?

Цікаві відомості щодо можливого виконавця злочину наводить у своїх свідченнях комендант Лаври В. С. Сергєєв, який власними силами намагався провести розслідування вбивства митрополита Володимира. Через свої канали він отримав інформацію про причетність до цього злочину голови Ради Микільської Слободи Чалого-Маршака, колишнього каторжанина з Сибіру. При його затриманні у нього було вилучено не тільки зброю, а й коня, який, як виявилося, було реквізовано ним у лаврських ченців. За словами Сергєєва, "населення Микільської Слободи на цього типа дуже скаржилося, говорили, що він щодня населення грабував, все реквізував".

І вдалося довести причетність цього голови?

Ні, оскільки двоє лаврських ченців, яких привели на впізнання, не змогли підтвердити його участь в розстрілі. На наступний же день більшовики, в тому числі і комендант Сергєєв, змушені були тікати з Києва під натиском німецьких військ. Розпочате комендантом Лаври розслідування не було завершено. Але навіть з цих коротких відомостей видно, що винних у вбивстві митрополита він шукав серед своїх, хоч і вважав, що воно було "зроблено не з політичної точки зору, а з кримінальної". Зі свідчень лаврських ченців відомо, як червоноармійці, що аарештували митрополита Володимира, звинувачували його в тому, що незадовго до цього при українській владі він не заступився за полонених більшовиків, які підняли збройне повстання на заводі "Арсенал". Що це, як не політичне звинувачення?

Напевно, так звинувачували всіх і кожного в той час?

Так, так червоноармійці мотивували більшість своїх злочинів в Києві в ту пору. Досить згадати заклики Муравйова до солдатів під час наступу на Київ: "Жителів не шкодувати, вони нас не шкодували, вони терпіли хазяйнування гайдамаків. Ми всіх їх вистріляємо і переріжемо". По суті, висловлене червоноармійцями звинувачення на адресу митрополита Володимира – це було перефразоване повторення звинувачень і закликів Муравйова до помсти і розправ над мирними жителями Києва за те, що "вони терпіли хазяйнування гайдамаків" і не виступили на стороні збройного повстання робітників-більшовиків на "Арсеналі".

— А що було з Муравйовим?

Уже в квітні 1918 року, після допущених Муравйовим поразок і нескінченних конфліктів з керівництвом радянського уряду України, він був заарештований і ув'язнений до Бутирської в'язниці. Медекспертиза встановила, що Муравйов хворий на " неврастенію б ільшу, ніж середня ", після чого його перевезли в психіатричну лікарню, звідки він незабаром виписався. У червні його вже призначають командувачем Східним фронтом, де він підтримав есерівський заколот проти більшовиків. При придушенні цього заколоту Муравйов і був убитий 11 липня 1918 року.

img_20180215_101541505

Розстріл митрополита Володимира. Як початок гонінь на церкву

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Говорить президент України
Більше заяв Зеленського
ЗСУ: головне
Докладніше
Допомога під час війни
Більше новин
Love is...💙💛
Подорожуй Україною
У пошуках роботи
Знайти своє місце!
🏠 Квартирне питання
Новини нерухомості
"Разом нас багато"
Нас не подолати
🚘 Актуалка для автовласників
Що ще нового?
Кулінарний майстер-клас
Що приготувати?
⚽ Фан-сектор
Вболівай за футбол!
Be in Techno Trends
Слідкуй за новинами
⭐ Срачi прибули
Більше скандалів
🔮 Прогнози та гороскопи
Що ще кажуть зірки?
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
Рейтинг популярності
Наші спортсмени в Instagram
1
Василь Ломаченко Василь Ломаченко
2157К
2
Олександр Усик Олександр Усик
1698К
3
Олександр Зінченко Олександр Зінченко
1660К
4
Андрій Шевченко Андрій Шевченко
1150К
5
Володимир Кличко Володимир Кличко
1021К
6
Еліна Світоліна Еліна Світоліна
871К
7
Андрій Лунін Андрій Лунін
658К
8
Віталій Кличко Віталій Кличко
515К
9
Дар'я Білодід Дар'я Білодід
496К
10
Юлія Герасимова Юлія Герасимова
449К
У кого найбільший прогрес
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
53,90
51,90
52,90
35,90
54,00
53,50
53,50
39,95
55,74
54,29
54,30
36,77
55,79
54,38
54,29
35,99
55,90
53,90
52,90
35,90
59,88
56,79
56,49
37,33
59,99
57,99
56,99
36,60
59,99
57,99
57,99
36,48
59,99
57,99
56,99
36,64
-
51,45
51,22
35,14
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

38836.33

Binance Coin (BNB)

228.67

Dogecoin (DOGE)

0.08

Litecoin (LTC)

72.14

Theta (THETA)

1.01

Haute Couture
Розклад Fashion Weeks

Париж. Франція

3 – 7 липня

Париж. Франція

Маямі. США

14 – 21 липня

Маямі. США

Нью-Йорк. США

9 – 14 вересня

Нью-Йорк. США

Лондон. Англія

16 – 20 вересня

Лондон. Англія

Мілан. Італія

20 – 26 вересня

Мілан. Італія
Подробиці з модних показів
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Love is... 💙💛
За що ми любимо Вінницю
Водонапірна вежа

Водонапірна вежа

Фонтан «Roshen»

Фонтан «Roshen»

Вареники з вишнею

Вареники з вишнею

Double-decker

Double-decker

Готель «Савой»

Готель «Савой»

Вiдвiдати мiсто після перемоги

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти